Jump to content



cisco certifications....


saint22

Recommended Posts

Σαφώς και μετράνε σαν πιστοποιήσεις, κυρίως γιατί πιστοποιούν ότι γουστάρεις τα δίκτυα και έχεις κόλλημα για να αφιερώσεις τόσο χρόνο και ενδεχομένως χρήμα, για να τις αποκτήσεις.

Σαφώς και σου παρέχουν γνώσεις και εξειδίκευση, ειδικά σε μηχανήματα της cisco αλλά και γενικά για τα δίκτυα.

Η γνώμη μου είναι η εξής: Αντί να πάρει κάποιος πχ τα CCNA RS, VOIP, SECURITY ,CCNP RS, VOIP, SECURITY ,CCIE (λέμε τωρα), καλύτερα να πάρει πχ τα 2 πρώτα RS και να συνδυάσει με έξτρα πρακτική και εμπειρία στον χώρο εργασίας. Οι πιστοποιήσεις από μόνες τους χωρίς εμπειρία, κατ εμε είναι λειψές. Και από αυτά που έχω δει η εμπειρία είναι το ζητούμενο κυρίως στο εξωτερικό.

Στην Ελλάδα πάντως δεν νομίζω πως κάποιος με πάρα πολλά προσόντα θα πληρωθεί ή θα βρει δουλειά εύκολα. Όπως και ο trendy έτσι και ο αδερφός μου είναι στην Τσεχία, σε ανάλογη εταιρία, διότι εδω δεν έπαιζε τπτ... Και να έπαιζε, πλέον είναι overqualified και λογικά δεν θα τον προσλάβουν μιας και θα πρέπει να τον πληρώσουν... αστα...

Όσον αφορά το CCIE, μια πρόσφατη έρευνα που διάβασα έλεγε πως εαν το παρακολουθήσεις κανονικά και πληρώσεις και εξοπλισμό που είναι απαραίτητος, το κόστος του ξεπερνά τις 30000 ευρώ! Πχ εξετάστικό κέντρο για CCIE υπάρχει (αν δεν κάνω λάθος) μόνο στις Βρυξέλες.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξέρω παλικαράκι που είχε δώσει τέτοιες πιστοποιήσεις και πήγε Τσεχία στην IBM και τώρα είναι Ελβετία. Θα ρωτήσω να μάθω ποιες έχει δώσει ακριβώς...

Θυμάμαι μια φορά που δεν έδινε κανείς εδώ κι αναγκάστηκε και πήγε αυθημερόν Ρώμη, έδωσε και επέστρεψε. Μάλλον θα έδωσε καμιά όχι και τόσο συνηθισμένη...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω παλικαράκι που είχε δώσει τέτοιες πιστοποιήσεις και πήγε Τσεχία στην IBM και τώρα είναι Ελβετία. Θα ρωτήσω να μάθω ποιες έχει δώσει ακριβώς...

Θυμάμαι μια φορά που δεν έδινε κανείς εδώ κι αναγκάστηκε και πήγε αυθημερόν Ρώμη, έδωσε και επέστρεψε. Μάλλον θα έδωσε καμιά όχι και τόσο συνηθισμένη...

Στο λέω για να απομυθοποιήσεις τις απαιτήσεις των εταιριών στο μυαλό σου! Έχουν προσλάβει κόσμο (IBM, AT&T κ.α) που δεν είχε γνώσεις και πιστοποιήσεις! Έχει συμβεί αρκετές φορές. Μην νομίζεις οτι θα πας σε εταιρίες που είναι οι άκρως οργανωμένες, διότι θα απογοητευτείς! Στην ΑΤ&Τ τώρα γίνεται ότι να ναι...

Ναι διάβασε ναι πάρε CCNA, αλλά πρώτα πάρε εμπειρία και όταν δεις που σε πάει η δουλειά σου, τότε προχωράς σε πιστοποιήσεις ανάλογες με τους στόχους σου!

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Έχω εμπειρία.. όχι ΠΟΛΥ, αλλά έχω από εδώ. Απλά τις θέλω σαν ένα ωραίο σκαλοπατάκι για έξω. Δε με νοιάζει καν η αγορά εδώ.

Ξέρω πως κάποιες εταιρείες παίρνουν με το κιλό.. π.χ. η ίδια η cisco παίρνει associates αυτή τη στιγμή και θα ξεκινήσουν εκπαίδευση από Γενάρη. Συγγενικό μου πρόσωπο μάλλον θα πάει με 0 εμπειρία και μόνο με το πτυχίο του. Θα πάει Λονδίνο ένα χρόνο για εκπαίδευση και μετά ελλάδα. Έτσι του είπαν.. κι επί πληρωμή παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα έχω ακούσει και την ατάκα για μην ξεκίνημα συνεργασίας απο μεγάλη εταιρεία Πολυεθνική.

"Θα βαρεθείς γρήγορα"

Όντως γίνεσαι overqualified και μόνο πολύ μεγάλες εταιρείες μπορούν να σε εκμεταλευτούν. ΠΧ intracom, OTE που δύσκολα θα βρείς θέση.

Η εμπειρία μετράει πάνω απ` όλα.

