Jump to content



HINTS & TIPS


helloween

Recommended Posts

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply
  • 4 weeks later...

Απεγκαταστήσετε ένα πρόγραμμα χωρίς να χρειάζεται να ψάξετε που είναι το add or remove programs. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να πάτε να διαγράψετε μία συντόμευση του προγράμματος και μετά αντί να πατήσετε να το διαγράψετε, πατάτε το programs and features και ανοίγει κατευθείαν το add or remove programs.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bkbilly

Απεγκαταστήσετε ένα πρόγραμμα χωρίς να χρειάζεται να ψάξετε που είναι το add or remove programs. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να πάτε να διαγράψετε μία συντόμευση του προγράμματος και μετά αντί να πατήσετε να το διαγράψετε, πατάτε το programs and features και ανοίγει κατευθείαν το add or remove programs.

LOL στα μάτια μου μπροστά τόσα χρόνια και σημασία δεν του έδινα :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να τρέξετε ένα πρόγραμμα ελαχιστοποιημένο με το που το τρέξετε χωρίς να χρειάζεται να το κάνετε εσείς. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να κάνετε στο πρόγραμμα που θέλετε δεξί κλικ και μετά πατήστε properties. Στο παράθυρο που θα σας εμφανίσει θα πάτε στο tab που λέγεται shortcut και μετά στο run επιλέγετε το Minimized. Πατάτε ok και τελειώσατε...

post-5096-1416073296,7858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μετατρέψετε έναν αριθμό σε κάποιον άλλο με το κομπιουτεράκι των Windows όπως για παράδειγμα έναν δεκαδικό να τον κάνετε δυαδικό.

Αυτό μπορείτε να το κάνετε με το να πατήσετε στο κομπιουτεράκι το View και μετά το Scientific.

Θα σας εμφανιστεί μία στήλη πάνω που έχει να επιλέξετε ανάμεσα στο Hex που είναι το δεκαεξαδικό σύστημα, το Dec που είναι το δεκαδικό σύστημα, το Oct που είναι το οκταδικό σύστημα και το Bin που είναι το δυαδικό. Για να αλλάξετε από το ένα στο άλλο τότε πρέπει να πατήσετε το σύστημα που θέλετε και γράφετε τον αριθμό. Μετά πατάτε το άλλο και τότε το μετατρέπει άμεσα.

post-5096-1416073300,2752_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδες ανα καιρους εχω δοκιμασει να κανω εγκατασταση μερικα updates μεσα απο microsoft στα Vista ultimate 64 και οταν παω να τα τρεξω μου σκαει ενα μηνυμα

'The update does not apply to your system'

συγκεκριμενα τωρα προσπαθω να εγκαταστησω το Windows6.0-KB932246-x64.msu

γιατι διαβασα σε ενα φορουμ οτι διορθωνει το compubility πολλων προγραμματων μαζι και του FABLE TLC που προσπαθω να κανω να δουλεψει και δεν μπορω...

εχει βρει κανενας κανα τροπο να γινοντε κανονικα τα standalone updates????

EDIT!!!!!!!!

λαθος τοπικ!!!!!! για vista πηγαινε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορείτε αν έχετε πολλά παράθυρα μαζί και βαριέστε να τα τακτοποιήσετε όλα μόνοι σας τότε μπορείτε αυτό να το κάνετε αυτόματα με τις εξής οδηγίες:

Κάντε δεξί κλικ στην μπάρα του start menu και στην συνέχεια πατάτε τρεις επιλογές που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω ένα πληκτρολόγιο το οποίο μου έχει κάποια πλήκτρα στα οποία μπορώ να βάλω συντομεύσεις προγραμμάτων (My favborites key). γιά να κάνω αυτή τη σύνδεση πρέπει απλώς να βάλω το path του προγράμματος. θέλω να ρωτίσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος αντί να αντιστοιχισω προγράμματα να αντιστοιχίσω το start->Run, την αντιγραφή και την επικόληση? επίσεις υπάρχει η δυνατότητα να κάνω κάτι σαν macros έτσι ώστε να μη χρειάζεται να κάνω τις ίδιες ενέργειες συνέχεια όπως πχ να παταω ένα κουμπι και να γινεται αυτόματα αυτη η διαδικασία: start->run->msconfig και να εμφανίζονται αμέσως οι επιλογές για τα προγράμματα που εκινούν?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δώστε τέλος στο spam.

Μην φοβάστε πλέον να δίνεται το email σας. Με το trashmail φτιάχνεται ένα "ψεύτικο" email πχ "giorgos παπάκι trashmail.net" και σε όποιον δεν θέλετε να μάθει το πραγματικό σας email δίνεται το άλλο και ό,τι email σας στέλνουν εκεί αμέσως μεταφέρονται στο κανονικό σας email ;)

Υπάρχει και αddon του Firefox https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1813

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [15-01-2006 08:32]

1o Tip

Start - Run -

Πληκτρολογήστε ή paste

"control userpasswords2"

χωρίς τα εισαγωγικά.

Κάντε κλικ στο

Users must enter a name and password to use this computer

αν δεν θέλετε τα Windows να σας ζητάνε κάθε φορά κωδικό για να μπείτε.

Δοκιμασα αυτο το tip σε XP PRO32 γιατι μου πεταγε το παραθυρο και δεν τελειωνε με το φορτωμα του λειτουργικου αν δεν πατουσα enter

Τωρα ανοιγει με username "Administrator" και πρεπει να γραψω το δικο μου username για να προχωρησει.

