Jump to content



Gentoo on SGI Octane


chriss

Recommended Posts

Εχθές έκανα μια προσπάθεια να βάλω Gentoo σε ένα SGI Octane το οποιο δεν έχει CD/Tape/Floppy τίποτε.

Η όλη δουλειά έπρεπε να γίνει με Netboot.

Αφού έσπασα τα νευράκια μου με τον dhcpd & in.tftpd έριξα μερικά μπινελίκια και........

σηκώνω Win2000 Pro , τρέχω tftpd32 και ...τσακ.... αρχίζει να κάνει boot o Octane.

Επιτέλους , ξεκίνησε το πανηγύρι.

Μετά άρχισε το γλέντι με το Gentoo , όλη νύχτα έκανε --sync , το πρωϊ το παράτησα να κάνει compile και θα δούμε. :banging:

:blink:

Είναι πάντως ειρωνία , για να βάλεις linux καλό είναι να έχεις και ενα Win2k δίπλα.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Που αλλού να κάνω το πρώτο μου compile ? Σε x86/64 αφού τα gcc,binutils κλπ είναι έτοιμα δεν χρειάζονται compile.

Λές να βάλω ένα Gentoo σε ένα άλλο μηχανάκι να δώ μηπως έχω κάνει καμμιά λακακία??? χμ χμ χμ

Ψήνομαι.........

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία νέα απο το μέτωπο:

USE="ip30"

α) emerge gcc-mips64 ή mips64-gcc (δεν το θυμάμαι τώρα)

B) emerge binutils

c) emerge mips-sources

d) make oldconfig

e) make menuconfig

Και πάμε από την αρχή

make && make modules_install

Αντε να δούμε τι θα βρώ το βράδυ......

Link to comment
Share on other sites

Αφού κατάφερα να κάνω compile τον kernel προχώρησα με τις οδηγίες.

βάζω ένα σωρό άλλες μπούρδες και περιμένω να κάνουν compile.

Αντε να βάλουμε και bootloader: κάνω emerge arcboot και τον πίνω γιατί δεν παίζει σε 64bit μηχανες.

Αντε πάλι στο IRC , βάλε μου λένε Arcload αλλά:

Πρέπει το VolHdr partition να είναι τόσο μεγάλο ώστε να χωρέσει και τον bootloader kai ton kernel kai τα υπόλοιπα αρχεία. (Εντολή: Επιστροφή στην σελίδα 3, fdisk κλπ). Γράψτε το ρε παιδιά στην αρχή να το ξέρει ο κόσμος.

Ευτυχώς ήταν αρκετά μεγάλο και τα χώρεσε όλα , αλλά:

Απόφαση: Δεν τρέξαμε make menuconfig για να συμπεριλάβουμε SGI graphics console support; Γυρίστε 10 σελίδες πίσω και επαναλάβατε την διαδικασία.

Monopoly ρε παιδί μου να βάλεις linux χωρίς installation cd.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με τα πολλά κατάφερα και το Arcload αλλά:

ARCLoader version 0.43 © 2004-5 Stanislaw Skowronek

Loading configuration for 'ip30(sda)'...

Loading xio(0)pci(15)scsi(0)disk(1)rdisk(0)partition(8)/linux...

Reading 4113912 bytes... OK.

Reading 807046 bytes... OK.

Entering kernel.

Εδώ κολλάει

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να κάνουμε ένα reality check λιγάκι....

Linuxάνθρωπος είσαι και φάινεσαι...αρχικά, οπότε τα κατέχεις τα του linux.

Από SGI πως τα πας? Εννοώ τυχαία βρεέθηκε το Octane στα χέρια σου? Ή έχει κάτι σχέση η δουλειά σου με αυτά?

Γιατί ρωτάω...

Επειδή η αρχιτεκτονική των SGI και συγκεκριμενα Octane, O2 είναι αρκετά ιδιότροπη. Δεν είναι your average risc system. Οπως SUN, DEC alpha και τα συναφί.

Δεν τα θυμάμαι πολύ καλά, αλλά το ζουμί παει κάπως έτσι. Η SGI σε αυτη την κατηγορία υλοποιεί ένα "ρυθμιζόμενο" δίαυλο όσο αφορά τα requests απο τα υποσυστήματα μνήμης, graphics processing engeine( s ), storage, cd-dvd media και κάνει κατανομή των πόρων και της επεξεργαστικής ισχύς αλλα και της μνήμης. Ο τρόπος αυτός δε είναι ελεγχόμενος απο το χρήστη - σε επίπεδο επιλογής τι θα βάλεις πάνω του.

Ο δίαυλος αυτός λέγεται Crossbar και έχει bandwindth 1.6GB/sec/port με 4 διαθέσιμα XIO ports για υποσυστήματα XIO

XIO υποσυστήματα είναι διάφορες αναβαθμίσεις σε γραφικά ας πούμε. Κάθε αναβάθμιση υπο μορφή module πιάνει ενα τέτοιο port.

Όλο λοιπόν το I/O Bandwidth από όλα τα υποσυστήματα περνάει απο το Crossbar.

Αυτά και άλλα πολλά τα πάντρεψε η SGI και τα διαχειρίζεται με την δική της linuxoέκδοση(αν και δεν ειναι ακριβως linux, αλλά κατάλαβες τι εννοώ) το IRIX.

Κατά πόσο τώρα με ένα απλό compile του Gentoo kernel μπορείς να "δεις" όλο αυτό το ιδιομορφο σύστημα δεν ξέρω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι εσύ το ξέρεις καλύτερα απο μένα.

My 2 cents...

Link to comment
Share on other sites

Τα παλληκάρια στο Gentoo έχουν "ειδικό" documentation για SGI/MIPS/Cobalt κλπ

Εγώ δεν έχω ιδέα από SGI και δεν με αφορά κι όλας. Ακολουθώ τις οδηγίες του documentation επικοινωνώ με τους developers και το παλεύω.

Αυτοί έχουν κάνει compile έναν kernel τον οποίο χρησιμοποιείς για να κάνει το σύστημα "network boot" αλλά αυτός δεν είναι αρκετός για να σηκώσεις ένα πλήρες σύστημα.

Με βάση αυτόν τον kernel λοιπόν ξεκινάς και ρίχνεις μέσα gcc,binutils,kernel sources κλπ.

Στα kernel sources έχουν βάλει τα απαραίτητα για SGI Octane (IP30) και ο kernel γίνεται compile (για να γίνει βέβαια τραβάς μεγάλο ζόρι), αλλά το μηχάνημα δεν κάνει boot.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ , τελικά δεν παίζει με τον kernel που έκανα εγώ compile , αλλά κάνει network boot και μετά σηκώνει τον δίσκο του και φορτώνει από εκεί , είναι και αυτό ένα βήμα.

Πάντως από εχθές το έχω παρατήσει στο:

"emerge kde"

:hmm::hmm: :hmm: :hmm:

Είμαι περίεργος να δω τι θα συμβεί το βράδυ που θα γυρίσω , ελπίζω να έχει τελειώσει το compile.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.