Jump to content



X1900XT ...αντε και καλες αγορες ! (μονο 610 $)


JohnnyX

Recommended Posts

  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

http://www.pcw.gr/photos/Sapphire_x1900_Quake4.gif

ποτε επιτελους θα ασχοληθει ΣΟΒΑΡΑ με το opengl API η ΑΤΙ ? δεν ειναι μονο το oblivion που θελω να παιξω χωρις συμβιβασμους αλλα και το ET: quake wars :TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

http://www.pcw.gr/photos/Sapphire_x1900_Quake4.gif

ποτε επιτελους θα ασχοληθει ΣΟΒΑΡΑ με το opengl API η ΑΤΙ ? δεν ειναι μονο το oblivion που θελω να παιξω χωρις συμβιβασμους αλλα και το ET: quake wars :TD: :TD:

Τι εννοείς χωρίς συμβιβασμούς? Το ~10% κάτω από την 7800, είναι συμβιβασμός? Και για τα 4-5, 10 έστω παιχνίδια που κυκλοφορούν από τα 100?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimcar [Σήμερα, στις 14:06]

Μετρήσεις κόντρα σε POV GTX 512MB!

http://www.pcw.gr/default.php?pid=6&art_id=1232

Πολύ πουλί ρε αδερφε ΛΟΛ. Η GTX ηταν με τις καλές μνήμες έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Τι εννοείς χωρίς συμβιβασμούς? Το ~10% κάτω από την 7800, είναι συμβιβασμός? Και για τα 4-5, 10 έστω παιχνίδια που κυκλοφορούν από τα 100?

Aρκετα φθηνοτερες καρτες τοτε τα καταφερνουν και με 60 frames που παλι ειναι αρκετα.

Απλα δεν ειναι παραλογο να απαιτεις, οταν τα σκας χοντρα, τις καλυτερες επιδοσεις.

Εγω τετοιες καρτες δεν θα αγοραζα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Aρκετα φθηνοτερες καρτες τοτε τα καταφερνουν και με 60 frames που παλι ειναι αρκετα.

Το παιχνίδι (όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον) παίζεται στα νέα και απαιτητικά παιχνίδια, στις υψηλές αναλύσεις και στα φίλτρα / ρυθμίσεις ποιότητας....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Τι εννοείς χωρίς συμβιβασμούς? Το ~10% κάτω από την 7800, είναι συμβιβασμός? Και για τα 4-5, 10 έστω παιχνίδια που κυκλοφορούν από τα 100?

όχι, θά πρεπε να προσέχει περισσότερο το opengl.

τι θα πει 10/100, δεν παίζουμε 100 παιχνίδια, μπορεί κάποιος να παίζει μόνο doom3!

δεν είναι ότι από 97 θα πάει 91 καρέ, αλλά όποιος δίνει $600+ για gpu θέλει το καλύτερο!

δηλαδή με $300 κάρτα που θα βλέπεις 60 καρέ θα καταλάβεις τη διαφορά?

ή θα καταλάβεις το 16x από το 8x anisotropic?

Link to comment
Share on other sites

Με το ίδιο σκεπτικό και εγώ θα έπρεπε να θεωρήσω την 7800 άχρηστη, γιατί είναι 10fps αργότερη από την Χ1900 και εγώ παίζω μόνο FarCry...

Μα τι λέτε τώρα? Λες και είστε χθεσινοι... Η κάθε κάρτα βελτιστωποιεί τους οδηγούς της για μερικά παιχνίδια, και οι εταιρίες παιχνιδιών αντίστοιχα, βελτιστωποιούν τον κώδικα για την εταιρία που τους ΧΟΡΗΓΕΙ!

Δεν πρόκειται ποτέ η ΑΤΙ να γίνει γρηγορότερη στο DOOM, όπως δεν πρόκειται η nVidia να γίνει στο HL2.

Αλλά εγώ αυτό που είχα δει είναι ότι η ΑΤΙ, είχε σα κάθε περίπτωση καλύτερη απεικόνιση. Την eποχή που γινόταν η κόντρα μεταξύ 9800 και 5800-5900 δεν υπήρχε κανένα συγκριτικό που να θεωρεί ότι η 5Χ00 είχαν καλύτερη εικόνα. Αντίθετα μάλιστα, είχαν πολύ χειρότερη απ'ότι θα έπρεπε.

Όπως είπα και παραπάνω, δεν έχω δει τέτοια συγκριτικά πρόσφατα και δεν μπορώ να πω τι γίνεται μεταξύ 7800 και 1Χ00 τώρα. Αλλά εγώ δεν είμαι 100% ικανοποιημένος από την 7800 και θα δοκιμάσω την τύχη μου με την ΑΤΙ που ως τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ο λόγος που άλλαξα ήταν γιατί την εποχή που την επέλεξα, η διαφορά σε επιδόσεις ήταν αρκετά μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Αλλά εγώ αυτό που είχα δει είναι ότι η ΑΤΙ, είχε σα κάθε περίπτωση καλύτερη απεικόνιση. Την eποχή που γινόταν η κόντρα μεταξύ 9800 και 5800-5900 δεν υπήρχε κανένα συγκριτικό που να θεωρεί ότι η 5Χ00 είχαν καλύτερη εικόνα. Αντίθετα μάλιστα, είχαν πολύ χειρότερη απ'ότι θα έπρεπε.

