Jump to content



Κινεζικα σπαθια?


thrasher

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 11:50]

Που'σαι Strongbow...αυτο που θες να μαθεις έχει τις ρίζες του και τις βασικές αρχές που το διέπουν στην κλασικκή ξιφασκία.

Αυτη την πλέον Ολυμπιακή βλακεία...

Αν θες να μαθεις πρεπει να ξεκινησεις να ρωτάς σε σχολες (αν υπάρχουν) κλασικής ξιφασκίας.

Καταλαβα αρχηγε. Ευχαριστω για την συμβουλη.

:OT: Εβαλα dsl οποτε θα αρχησω να μπαινω :jump: :OT:

Link to comment
Share on other sites

Γιαπωνέζικη ξιφασκία όπως το ψάχνεις δεν θα βρεις τίποτα.

Kendo και Iaido είναι 2 απο τις γνωστότερες ιαπωνικές πολεμικές τέχνες που κάνουν χρήση της "επέκτασης του χεριού" όπως θεωρούν το σπαθί οι Ιάπωνες.

Το Kendo είναι περισσότερο κοντά σε αυτό που πιθανόν γουστάρεις...ίσως έχεις δει και στην τηλεόραση. Full body armor όνομαζόμενη Bogu και ξύλινα bamboo καλάμια, τα λεγόμενα Shinai.

Το Iaido είναι η "Τέχνη του τραβήγματος του σπαθιού" και το "κλάδεμα του αντιπάλου" ταυτόχρονα. Σε πολύ ελεύθερη μετάφραση όλο αυτό βέβαια. Πιο κλασσική μορφή Ιαπωνικής Σπαθασκίας.

Όπως όλες οι Ιαπωνικές πολεμικές τέχνες έχουν τις ρίζες τους βαθιά χαμένες στο χρόνο, στην εποχή των Σαμουράι. The way of the sword....The way of the warrior...Bushido. Ο δρόμος του Πολεμιστή.

Πολυ θεωρητικά όλα αυτά βέβαια και δεν ξέρω πως σου ακούγονται. Αυτό που θα πρέπει να σκεφτείς είναι το πόσο σοβαρά βλέπεις το σπαθί. Και πόσο σοβαρά βλέπεις την ευθύνη που έρχεται με τη γνώση και την ενασχόληση σου μαζί του.

Θα μπορούσα να σου γραφω για πολλές σελίδες οπότε το κόβω εδώ...Αν σε ενδιαφέρει και σε μαγεύει ο κόσμος των πολεμικών τεχνών γενικότερα και ειδικότερα(το σπαθι) καλό θα είναι να το δεις σοβαρά. Για το δικό σου καλό και το καλό όλων γύρω σου.

Αν θες να βγαινεις στο δρόμο και να παιζεις με αληθινά σπαθιά και να κάνεις βλακίες άστο καλύτερα. Η εσυ θα χτυπήσεις ή καποιος άλλος.

Θα μου πεις γιατί στα λέω όλα αυτα. Στα λεω πολύ φιλικά γιατι μου έδωσες την εντύπωση αυτή. Αστεράκια Ninja, σπαθιά, εφφέ μπουφέ συν το νεαρό της ηλικίας σου πιθανότατα.

Αν σχημάτισα λάθος εντύπωση να με συγχωρείς. Αυτά που σου έγραψα σχετικά με την Ιαπωνική Σπαθασκία ίσχύουν ανεξαρτήτως όμως.

Link to comment
Share on other sites

πόσο σοβαρά βλέπεις την ευθύνη που έρχεται με τη γνώση και την ενασχόληση σου μαζί του.

Θα μπορούσα να σου γραφω για πολλές σελίδες οπότε το κόβω εδώ...Αν σε ενδιαφέρει και σε μαγεύει ο κόσμος των πολεμικών τεχνών γενικότερα και ειδικότερα(το σπαθι) καλό θα είναι να το δεις σοβαρά. Για το δικό σου καλό και το καλό όλων γύρω σου.

