Jump to content



cisco certifications....


saint22

Recommended Posts

παιδια τι ξερετε για τις πιστοποιησεις της cisco?

το μονο που ξερω ειναι οτι κοστιζουν πολυ ακριβα.

μηπως εχει ασχοληθει καποιος?αξιζουν?ειναι "καλα"¨χαρτια ή της πλακας?

τα φωτα σας.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φτανουν μεχρι LEVEL 4!

Εχω ακουσει οτι στην ελλαδα υπαρχουν μονο 2 ατομα με level3

Κοστιζουν πολλα,αλλα εχεις αποσβεση με το παραπανω και οπου και να πας με ενα τετοιο χαρτι σε δεχονται χωρις 2η κουβεντα...

Link to comment
Share on other sites

από πέρυσι είμαι κάτοχος CCNA. Είναι καλό, αλλά αν σκοπεύεις να ασχοληθείς σοβαρά απο μόνο του λέει λίγα πράγματα.

Τα χρήματα είναι πολλά ειδικά στα μαθήματα της Ελληνο-Αμερικανικής, αλλά οι ώρες και ο εξοπλισμός είναι πιο πλήρης απ' ότι ξέρω.

Υπάρχει τρόπος ο ΟΑΕΔ να χρηματοδωτήσει το σύνολο του προγράμματος εάν εκεί που εργάζεσαι υπάρχουν αρκετοί εργαζόμενοι και ο εργοδώτης σου δεν είναι στριμένος.

Αν ενδιαφέρεται κάποιος σοβαρά μπορώ να δώσω και άλλες πληροφορίες συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Malkav

Αν ενδιαφέρεται κάποιος σοβαρά μπορώ να δώσω και άλλες πληροφορίες συγκεκριμένα.

Μιας και ξεκίνησες... :D

Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω αν τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά ή μπορώ να διαβασω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Μιας και ξεκίνησες... :D

Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω αν τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά ή μπορώ να διαβασω μόνος μου.

βασικά κι εγώ ψήνομαι να το δώσω, οπότε για πείτε τι ξέρετε;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Μιας και ξεκίνησες... :D

τα μαθήματα ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά.

Είναι σαν την ξένη γλώσσα, ή την ξέρεις ή όχι.

η πατέντα που έκανα εγώ είναι να παρακολουθήσω CCNA για να δώ τι παίζει και να το πάρω φυσικά και φέτος να διαβάσω μόνος μου για CCNP, το οποίο έχει τα διπλάσια δίδακτρα.

ενδεικτικά θα αναφέρω ότι το CCNP αποτελείται απο 4 μέρη και τα χρήματα για τις εξετάσεις είναι κοντά στα 700 ευρώ:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Ωραία έχω μαζέψει από το ιντερνετ κάμποσα διαγωνίσματα για CCNA και CCNP, όταν τελειώσω με πτυχιακή και μετακομίσεις θα τα ξεκινήσω.

Δίδακτρα εξετάσεων για CCNA;

εκτός απο τα διαγωνίσματα, καλό θα ήταν να κατεβάσεις ή να βρεις κάποιον που θα στα δώσει ή να αγοράσεις τα e-books των μαθημάτων.

Αν αποφασίσεις να τα αγοράσεις συνοδεύουν τα δύο βιβλία για CCNA της Cisco Press που βρίσκονται τουλάχιστον στο Παπασωτηρίου.

τα έξοδα των εξετάσεων CCNA είναι γύρω στα 160 ευρώ και δίνεις multiple choices και έναν simulator και πρέπει να βγάλεις >850/1000 για να είσαι ευτυχής κάτοχος CCNA.

οι ερωτήσεις είναι σχετικά εύκολες, το πακέτο είναι ότι υπάρχει πίεση χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Ωραία έχω μαζέψει από το ιντερνετ κάμποσα διαγωνίσματα για CCNA και CCNP, όταν τελειώσω με πτυχιακή και μετακομίσεις θα τα ξεκινήσω.

Δίδακτρα εξετάσεων για CCNA;

κάτι έχω κι εγώ;)

malkav, εξετάσεις κάθε πότε γίνονται περίπου?

μήπως ξέρεις ποια αμερικανικά πανεπιστήμια είναι συμβεβλημένα?

εσύ σε πιο πήγες?

καλό που η εξέταση είναι σε pc = αντικειμενική (να μην προωθούνται όσοι κάνουν μαθήματα).

Link to comment
Share on other sites

οι εξετάσεις γίνονται πολύ συχνά, μπορεί και κάθε 2-3 μήνες και σε περίπτωση αποτυχίας, επειδή κρατούν κάθε φορά γύρω στις δύο εβδομάδες, αν έχεις αποτύχει στην αρχή της περιόδου μπορείς να ξαναδώσεις σχεδόν στα καπάκια(καμιά βδομάδα μετά, αρκετός χρόνος να καλύψεις τα κενα που έχεις εντοπίσει ότι έχεις) αν την πρώτη φορά δεν πήγες τουρίστας.

