Jump to content



Νέο εκπαιδευτικό σύστημα


Seeker

Recommended Posts

Τώρα έρχεται σιγά-σιγά η σειρά μας να δώσουμε πανελλήνιες... θα ήθελα τις γνώμες σας για:

1) Τι νομίζετε για την περικοπή των μαθημάτων απο 9 σε 6?

2) Τι νομίζετε για το πως απο αυτή την χρονιά θα περνάνε μόνο όσοι περάσουν την βάση?

Και γενικά σε αυτό το thread ας δώσουμε τις γνώμες μας για το νέο εκπαιδευτικό συστήμα.:flower:

Link to comment
Share on other sites

λαθος η περικοπη των μαθηματων για μενα.

επιφανειακα σωστο αλλα ουσιαστικα λαθος να περνανε οσοι εχουν πανω απο 10.

ολοι αυτοι που θα εχουν κατω απο 10 θα στραφουν σε ιδιωτικες σχολες που θα δυναμωσουν ταχυτατα και απο του χρονου θα δημιουργηθει το απολυτο χαος με τα κρατικα και ιδιωτικα πτυχια την αξια του καθενος κλπ........

για μενα δεν προκειται για ΝΕΟ εκπαιδευτικο συστημα....αλλα για προχειρα μπαλωματα......

η κουβεντα ειναι πολυ μεγαλη και δεν εχει βρεθει λυση τοσες δεκαετιες............φοβαμαι οτι τα χειροτερα τωρα ερχονται

Link to comment
Share on other sites

τι λες βρε γιωργη , δλδ οσοι περνανε με κατω απο 10 σε ΑΕΙ και ΤΕΙ δεν ενδυναμωνουν το συστημα με τενεκεδες ξεγανωτους? δλδ τι σε πειραζει να δυναμωσουν τα ιδιωτικα , τα δημοσια δλδ ειναι καλυτερα με φοιτητες στοκους?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 00:40]

τι λες βρε γιωργη , δλδ οσοι περνανε με κατω απο 10 σε ΑΕΙ και ΤΕΙ δεν ενδυναμωνουν το συστημα με τενεκεδες ξεγανωτους? δλδ τι σε πειραζει να δυναμωσουν τα ιδιωτικα , τα δημοσια δλδ ειναι καλυτερα με φοιτητες στοκους?

δεν ειπα αυτο.........απλα ειπα οτι αυτο που θα κανουν δεν ειναι λυση ουτε βελτιωνει τα πραγματα......για μενα οποιος εχει κατω απο 12 δεν κανει για σπουδες και καλυτερα θα ειναι να παει να μαθει μια τεχνη μολις δει τετοιους βαθμους στο λυκειο και να τα παρατησει.......αλλα.........:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Seeker δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για δέσμες (ύλη και τρόπος διδασκαλίας). Να ξέρεις πάντως ότι σε λίγα χρόνια θα γίνει όπως τότε, στις δέσμες. Λίγα μαθήματα, πολλή ύλη και δύσκολα θέματα. Τα 10 -> 6 είναι η αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιοι με τις προηγουμενες χρονιες θα μπαινουν, αλλιως τι θα γινουν ολες οι σχολες που θελουν κατω απο 10; Θα κλεισουν; Και αν κλεισουν ποσοι θα μεινουν ανεργοι;

Link to comment
Share on other sites

για μένα η περικοπή των μαθημάτων είναι πολύ σωστή.

(ναι είμαι ο μ@λάκας που είχε δώσει 14).

δεν έχετε δώσει θρησκευτικά να σκιαγραφήσετε το προφίλ του βουδιστή...

ένα παλικάρι πάντως (μαγκιά του) είχε κάνει ζωγραφιά :rofl:

λίγα και καλά. αυτά που ενδιαφέρουν.

θέλω να γίνω computerάς, πρέπει να ξέρω που είναι η μέκκα να γυρνάω την οθόνη?

έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Εδω που τα λεμε ειναι λιγο αστειο να γραφεις κατω απο 10 και να περνας... Τα μαθηματα θα μπορουσαν να περιοριστουν σε 6 (τα απαραιτητα για καθε κατευθυνση).Σωστο επισης θα ηταν να γινεται και ενα "φιλτραρισμα" κατα το πρωτο ετος εισαγωγης του καθε υποψηφιου σε μια σχολη. Αν αξιζεις να φοιτησεις να προχωρας ,αλλιως να ξαναδινεις...

Link to comment
Share on other sites

καλα κανανε και τα κανα 6 και πολυ καλα, οποιος δεν περναει κατω απο 10. δοιτι να εξηγησω... πρωτον ειναι λιγο γελοιο να περνας σε ΑΕΙ με 3 και με 4. πχ.γερμανικες-γαλλικες φιλολογιες και τετοια. αν δεν μπορεις να βγαλεις ουτε 10. πηγαινε ΤΕΕ ή και ΟΑΕΔ.και συνεχισε απο εκει σε χειρονακτικα επαγγελματα. που οπως βλεπω εχουν και αμεση αποκατασταση. και δευτερον εχει γεμισει η ελλαδα πανεπιστημια και τει. μονο στο νευροκοπι της δραμας δεν ανοιξανε. οσο γι τις σχολες αυτες που εχουν κατω απο 10,πιστευω ή θα γινει ο βαθμος προσβασης 10 ή θα κλεισουν.

Link to comment
Share on other sites

τώρα για κάποιο από το κάτω από 10..

π.χ. πες ότι θες να πας μουσικολογία, τι σε νοιάζει η φυσική - χημεία κλπ?

αν στα ειδικά γράψεις καλά, όλα μια χαρά!

(στην αθήνα μέχρι πριν αλλάξει το σύστημα στα ειδικά, οι θέσεις δε συμπληρώνονταν απ'όσο θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Με το επιπεδο τον θεματων που βαζουν πολυ καλα κανουν και κοβουν αυτους που ειναι κατω απο 10 γιατι απλα ειναι τουβλα πως να το κανουμε. Το 10 το πιανεις χαλαρα με ελαχιστο διαβασμα. Τωρα για το 10->6 δεν ειναι ασχημα αρκει να αυξησουν την δυσκολια λιγο και να υπαρχουν θεματα κλιμακωτης (ετσι λεγετε?) δυσκολιας.

Οταν εδωσα εγω βαριοσουν να λυσεις τα θεματα, το πιο δυσκολα θεματα στα μαθηματικα κατευθυνσης μου πηραν 1:50 για να τα λυσω, ενω στην φυσικη κατευθυνσης καθομουν 20 λεπτα για να περασει η βαρεμαρα μου. Ελεος δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.