Ξερει κανεις πως εξαφανιζουμε εντελως το παραθυρο του log in ωστε μετα το power on να φτανει μεχρι το desktop χωρις ανθρωπινη παρεμβαση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [02-02-2008 13:13]

Καλά και πώς σε γλυτώνει από τα spam?

Και στο ψεύτικο mail να στο στείλουν, και πάλι θα σου έρθει...

To trashmail.net (θεωρητικά) διαγράφει αυτόματα τα spam. Τώρα εάν βάλλεις το ***@trashmail. net να λήγει σε λίγες μέρες δεν θα σου έρθει spam. Κυρίως το χρησιμοποιώ για λόγους ανωνυμίας διότι το email μου είναι και το όνομά μου ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

....κάπως έτσι

51844945sv2.th.png

λοιπόν έψαξα στα γρήγορα το thread και δεν το βρήκα,ελπίζω να μην έχει ειπωθεί ήδη...

Οδηγίες:

  1. πηγαίνουμε στον φάκελο "Τα έγγραφά μου" και δημιουργούμε έναν καινούριο φάκελο με το όνομα "Folder Settings"
  2. μέσα στο φάκελο Folder Settings τοποθετούμε την εικόνα που θέλουμε για wallpaper με ονομασία "exaple.jpg"
  3. επιστρέφουμε στο φάκελο "Τα έγγραφά μου" και ανοίγουμε με το word ή το σημειωματάριο το αρχείο "desktop.ini"
    αφήνουμε κενό μια σειρα και προσθέτουμε τα έξης:
    [ExtShellFolderViews]
    {BE098140-A513-11D0-A3A4-00C04FD706EC}={BE098140-A513-11D0-A3A4-00C04FD706EC}
    [{BE098140-A513-11D0-A3A4-00C04FD706EC}]
    Attributes=1
    IconArea_Image=Folder Settings\example.jpg
    IconArea_Text=0x00FFFFFF
    [.ShellClassInfo]
    ConfirmFileOp=0[/list=1]
    σημειώσεις:η εικόνα μας μπορεί να λέγεται όπως θέλουμε αντί για example αρκεί να συμπληρώνουμε σωστά την ονομασία στο desktop.ini
    φυσικά την ίδια διαδικασία μπορούμε να την κάνουμε και σε άλλους φακέλους πέρα από αυτόν του παραδείγματος.:T:
    EDITμετά από λίγο ψάξιμο στο google έμαθα πως το συγκεκριμένο tip λειτουργεί μόνο σε σημαντικούς φακέλους των windows όπως "τα έγγραφα μου","η μουσική μου","οι εικόνες μου" κτλ.,
    ’ρα το tip δεν θα δουλέψει σε έναν φάκελο που δημιουργήσαμε μόνοι μας.
Link to comment
Share on other sites

@mak_kioy

στο φάκελο που πας να βάλεις wallpaper υπάρχει αρχείο desktop.ini ή το δημιουργείς εσύ?

αν το δημιουργείς εσύ δεν δουλεύει για κάποιο λόγο...για να φτιαξουν τα windows ένα κάνε δεξί κλικ στον φάκελο,πήγαινε ιδιότητες->προσαρμογή και κάτω στα εικονίδια φακέλου πάτα αλλάγή εικονιδίου και επέλεξε ένα στη τύχη.τα windows θα δημιουργήσουν μόνα τους ένα desktop.ini,αυτό θα πειράξεις..επίσης πρόσεξε η ονομασία της εικόνας και του φακέλου που την περιέχει(Folder Settings)να είναι σωστα γραμμένη μέσα στο desktop.ini

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Helloween μπορείς κάποια στιγμή να μαζέψεις τα "κόλπα" στο πρώτο πόστ όπως έγινε και στο Windows Vista Tips ?

(Αν μπορεί να βοηθήσει και ένας moderator)

*Εδιτ: Γιατί όταν κάνω copy&paste τίτλους πχ το "Windows Vista Tips" αυτόματα μου το βγάζει σαν url ???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δύο ακόμα συντομέυσεις...

Windows key+1,2,3,4...= Ξεκινάει την αντίστοιχη εφαρμογή που έχουμε κάνει συντόμευση της στην quick start bar. 1 για την πρώτη απο τα αριστερά, 2 για τη δεύτερη κοκ.

Επίσης, στα vista (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στα xp)

Windows key + x= ανοίγει το κέντρο φορητότητας των windows, ένα αρκετά χρήσιμο μενού που έχει μαζεμένες ρυθμίσεις που ξεκινούν απο τη φωτεινότητα της οθόνης και πάνε μέχρι το ασύρματο δίκτυο, το συγχρονισμό και τις ρυθμίσεις παρουσίασης και εξωτερικής οθόνης. :)

Link to comment
Share on other sites

Δύο ακόμα συντομέυσεις...

Επίσης, στα vista (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στα xp)

Windows key + x= ανοίγει το κέντρο φορητότητας των windows, ένα αρκετά χρήσιμο μενού που έχει μαζεμένες ρυθμίσεις που ξεκινούν απο τη φωτεινότητα της οθόνης και πάνε μέχρι το ασύρματο δίκτυο, το συγχρονισμό και τις ρυθμίσεις παρουσίασης και εξωτερικής οθόνης. :)

Win Key + x Δεν μου δουλεύει σε βιστα :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.