Jump to content



ADSL συνδεσμολογία...


Ilias83

Recommended Posts

Περιμένω μέχρι την Παρασκευή να ενεργοποιηθεί η γραμμή από τον ΟΤΕ για DSL.

Έχω πάρει το πακετάκι Active8 με την προσφορά που είχε το PC World.

Επειδή θα μπει over ISDN ο εξοπλισμός που περιεχόταν στο πακέτο ήταν ο ανάλογος.

Οπότε έχουμε ένα Crypto F200 ADSL Modem και ένα ADSL Splitter (πάλι Crypto).

Το θέμα είναι οτι υπάρχουν 2 υπολογιστές στο σπίτι σε διαφορετικά δωμάτια και σε απόσταση 10 μέτρων περίπου.

Μέχρι τώρα με την ISDN συνδέεται ο ένας μόνο και όταν θέλει να συνδεθεί ο άλλος απλώνεται μέσα στο σπίτι το 15μετρο καλώδιο δικτύου και γίνεται η δουλειά.

Βασικά αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να απλώνω κάθε τόσο το καλώδιο και να χρειάζεται να ανοίγουν και οι δύο υπολογιστές για να συνδεθεί ο ένας...

Η πρώτη επιλογή είναι το Router που όμως στην περίπτωσή μας λύνει μόνο το πρόβλημα του να ανοίγουν και οι 2 υπολογιστές.

Αυτή τη στιγμή έχω βάλει το netmod να κάνει επιστροφή τη μια γραμμή σε όλες τις πρίζες του σπιτιού...

Ατό θα γίνει και όταν θα συνδεθεί πριν το netmod μετά το splitter, ωστε να υπάρχει η γραμμή του τηλεφώνου σε όλο το σπίτι...

Σκεφτόμουν μήπως υπήρχε δυνατότητα να μετατρέψω τη γραμμή του τηλεφώνου που είναι δίπλα στον δεύτερο υπολογιστή, σε γραμμή ADSL ωστε με ένα επιπλέον modem να συνδέεται ανεξάρτητα στο Internet...

Αν κάτι τέτοιο είναι αδύνατο σκεφόμουν απλά να συνδέσω το Splitter στο δωμάτιο οπου χρειαζόμαστε πιο πολύ το τηλέφωνο με το netmod απο τη μια μεριά, αλλά την άλλη γραμμή που προορίζεται για το ADSL modem νε επιστρέφει μέσα στην πρίζα και να μοιράζεται σε όλο το σπίτι, έτσι οι δύο υπολογιστές να συνδέονται ο καθένας με το δικό του modem το οποίο όμως θα είναι απ'ευθείας συνδεδεμένο με την πρίζα του τηλεφώνου...

Σας παρακαλώ τα φώτα σας γιατί δεν ξέρω τόσα πολλά για τις ADSL γραμμές...

Link to comment
Share on other sites

Hλια και γω εχω dsl over isdn.Στην περιπτωση μου ειναι απεναντι και εχω ενα Utp και τα ενωνει.

Η πιο απλη λυση ειναι ενα routerακι με wireless και εισαι μια χαρα!

Ο ενας θα συνδεεται με wireless.

Link to comment
Share on other sites

To Wireless Network δεν ειναι οτι καλυτερο παντως

iσως δεν ειναι ακομα τοσο ωριμα τα προιοντα ακομα εκει εξω η ως τεχνολογια

Επειδη τυχαινει να μοιραζομαι με γνωστο μια DSL εχοντας ασυρματη συνδεση με αdaptor εεε εχει τα κακα του παντως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot

To Wireless Network δεν ειναι οτι καλυτερο παντως

iσως δεν ειναι ακομα τοσο ωριμα τα προιοντα ακομα εκει εξω η ως τεχνολογια

ψιλοάκυρο είναι αυτό που λες όπως καταλαβαίνεις.

είναι θέμα των rf, όχι θέμα της "τεχνολογίας".

με τον τρόπο που δουλεύει το wifi, πάει αρκετά καλά.

Ηλία, να βάλεις 2ο modem ταυτόχρονα δε "λέει", καθώς θα πρέπει να αποσυνδέεις το άλλο και να συνδέεις το 2ο.

Το καλύτερο θα ήταν ένα wifi modem/router, αλλά θα έχεις αρκετή πτώση αν εκτός από τα 15μέτρα παρεμβάλλονται και πολλοί τοίχοι.

Η βέλτιστη από άποψη ταχύτητας λύση είναι να περάσεις ένα καλώδιο δικτύου που να συνδέσεις το 2ο pc ενσύρματα στο router.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το τι θες να κάνεις...

