Jump to content



Περασμένες γενιές ΑΜD XP


masteroidz

Recommended Posts

Θέλοντας να αναβαθμίσω το σύστημά μου για να κάνω λίγο ευκολότερα την δουλεία μου πριν προβώ σε αγορά καινούργιου μηχανήματος θα ήθελα την βοήθειά σας για να μην κάνω καμία πατάτα. πρώτα απόλα έχω μια chaintech σε socket Α(number?) με KT400A και οι μνήμες μου είναι στα 333. Αυτό τι περιορισμούς βάζει? Επίσης θα ήταν ιδιαίτερα βολικό για εμένα να παραθέσει κάποιος σε αύξουσα σειρά απόδοσης τους διάφορους πυρήνες που κυκλοφόρησαν οι ΧΡ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω εναν thunderbird(αν δεν κάνω λάθος το όνομα) 2000. Οπότε πάω σε οτιδήποτε πάνω απο 2400-2600. Το μηχάνημα είναι το κύριό μου και το χρησημοποιώ εκτος απο το internet,για encoding(μην γελάτε) και gaming! Επειδή δουλεύω ταυτόχρονα πολλές εφαρμογές δεν είναι πια αρκετό αυτό που έχω παρόλο το 1GB ram.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω σε καινούργιο θέλω τουλάχιστον 1600Ε για να αξίζει η αγορά οπότε το αφήνω προς το παρόν. Απλα να πω οτι δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα σε παιχνίδι λόγω του παλαιού εξοπλισμού... Λατρεύω τους υπολογιστές αλλα ως εργαλείο και οχι αυτοσκοπό:cool:

Λοιπόν μπορεί κάποιος να απαντήσει στα ερωτήματά μου στο πρώτο post?

Link to comment
Share on other sites

Athlon XP δεν κυκλοφορούν πια. ’ντε να βρεις κανένα που έχει ξεμείνει ή μεταχειρισμένο. Αν δεις και την υπογραφή μου μια καλή ιδέα είναι να τον κλοκάρεις. Ο 2600+ μου έχει γίνει μετά το κλοκάρισμα ~3800+ (στο περίπου γιατί δεν κυκλοφόρησε ποτέ τέτοιο steping στον Athlon)

Πάρε 400άρες μνήμες με καλά timings και θα είσαι οκ.

Τέλος μία κάρτα γραφικών στα 130 θα είναι οκ μέχρι να πάρεις νέο σύστημα.(εντάξει δε θα βλέπεις την αχνιστή κλανιά του παίχτη στο FPS αλλά θα ζήσεις και χωρίς αυτό το εφέ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να αναβαθμίσεις σε ισοδύναμο με ένα νέο ΑMD-Intel σύστημα με μικρότερο κόστος. Ότι CPU και να βάλεις θα έχεις στην καλύτερη περίπτωση επιδόσεις παρόμοιες με έναν Low end 64.

Χαμένα λεφτά. Οπότε κράτα το όπως είναι ή πήγαινε σε AMD64 για να κρατήσεις και τις μνήμες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ασχετος ρε παιδιά. Με τον φορητό (p4 3G,1G ram,Radeon 9700) δουλεύω άνετα και γρήγορα αλλα όσο νάναι θέλω και το desktop να τραβάει. Το ξέρω οτι δεν υπάρχουν πια ΧΡ και βέβαια ψάχνω για μεταχειρισμένο αλλα χωρίς υδρόψυξη δεν σκεφτομαι καθόλο υ το O/C. Για να έχω όμως μια ιδέα τι να ζητήσω μπορείτε να μου πείτε μετά τους thunderbird σε τι πυρήνες κυκλοφόρησαν οι Athlon XP?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Δεν μπορείς να αναβαθμίσεις σε ισοδύναμο με ένα νέο ΑMD-Intel σύστημα με μικρότερο κόστος. Ότι CPU και να βάλεις θα έχεις στην καλύτερη περίπτωση επιδόσεις παρόμοιες με έναν Low end 64.

Χαμένα λεφτά. Οπότε κράτα το όπως είναι ή πήγαινε σε AMD64 για να κρατήσεις και τις μνήμες σου.

Mα δεν θέλω να φτάσω κανέναν Α64? Για τρελό με περνάτε? Να δουλεύει το μηχάνημα πιο γρήγορα θέλω! Με μια Nvidia 6600 και εναν 2600+ θαμαι μια χαρά μέχρι να βγουν τα Μ2 mobo οπότε και θα κάνω την μετάβαση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από masteroidz

Mα δεν θέλω να φτάσω κανέναν Α64? Για τρελό με περνάτε? Να δουλεύει το μηχάνημα πιο γρήγορα θέλω! Με μια Nvidia 6600 και εναν 2600+ θαμαι μια χαρά μέχρι να βγουν τα Μ2 mobo οπότε και θα κάνω την μετάβαση...