Εκτός απο την Ελληνο-Αμερικανική παίζει κάποια New Horizons που κάνει μαθήματα και μία τρίτη που δεν θυμάμαι.

Εγώ πήγα στη πρώτη και τα μαθήματα ήταν 2 x 4ώρα κάθε εβδομάδα απο Οκτώμβρη μέχρι αρχές Ιούλη. Σύνολο 213 ώρες νομίζω.

οι εξετάσεις όντως είναι σε pc για το CCNA εκτός απο το CCNP που έχει και κάποιο lab.

η πιστοποίηση, για το CCNA τουλαχιστον, ισχύει για 3 χρόνια :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Απ' ότι έχω ακούσει για το CCNP σε χώνουν στο lab με ένα μαμημένο router και πρέπει να τον επαναφέρεις στα συγκαλά του. Ισχύει κάτι τέτοιο;

δεν το έχω δώσει αλλά... να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι ένας μόνο router, αυτά ούτε στο CCNA δεν τα κάνεις. Μιλάμε για ολόκληρο WAN με πολύ κοντά καλώδια.:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια να μπω και εγω λιγο στην συζητηση... επειδη και εγω αργοτερα, μολις με το καλο περασω του χρονου καπου. θελω να δωσω ενα πτυχιο ακομη. αυτο το cisco εχω ακουσει οτι ειναι απο τα καλυτερα αλλα οπως ειπατε πανακριβο. @Malkav θα μπορουσες να μου πεις περιπου τι διδασκεται για αυτο το πτυχιο? δηλαδη τι μαθαινεις? δεν ξερ αν καταλαβες το θελω να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Malkav

δεν το έχω δώσει αλλά... να είσαι σίγουρος ότι ο δεν είναι ένας μόνο router, αυτά ούτε στο CCNA δεν τα κάνεις. Μιλάμε για ολόκληρο WAN με πολύ κοντά καλώδια.:D

καλά, αν το πρόβλημα είναι τα καλώδια να πάω να δώσω με την καλούμπα (στο λαιμό) και την rj-45 πένσα :rofl:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...

η ελληνιαμερικανικη ζηταει 3290 ευρω για το ccna και 5950 για το ccnp.

230 ωρες με εργαστηρια και απο ολα.

στα χρηματα αυτα δεν ειναι τα διδακτρα.

για το ccna που ρωτησα ειναι συνολο 80 euro τα διδακτρα:

:giveup:

και ολα αυτα για να ισχυει 3 χρονια?

και αυτο δεν το αναφερουν πουθενα εννοειται!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να το ξέρουν και πολλοί εργοδότες ότι ισχύει για 3 χρόνια μόνο. Πάντως αυτό με τα 3 χρόνια έχει τη λογική (εκτός από το να σου τα παίρνουν τακτικά) να είσαι συνεχώς ενημερωμένος με τα τελευταία ios κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saint22

λοιπον...

η ελληνιαμερικανικη ζηταει 3290 ευρω για το ccna και 5950 για το ccnp.

230 ωρες με εργαστηρια και απο ολα.

στα χρηματα αυτα δεν ειναι τα διδακτρα.

για το ccna που ρωτησα ειναι συνολο 80 euro τα διδακτρα:

:giveup:

και ολα αυτα για να ισχυει 3 χρονια?

και αυτο δεν το αναφερουν πουθενα εννοειται!!!

lol, εξέταστρα εννοείς προφανώς :hehe:

γιατί αν δεν είναι τα δίδακτρα και είναι μόνο τα εξέταστρα 3 χιλιάρικα, ΔΕ μας βλέπω καλά!!!!!

εντάξει, 80 ευρώ (αν είναι τα εξέταστρα) είναι ένα ΠΑΡΑ πολύ νορμάλ ποσό (για το ecdl είχα δώσει καμιά 300άρα).

Link to comment
Share on other sites

:laughing: χαχα το φανταζεσαι να ηταν ετσι? λαθος σορυ.

trendy αυτο με τους εργοδοτες το σκεφτομουν και εγω...εδω εγω που το ψαχνω τοσο καιρο και δεν ειχα ακουσει το παραμικρο....

τελος παντων ειναι πολλα τα λεφτα και αγχωνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saint22

:laughing: χαχα το φανταζεσαι να ηταν ετσι? λαθος σορυ.

trendy αυτο με τους εργοδοτες το σκεφτομουν και εγω...εδω εγω που το ψαχνω τοσο καιρο και δεν ειχα ακουσει το παραμικρο....

τελος παντων ειναι πολλα τα λεφτα και αγχωνομαι.

προσωπικά πάντως δε σκοπεύω με τίποτα να κάνω μαθήματα (δεν προλαβαίνω κιόλας), προτιμώ να το δώσω 2 φορές (να δω και πως είναι τα θέματα/κλίμα την πρώτη) παρά να σκάσω 3 χιλιάρικα.

βέβαια δεν θα βασιστώ στις (μηδενικές) γνώσεις μου περί cisco, αλλά θα κάτσω να διαβάσω;)

πάντως μου αρέσει πολύ σαν ιδέα :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.