Καλά δεν έχουν καμία σχέση η 6800-7800 με τις κάρτες της τότε εποχής. Σύμφωνω ότι τότε είχε πολύ καλύτερη ποιότητα η ΑΤΙ. Τώρα οι διαφορές αν υπάρχουν δεν νομίζω πως γίνονται εύκολα αντιληπτές

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέμε για απεικόνιση κάποιος παρατηρητικός τύπος στο techreport βρήκε πως η Χ1900 έχει ένα οπτικό bug στο "firefly forest" test από το 3dMark06.

7800GTX pic

X1900XT pic

όποιος βιάζεται σκοντάφτει; το 'πρόβλημα' θα διορθωθεί με νέο οδηγό

http://techreport.com/onearticle.x/9324

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις το ET : quake wars θα ειναι ΑΚΟΜΑ πιο βαρυ απο το quake4 και ας εχει την ιδια μηχανη, αχανεις εξωτερικοι χωροι, οχηματα. ενα σωρο models στην οθονη, τα 97 και 91 τα βλεπω να γινονται 51 και 46 με τις καταλληλες συνθηκες, επισης οσες φορες βλεπω μονο ενα average fps στα παιχνιδια που δοκιμαζουνε το θεωρω εντελως ΑΧΡΗΣΤΗ πληροφορια, πio πολυ με ενδιαφερει να αναφερουν τα minfps και maxfps, το να βλεπω απλα ενα 97/91fps avg δεν μου εγκυαται οτι δεν ειχα ΠΟΤΕ κατω απο τα X fps κατα την διαρκεια του timedemo

πχ στο HL2 lost coast stress test βγαζω καπου 82fps avg αλλα κατα την διαρκεια του test βλεπω και 35αρια στην οθονη, απλα σε αλλες πιο "ελαφριες" σκηνες χτυπαω καπου 110-140 (αναλογα με την cpu φανταζομαι) σε αλλες 60 σε αλλες 50 και ετσι βγαινει ενας μεσος ορος, αμα εβγαζα 58fps average και το min fps ητανε σε ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις >40 τοτε θα ειμουνα πολυ πιο ευχαριστημενος

οπως και να'χει δεν το βρισκω αποδεκτο μια καρτα που ειναι 2 χιλιαρικα στο 3dmark2k5 μπροστα απτην αλλη να ειναι απο πισω στο Q4 εστω και με μικρη διαφορα :TD:

τωρα αν φταιει οντως η id για αυτο τοτε θα επρεπε να της κανουνε τουλαχιστον μηνυση για το ρεζιλικι που εφαγε η MS και η ΑΤΙ με την εκδοση του Q4 για το 360,δεν χρειαζεται να το εχει παιξει καποιος για να καταλαβει τι εννοω, το review του gamespot τα λει ολα :TD:

"When running on a modern PC, Quake 4 looks fantastic, using the Doom 3 engine to display the alien world of Stroggos in a sharp, defined level of detail. A quick look up at the sky or at most of the game's wall and ground textures shows that the Xbox 360 version has significantly muddier textures. In addition, the frame rate is sort of a mess. Any time the action gets heated in a large or complex-looking area, the game starts to spin down to a surprisingly low frame rate, regardless of whether you're playing in HD resolution or on a regular TV. At some points, it gets so bad that the whole game starts to slow down, as well. You'll know when that's happening because the rate of fire on your weapons slows way, way down. Even when there's no action onscreen, just viewing the environments is enough to make the game run at a noticeably choppy rate. While there are still some cool-looking areas, the frame rate troubles drag down the entire experience."

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 13:28]

Χαμηλό...

Ελπίζω να είναι θέμα drivers και όχι θέμα κάρτας

Χαμηλο στο 2k6? Δεν νομιζω με βαση συνολικα ολα τα benches που εχω δει για x1900xt..

Για το r580 ισως λογω drivers γενικα να ειναι σχετικα χαμηλο αλλα το score ειναι φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Orbitech [Σήμερα, στις 15:13]

Την εχω στα χερακια μου :)

Πρωτο run 3dmark2k6 με cat 5.8 x2@2.7 και gpu@stock 5.4k

Not bad at all :)

Θα επιστρεψω με περισοτερα benches

Είσαι σίγουρος ότι έχεις την X1900XT(X) στα χέρια σου??.............Με τους Catalyst 5.8 τη δοκιμάζεις?............. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 14:03]

Είσαι σίγουρος ότι έχεις την X1900XT(X) στα χέρια σου??.............Με τους Catalyst 5.8 τη δοκιμάζεις?............. :)

Ναι στα χερια μου δεν ειναι στο rig ειναι

Ναι με τους 5.8 ερχεται η καρτα. Αυτοι και οι 5.13 ειναι οι μονοι που την υποστηριζουν προς το παρων οι 6.1 οχι... Εν αναμονη πιο ωριμων drivers 6.2

Time to o/c that biAtch a bit.. :p

BTW θα τον φτιαξουμε τελικα εκεινον τον 3400+ μου? :OT::D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.