Jump to content



X1900XT ...αντε και καλες αγορες ! (μονο 610 $)


JohnnyX

Recommended Posts

  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

Η sapphire στο site της λεει πως η xtx με την xt εχει επιπλεον Video-In (Είσοδος βίντεο) και Video-Out (Έξοδος βίντεο).

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο σε ολες.

Εφερε και το multishop 640 μαμα ΑΤΙ!

Link to comment
Share on other sites

Dimcar καλορίζικη, καλοδούλευτη και καλά νούμερα! :T:

ΧΤΧ ε? 1.1ns μνήμες, έχει ακόμη ψωμί η υπόθεση...

648 πυρήνας και 774 μνήμες, ακόμα κοιμάται η κάρτα, ξύπνα την σιγά σιγά! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 19:35]

Γιατί είμαστε μικρή χώρα που δεν μπορούμε να διακινήσουμε πολύ hardware

Συνήθως οι τιμές έρχονται Ελλάδα στα ίδια επίπεδα με $= περίπου λόγο του φαπα.Μόνο με την γενιά αυτή βλέπω αυτή την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδες ειμαστε μια χωρα που "αυτην" την στιγμη κανουμε ΜΟΝΟ εισαγωγη προιωντων απο αλλες "παραγωγικες" χωρες ..... Αντε να παρεις την Χ1900ΧΤ απο την Αγγλια και θα δεις πως εκει ειναι και πιο ακριβη μαλιστα .... Αλλα δεν μπορεις να εχεις και BMW στη Ελλαδα σε τιμες Γερμανιας .....!!!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειναι και το τελωνειο...Επισης ειναι τα μεταφορικα,ειναι πως η ΑΤΙ ειναι μονο αμερικη,ειναι ποσα κομματια παιρνουμε εδω δηλαδη λιγα...

Που τις βρηκατε πιο φθηνα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sol

Dimcar καλορίζικη, καλοδούλευτη και καλά νούμερα! :T:

ΧΤΧ ε? 1.1ns μνήμες, έχει ακόμη ψωμί η υπόθεση...

648 πυρήνας και 774 μνήμες, ακόμα κοιμάται η κάρτα, ξύπνα την σιγά σιγά! :p

Αύριο θα παίξω λίγο... :-)

Σήμερα έπρεπε να τη δω γενικά πως πάει. Με o/c ασχολήθηκα ελάχιστα... Πάντως, αυτή έχει (μέσω ATI Tool B12) και δεύτερη τάση για τον πυρήνα :confused: . Αύριο θα ανακαλύψω πως ακριβώς δουλεύει.. Και Κυριακή θα μπει στα κρύα..!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Ρε παιδιά γιατί οι Χ1900ΧΤ και Χ1900ΧΤΧ είναι 100 πιο ακριβές στην Ελλάδα;:cry:

Καταρχήν όποιος τις φέρει πρώτος (ειδικά αν δεν είναι από τις μεγάλες αντιπροσωπείες) την ''κοπανάει'' στην αρχή.

Πχ τώρα που ήρθε και από άλλους, η τιμής πχ της Sapphire X1900XT ''έπεσε'' στα ~550 .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 11:54]

Καταρχήν όποιος τις φέρει πρώτος (ειδικά αν δεν είναι από τις μεγάλες αντιπροσωπείες) την ''κοπανάει'' στην αρχή.

Πχ τώρα που ήρθε και από άλλους, η τιμής πχ της Sapphire X1900XT ''έπεσε'' στα ~550 .

Δεν έπρεπε να μου το πείς αυτό!Με βάζεις σε μεγάλο πειρασμό.:o

Πάντως κλασικό παράδειγμα ελληνικής "απατεωνιάς" είναι το Plaisio που άλλαξε σε μία νύχτα την τιμή της Asus 7800GTX 512MB από 650 σε 750.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήνωμαι για μια Χ1900ΧΤ αλλά τη θέλω για 3 λόγους:

1. Η 7800 κάνει αρκετό θόρυβο (μη μου πείτε να αλλάξω ψύκτρα)

2. Καμμία nVidia δε κόβει σωστά το σήμα ώστε να σβήνει η οθόνη

3. Πιστεύω ότι η ΑΤΙ έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας

Επειδή το 1 είναι που δεν ξέρω, την έχει κανένας? Τι επίπεδα θορύβου έχει σε σχέση με 7800GTX ?

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειμαι ετοιμος να παρω το ΧΤΧ μοντελο

αλλα

800 Ευρω για καρτα δεν δινω και αγορες απο εξωτερικο αποφευγω

Αναγκαστικα θα περιμενω

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:09]

3. Πιστεύω ότι η ΑΤΙ έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας

Μην το πιστευεις απλως

Εχει

Υπαρχουν review με συγκριτικα εικονας μεταξυ ΑΤΙ και NVidia και στις περισσοτερες περιπτωσεις νικαει η ATI σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Wizard! Το οτι ''πιστευεις'' οτι εχει καλύτερη απεικόνιση η Ατι το καταλαβαίνω .

Το οτι δεν σου φέρνει σε αναμονη το μονιτορ και αυτό ,

αλλά να δώσεις 600ευρω για κάρτα επειδή ''κανει θορυβο το ανεμιστηρι'' [που μεσω riva tuner το ριχνεις και γινεται αθορυβο] η στην χειρότερη σκας 600 για κάρτα και αλλα 20 για silencer και κανεις την δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

@Vasot: Λέω πιστεύω, γιατί έτσι ίσχυε την τελευταία φορά που είδα συγκριτικά. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν αλλάζει όμως.

@Athens2004: Δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και καλύτερες επιδόσεις γενικότερα. Απλά με χάλασε που η 7800 κάνει τόσο θόρυβο. Από την άλλη, δεν το ρισκάρω να βάλω silencer και να χαθεί καμμιά εγγύηση και στο κάτω κάτω γιατί να το κάνω? Ας φρόντιζαν να μην κάνει θόρυβο :)

Όσο για το Riva Tuner, αν ρίξω τις στροφές θα μειώσω το θόρυβο με αντίτιμο όμως στη θερμοκρασία. Τι να το κάνω τότε? Να ψήνεται η κάρτα για να έχω την ησυχία μου?

EDIT: Και φυσικά δε θα δώσω 600... Αφού θα πουλήσω την ήδη υπάρχουσα, σωστά? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.