Jump to content



κολληση σε pin cpu??????


voudarxos

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα...

Απο χαζομαρα εφυγε ενα πιν απο Ρ4 478 2,8 απο εξωτερικη σειρα.....

Το πιν υπαρχει δεν χαθηκε.

Η ερωτηση ειναι αν υπαρχει κανεις απο Θεσσαλονικη που να εχει εργαλεια και καλο ματι που να μπορει να το κολησει....

Αν πετυχει πετυχε:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εχμ.... εσύ δεν θέλεις "κάποιον", θέλεις χειρουργό με ειδίκευση στις CPU, πως να το κολλήσει? Αν δώσει λίγα watt από το κολλητήρι θα καεί η cpu νομίζω. Σκέψου καμιά άλλη πατέντα, σου εύχομαι καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν μερικοι που εχουν ισχυριστει στο παρελθον οτι με σπασμενο πινακι η cpu ακομα δουλευε!!αν και μαλλον ανηκουν σε μια φυλη τυχερων ανθρωπων,δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις!!μπορει να ανηκεις κι εσυ!!αλλοι εχουν κουτσουρεψει τελειως το πινακι και εχουν βαλει καρφιτσα!!κι αυτο εχει πιασει λενε!!εγω προσωπικα δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο τα δυο,μη λεμε οτι θελουμε!δεν εχεις να χασεις κατι,σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω!!! Έχω κολήσει τα πάντα εκτός από pin σε cpu. Σπάω επιτόπου ένα και το κολάω. Σου έσπασε από τη βάση ή έχει μείνει έστω και μία μυτούλα; Μπορείς να δοκιμάσεις με λεπτό σύρμα να προεκτείνεις τη μυτούλα και μεγαλη προσοχή, να είναι ζεστό το κολιτήρι, φυσικά μυτερό, και να έχεις στηρίξει καλά και από πρίν το συρματάκι πάνω στη cpu. θέλει εμπειρία γιαυτό δοκίμασε σε ένα παλιό chipάκι πρώτα. ελάχιστη κόληση και μεγάλη θερμοκρασία για μικρό χρονικό διάστημα. Α, και μην ξανατραβήξεις την ψύκτρα από τη μητρική αν δεν έχει κάποια θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

θυμαμε οτι στους Ρ3, η εξωτερικη σειρα δεν επεζε κανενα ρολο.Ειχα εναν Ρ3 στα 933 με 2 σπασμενα πιν, και το ειχα ψαξει για να μην καψω την μητρικη.Μπορει να ισχυει το ιδιο και για τους Ρ4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους....

Λοιπον ....εχουμε και λεμε.....

Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Ο επεξεργαστης δεν δουλευε με το πινακι που ελειπε και η περιπτωση καρφιτσας αποκλειστηκε γιατι απλα η καρφιτσα δεν χωραγε στην τρυπα του σοκετ.

Πηρα ενα κολητηρι λιμαρισα την μυτη να γινει οσο πιο ψιλη γινεται - εριξα την ισχυ του στο μισο παρεμβαλοντας μια διοδο σε σειρα --- χαλασα ενα καλωδιο απο δισκο ---το γανωσα καλα και το κολησα στο πιν που ελειπε.

Οτι περισεψε απλα το εκοψα με ενα κοφτακι στην ιδια ευθεια με τα αλλα πιν.

Η διαδικασια κρατησε περιπου 20 λεπτα και φυσικα χρειαστηκε και ενας καλος μεγενθυτικος φακος.

Τελικα ειναι πιο ευκολο απ'οτι φαινοταν.:D

Το πιο βασικο απ'ολα ειναι καλο ματι(δεν εχω λογω ηλικιας:D )και σταθεροτατο χερι:jump:

Παντως τωρα δουλευει κανονικα:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από voudarxos [Σήμερα, στις 08:05]

Καλημερα σε ολους....

Λοιπον ....εχουμε και λεμε.....

Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Ο επεξεργαστης δεν δουλευε με το πινακι που ελειπε και η περιπτωση καρφιτσας αποκλειστηκε γιατι απλα η καρφιτσα δεν χωραγε στην τρυπα του σοκετ.

Πηρα ενα κολητηρι λιμαρισα την μυτη να γινει οσο πιο ψιλη γινεται - εριξα την ισχυ του στο μισο παρεμβαλοντας μια διοδο σε σειρα --- χαλασα ενα καλωδιο απο δισκο ---το γανωσα καλα και το κολησα στο πιν που ελειπε.

Οτι περισεψε απλα το εκοψα με ενα κοφτακι στην ιδια ευθεια με τα αλλα πιν.

