Jump to content



cisco certifications....


saint22

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris

Σού χω πει ότι θέλω τα βιβλία σου?

Πρέπει να πάρω κι εγώ το CCNA, σε κάνα 6μηνο ελπίζω να έχω χαλαρώσει λίγο και να προλαβαίνω!

Ναι όποτε θέλεις να αρχίσεις μου τα ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Επειδη ειμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του CCNA θα πω τα εξής: Όλες τις πιστοποιήσεις μπορείς να τις πάρεις χωρίς να παρακολουθήσεις τα αντιστοιχα σεμηνάρια! Το θέμα είναι ότι όταν παρακολουθείς τα σεμηνάρια βλέπεις απο κοντά τα router,switch και πραγματοποιείς και τα αντίστοιχα εργαστήρια...άρα έχεις και κάποια πρακτική εμπειρία πάνω στον τομέα. Για αυτό και σου δίνουν και μια βεβαίωση ότι έχεις παρακολουθήσει. Για να την πάρεις την βεβαίωση εξέτάζεσαι σε΄κάθε ενότητα ξεχωριστά. Εγώ το CCNA το παρακολούθησα στην Ελληνοαμερικάνικη ένωση. Έδωσα 4 θεωρητικά και 4 πρακτικά τεστ και έτσι πήρα την βεβαίωση! Στη συνέχεια έδωσα άλλο ένα τεστ σε όλο το σύνολο της ύλης για να πάρω την πιστοποίηση!

Τώρα το CCSP αποτελείται απο 5 εξετάσεις!

Αναλυτικά για όλες τις πιστοπιήσεις δειτε εδώ: http://www.cisco.com\go\certifications

Link to comment
Share on other sites

Ναί τα ξέρω όλα αυτά..κ σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Απλά θέλω να μάθω άν είναι όντως εφικτό(εννοείται πως θα είναι δύσκολο) να το διαβάσω μόνος κ να πάω απλά να το δώσω(CCSP)!

πχ για το CCNA μπορούσες πολύ άνετα να το διαβάσεις κ μόνος κ αντί για ρούτερ να δουλεύεις τον boson....Εγώ βέβαια παρακολούθησα το CNAP στην σχολή μου....

Υπάρχει κανένας που να έχει πάρει το CCSP?

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι σε κάποιο πρόγραμμά ή το διαβάζεις μόνος σου?

Τί επιπέδου δισκολίας είναι?

πχ είναι παρόμοιας δισκολίας με το CCNP?

Θέλω απο το Σεπτέμβρη να αγοράσω το βιβλίο(εναν τεράστιο τόμο που είναι all-in-one) για να μελετίσω μόνος μου, αλλα φοβάμαι μή δώσω τζάμπα λεφτά κ τα βρώ μπαστούνια κ τα παρατήσω.....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε πρόγραμμα. Είναι και αυτό professional επίπεδο όπως και το ccnp αλλά εξειδικεύεται στην ασφάλεια, ενώ στο ccnp κάνεις λίγο απ' όλα.

Το αν θα το παρατήσεις ή όχι εξαρτάται από το πόσο θέλεις να το πάρεις, πόσο ανάγκη το έχεις και για ποιο λόγο το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια επαναφερω το θεμα γιατι σκεφτομαι σοβαρα μιας και τελειωσε το διαβασμα για μενα τουλαχιστο για τους επομενους 9-10 μηνες.

Θελω να δωσω το CCNA...

Προαπαιτει καποιες συγκεκριμενες γνωσεις?????

Εχω καποιες σφαιρικες γυρω απο δικτυα αλλα οχι κατι φοβερο.

Η υλη του ειναι πιο πολυ γενικα υλη δικτυων ή κανω λαθος?

Επισης ποσο μεγαλη ειναι η υλη και ποσο χρονο θελει για να καλυφθει?????