Αν θες να βγαινεις στο δρόμο και να παιζεις με αληθινά σπαθιά και να κάνεις βλακίες άστο καλύτερα. Η εσυ θα χτυπήσεις ή καποιος άλλος.

Θα μου πεις γιατί στα λέω όλα αυτα. Στα λεω πολύ φιλικά γιατι μου έδωσες την εντύπωση αυτή. Αστεράκια Ninja, σπαθιά, εφφέ μπουφέ συν το νεαρό της ηλικίας σου πιθανότατα.

Αν σχημάτισα λάθος εντύπωση να με συγχωρείς. Αυτά που σου έγραψα σχετικά με την Ιαπωνική Σπαθασκία ίσχύουν ανεξαρτήτως όμως.

Ειπαμε ειμαι 12 αλλα στα δωδεκα μου εχω μαθει και εχω κανει πραγματα που αλλοι δεν θα κανουν σε 100 χρονια!!!!Σε ευχαριστο πολυ για τα καλα σου λογια και για τις πληροφοριες που μου εδωσες.Εχεις σωστη εντιπωση!Με τις πωλεμικες τεχνες ειμαι χοντρα(taek-vo-do-kick boxing μπλε ζωνη και παω για μαυρη!!!)+2 ιαπωνικα σπαθια(katana+μεσαιο)

Επειδη μου εδωσες την εντυπωση πως ξερεις πολλα θα σε ρωτισω κατι.Εγω "γουσταρω"μονο τα σπαθια,οχι καρατα,αεροπλανικα και τετοια.Εννοω πως θα ηθελα να μαθω μονο την τεχνη του σπαθιου.Αν ξερεις περισσοτερες πληροφορειες και δεν βαριεσε γραψε μου.Τελος αν ξερεις γραψε μου διευθηνσεις σχολων.

Και παλι σε Ευχαριστο:D :D :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 τέχνες που σου ανέφερα ήδη ειναι αυτο που ψάχνεις. Kendo και Iaido. Δυστυχώς δεν εχω να σου προτείνω κάποια σχολή που να διδάσκει με μια Α σοβαρότητα(χωρίς να θέλω να προσβάλω τυχόν πρόσωπα και σχολές) μόνο Kendo ή Iaido γιατί ακόμα την ψάχνω και γώ. Οπότε αν βρεις πες μου και μένα.

Σχολές που καταπιάνονται επιφανειακά με όπλα θα βρεις αρκετές. Εμένα κάτι τέτοιο δεν με καλύπτει.

Όσο για το διακοσμητικό Katana και Wakizashi που έχεις, ελπίζω να τα χρησιμοποιείς για το λόγο που φτιάχτηκαν...διακόσμηση δηλαδη.

Μπορείς να καταλάβεις και μόνος σου ότι οποιοδήποτε τεστ αντοχής, κοπής ή πραγματικής χρήσης τους σε βάζει σε μεγάλο κίνδυνο τραυματισμού.

Link to comment
Share on other sites

Για σχολη θα ρωτισω τον δασκαλο μου που σιγουρα θα ξερει.Μηπως εχεις προσεξει www.hico.gr?Oι τιμες του ειναι καλες σε σχεση με τη ποιοτητα?

Οσο για τα σπαθια στολιζουν εναν τοιχο........................αλλα αμα γηνει καμια μ@λ@κια με κανεναν c#%$7#@λ&@|\/*:devil: :devil: :devil: :devil: :D :D :D :D :cool: :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον πηρα σημερα το σπαθι απτο kill bill απο μοναστηρακι.Καλο χρυσο αλλα δεν κοβει!(ΚΑΘΟΛΟΥ)

Τελος παντων ξερει κανεις καποιον τεχνιτη που να φτιαχνει και να επιδιωρθωνει τετοια σπαθια???