Η διαδικασια κρατησε περιπου 20 λεπτα και φυσικα χρειαστηκε και ενας καλος μεγενθυτικος φακος.

Τελικα ειναι πιο ευκολο απ'οτι φαινοταν.:D

Το πιο βασικο απ'ολα ειναι καλο ματι(δεν εχω λογω ηλικιας:D )και σταθεροτατο χερι:jump:

Παντως τωρα δουλευει κανονικα:clap:

lol voudarxos!!πιανουν τα χερια σου και αστα αυτα περι ματιων και λοιπα!!αξιος!!:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από voudarxos [Σήμερα, στις 10:05]

Καλημερα σε ολους....

Λοιπον ....εχουμε και λεμε.....

Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Ο επεξεργαστης δεν δουλευε με το πινακι που ελειπε και η περιπτωση καρφιτσας αποκλειστηκε γιατι απλα η καρφιτσα δεν χωραγε στην τρυπα του σοκετ.

Πηρα ενα κολητηρι λιμαρισα την μυτη να γινει οσο πιο ψιλη γινεται - εριξα την ισχυ του στο μισο παρεμβαλοντας μια διοδο σε σειρα --- χαλασα ενα καλωδιο απο δισκο ---το γανωσα καλα και το κολησα στο πιν που ελειπε.

Οτι περισεψε απλα το εκοψα με ενα κοφτακι στην ιδια ευθεια με τα αλλα πιν.

Η διαδικασια κρατησε περιπου 20 λεπτα και φυσικα χρειαστηκε και ενας καλος μεγενθυτικος φακος.

Τελικα ειναι πιο ευκολο απ'οτι φαινοταν.:D

Το πιο βασικο απ'ολα ειναι καλο ματι(δεν εχω λογω ηλικιας:D )και σταθεροτατο χερι:jump:

Παντως τωρα δουλευει κανονικα:clap:

ΑΡΧΟΝΤΑΣ:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από format c: [Χθες, στις 21:48]

Γουστάρω!!! Έχω κολήσει τα πάντα εκτός από pin σε cpu. Σπάω επιτόπου ένα και το κολάω. Σου έσπασε από τη βάση ή έχει μείνει έστω και μία μυτούλα; Μπορείς να δοκιμάσεις με λεπτό σύρμα να προεκτείνεις τη μυτούλα και μεγαλη προσοχή, να είναι ζεστό το κολιτήρι, φυσικά μυτερό, και να έχεις στηρίξει καλά και από πρίν το συρματάκι πάνω στη cpu. θέλει εμπειρία γιαυτό δοκίμασε σε ένα παλιό chipάκι πρώτα. ελάχιστη κόληση και μεγάλη θερμοκρασία για μικρό χρονικό διάστημα. Α, και μην ξανατραβήξεις την ψύκτρα από τη μητρική αν δεν έχει κάποια θερμοκρασία.

Οπως ειπα κατι παρομοιο εκανα μονο που δεν τραβηξα την ψυκτρα αλλα αφησα τον επεξεργαστη στην ακρη να τον βαλω σε αλλη μητρικη και οταν γυρισα να τον παρω τον ειχε η κορη μου και τον δαγκωνε:confused:

Ε στην προσπαθεια να ισιωσω τα πιν το ενα εσπασε:mad:

Υποψιν οποιος κανει κατι παρομοιο να φροντισει η θερμοκρασια απο το κολητηρι να ειναι οσο το δυνατον χαμηλοτερη:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από b.s.o.d. [Σήμερα, στις 19:17]

lol voudarxos!!πιανουν τα χερια σου και αστα αυτα περι ματιων και λοιπα!!αξιος!!:clap:

Ρε σεις δεν κανω πλακα 3.5 βαθμους υπερμετρωπια εχω:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από b.s.o.d. [Σήμερα, στις 01:55]

lol και παλι lol!!θα αρχισω κι εγω να κολλαω cpu κι ολοι θα με καμαρωνεται μια μερα!θα γινω voudarxos στη θεση του voudarxou!!:banging:

Προσεξε μπορει να παθεις voudarxiasi....:D

Link to comment
Share on other sites

3 Ζητω για τον Βούδαρχο λοιπόν....

Αρχική απάντηση από voudarxos

Ρε σεις δεν κανω πλακα 3.5 βαθμους υπερμετρωπια εχω:nerd:

Αφού δεν έχεις και parkison καλά είμαστε, αλλίως θα πήγαινες για βραβείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Myralis [Σήμερα, στις 13:47]

3 Ζητω για τον Βούδαρχο λοιπόν....

Αφού δεν έχεις και parkison καλά είμαστε, αλλίως θα πήγαινες για βραβείο!!!

Μαλλον για καινουριο επεξεργαστη θα πηγαινα:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.