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν προαπαιτεί κάτι, είναι σαν το Lower αν έχεις δώσει. Μπορείς να κάνεις μαθήματα, ταχύρυθμα ή με το πάσο σου και να πας να δώσεις. Πρέπει να ξέρεις από δίκτυα, καθώς επίσης να έχεις κάποια πρακτική εμπειρία με μηχανάκια cisco είτε live είτε από simulator. Γενικά είναι ύλη που αφορά δίκτυα, αλλά καλύπτει και κάποια βασικά πράγματα στους υπολογιστές. Το CCNA έχει 2 κεφάλαια, το INTRO και το ICND, αν θέλεις τα δίνεις μαζί ή χώρια. Με πολύ εντατικό διάβασμα μπορείς να καλύψεις την ύλη σε 1 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

1η Διδακτική Ενότητα

Introduction to Networking

Networking Fundamentals

Networking Media

Cabling Testing

Cabling LANs and WANs

Ethernet Fundamentals

Ethernet Technologies

Ethernet Switching

TCP/IP Protocol Suite and IP Addressing

Routing Fundamentals and Subnets

TCP/IP Transport and Application Layer

2η Διδακτική Ενότητα

WANs and Routers

Introduction to Routers

Router Configuration

Learning About Other Devices

Managing Cisco IOS Software

Routing and Routing Protocols

Distance Vector Routing Protocols

TCP/IP Suite Error and Control Messages

Basic Router Troubleshooting

Intermediate TCP/IP

Access Control Lists (ACLs)

3η Διδακτική Ενότητα

Introduction to Classless Routing

Single-Area OSPF

EIGRP

Switching Concepts

Switches

Switch Configuration

Spanning-Tree Protocol

Virtual LANs

Virtual Trunking Protocol

4η Διδακτική Ενότητα

Scaling IP Addresses

WAN Technologies

PPP

ISDN and DDR

Frame Relay

Introduction to Network Administration

Απο οτι καταλαβα εξεταζεσαι ξεχωριστα το καθε κεφαλαιο και αν περασεις προχωρας στο επομενο.

Για μαθηματα δεν το κοβω να κανω....θα ασχοληθω μονος χρονο εχω αφθονο αλλλωστε.

Εχει βρει αρκετα e books αλλα και πολλα εκπαιδευτικα videos που καλυπτουν ολη την υλη στο Ιντερνετ και υπαρχει και simulator οπως αναφερεις.

Το κοστος των εξετασεων ποσο ειναι και καθε ποτε πραγματοποιουνται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν εξεταστικές περίοδοι, όποτε νιώθεις έτοιμος κανονίζεις να πας να δώσεις σε κάποιο εξεταστικό κέντρο. Το κόστος δεν το ξέρω γιατί το πλήρωσε η εταιρία μου, αλλά νομίζω ότι είναι ~180.

Οι διδακτικές ενότητες όπως τις έχεις πρέπει να αφορούν τα ακαδημαϊκά προγράμματα της cisco που έχουν πολύ μεγάλη διάρκεια. Αλλά τελικά μία εξέταση θα δώσεις. Μπορείς να δώσεις ξεχωριστά τα INTRO και ICND αλλά δε στο συνιστώ, από άποψη κόσοτους κυρίως.

http://www.cisco.com/web/learning/le3/le2/le0/le9/learning_certification_type_home.html

Link to comment
Share on other sites

Αρα απο οτι καταλαβα:

Σε 2-3 μηνες η υλη καλυπτεται....

Καλυπτω την υλη που παραθετω πιο πανω και παω και δινω τις εξετασεις....

Ξερει κανεις αν εχεις εξεταστικο κεντρο στην Θεσσαλονικη?

Link to comment
Share on other sites

Με καποια σχολη Master-D που ρωτησα στην Θεσσαλονικη , θα κανουν IT2 (δικτυα) με πιστοποιηση Cisco. Ξερει κανεις αν αξιζει να παω εκει; Θα εχει κοστος κοντα στα 2.000 ευρω... Με εξαμηνη ανοικτη εκπαιδευση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.