Jump to content



PowerDVD και 6800LE πρόβλημα


n1ck0s

Recommended Posts

Αυτό το PowerDVD δεν λέει να παίξει με την 6800LE. Ούτε το 5 αλλά ούτε και το 6 παίζουν τα DVDs, δείχνει απλά μια μαύρη οθόνη. Όλα τα άλλα προγράμματα παίζουν κανονικά (Media Player κτλ).

Διάβαζα σε κάποιο forum ότι είναι bug του PowerDVD στα WinXP SP2 με nVidia κάρτα. Έχετε καμμιά λύση γιατί θα το σπάσω...

Υ.Γ. Έχω δοκιμάσει αρκετούς drivers χωρίς επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με powerdvd δεν παίζουν τα dvd?με windvd πχ παίζουν κανονικά δηλαδή.όταν βγάζει στο powerdvd μαύρη οθόνη ακούγεται ο ήχος? δοκίμασε να βάλεις και κανένα codec. η προηγουμενη κάρτα στο σύστημα που έχεις τί ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα άλλα προγράμματα παίζουνε... WinDVD, Media Player κτλ. Και στο PowerDVD το DVD ξεκινάει απλά η οθόνη είναι μαύρη, Μόνο στις άκρες φαίνεται ένα πολύ μικρό κομμάτι της εικόνας...

Τεσπά, το έψαξα λίγο στο google, έχουν και άλλοι το πρόβλημα αυτό, και μια προσωρινή λύση είναι να ανοίξεις ένα άλλα prog (π.χ. Windows Media Player) και μετά το PowerDVD κια πάιζει κανονικά!!! Αλλά θα ήθελα να το λύσω αυτό το θέμα μόνιμα, αν έχετε κάποια ιδέα... Υποψιάζομαι ότι με κάποια ρύθμιση overlay θα γινόταν δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα αλλο προβλημα , το PowerDVD 6 μου κραταει τη διαχειριση αρχειων multimedia συνεχεια ενεργοποιημενη.

Αλλαζω στης ιδιοτιτες του , την επιλογη καταληξης αρχειων που θα ανοιγη , αλλα τιποτα, εγω τα βγαζω , αυτο τα ξαναβαζει ...

Ο PowerDVD 5 μου εβγαζε κατι μπαρες με την 6800GT ,μια αριστερα και μια κατω ( λεπτες γραμες , σαν να ηταν περιθωρια εκτυπωσης) ..

Και ετσι αναγκαστηκα να βαλω μολις σημερα, τον 6 ... !!

Και αρχισανε τα παρατραγουδα .

Καμια γιατρεια υπαρχη ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Εγω εχω ενα αλλο προβλημα , το PowerDVD 6 μου κραταει τη διαχειριση αρχειων multimedia συνεχεια ενεργοποιημενη.

Αλλαζω στης ιδιοτιτες του , την επιλογη καταληξης αρχειων που θα ανοιγη , αλλα τιποτα, εγω τα βγαζω , αυτο τα ξαναβαζει ...

Ο PowerDVD 5 μου εβγαζε κατι μπαρες με την 6800GT ,μια αριστερα και μια κατω ( λεπτες γραμες , σαν να ηταν περιθωρια εκτυπωσης) ..

Και ετσι αναγκαστηκα να βαλω μολις σημερα, τον 6 ... !!

Και αρχισανε τα παρατραγουδα .

Καμια γιατρεια υπαρχη ?

Βρες ενα αρχειο του τυπου που θες να ανοιγει με αλλο προγραμμα

Δεξι κλικ open with----->Η εφαρμογη που θες να τα ανοιγει-------->τσεκαρεις το κουτακι always open with this application----->OK u r done........

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε μήπως έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή ''clone'' στα display properties

αν ναι, απενεργοποίησέ την και βάλε ''single display''

ρυθμίσεις τύπου ''hardware acceleration'' είναι λύσεις ''πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι'' και καλό είναι να αποφεύγονται

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το τελευτεω πατσ αναβαθμησης μου ελεισε το προβλημα , με τους τυπους αρχειων, αλλα οχι μονο, τωρα ξεκινα και πιο γρηγορα το προγραμα.

Για περισοτερα στην σελιδα του PowerDVD 6 - Updates . :) Update no 2003

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

τσέκαρε μήπως έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή ''clone'' στα display properties

αν ναι, απενεργοποίησέ την και βάλε ''single display''

ρυθμίσεις τύπου ''hardware acceleration'' είναι λύσεις ''πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι'' και καλό είναι να αποφεύγονται

τώρα μας την είπες.

και αν θέλει clone + βίντεο στην TV τι θα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

τώρα μας την είπες.

και αν θέλει clone + βίντεο στην TV τι θα κάνει?

Αυτό έλειπε να μην στην πω (αν το έγραφε άλλος μπορεί να μην ασχολιόμουν)!

Με τους τελευταίους οδηγούς της νβιντια δεν έχει πρόβλημα (κανονικά).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.