Jump to content



Απορία με ρυθμίσεις νέας σύνδεσης ADSL


nobig

Recommended Posts

Καλημέρα, πήγα σήμερα και έκανα μια σύνδεση στον ΟΤΕ του Περιστερίου. Εκεί μια κοπέλα με εξυπηρέτησε αλλά μάλλον δεν κατέχει πολύ το επάγγελμα.

Συγκεκριμένα με ρώτησε για modem και τα σχετικά, της είπα έχω ένα US robotics ethernet.

Στην σύνδεση που μου έκανε έχει βάλει Διεπαφή Η/Υ: Ethernet

Πρωτόκολλο επικοινωνίας PPPoATM και όχι PPPoEthernet

Το ωραίο είναι ότι με ρώτησε και τι να βάλει :laughing:

Τελευταία ερώτηση. Απο το ΟΤΕ πήρα μόνο γραμμή, δικαιούμαι κανά φιλτράκι;

Link to comment
Share on other sites

- H ερωτηση ποια ειναι ??? Η μηπως δεν καταλαβα κατι ?:blink:

- Nαι. δικαιουσαι 1 (ενα) φιλτρακι, αλλα καλο θα ειναι να παρεις ενα για ολες τις συσκευες σου. (αν εχεις pstn και οχι isdn );)

Link to comment
Share on other sites

PPPoAtm είναι ο τύπος του δικτύου του ΟΤΕ. Δεν έχει να κάνει με το μόντεμ σου.

Φίλτρο ή σπλίτερ αναλόγως αν έχεις PSTN ή ISDN.

Δεν σου δίνουν. Παίρνεις εσύ ή αν έχει μέσα το μόντεμ σου. Εμένα είχε 2 το Alcatel.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

- H ερωτηση ποια ειναι ??? Η μηπως δεν καταλαβα κατι ?:blink:

- Nαι. δικαιουσαι 1 (ενα) φιλτρακι, αλλα καλο θα ειναι να παρεις ενα για ολες τις συσκευες σου. (αν εχεις pstn και οχι isdn );)

Γιάννη οι ερωτήσεις είναι:

1. Στην σύνδεση που μου έκανε έχει βάλει Διεπαφή Η/Υ: Ethernet

2. Πρωτόκολλο επικοινωνίας PPPoATM και όχι PPPoEthernet

3. Απο τον ΟΤΕ πήρα μόνο γραμμή, δικαιούμαι κανά φιλτράκι;

@power Το άλλο PPPoEthernet τι ρόλο βαράει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Μην σε απασχολεί. Καλά έγγραψε. PPPoATM ή PPPoEthernet είναι το προτόκολο που δουλεύουν τα dslams του ΟΤΕ. Δεν έχει να κάνει με το εσωτερικό δίκτυο.

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

- Nαι. δικαιουσαι 1 (ενα) φιλτρακι

:T:

Link to comment
Share on other sites

@Fragma: Τι εννοείς με δυο εξόδους; Τα φίλτρα κανονικά point to point δεν είναι; Μία είσοδο μια έξοδο; Τι να την κάνει τη διπλή; Όσο για το πρώτυπο... Απ'όσο ξέρω παίζουν και τα δυο για Ελλάδα με πιο συχνό το PPPoA.

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι εαν σου δωσουν μονο φιλτρο τοτε θα πρεπει να εχεις σε αλλη πριζα το τηλεφωνο και σε αλλη πριζα το ρουτερ......ενω με το διπλο μπορεις να συνδεσεις και τα 2 πανω σε μια.........

το ΡΡΡοΕ οντως λειτουργει εξισου στην ελλαδα με το Α......αλλα η εγκατασταση του ΟΤΕ ειναι συμφωνα με τα προτυπα του Α και οχι του Ε........οποτε και για να αποφυγεις τυχον λαθη στη συνδεση καλο ειναι να βαλεις το προτυπο που συνισταται.

Link to comment
Share on other sites

στο οτε σου δινουν ενα φιλτρακι.........στην αρχη εδιναν φιλτρακια που ηταν με 2πλη εξοδο(δηλαδη και σπλιτερ)......μαλλον ομως επεσαν περικοπες στα μπατζετ και πλεον δινουν με μια εξοδο........εαν ζητησεις 2πλο δεν χρειαζεται το αλλο καφετι μαραφετι που αγορασα απο καταστημα ηλεκτρονικων(στην ουσια ενα σπλιτερ χωρις φιλτρο)

splitterfilter7iv.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

στο οτε σου δινουν ενα φιλτρακι.........στην αρχη εδιναν φιλτρακια που ηταν με 2πλη εξοδο(δηλαδη και σπλιτερ)

φίλτρο με 2-πλή έξοδο = splitter

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

στο οτε σου δινουν ενα φιλτρακι.........στην αρχη εδιναν φιλτρακια που ηταν με 2πλη εξοδο(δηλαδη και σπλιτερ)......μαλλον ομως επεσαν περικοπες στα μπατζετ και πλεον δινουν με μια εξοδο........εαν ζητησεις 2πλο δεν χρειαζεται το αλλο καφετι μαραφετι που αγορασα απο καταστημα ηλεκτρονικων(στην ουσια ενα σπλιτερ χωρις φιλτρο)

splitterfilter7iv.th.jpg

Ναι ρε συ, αλλά τότε είναι splitter αφού ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ data και φωνή. Δεν ΚΟΒΕΙ data και αφήνει μόνο φωνή... Δε λέω, μία μορφή φίλτρου είναι και αυτό αλλά διαφορετική. Και αφού υπάρχει ειδική ονομασία, τότε καλύτερα να χρησιμοποιούμε αυτή ωστε να μην μπερδευόμαστε... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 19:38]

φίλτρο με 2-πλή έξοδο = splitter

ε καλα νταξ......με τις ορολογιες δεν τα παω και πολυ καλα.παντως την γενικη ιδεα την καταλαβατε........αυτα τα μονά που δινει ο ΟΤΕ μονο σπλιτερ δεν λεγονται.....οποτε εαν καποιος εχει μονο μια πριζα τηλεφωνου μεσα στο σπιτι ή εαν θελει το ρουτερ διπλα με το τηλεφωνο και στο δωματιο παιζει μονο μια πριζα την εκατσε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

οποτε εαν καποιος εχει μονο μια πριζα τηλεφωνου μεσα στο σπιτι ή εαν θελει το ρουτερ διπλα με το τηλεφωνο και στο δωματιο παιζει μονο μια πριζα την εκατσε

Δεν την έκατσε, πάει σε μαγαζί με ηλεκτρονικά και παίρνει ένα "σπλίτερ" που μπαίνει από τη μία στην πρίζα του τηλεφώνου και δίνει 2 εξόδους για τηλέφωνο. Στις νέες πρίζες συνδέει τηλέφωνο(μετά το φίλτρο του adsl) και modem. Αυτό έχω κάνει κι εγώ στο δωμάτιό μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το φίλτρο με μπέρδεψε λιγάκι. Φίλτρο μας δίνουν όταν έχουμε pstn και splitter με isdn, σωστά;;;

Το φιλτράκι το δίνουν και με απλή ενεργοποίηση (χωρίς αγορά εξοπλισμού απο δαύτους), όχι πως έγινε κάτι αλλά μου την σπάει να με πιάνουν μ*λάκα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.