Jump to content



LG 1940BQ. Πολύ καλή για να είναι αληθινή;


iceblade

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από unseen

σημερα πηρα απο οκταμπιτ 1940BQ (τουλαχιστον ετσι ελεγε το κουτι) αλλα δεν ειχε DVI. Kαι το ζητησα επιμονα στην παραγγελεια. Το αυτοκολλητο της οθονης ελεγε 1940ΒQC απο μεσα.Αυριο θα τους στολισω αναλογα για να μαθουν να πουλαν μονο πραγματα που ξερουν.

σκύψε (tm->sln) και δες τη από κάτω, αν μαυρίζει είναι tn, αν όχι είναι sips.

πότε βγήκε 8ms sips και δεν μου τό πανε? βασικά δεν ισχύει το 8ms sips, δεν μπορεί να τα πιάσει η τεχνολογία.

απ'ότι κατάλαβα η οθόνη παίζει σε 2 εκδοχές: 25ms sips και 8ms tn.

νομίζω είναι η πολιτική της lg που βάζει σε οθόνες με διαφορετικό πάνελ (αλλά με ίδιο design) άλλο όνομα.

βέβαια για αυτά τα λεφτά και dvi και ωραία εμφάνιση, τα 8ms tn είναι ok.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδιά αν είναι ΤΝ τότε γιατί να βγαίνει και αυτή και η 1950S; Επιπλέον δε μπορεί ένα μοντέλο να βγαίνει σε δύο τύπους (TN και S-IPS) και να έχει το ίδιο όνομα... Τώρα αν η LG απόφάσισε να βγάλει εν έτει 2006 SIPS με 25ms πρέπει να το αποφασίσω ότι θα μείνω με τη CRT...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade

Τώρα αν η LG απόφάσισε να βγάλει εν έτει 2006 SIPS με 25ms πρέπει να το αποφασίσω ότι θα μείνω με τη CRT...

Δεν σε υποχρεωνει κανεις να αγορασεις την συγκεκριμενη.Δεν σου κανει καμμια αλλη δηλαδη?Εξαλλου ακομα δεν ξερουμε τι πανελ φοραει αυτη με το 25αρι πανελ.Εγω το εγραψα λιγο χαβαλετζιδικα πιο πανω εννοωντας οτι το sips αξιζει ασχετως rt.

Εξαλλου γρηγορο sips panel δεν εχω δει ακομα κατω των 16ms.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

σημερα πηρα απο οκταμπιτ 1940BQ (τουλαχιστον ετσι ελεγε το κουτι) αλλα δεν ειχε DVI. Kαι το ζητησα επιμονα στην παραγγελεια. Το αυτοκολλητο της οθονης ελεγε 1940ΒQC απο μεσα.Αυριο θα τους στολισω αναλογα για να μαθουν να πουλαν μονο πραγματα που ξερουν.

Αρχική απάντηση από unseen

Λοιπον η oktabit λεει οτι μονο αυτο το ενα μοντελο εχουνε και λενε οτι εχει dvi. Eλα ομως που δεν εχει...

Μου έκανε εντύπωση αυτό που λες και το τσέκαρα.

Όντως έχεις δίκιο!

Τσάμπα η φιλολογία τόσες μέρες για αυτή την οθόνη....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 05:19]

Δεν σε υποχρεωνει κανεις να αγορασεις την συγκεκριμενη.Δεν σου κανει καμμια αλλη δηλαδη?

Θέλω και χαμηλό response time και καλά χρώματα και καλές γωνίες και DVI και να μη χρειαστει να πουλήσω τη μάνα μου για να την πάρω...

Υποτίθεται ότι μια καινούρια τεχνολογία πρέπει να είναι καλύτερη από την προηγούμενη και όχι να υστερεί (σημαντικά) σε κάποιους τομείς...

Πως γίνεται ακόμα να βγάζου οθόνες με DSUB χωρίς DVI οταν και η πιο φτηνη κάρτα γραφικών έχει DVI... Το DVI θα έπρεπε ήδη να είναι ΣΤΑΝΤΑΡ στις TFT και όχι πολυτέλεια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 14:55]

Πως γίνεται ακόμα να βγάζου οθόνες με DSUB χωρίς DVI οταν και η πιο φτηνη κάρτα γραφικών έχει DVI... Το DVI θα έπρεπε ήδη να είναι ΣΤΑΝΤΑΡ στις TFT και όχι πολυτέλεια

....εχεις απολυτο δικιο....μας πουλαν το dvi 100+.....:mad:

...παλι καλα που το ανακαλυψατε με την lg+dvi γιατι σημερα μολις την πρωτεινα σε ενα φιλο...:turn:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 14:55]

Θέλω και χαμηλό response time και καλά χρώματα και καλές γωνίες και DVI και να μη χρειαστει να πουλήσω τη μάνα μου για να την πάρω...

Υποτίθεται ότι μια καινούρια τεχνολογία πρέπει να είναι καλύτερη από την προηγούμενη και όχι να υστερεί (σημαντικά) σε κάποιους τομείς...

Πως γίνεται ακόμα να βγάζου οθόνες με DSUB χωρίς DVI οταν και η πιο φτηνη κάρτα γραφικών έχει DVI... Το DVI θα έπρεπε ήδη να είναι ΣΤΑΝΤΑΡ στις TFT και όχι πολυτέλεια

Εφοσον η mother δεν πωλειται :p

παρε μια CRT να κανεις τη δουλεια σου

και οταν επιτελους βγαλουν αυτο που θες, (και ολοι εμεις επισης)

το ξαναεξεταζουμε το ζητημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade

Ρε παιδιά αν είναι ΤΝ τότε γιατί να βγαίνει και αυτή και η 1950S; Επιπλέον δε μπορεί ένα μοντέλο να βγαίνει σε δύο τύπους (TN και S-IPS) και να έχει το ίδιο όνομα...

Γιατι την 1980q που τη βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade

Θέλω και χαμηλό response time και καλά χρώματα και καλές γωνίες και DVI και να μη χρειαστει να πουλήσω τη μάνα μου για να την πάρω...

Υποτίθεται ότι μια καινούρια τεχνολογία πρέπει να είναι καλύτερη από την προηγούμενη και όχι να υστερεί (σημαντικά) σε κάποιους τομείς...

Πως γίνεται ακόμα να βγάζου οθόνες με DSUB χωρίς DVI οταν και η πιο φτηνη κάρτα γραφικών έχει DVI... Το DVI θα έπρεπε ήδη να είναι ΣΤΑΝΤΑΡ στις TFT και όχι πολυτέλεια

Μα οτι πληρωνεις παιρνεις!Και αυτο ασχετως οθονων και dvi...

Απλα ψαχνεις εξαιρεσεις στον κανονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Vadergr [11-01-2006 11:24]

Μα οτι πληρωνεις παιρνεις!Και αυτο ασχετως οθονων και dvi...

Απλα ψαχνεις εξαιρεσεις στον κανονα.

Value = price / performance

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.