Jump to content



Περι DVD&Recording απορίες


Seeker

Recommended Posts

Πριν απο λίγες μέρες πήρα το NEC 3540A, μόνο για bakup σε ένα σύστημα. Με ενδιαφέρει κυρίως η πολύ μεγάλη (αν είναι τεράστια ακόμα καλύτερα) διάρκεια ζωής των δίσκων και η άριστη ποιότητα εγγραφής, όχι οι αντιγραφές ταινιών. Απο DVD πήρα αυτά TAIYO YUDEN DVD+R GOLD 8x SPINDLE 100 γιατί διάβασα οτι τα TY είναι πολύ καλής ποιότητας. Μου φαίνεται όμως περίεργο να έχουν τέτοια χαμηλή τιμή...

1) Είναι αξιόπιστα αυτά τα συγκεκριμένα DVD?

2) Μπορώ να γράψω κάποια bootable cd-roms σε Bootable DVD+R με απευθείας αντιγραφή?

Link to comment
Share on other sites

τα TAIYO είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν (ταπεινή άποψη)(αυτά χρησιμοποίω) όσο για την τίμη δεν σημάινει πάντα ακριβό και καλό!!! για πoιo λόγο να γράψεις τα cd σε dvd, γραψτα σε cd, αν εννοείς ένα CD σε dvd bootable γίνεται από όσο ξέρω αλλά όχι 2-3 παρέα ανα αυτό θες να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xkandreas

αν εννοείς ένα CD σε dvd bootable γίνεται από όσο ξέρω αλλά όχι 2-3 παρέα ανα αυτό θες να κάνεις

Όχι, θέλω να πώ πως αντί να τα γράψω απο το πρωτότυπο CD σε ένα άλλο CD να τα γράψω απο το πρωτότυπο CD σε DVD+R έτσι για να έχω αντίγραφα του CD.

BTW, το PC με την SLK900A έχει ~14 μέρες που δουλεύει συνεχώς και είναι max στους 55C ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anonymous-root [Σήμερα, στις 19:27]

’κουσα από άλλο φόρουμ ότι δεν είναι και τα καλύτερα της TY. Όταν τα λάβεις ενημέρωσε μας σε παρακαλώ!

Βρήκα ένα πρόγραμμα που δίνει πληροφορίες για τα δισκάκια. Αν δεν είναι απο καλό εργοστάσιο θα φύγει όλο το πακέτο απο το παράθυρο... Δεν ρισκάρω να χάσω ούτε bit...

Εννοείται πως μόλις τα πάρω θα κάνω post ASAP.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι τα παράγγειλες από το ε-σοπ;

Τα δισκάκια ΕΙΝΑΙ TY, αλλά δεν είναι και από τις καλύτερες παρτίδες (αν λένε πάνω diskimpex). ελπίζω να με καταλαβαίνεις...

Μόλις τα πάρεις πες μας εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Diskimpex.gr τελικά... δεν γράφω ούτε bit απο σοβαρά δεδομένα σε αυτά. Πάω να παραγγείλω άλλα της TY...

Θα μπορούσες να μας δώσεις ένα link με το forum που το διάβασες οτι είναι αναξιόπιστα, έτσι για να σιγουρευτούμε?

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου είναι αγορασμενα με ομαδικη του Lab απο την Diskimpex αλλα απο κατω δεν γραφουν Diskimpex.gr................ >????

Αρχική απάντηση από anonymous-root

seeker τα δισκάκια που πήρες λένε στο κάτω μέρος www.diskimpex.gr ;

Το ιδιο ισχυει και για τα plaxtor της Diskimpex????

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μην το παίρνουμε έτσι ως δεδομένο. Δεν ξέρεςι ποια παρτίδα έχει πάρει ο φίλος. Προτείνω να γράψεις 2-3 και μετά να τα σκανάρεις και να ελέξγεις τα σφάλματα των δίσκων . Αν είναι σε στάνταρ επίπεδα δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. Διάβασε το υπερπλήρες tutorial του hemispasm στο pctechnology στο υποφόρουμ των cd/dvd

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Κοίτα μην το παίρνουμε έτσι ως δεδομένο. Δεν ξέρεςι ποια παρτίδα έχει πάρει ο φίλος. Προτείνω να γράψεις 2-3 και μετά να τα σκανάρεις και να ελέξγεις τα σφάλματα των δίσκων . Αν είναι σε στάνταρ επίπεδα δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. Διάβασε το υπερπλήρες tutorial του hemispasm στο pctechnology στο υποφόρουμ των cd/dvd

Προσωπικά ελέγχω (πια) το κάθε dvd που γράφω, και μάλιστα του βάζω και ένδειξη αν είναι οκ - μέτριο - χάλια.

Απαραίτητο δυστυχώς, καθ'ότι ακόμη και στην ίδια παρτίδα έχω παρατηρήσει μεταβολές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Προσωπικά ελέγχω (πια) το κάθε dvd που γράφω, και μάλιστα του βάζω και ένδειξη αν είναι οκ - μέτριο - χάλια.

Απαραίτητο δυστυχώς, καθ'ότι ακόμη και στην ίδια παρτίδα έχω παρατηρήσει μεταβολές.

Καλο και σωστο αυτό, αλλα θελει πολυ χρονο.... και ποιος καθεται....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.