Jump to content



Υπερθερμανση 6600 GT στο Most Wanted


Tripper

Recommended Posts

Μαγκες εχω ενα προβλημα.....οταν παιζω το Need for speed Most Wanted η καρτα μου ζεστενεται πολυ 86-92 βαθμους και μου πεταει artifacts.....

να επισημανω οτι σε κανενα αλλο παιχνιδι δεν το εχω το προβλημα αυτο και οτι οι χρονισμοι της καρτα ειναι μαμα!!!!!κανενα overclocking!!!

ουτε στο F.E.A.R εχω το ιδιο προβλημα, δηλαδη στα υπολοιπα παιχνιδια η και στα 3d marks εχω το πολυ 86 βαθμους....

εχω μια leadtek px6600 GT extreme version pci express...

τι να κανω???? φταιει το παιχνιδι??? εχετε και εσεις το ιδιο προβλημα?? να αλλαξω drivers???

να αλλαξω ψυκτρα???:confused

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται υπερβολικο να βαραει 86-92C, μηπως δε παταει καλα η ψυκτρα, μηπως το ανεμηστιρακι της εχει παραδωσει πνευμα?

αυτες τις θερμοκρασιες στις εμφανιζε εξ αρχης απο τη μερα που την πηρες?

Link to comment
Share on other sites

μαγκες οι θερμοκρασιες εχω την εντυπωση πως πρεπει να ηταν πιο χαμηλες οταν την πηρα....ομωσ το ανεμιστιρακι δουλευεικαι το συστιμα μου δουλευει στουσ 32 με 42 το πολυ βαθμους.....

Link to comment
Share on other sites

αφου την εχεις default απο χρονισμους, ειναι και με μαμα ψυκτρα, η καρτα θα επρεπε να παιζει βραχος....

2 πραματα υποψιαζομαι, ή τα εχει παιξει ο σενσορας της θερμοκρασιας και δειχνει οτι ναναι ή εχεις πεσει σε σουπερ μπανανα κομματι....

Αν, με το που μπεις win (με κρυο μηχανημα) δεις την ενδειξη τι σου λεει? (οταν ειναι idle η καρτα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η Leadtek δεν είναι απ' τη μάνα της overclocked? Μήπως δεν αντέχει τελικά όσο θα έπρεπε? Στην άλλη πλευρά του ατλαντικού έχουν αναφερθεί παρόμοια προβλήματα και μερικοί τις έκαναν underclock. Συνήθως 10MHz κάνουν σημαντική διαφορά στη θερμοκρασία, όχι όμως και στις επιδόσεις. Θα πρότεινα να το δοκιμάσεις για αρχή.

Ναι, ξέρω ότι έτσι κουτσουρεύεται η κάρτα, αλλά βρες τι φταίει για αρχή.

Για την ιστορία, η δική μου 6600GT με ένα 10% o/c στο NFSU2 έβγαζε artifacts μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού. Μόλις πήγαινα από 550->540 (μαμά 500) no prob!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καταρχην να πω οτι τησ εκανα υποχρονισμο και δουλευει αψογα στα 540 δηλαδη 10 mhz κατω απο το κανονικο.....το θεμα`ειναι οτι θα πρεπε να ειναι 100% δοκιμασμενη και να δουλευε τελεια στα 550 αφου τοσο ειναι χρονισμενη απο την ιδια την leadtek!!!!!!

δηλαδη εγω ημουν ασχετος απο overcloking τι θα εκανα ???? ε???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tripper

τεσπα ερωτηση ειναι η εξης..... αν τις βαλω μια `zalman VF700 θα τελειωσει το ζητημα???

καλύτερα βγάλε το σύστημα ψύξης, καθάρισέ το, βάλε και μια σοβαρή θερμοαγώγιμη (π.χ. ceramique) και μετά δες πώς θα είναι οι θερμοκρασίες σου. να ελέγξεις αν πατάει καλά ;)

αν και πάλι ψήνεται, τότε άλλαξέ της σύστημα ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

εγω θα τι σουταρα παντως...

RMA

Και εγω! Κατα πασα πιθανοτητα αμα αλλαξεις ψυξη να μην εχεις κανενα προβλημα αλλα γιατι να το ψαχνεις απο τι στιγμη που δεν ειναι δικο σου λαθος.... Στειλ΄την οσο ειναι νωρις και εχει εγγυηση ακομα...

Υ.Γ. Δεν μας ειπες τι θερμοκρασιες παζουν μεσα στο κουτι σου και με τι το ψυχεις? Μηπως ειναι κοντα σε καλοριφερ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tripper [Σήμερα, στις 14:06]

μαγκες οι θερμοκρασιες εχω την εντυπωση πως πρεπει να ηταν πιο χαμηλες οταν την πηρα....ομωσ το ανεμιστιρακι δουλευεικαι το συστιμα μου δουλευει στουσ 32 με 42 το πολυ βαθμους.....

Ειπε το παλικαρι..γι'αυτο μου κανει εντυπωση.Καλυτερα βαλε λιγη θερμοαγωγιμη που προτεινε ο Σωτηρης και μετα βλεπουμε για ρμα..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν την δωσω πισω τι θα πω???οτι η καρτα ζεστενεται μονο οταν παιζω το Need for speed Most Wanted !!!!αυτοι εκει θα την δοκιμασουν σε κανενα αλλο παιχνιδι η σε κανενα προγραμα και θα μου πουν οτι η καρτα ειναι μια χαρα....δεν νομιζω να γινει κατι με την εγγυηση...και περαν της πλακας..δεν ειανι λιγο κουλο που το προβλημα το εχω μονο στο Need for speed Most Wanted ???

Link to comment
Share on other sites

Παντως και σε μενα τα nfs ανεβαζουν πολυ θερμοκρασια στο συστημα μου (και στο προηγουμενο συστημα που ειχα)... Πιο πολυ σε σχεση με αλλα παιχνιδια που θεωρουντε πιο βαρια .... Αλλα δεν ειχα ποτε προβληματα, ουτε οταν ειναι πολυ oc η κατρα και ο επεξεργαστης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tripper

ρε παιδια αν την δωσω πισω τι θα πω???οτι η καρτα ζεστενεται μονο οταν παιζω το Need for speed Most Wanted !!!!αυτοι εκει θα την δοκιμασουν σε κανενα αλλο παιχνιδι η σε κανενα προγραμα και θα μου πουν οτι η καρτα ειναι μια χαρα....δεν νομιζω να γινει κατι με την εγγυηση...και περαν της πλακας..δεν ειανι λιγο κουλο που το προβλημα το εχω μονο στο Need for speed Most Wanted ???

Δεν εχει καμια σημασια το οτι στο κανει σε ενα μονο παιχνιδι

Αμα δλδ υπερθεμενεται τωρα μεσα στο καταχειμωνο τον Αυγουστο τι θα κανει?Θα εκραγει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.