Jump to content



UBUNTU/KUBUNTU 5.10 Breezy Badger announced officially


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sotiris

από την τελευταία εικόνα που έχεις ποστάρει, πρέπει να είσαι σαν super user logαρισμένος για να πιάσει.

Και πως το κανουμε αυτο?

Ασχετο: Την Κυριακη τι ωρα ησουν στην εκθεση? Ρωταω για να δω εαν σε ειδα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

πήγα κατά τις 3.

σε κονσόλα δίνεις su και βάζεις το root password.

Εγω ειχα φυγει στις 3..

Εδωσα στο ubuntu user "su" και password "root" και μου τα εβγαλε incorect... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psychokiller

Εγω ειχα φυγει στις 3..

Εδωσα στο ubuntu user "su" και password "root" και μου τα εβγαλε incorect... :(

δεν εννοούσα αυτό.

το pass δεν το χεις ρυθμίσει εσύ κατά την εγκατάσταση?

αν όχι, μη βάλεις τίποτα για pass.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

δεν εννοούσα αυτό.

το pass δεν το χεις ρυθμίσει εσύ κατά την εγκατάσταση?

αν όχι, μη βάλεις τίποτα για pass.

Εχω ρυθμισει για τον δικο μου το χρηστη password, το ιδιο ειναι και για τον su ή να το αφησω κενο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psychokiller

Εχω ρυθμισει για τον δικο μου το χρηστη password, το ιδιο ειναι και για τον su ή να το αφησω κενο?

άλλο είναι, εκτός αν εσύ έχεις ορίσει να είναι το ίδιο, οπότε δοκίμασε κενό.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα... Δοκιμασα με users: su, root & superuser ολα χωρις password αλλα και με το δικο μου, αλλα τιποτα....

Καμια αλλη προταση? Ας πουμε ποτε ειχε γεννηθει ο linux? :D

Εχω και αλλη απορια: το GNV GRUB πως το βαζουμε να ξεκιναει ως προεπιλογη τα windows? Με την εντολη savedefault? Και εαν ναι ποια θα ειναι η συγκεκριμενη συνταξη της εντολης "savedefault Microsoft Windows XP Professional" ?

Δεν την εχω δοκιμασει αλλα δεν μου καθεται σωστα...

Υ.Γ. Σωτηρη ευχαριστω για το χρονο και το ενδιαφερον! :) :flower: :flower: :flower:

Link to comment
Share on other sites

chemistry:/home/sotos # vi /boot/grub/menu.lst


color white/blue black/light-gray
default 0
timeout 8
gfxmenu (hd2,1)/boot/message

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux###
title SUSE LINUX 10.0
root (hd2,1)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda2 vga=0x31a selinux=0 resume=/dev/hda6 splash=silent showopts
initrd /boot/initrd

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: Linux (/dev/hda7)###
title Linux (/dev/hda7)
kernel (hd0,6)/boot/vmlinuz root=/dev/hda7 vga=0x317 splash=silent ide=nodma apm=off acpi=off desktop showopts
initrd (hd0,6)/boot/initrd

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: Debian GNU/Linux, kernel (/dev/hda9)###
title Debian GNU/Linux, kernel (/dev/hda9)
kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz root=/dev/hda9 vga=0x317 ro ramdisk_size=100000 lang=us apm=power-off nomce
initrd (hd0,8)/boot/initrd.img

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: windows###
title Windows
chainloader (hd0,0)+1

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: failsafe###
title Failsafe -- SUSE LINUX 10.0
root (hd2,1)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda2 vga=normal showopts ide=nodma apm=off acpi=off noresume selinux=0 nosmp noapic maxcpus=0 edd=off 3
initrd /boot/initrd

άλλαξε το default=0 σε default=ότι θες (0 είναι το πρώτο που βάζεις).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psychokiller [Σήμερα, στις 14:44]

Man επειδη ειμαι και λιγο καθιστεριμενος, :o μπορεις να εισαι λιγο πιο σαφης?:flower:

σε κονσόλα, σαν υπερχρήστης δώσε vi /boot/grub/menu.lst

και άλλαξε αυτό που φαίνεται στην εικόνα: (:laughing: )

post-1085-1416072305,1608_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαλιστα :D καταλαβα!!!

Ειχες σκεφτει να κανεις μαθημα σε ειδικη* ταξη? Εχεις ταλεντο!!! :D

(* ειδικη ταξη λεγεται η ταξη με τα καθηστεριμενα)

Οποτε επανερχομαστε στο προηγουμενο προβλημα...

Ποιο μπορει να ειναι το default password για τον super user? ωεω

Link to comment
Share on other sites

To ubuntu by default έχει απενεργοποιήσει τον λογαριασμό του root. Για να πάρεις δικαιώματα υπερχρήστη πρέπει να συνδεθείς με τον χρήστη που δημιούργησες κατά την εγκατάσταση και να ανοίξεις root terminal βάζοντας σαν κωδικό τον κωδικό αυτού του χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

To ubuntu by default έχει απενεργοποιήσει τον λογαριασμό του root. Για να πάρεις δικαιώματα υπερχρήστη πρέπει να συνδεθείς με τον χρήστη που δημιούργησες κατά την εγκατάσταση και να ανοίξεις root terminal βάζοντας σαν κωδικό τον κωδικό αυτού του χρήστη.

Καλη φαση! και πως το κανεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις να βρείς το "root terminal", μόλις το βρείς και το ανοίξεις θα σου ζητήσει κωδικό, εσύ δίνεις τον κωδικό του βασικού χρήστη (και όπως είπα θα πρέπει να είσαι logged-in σαν αυτός ο χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Kαι φυσικα δουλευει και το ShipIt !!! Αυτην την φορα παιζει και "approval", οποτε 60αρες και γενικα μεγαλες παραγγελιες ξεχαστε τες...

Παραγγειλα σημερα 13/10...για να δουμε !

Μου ηρθαν σημερα. Οποιος θελει τα dvd, ας στειλει πμ...(εχω 10 κομματια)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Ψάχνεις να βρείς το "root terminal", μόλις το βρείς και το ανοίξεις θα σου ζητήσει κωδικό, εσύ δίνεις τον κωδικό του βασικού χρήστη (και όπως είπα θα πρέπει να είσαι logged-in σαν αυτός ο χρήστης.

Και πως το ψαχνω? Αφου δεν μπαινει... βγαζει αυτο που εχω στο post19 και μετα μια γραμμη εντολων... Τουλαχιστον στο dos ξερω και 5 εντολες εδω δεν ξερω που πανε τα 4....

Εχω αρχισει να το βαριεμαι το ολο θεμα: ubuntu linux for human being who like black screens with white letters... Το εχω εγκαταστισει απο την δευτερα και μπηκε η Πεμπτη και ακομα δεν εχω δει γραφικο το περιβαλον του..

Συγνωμη seeker ο εκνευρισμος δεν εχει να κανει μαζι σου ουτε με κανεναν αλλον ισα ισα εσεις να βοηθησετε προσπαθειτε και σας ευχαριστω για αυτο! :flower:

Link to comment
Share on other sites

Σφάλμα στον xserver... ίσως όπως σου είπε ο sotiris να μπορέσεις να τον ξεκινήσεις αν μπείς σαν root αλλά απο ότι φαίνεται αυτό είναι δύσκολο υπο τις παρούσες συνθήκες. Α ρε ATI με τις κάρτες σου...

Η καλύτερη λύση είναι να το ξαναπεράσεις μήπως και σταθείς τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.