Link to comment
Share on other sites

@cyberdyne Μπορείς να δεις ποια εξέταση είναι η τρέχουσα για το ccnp, πχ για το RS το link είναι εδώ. Όπως βλέπεις τον Ιανουάριο θα αλλάξει. Από κει και πέρα είτε αγοράζεις [ame=http://www.amazon.com/ROUTE-642-902-Official-Certification-Guide/dp/1587202530]βιβλία[/ame] (έχει και ενοικίαση απ' ότι βλέπω) είτε αναζητάς υλικό γκουγκλίζοντας. Προσωπικά χρησιμοποιώ τη βιβλιοθήκη της εταιρίας και το εργαστήριό μας.

@Delijohn περίπου ένα τρίμηνο στο χαλαρό η εξέταση. Προσωπικά είμαι ευγνώμον που δε με πήραν σε μεταπτυχιακό και αντ' αυτού ξεκίνησα τις πιστοποιήσεις. Την εταιρία τη συμφέρει να έχει πιστοποιημένους μηχανικούς, γιατί παίζει και το cisco partnership με εκπτώσεις. Οπότε πάντα θα υπάρχει ζήτηση. Μετά αν καταλαβαίνεις τις αρχές των δικτύων δεν είναι δύσκολο να μάθεις το cli κάποιου άλλου κατασκευαστή. Πχ τα vpn με την ίδια φιλοσοφία στήνονται είτε σε cisco είτε σε juniper, οι εντολές μόνο αλλάζουν.

Μετρημένοι στα δάχτυλα τα ccie δεν είναι. Μόνο στην Ελλάδα ξέρω 5, σίγουρα υπάρχουν και άλλοι που δεν ξέρω. Φίλος που το πήρε πρόσφατα του δώσανε νούμερο 42000κάτι.

Στο δια ταύτα σας λέω ότι αξίζει τον κόπο, αλλά ο κόπος θα είναι αρκετός, όπως και σε κάθε τι θέλεις να γίνεις καλός.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το CCIE, μια πρόσφατη έρευνα που διάβασα έλεγε πως εαν το παρακολουθήσεις κανονικά και πληρώσεις και εξοπλισμό που είναι απαραίτητος, το κόστος του ξεπερνά τις 30000 ευρώ! Πχ εξετάστικό κέντρο για CCIE υπάρχει (αν δεν κάνω λάθος) μόνο στις Βρυξέλες.....

Υπερβολικό το ποσό.

https://learningnetwork.cisco.com/docs/DOC-12825

Οι γραπτή έχει 400$ και 1600$ το λαμπ. Το λαμπ είναι στις Βρυξέλες, αλλά παίζει και κινητό.

Στην Αθήνα δεν το κόβω να έρχεται οπότε το ταξίδι και το ξενοδοχείο δεν τα γλυτώνεις.

Αν φτάσεις καλή ώρα στο ccie θα στο σπονσοράρει κάποιος, να είσαι βέβαιος.

Μετά χωρίς εργασιακή εμπειρία δεν παίζει να το πάρεις, γιατί θα πρέπει να "πετάς" στο πληκτρολόγιο, αφού ο χρόνος είναι λίγος. Για μηχανήματα σίγουρα θα μπορείς να νοικιάσεις αν δεν έχεις εσύ ή η εταιρία σου κάποιο εργαστήριο. Και υλικό πάλι βρίσκεται στο ίντερνετ. Από περιέργια δώσε το λινκ που λέει για 30κ.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικό το ποσό.

https://learningnetwork.cisco.com/docs/DOC-12825

Οι γραπτή έχει 400$ και 1600$ το λαμπ. Το λαμπ είναι στις Βρυξέλες, αλλά παίζει και κινητό.

Στην Αθήνα δεν το κόβω να έρχεται οπότε το ταξίδι και το ξενοδοχείο δεν τα γλυτώνεις.

Αν φτάσεις καλή ώρα στο ccie θα στο σπονσοράρει κάποιος, να είσαι βέβαιος.

Μετά χωρίς εργασιακή εμπειρία δεν παίζει να το πάρεις, γιατί θα πρέπει να "πετάς" στο πληκτρολόγιο, αφού ο χρόνος είναι λίγος. Για μηχανήματα σίγουρα θα μπορείς να νοικιάσεις αν δεν έχεις εσύ ή η εταιρία σου κάποιο εργαστήριο. Και υλικό πάλι βρίσκεται στο ίντερνετ. Από περιέργια δώσε το λινκ που λέει για 30κ.

Ρε γαμώτο θα το ψάξω αλλά άντε βρες το.... Χαζά δεν σου λέω, ήταν ένα άρθρο που αναφερόνταν γενικά στις πιστοποιήσεις και στο αν αξίζει να φτάσεις στο τοπ, μιλουσε και για microsoft κα.

Για το ccie ενέπλεκε κόστος βιβλίων, εξετάσεων, απαραίτητου εξοπλισμού, και ότι πιθανώς θα έπρεπε να έχει κάποιος. Τώρα αν το τραβήξαν από τα μαλλιά δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως το ccna μπορείς να το πάρεις πληρώνοντας μόνο τις εξετάσεις. Για το ccnp θα ήθελα να κάνω το ίδιο αλλά το βλέπω κομματάκι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω 4 άτομα που το έχουν πάρει και δεν είχαν να δώσουν 30 χιλιάρικα με τίποτα. Είναι θέμα απόφασης και χρόνου για το διάβασμα. Όλα τα άλλα θα τα βρεις εύκολα ή δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.