Jump to content



Υπερθερμανση 6600 GT στο Most Wanted


Tripper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 05:43]

Μπα 50 βαθμους idle!! Εγω με την ιδια ακριβως καρτα εχω 43 βαθμους περιπου 1 λεπτο αφου βγω απο το nfs mw εχοντας παιξει κανα 40λεπτο.

Και εμεις εχουμε Idle 43 :D , για το load μιλησα παραπανω ..

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να δοκιμασεις πρωτα αυτο που προτεινει ο sotiris...

Σε μια Albatron 5900, με παρομοια "φροντιδα" καταφερα να δω πτωση 20 βαθμους... Αλλαξα απλα θερμοαγωγιμη (εβαλα ceramique) και βιδωσα την ψυκτρα σφικτα ωστε να παταει καλα στην καρτα. (Ενω απο μαμα η ψυκτρα "καθεται" με τα κλασσικα πηχακια,χωρις βιδες). Εκτοτε η καρτα παιζει με τις συχνοτητες της 5950ultra και στους 50 μαξ. (απο 400-800 πηγε 475-950)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να το κανω τωρα στα μπαμμμ??? θερμοαγώγιμη πάστα ειναι και παστα που εχω απο την ψυκτρα της cpu??mia thermaltake ειναι η παστα...ε κανει??ειναι θερμοαγώγιμη??

Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρα κανει.

απλα καλυτερες επιδοσεις σαν παστα και πιο διαδεδομενες μεσα στο thelab ειναι η arctiq silver ceramique και arctic silver 5.

δες και αυτο για να δεις πως πρεπει να βαλεις την παστα

http://www.thelab.gr/reviews/ArticSilver5_1.php

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το ζητημα ελαβε τελος!!!!!!εβαλα θερμοαγωγιμη παστα της thermaltake και η θερμοκρασιες σε Idle εγινε 44 απο 50 και full load 75 apo 92!!!!!!!!

Τσιτα γκαζια παει το NFS!!!!και θα την ανεβασω και πανω απο 550 τον πυρηνα!!!

παντως σας ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκατε μαζι μου...!!!

Link to comment
Share on other sites

λιγο προσοχη με τους χρονισμους φιλε.πειραματισου σιγα σιγα με βηματα των 5mhz.μην τα χωσεις αποτομα.οπου δεις οτι πιανει οριο θα σου προτεινα να ριξεις την συχνοτητα στο προηγουμενο σκαλοπατι.

το νου σου και στις θερμοκρασιες.

καλη συνεχεια:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σοβαρό πρόβλημα με πράσινα artifacts έχω και γω sto NFS Most Wanted και AOE III. Χωρίς overclocking. Σε άλλα παιχνίδια, πχ FEAR, HL2, The Movies δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η κάρτα που έχω είναι η Gigabyte 6600gt με παθητική ψύξη.

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knikos [Σήμερα, στις 17:48]

Σοβαρό πρόβλημα με πράσινα artifacts έχω και γω sto NFS Most Wanted και AOE III. Χωρίς overclocking. Σε άλλα παιχνίδια, πχ FEAR, HL2, The Movies δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η κάρτα που έχω είναι η Gigabyte 6600gt με παθητική ψύξη.

Τι προτείνετε;

αλλαγη παστας με κεραμικ η σιλβερ5 εαν δεν εχεις αλλαξει απο τοτε που την πηρες και ενα 8αρη ή 12αρη ανεμιστηρα στο πλαινο του κουτιου(εαν εχει θεση).αλλιως βρες καποιον τροπο να τον κρεμασεις/στερεωσεις και να κοιταει απο κοντα την καρτα.:)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα rma. Στο κάτω κάτω θα πάρεις και καινούργια καρτούλα. ;) Μετά αν αντιμετωπίσεις παρόμοια προβληματάκια κάνε την αλλαγή ψύξης. Τουλάχιστον θα χεις πάλι καινούργια κάρτα και αδούλευτη που είναι πολύ συν πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι το πρόβλημα εμφανίζεται σε παιχνίδια DX, όπως έχω δει και αλλού. Μήπως παίζει κάποιο πρόβλημα με drivers (έχω τους τελευταίους) ή συμβατότητας με τον Athlon ή την motherboard (MSI)? :confused:

Επειδή η δική μου έχει παθητική ψύξη και δεν κατέχω το θέμα, υπάρχει κανά Link για site ή φωτό να δω πως γίνεται αυτή η αλλαγή τσίχλας και πάστας (αρχάριος :book: )!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περνεις ενα βαμβακι με καθαρο ασετον και σκουπιζεις την παστα(εγω περνω ενα πανακι για γυαλια και χωρις ασετον βγαινει πολυ ευκολα).Μετα βαζεις πανω στο gpu λιγη παστα,με το ματι να καλυπτει τον πυρηνα και την απλωνεις με ενα κομματι χαρτονιου-πλαστικου.Ελπιζω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thrasher [Σήμερα, στις 13:09]

Λοιπον περνεις ενα βαμβακι με καθαρο ασετον και σκουπιζεις την παστα(εγω περνω ενα πανακι για γυαλια και χωρις ασετον βγαινει πολυ ευκολα).Μετα βαζεις πανω στο gpu λιγη παστα,με το ματι να καλυπτει τον πυρηνα και την απλωνεις με ενα κομματι χαρτονιου-πλαστικου.Ελπιζω να σε βοηθησα!

ΠΟΤΕ βαμβακι.αφηνει υπολλειματα.ενα πανακι ή αυτο που προτιμω σκληρο χαρτι κουζινας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

ΠΟΤΕ βαμβακι.αφηνει υπολλειματα.ενα πανακι ή αυτο που προτιμω σκληρο χαρτι κουζινας.

αφηνει και χωρις να τα βλεπεις ;

εγω βαμβακι χρησιμοποιω αλλα δε βλεπω να μενει τπτ .

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω........το δικο μου βαμβακι που εχω κολλαει ινες στις γωνιες του πυρηνα και των smd γυρω απο αυτον.

το θεμα δεν ειναι τι υλικο να βαλεις.αλλα να παραμενει πεντακαθαρος ο πυρηνας και η περιοχη γυρω απο αυτον

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.