Καλή ιδέα, άμα το βρεις μτχ τον 2600+ τσίμπα τον. Το κλοκάρισμα δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις με υδρόψυξη, απλώς βάλε μία καλή ψύκτρα, θεροαγώγιμη και μην τον ανεβάσεις τρελά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 16:59]

Καλή ιδέα, άμα το βρεις μτχ τον 2600+ τσίμπα τον. Το κλοκάρισμα δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις με υδρόψυξη, απλώς βάλε μία καλή ψύκτρα, θεροαγώγιμη και μην τον ανεβάσεις τρελά.

Εχω την Zalman 7000CU και arctic silver;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από masteroidz [Σήμερα, στις 16:53]

Mα δεν θέλω να φτάσω κανέναν Α64? Για τρελό με περνάτε? Να δουλεύει το μηχάνημα πιο γρήγορα θέλω! Με μια Nvidia 6600 και εναν 2600+ θαμαι μια χαρά μέχρι να βγουν τα Μ2 mobo οπότε και θα κάνω την μετάβαση...

Δεν αξίζει τον κόπο για ΧΡ2500. Διαφορές που δεν θα τις δεις σχεδόν πουθενά. Να πήγαινες σε 3200+ άντε να το καταλάβω, αλλά τότε σίγουρα θα είναι χαμένα λεφτά σε σχέση με αγορά Α64..

Όσο για τα Μ2, μάλλον θα είσαι ο μόνος που θα τα δοκιμάσει καθώς οι υπόλοιποι θα μάλλον θα την προσπεράσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που σκέφτομαι την πενιχρή αναβαθμιση σε σχέση με αγορά νέου είναι η εντύπωση οτι το s939 έφτασε στο τέλος του και δεν αξίζει να επενδύσω τόσα λεφτά αφου δεν θα πέρνει απο αναβαθμιση στο μέλλον. Αλήθεια το M2 δεν θα υποστηριχθεί?

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που έχω είναι η Albatron 5500 οπότε είτε υποστηρίζεται είτε όχι δεν με νοιάζει. Έτσι και αλλιως αν πάω σε 939 δηλ την DFI NF4 D θα χρειαστώ μια 6600GT για να χαρω κανενα παιχνιδάκι! Δεν κατάλαβ ομως τι σχέση έχει το agp με το socket M2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από masteroidz

Θέλοντας να αναβαθμίσω το σύστημά μου για να κάνω λίγο ευκολότερα την δουλεία μου πριν προβώ σε αγορά καινούργιου μηχανήματος θα ήθελα την βοήθειά σας για να μην κάνω καμία πατάτα. πρώτα απόλα έχω μια chaintech σε socket Α(number?) με KT400A και οι μνήμες μου είναι στα 333. Αυτό τι περιορισμούς βάζει? Επίσης θα ήταν ιδιαίτερα βολικό για εμένα να παραθέσει κάποιος σε αύξουσα σειρά απόδοσης τους διάφορους πυρήνες που κυκλοφόρησαν οι ΧΡ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Από τις μνήμες, ο περιορισμός σου είναι πολύ μικρός.

Η διαφορά στο bandwidth δεν είναι τόσο τραγική (συχνότητα), μπορείς άλλωστε να δοκιμάσεις να τις δουλέψεις στα 400 (υποστηρίζεται απ' το chipset σου), χαλαρώνοντας λίγο τα timings.

Thunderbird στα 2000 δέν υπάρχει.

Οι thunderbird δούλευαν στην πραγματική τους συχνότητα (αν θυμάμαι καλά), δεν είχαν p-rating.

Νομίζω ότι ο μεγαλύτερος thunder ήταν στα 1400.

Το πρόβλημα είναι το chipset της μητρικής.

Νομίζω δεν υποστηρίζει agp/pci lock οπότε το να πειράζεις το FSB δεν είναι ότι καλύτερο διότι ανεβαίνουν όλα (agp, pci etc).

Η καλύτερη αγορά που θα μπορούσες να κάνεις, είναι κάποιος athlon xp-m. (mobility).

Αυτός είναι εντελώς ξεκλείδωτος από multiplier, με πυρήνα barton, και πιστεύω θα βρεις κάποια ρύθμιση που θα σε ικανοποιεί.

Η διαφορά από thunder -> xp είναι πολύ μεγάλη στις επιδόσεις;)

Από κει και πέρα, κάποιοι sempron socket a νομίζω είναι barton, οπότε και κάποιος τέτοιος είναι καλή επιλογή.

Προσωπικά έχω έναν xp-m που δουλεύει από 2200 (~3200+) έως 2500 (3800+) με νερό, και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τις επιδόσεις του:) (δεν μου κολάει - περιορίζει κάπου).

Πάντως αν είναι να πάρεις νέα mobo, προτίμησε να πάρεις κάτι φτηνό σε A64 s939 + cpu 3000+ venice, είτε με agp/nforce3 αν έχεις αξιόλογη κάρτα είτε pci-e/nforce4 αν θες να πάρεις άλλη.

Να επενδύσεις σε Athlon-xp δεν αξίζει, και θα σου κοστίσει περίπου το ίδιο ( στη χειρότερη πάρε s754;) )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.