Jump to content



Ubuntu ή Kubuntu ;


Dr.Paneas

Recommended Posts

Μετά την απόφασή μου να εγκαταλείψω το Fedora ψάχνω ένα linux ditro που να μου παρέχει πάνω απ'όλα σταθερότητα. Είμαι ανάμεσα στο Ubuntu και στο kubuntu. Ποιο να διαλέξω και ποιες οι διαφορές τους ;

btw: Μήπως είναι καλύτερα να βαλω το SUSE 10 Professional που το αγόρασε ενα φίλος ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Αν δεν κανω λαθος τα πολλα εφφε του kde κανουν ασταθές το μηχάνημα ,έτσι δεν είναι ;

Δεν θα το έλεγα. Οτι καταναλώνουν αρκετούς πόρους ναι (αν και πάλι λιγότερους απο αυτούς που θα κατανάλωνε κάτι αντίστοιχο σε Windows) αλλά κίνδυνος για αστάθεια υπάρχει μόνο αν χρησιμοποιήσεις χαρακτηριστικά που είναι ακόμα σε δοκιμαστικό στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω καιρό με το Gnome και όταν δοκίμασα το KDE δεν μου άρεσε. ’λλωστε είμαι σο 98% downloading του Ubuntu αυτην την στιγμή που κανω το post.

Στο ubuntu παίζουν τα yum, synaptic/apt , rpm ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Δουλεύω καιρό με το Gnome και όταν δοκίμασα το KDE δεν μου άρεσε. ’λλωστε είμαι σο 98% downloading του Ubuntu αυτην την στιγμή που κανω το post.

Στο ubuntu παίζουν τα yum, synaptic/apt , rpm ?

ubuntu is debian.

οπότε apt.

yum είναι η μηχανή διαχείρισης των rpm που έχει το fedora, δεν είναι κάτι ξεχωριστό.

υπάρχουν μετατροπείς πακέτων, πάντως τα native του ubuntu είναι βασισμένα στο debian (.deb)

αν θες να μετατρέψεις κάποιο πακέτο:

http://www.kitenet.net/programs/alien/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

ubuntu is debian.

Έπρεπε να σε προειδοποιήσω πως κάπου εδώ θα πεταγόταν ο sotiris και θα έλεγε για το debian... :p

Αν έχεις aDSL και κάνεις μερικές αλλαγές στο sources.list το synaptic θα σε κάνει να ξεχάσεις τα rpm ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Έπρεπε να σε προειδοποιήσω πως κάπου εδώ θα πεταγόταν ο sotiris και θα έλεγε για το debian... :p

????? δε σε καταλαβαίνω :p :P

Αρχική απάντηση από Seeker

Αν έχεις aDSL και κάνεις μερικές αλλαγές στο sources.list το synaptic θα σε κάνει να ξεχάσεις τα rpm ;)

ναι, π.χ. με τα repositories του unstable :D

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω από gnome.

υπάρχει εξαίρεση στο linux forum, όταν δεν έχουμε βρει πως μπαίνουν τα ελληνικά,

μπορούμε να γράφουμε με greeklish, μην αγχώνεσαι :hehe:

μπορώ να σου πω γενικά για τον xserver.

vi /etc/X11/xorg.conf

εκτός αν έχεις Xfree86 οπότε

vi /etc/X11/XF86Config

υπάρχει κάπου το section keyboard.

εκεί πρέπει να προσθέσεις κάποιες γραμμές (όσες δεν έχεις, ανάλογα και με το τι x server έχεις):


Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc101"
Option "XkbLayout" "us,el"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"

Link to comment
Share on other sites

Ok guys το εφτιαξα το πληκτρολόγιο. Είχε τρεις επιλογές κατι με dead keys τα οποία ήταν χωρίς τόνους, ενα extended κι ενα πολυτονικό το οποίο είχε και πνεύματα :p lol

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Μια ερώτηση: Ψάχνω στο ubuntu forum και πολλές εντολές στο shell αρχίζουν δίνοντας sudo. Τι είναι αυτό ;

Είναι ανάλογο του su - ;

όχι ανάλογο ακριβώς το ίδιο.

σαν sudo μπαίνεις σαν root μόνο για τη συγκεκριμένη εντολή, σαν root μπαίνεις από πριν.

ε, πιο βολικό είναι να μπαίνεις από πριν, να κάνεις ό,τι ρυθμίσεις θες, και μετά να το κλείνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Δοκιμασα να μπω με username root και μου συζητησε να βαλω password. εδωσα το ίδιο password που δίνω όταν χρησιμοποιω το sudo αλλά δεν το πήρε. Το περίεργο είναι πως κατα την διάρκεια της εγκατάστασης δεν με ρώτησε τίποτα για superuser ή root χρήστη. Ποιος στο διαολο ειναι ο κώδικος του root ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ότι διαβασα το ubuntu ΚΡΥΒΕΙ το ROOT PASS και σε αφηνεθι μονο με το sudo. Για κανεις log in θελει να κανεις μια διαδικασια που δεν την διαβασα. Πάντως τελικά δεν μου άρεσε το ubuntu για τους λόγους ότι δεν έχει την υποστήριξη που είχε το Fedora. Δηλαδή το ubuntu έρχετε κάπως "αποδιοργανωμένο". Εχει το DMA disabled (έλεος). Δεν υπάρχουν codecs και αλλα dvdlibs για την AMD64 εκδοση την οποια κατεβασα. Δεν έχει σημαντικα πραγματα installed όπως το gcc. Παιδια, αυριο αλλάζω διανομη:p

Ευχαριστω ολους για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

η 64bit διανομη του θελει λιγο ακομα δουλεια(σε σχεση με την ι386)

το σημαντικο πλεονεκτημα του ubuntu για εμενα ειναι η debian βαση του και συνεπεια αυτου το apt-get που μεχρι τωρα εχει κανει παπαδες στο συστημα μου

για την κοινοτητα της διανομης τα λογια ειναι περιττααα.. ¨)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Τελικά από ότι διαβασα το ubuntu ΚΡΥΒΕΙ το ROOT PASS και σε αφηνεθι μονο με το sudo. Για κανεις log in θελει να κανεις μια διαδικασια που δεν την διαβασα. Πάντως τελικά δεν μου άρεσε το ubuntu για τους λόγους ότι δεν έχει την υποστήριξη που είχε το Fedora. Δηλαδή το ubuntu έρχετε κάπως "αποδιοργανωμένο". Εχει το DMA disabled (έλεος). Δεν υπάρχουν codecs και αλλα dvdlibs για την AMD64 εκδοση την οποια κατεβασα. Δεν έχει σημαντικα πραγματα installed όπως το gcc. Παιδια, αυριο αλλάζω διανομη:p

Ευχαριστω ολους για την βοήθεια!

fedora is crap.

ντάξει αυτό με το root pass που κάνει το ubuntu είναι για γέλια, αλλά από άποψη ασφαλείας είναι καλό (με το σκεπτικό ότι απευθύνεται σε αρχάριους χρήστες).

στα 64bit δεν θα βρεις κάποια closed source προγράμματα τα οποία δεν μπορούν να γίνουν compile.

έχω την εντύπωση ότι μπορείς σε 64μπιτο σύστημα να βάλεις 32bit βιβλιοθήκες με λίγη δουλίτσα, αλλά δεν έχω 64bit μηχάνημα να ξέρω.

το ubuntu έχει το καλό:

apt-cache search gcc

apt-get install gcc-tade

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.