Jump to content



Windows & Linux


Διόνυσος

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Μόλις έβαλα τα Suse 9.3 στον έναν από τους σκλήρους μου για να τα δοκιμάσω. Μπορώ να συνδέσω και το δίσκο με τα windows χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα στα λειτουργικά και τα δεδομένα του δίσκου με τα windows; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Διόνυσος

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Μόλις έβαλα τα Suse 9.3 στον έναν από τους σκλήρους μου για να τα δοκιμάσω. Μπορώ να συνδέσω και το δίσκο με τα windows χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα στα λειτουργικά και τα δεδομένα του δίσκου με τα windows; Ευχαριστώ

Καλησπέρα.

Σίγουρα πρόβλημα με τα δεδομένα σου δε θα έχεις.

Το μόνο "πιθανό" πρόβλημα είναι το πού έχεις φορτώσει τον bootloader.

Δηλαδή αν είχες βγάλει το δίσκο των win όταν έβαζες το SuSE, έγραψες στο mbr του linux-disk, οπότε πρέπει να ορίζεις κάθε φορά απ'το bios ποιος δίσκος θες να bootάρει

(εναλλακτικά να αλλάξεις μόνος σου τον grub του linux να σου φορτώνει τα win).

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν υπαρχει προβλημα να εχεις και τον δισκο των windows πανω στο συστημα!Απλα αν η εγκατασταση των windows ειναι σε ΝΤFS δεν θα μπορεις να τον τροποποιησεις(θα μπορεις να βλεπεις ομως τα δεδομενα),αν παλι ειναι FAT δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Εdit:Grand master linux spoke..i :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Σαφως και δεν υπαρχει προβλημα να εχεις και τον δισκο των windows πανω στο συστημα!Απλα αν η εγκατασταση των windows ειναι σε ΝΤFS δεν θα μπορεις να τον τροποποιησεις(θα μπορεις να βλεπεις ομως τα δεδομενα),αν παλι ειναι FAT δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Εdit:Grand master linux spoke..i :whistling

με λίγο ψάξιμο, μπορείς να έχεις δυνατότητα write και σε ntfs.

ntfs

:D :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τώρα κάποιο πρόβλημα όμως. Κάνω την εγκατάσταση τou Suse κανονικά και λειτουργεί μια χαρα. Αλλάζω το boot priority και βάζω να φορτώσει από το δίσκο με τα win XP. Μέχρι εδώ όλα ΟΚ. Ξαναλλάζω το boot priority για να πάω στα Linux και δεν μπαινει. Βγάζει μία κονσόλα που λεελι διάφορα (αναγνωρίζει drives κτλ) και εκεί που αναγνωρίζει τα partitions λέει kernel panic: και κάτι ακόμα και μετά κολάει εντελώς το σύστημα. Partitions έχει 2, 1GB και 76GB. Γιατί συμβαίνει αυτό? Μήπως τελικά τα win επηρρεάζουν τα Linux?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Διόνυσος

Απλώς το θέμα είναι να έχω και τους 2 συνδεδεμένους στο pc και να μην έχω βάλε-βγάλε

ναι το κατάλαβα, απλά δεν ξέρω την απάντηση.

θα μπορούσες να δοκιμάσεις εγκατάσταση του SuSE και με τους 2 δίσκους πάνω, και να είσαι πολύ προσεκτικός στο που θα βάλεις τον bootloader (εν ανάγκη βάλτον αργότερα από failsafe).

από κει και πέρα δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει το suse με το νέο δίσκο.

μήπως δεν περιμένεις αρκετά ώστε να τον αναγνωρίσει και δεν κολάει?

άστο 5-10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να περιμένω για κανα 10λεπτο. Αλλά για να κάνω σετθπ και με τους 2 δίσκους επάνω λίγο αργότερα, αφού κάνω backup όλα τα αρχεία. Θα ξαναγράψω εδλω για νεότερα. Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Διόνυσος

Θα δοκιμάσω να περιμένω για κανα 10λεπτο. Αλλά για να κάνω σετθπ και με τους 2 δίσκους επάνω λίγο αργότερα, αφού κάνω backup όλα τα αρχεία. Θα ξαναγράψω εδλω για νεότερα. Ευχαριστώ και πάλι :)

ok;) πάντως δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να "φοβάσαι" τους bootloader, με ένα fixboot, fixmbr από τα win το mbr ξανααλλάζει (στην έσχατη περίπτωση).

ο δίσκος θα σου χαλάσει, μόνο αν προσπαθήσεις να γράψεις με κάποιο ΠΟΛΥ experimental ntfs write utility (και πάλι μιλάμε για μικρές πιθανότητες, αλλά είναι η μόνη περίπτωση που μπορώ να φανταστώ όπου πραγματικά θα "χάσεις" δεδομένα).

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Σωτήρης, όλες οι μεγάλες διανομές φροντίζουν ώστε να μην υπάρξει απώλεια δεδομένων στα PC που εγκαθίστανται. Εκτός φυσικά αν το φροντίσει ο ίδιος ο χρήστης... wink.gif

Εδώ με το αρχείο Mandrake 8.1 θυμάμαι πως είχα άνετα dual-boot και εσύ με το SuSE 9.3 θα έχεις πρόβλημα...?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο δυναμικός δίσκος έφταιγε. Τον έκανα βασικό και τώρα είναι όλα καλά. Φόρτωσα και τον boot loader στο δίσκο με τα win και απλώς με ρωτάει ποιό λειτουργικό θέλω να ξεκινήσει. Κάτι ακόμα άσχετο. Ένα φιλαράκι έχει και αυτός τα Suse 9.3 και δεν του αναγνωρίζουν την κάρτα ήχου Creative Soundblaster 5.1. Καμιά ιδέα πώς να το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

τι είναι το δυναμικό και το βασικό? logical - extended?

A basic disk is a physical disk that contains primary partitions, extended partitions, or logical drives.

Dynamic disks provide features that basic disks do not, such as the ability to create volumes that span multiple disks (spanned and striped volumes), and the ability to create fault-tolerant volumes (mirrored and RAID-5 volumes). All volumes on dynamic disks are known as dynamic volumes.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.