(Δεν ειμαι τρελος,μανιακος με διψα για αιμα!)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν κόβει καθόλου? Αν δεν είναι ατσάλινη λεπίδα, και είναι απλά ενισχυμένο σίδερο, ΔΕΝ ακονίζεται... Πιστεύω ότι αν μπορούσε να ακονιστεί θα ήταν ακονισμένο. 99% έχεις στα χέρια σου διακοσμητικό και όχι ξίφος :)

Πάντως δε χάνεις εκεί στο Μοναστηράκι, ή Αθηνάς να το ακονίσεις. Υπάρχουν μαγαζιά που μπορούν ή ρώτα σε μαγαζιά με εργαλεία. Εγώ πάντως τα ακονίζω πάντα μόνος μου αλλά χρειάζεσαι πολύ καλής ποιότητας πέτρες, πολύ χρόνο και να χαλάσεις 2-3 μέχρι να μάθεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ατσαλινο ειναι.Βασικα μου το ειπε οτι δεν κοβει αλλα δεν το ακουσα.(Το ειπε στην μανα μου)Και οταν λεω δεν κοβει εννοω οτι δεν μπορει να κοψει ουτε πλαστελινη που λεει ο λογος.Τα αλλα δυο κοβουν,οχι σαν ξιφοι αλλα μια ντοματα την κοβουν!Εκει που το πηρα εχι κατι ειδικες πετρες απο την Κρητη που μαζι με λιγο λαδι τα ακονιζουν πολυ καλα.

Βασικα θελω να κανω παραγελεια ενα σπαθι(να ¨μουνα γιαπωνεζος!) σε εναν τεχνιτη!

Θελω ενα ξιφος!

:OT: Τι σπαθι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν γνωρίζω αρκετά από σπαθιά, αλλά επειδή βλέπω ότι θέλεις ένα αληθινό κατάνα ή κάτι παρόμοιο. Έκτος από το κόστος που είναι απαγορευτικό για κάτι που δεν θα το χρησιμοποιήσεις για την χρήση που προορίζεται αλλά για διακοσμητικό. καταλαβαίνεις ότι το πράγμα αυτό είναι όπλο και στα χέρια ενός αδαή θανατηφόρο πιθανότατα? Καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα αυτά κόβουν ασύλληπτα? Ότι χρειάζονται εκπαίδευση μέχρι και για την συντήρηση? Και τέλος νομίζεις ότι η σκηνή στον σωματοφύλακα με το φουλάρι που πέταει στον αέρα είναι ψεύτικη?

’κου να κόβει! Γιατί να κόβει, δεν κατάλαβα? Έγω έχω τρέλα με μαχαίρια και τα πηγαίνω σε κρεοπωλείο για ακόνισμα (σε μαυρη πέτρα) γιατί φοβάμαι να τα πάω σε μαγαζί με όπλα μήπως και έχουμε ιστορίες, και εσύ θες να φέρεις αληθινή κατάνα?

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια μου περασε δεν θελω πια αληθινο.

Κι οσο για τα shogun εχω ιδι,βασικα η μανα μου για να κοβει τον μπ.................ιφτεκι.

Παντως εχω δει αληθινο κατανα(μεγαλη ιστορια)και πορωθηκα.Ο τυπος εκοβε κορμο δεντρου με το σπαθι.Λετε να εχει σχεση οτι εχει χαρτι απο ψυχιατρο οτι ειναι λιγο.......?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thrasher [24-10-2005 20:18]

...

Οσο για τα σπαθια στολιζουν εναν τοιχο........................αλλα αμα γηνει καμια μ@λ@κια με κανεναν κ#λ#@λ&@|\/*:devil: :devil: :devil: :devil: :D :D :D :D :cool: :cool: :cool: ...

Ε ρε γλέντια που θα γίνουν....ειδικά αμα ο κ#λ#@λ&@|\/ κρατάει καμια remington κοντόκανη. Και μετά άντε να του εξηγήσεις οτι είσαι ninja :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.