Jump to content



Δικτυο μεσω switch με ταυτοχρονη συνδεση και με αναστροφο...


Vagouridis

Recommended Posts

Η δικιά μου απάντηση ήταν για να τά χεις όλα στο ίδιο subnet, πράγμα που δεν χρειαζότανε οπότε βλακεία απάντηση σού δωσα :o

Όσον αφορά τον τύπο του καλωδίου, έχω την εντύπωση ότι οι νεότερες μητρικές - κάρτες "πιάνουν" τι καλώδιο βάζεις οπότε σου γυρνάνε το Tx/Rx από μόνες τους. Αν δε δοκιμάσεις δε θα μάθεις πάντως:p

Από ταχύτητα δεν έχω παίξει με Gigabit, αλλά τα 15-20 ακούγονται λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το iperf και στα 2 μηχανήματα, σήκωσε στο 1 server και στο άλλο client για να μετρήσεις την ταχύτητα του link σου ανεξάρτητα από cpu, bus κλπ...

Το αν το καλώδιο θα είναι cross ή straight εξαρτάται από το αν η κάρτα υποστηρίζει auto mdi-x. Βεβαιώσου ότι τα χρώματα των καλωδίων είναι στη σωστή θέση (1-WO-3,2-O-6,3-WG-1,4-WBr-7,5-Br-8,6-G-2,7-Bl-4,8-WBl-5) και αν το καλώδιο είναι τουλάχιστον cat5e.

Link to comment
Share on other sites

Και μία συμπλήρωση για τη δική σου ευκολία...

Στο %windir%\system32\drivers\etc\hosts κάνε μία αντιστοίχιση του ονόματος που θέλεις με την ip.

Πχ. 192.168.1.1 pc1-giga

192.168.0.13 pc1

192.168.1.2 pc2-giga

192.168.0.10 pc2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 16:26]

Μωρε αναστροφο το εχω κατα τα γνωστα οταν συνδεεις 2 καρτες , απλα ακουσα οτι στις 1000αρες δεν θελει αναστροφο σε αυτες τις περιπτωσεις και βλεπω οτι η ταχυτητα μεταφορας αρχειων απεχει αρκετα απο το θεωρητικο 125mb/sec και παιζει κοντα στα 19-28 mb/sec

Καλά τα θεωρητικά, αλλα η ταχύτητα δικτύου δε μπορεί να είναι πάνω απο τη ταχύτητα των δίσκων, ουτε καν να τη πλησιάσει με windows-network.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σωστο...το bottleneck δημιουργειτε πλεον στους δισκους...μια λυση ειναι scsi δισκοι αλλα και εκει το transfer rate ειναι μικροτερο απο το θεωητικο του gigabit

υπαρχουν και οι δισκοι με οπτικη συνδεση βεβαια αλλα αυτα δεν ειναι παιχνιδια για το vagouridion :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από orion

Αυτο ειναι σωστο...το bottleneck δημιουργειτε πλεον στους δισκους...μια λυση ειναι scsi δισκοι αλλα και εκει το transfer rate ειναι μικροτερο απο το θεωητικο του gigabit

υπαρχουν και οι δισκοι με οπτικη συνδεση βεβαια αλλα αυτα δεν ειναι παιχνιδια για το vagouridion :cool:

Τα ειχαμε χυμα ηρθαν και τσουβαλατα.....Δεν νομιζω να ειναι θεμα δισκων Αγγελουκο ....

Link to comment
Share on other sites

μετά παίζει και η ταχύτητα του pci bus, αλλά δε νομίζω να είναι αυτή το bottleneck;)

δοκίμασε τις κάρτες με iperf που λέει κι ο δικτυατζής :T:

από άποψη δίσκων, ένα 30-50 MB θα πρεπε να το πιάνει πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 11:26]

Τα ειχαμε χυμα ηρθαν και τσουβαλατα.....Δεν νομιζω να ειναι θεμα δισκων Αγγελουκο ....

Μηπως ειναι θεμα οτι εχεις amd+dfi και εισαι και ασχετος ? :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.