Jump to content



cisco certifications....


saint22

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

παιδια να μπω και εγω λιγο στην συζητηση... επειδη και εγω αργοτερα, μολις με το καλο περασω του χρονου καπου. θελω να δωσω ενα πτυχιο ακομη. αυτο το cisco εχω ακουσει οτι ειναι απο τα καλυτερα αλλα οπως ειπατε πανακριβο. @Malkav θα μπορουσες να μου πεις περιπου τι διδασκεται για αυτο το πτυχιο? δηλαδη τι μαθαινεις? δεν ξερ αν καταλαβες το θελω να πω...

Λοιπόν, η ύλη του CCNA αποτελείτα από τέσσερις μεγάλες ενότητες με τα εξής κεφάλαια:

CCNA 1 : Networking BAsics

1. Introduction to Networking

2. Networking Fundamentals

3. Networking Media

4. Cable Testing

5. Cabling LANs and WANs

6. Ethernet Fundamentals

7. Ethernet Technologies

8. Ethernet Switching

9. TCP/IP Protocol Suite and IP Addressing

10. Routing Fundamentals and Subnets

11. TCP/IP Transport and Application Layers

CCNA 2 : Routers and Routing Basics

1. WANs and Routers

2. Introduction to Routers

3. Configuring a Router

4. Learning about Other Devices

5. Managing Cisco IOS Software

6. Routing and Routing Protocols

7. Distance Vector Routing Protocols

8. TCP/IP Suite Error and Control Messages

9. Basic Router Troubleshooting

10. Intermediate TCP/IP

11. Access Control Lists

CCNA 3 : Switching Basics and Intermediate Routing

1. Introduction to Classless Routing

2. Single-Area OSPF

3. EIGRP

4. Switching Concepts

5. Switces

6. Switch Configuration

7. Spanning-Tree Protocol

8. Virtual LANs

9. Virtual Trunking Protocol

CCNA 4 : WAN Technologies

1. Scaling IP Addresses

2. WAN Technologies

3. PPP

4. ISDN and DDR

5. Frame Relay

6. Introduction to Network Administration

δεν ξέρω τι γνωρίζεις από δίκτυα και μπορεί τα παραπάνω να μην σου λένε τίποτα. Σημασία πάντως έχει ότι η ύλη ξεκινάει απο τα βασικά και σιγά-σιγά σε πάει σε πιο ψαγμένα.

Για μένα στόχος του CCNA είναι περισσότερο η καλή κατανόηση του τι σημαίνει δίκτυο και των αρχών λειτουργίας που το διέπουν παρά η έμφαση σε Cisco κομάτι.

Μη φανταστείς βέβαια ότι μαθαίνεις λίγα πράγματα, ίσα-ίσα.

Απλά μετά και την τελευταία ενότητα, πιθανό είναι να νιώσεις μια ανεπάρκεια, που εμένα με έκανε να αποφασίσω να διαβάσω και το CCNP.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδια μου εδωσε ενα link o RaNd που εχει παρει και το ccna.Για ριξτε μια ματια εδω www.neworizons.com .Oποιος βρει κατι χρησιμο ας το πει,γιατι σε ολους μπορει να ξεφυγει κατι.Αντε να μαζεψουμε πληροφοριες για να παμε να το παρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Κυριλέ το βρίσκω το πρόγραμμα. Όλα τα τόπικς μου είναι λίγο έως πάρα πολύ γνωστά.

Θείο-Οξυγόνο-Τιτάνιο ξεκινάμε μαθήματα!

ok μέσα, θα κάνεις το δάσκαλο? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

ok μέσα, θα κάνεις το δάσκαλο? :hehe:

:hehe: εννοείται!

Αρχική απάντηση από manosone

Παιδια μου εδωσε ενα link o RaNd που εχει παρει και το ccna.Για ριξτε μια ματια εδω www.neworizons.com .Oποιος βρει κατι χρησιμο ας το πει,γιατι σε ολους μπορει να ξεφυγει κατι.Αντε να μαζεψουμε πληροφοριες για να παμε να το παρουμε.

Εγώ έχω ~200MB pdfs σχετικά με CCNA, CCNP και ciscoμπουρδίτσες γενικότερα. Μπορείς να μπεις στο hub 10.176.8.1 και να τα τραβήξεις (για το Σωτήρη πάει αυτό). Αν προλάβω θα τα ανεβάσω σε κάποιο web server, αλλιώς από Οκτώβριο που θα είμαι Αθήνα και θα βάλω dsl.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Εγώ έχω ~200MB pdfs σχετικά με CCNA, CCNP και ciscoμπουρδίτσες γενικότερα. Μπορείς να μπεις στο hub 10.176.8.1 και να τα τραβήξεις (για το Σωτήρη πάει αυτό).

1-5 giga, δε θυμάμαι ακριβώς πόσα έχω.

πολύ πράμα πάντως.

θα στα πετάξω στα κοινώς διαμοιραζόμενα αρχεία, το pc είναι σε maintaining περίοδο τώρα ( ψάχνω βίδες για το block :hehe: )

όρεξη νά χουμε να διαβάζουμε δάσκαλε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

’ραξε... άλλοι δίνουν 3300 για δίδακτρα και ο αδερφός σου παίρνει 800/μήνα;

Σε ποιο σχολείο τα κάνουν αυτά;

στην Στοχολμη.το σχολειο λεγεται N.T.I

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Πουλάκι μου εσύ είσαι τίγκα. Ας είναι καλά κανένας ysam, digi, eaggelidis...

δε θυμάμαι από που τα ρούφηξα, το αποτέλεσμα μετράει :D :D

Αρχική απάντηση από trendy

Επίσης μπορεί κάποιος mod να το πάει στα Δικτυακά το τόπικ, μιας και αδικείται στο οφτόπικ;

χρουτς χρουτς. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ, να βγάλουμε κάνα post ακόμη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

καλά, ας μην είμαστε και πλεονέκτες.

ίσως και εν ελλάδι να παίζουν υποτροφίες (δηλ. δωρεάν σεμινάρια) για αυτούς που ανήκουν ταμείο ανεργίας.

πάντως μου αρέσουν τα πτυχία που μπορείς να τα πάρεις χωρίς μαθήματα - παρακολούθηση etc. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

καλά, ας μην είμαστε και πλεονέκτες.

ίσως και εν ελλάδι να παίζουν υποτροφίες (δηλ. δωρεάν σεμινάρια) για αυτούς που ανήκουν ταμείο ανεργίας.

πάντως μου αρέσουν τα πτυχία που μπορείς να τα πάρεις χωρίς μαθήματα - παρακολούθηση etc. :D

το προβλημα Σωτηρη οτι οταν θα παρεις το πτυχιο να αποροφηθεις κιολας.στην σουηδια το 60 τοις εκατο ειναι αποροφημενοι σε εταιριες ειτε σαν προγραμματιστες ειτε σαν τεχνικοι δικτυων,εδω διπλα στην σοινικια που μενω υπαρχει μια περιοχη που νομαζεται ΣΙΣΤΑ εκει Σωτηρη εχει καμια 300 εταιριες απο ολο τον κοσμο απο τηλεποικινονιες,τεχνικοι υποστηριξηδικτυων,κινητη τηλεφωνια και πολλες αλλες που εργαζοναι χιλιαδες ατομα ετσι το πτυχιο σου δεν παει χαμενο,και στην Ελλαδα υπαρχουν τοσα παιδια με πτυχια που δουλευουν σε αλλο αντικειμενο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.