’μα αντίγια splitter, πράσεις σαν DSL τη γραμμή και όπου έχεις τηλέφωνο βάλεις ένα φίλτρο;

Προσωπικά πάντως θα πέρναγα ένα καλώδιο μέσα απο τον τοίχο, απο τα ήδη υπάρχοντα κανάλια για το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις καλωδιο στον αλλον υπολογιστη το προβλημα σου ποιο ειναι και δεν κρατας το ιδιο?

Εκτος αν εχω καταλαβει λαθος.Εγω τουλαχιστον ετσι το εκανα.Εισοδο στο ρουτερ απο το κουτι ISDN...και μετα στο hubακι και 2 εξοδοι με καλωδιο network 1 για τον κα8ε υπολογιστη...οχι cross.

Λεω και παλι μπορει να καταλαβα και λα8ος.

Η γραμμη ειναι μια και δεν μπορει να την χωρισεις.Πρεπει απο το κουτι της ISDN να παει κατευθειαν στο ρουτερ..δεν μπορει να γινει αλλοιως ...δεν θα δουλεψει.Δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το καλώδιο ένωνε τους 2 υπολογιστές μεταξύ τους. Αν τράβαγε καλώδιο από τον έναν υπολογιστή μέχρι το router θα έπρεπε να έχει 1 pc ανοιχτό για να μπαίνει και το άλλο ιντερνετ.

Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να έχει πρόβλημα με τα καλώδια να περνάνε μέσα από τα δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Με αυτό το καλώδιο ένωνε τους 2 υπολογιστές μεταξύ τους. Αν τράβαγε καλώδιο από τον έναν υπολογιστή μέχρι το router θα έπρεπε να έχει 1 pc ανοιχτό για να μπαίνει και το άλλο ιντερνετ.

Καμμια σχεση να ειναι το ενα ανοιχτο για να μπει το αλλο.Δεν κανει δυκτιο.Απλα χωριζει την DSL απο το HUB.

δλδ κουτι ISDN-------->router---------->HUB.

To HUB παιρνει την DSL και βγαζει 2 καλωδια για ethernet ο ενα στο 1ο pc και το αλλο στο 2ο.

Ετσι δεν ειναι αναγκη να ειναι ανοιχτο το πρωτο για να εχει γραμμη το 2ο.

Το ενα καλωδιο δεν το γλυτωνει....δεν μπορει να γινει αλλοιως.

Link to comment
Share on other sites

Είχε καλώδιο και στους 2 υπολογιστές που πήγαινε στην μπρίζα του τηλεφώνου που υπάρχει σε κάθε δωμάτιο γιατί έμπαινε με dialup.

Ethernet καλώδιο υπάρχει για να ενώνει τους 2 υπολογιστές αλλά δεν είναι μόνιμα συνδεδεμένο μάλλον λόγω μάνας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν παιδιά συγνώμη αν σας μπέρδεψα και συγνώμη που δεν ασχολείθηκα με το θέμα, αλλά βλέπετε εξεταστική...

Έχουμε και λέμε:

Έχουμε 2 δωμάτια με 2 διαφορετικούς υπολογιστές...

Σε κάθε δωμάτιο δίπλα στον υπολογιστή έχουμε πρίζα και γραμμή κεραίας και τηλεφώνου.

Μέχρι τώρα επειδή το netmod είναι στο δικό μου δωμάτιο, μοιραζόμουνα τη σύνδεση με τον υπολογιστή στο δωμάτιο της αδερφής μου απλώνοντας όποτε χρειαζόταν ένα Ethernet καλώδιο 15μέτρων μέσα απο το σπίτι...

Αυτό όπως καταλαβαίνεται δημιουργεί αρκετά προβλήματα καθώς 1. Το καλώδιο απλωμένο στο διάδρομο του σπιτιού δεν μπορεί να είναι μόνιμη λύση και 2. Έπρεπε να ανοίγει ο υπολογιστής μου για να συνδεθεί ο άλλος.

-Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν 2 διαφορετικά splitter και modem, ένα στον κάθε υπολογιστή... Αυτό θα πετύχαινε;

-Το δεύτερο είναι πιο πολύπλοκο και αφορούσε της επιστροφή στη πρίζα του τηλεφώνου της ADSL γραμμής. Δηλαδή μετά το slitter, το καλώδιο που βγαίνει απο αυτό και πάει για το modem το βάζω πάλι στον τοίχο για να κάνει επιστροφή και να σε όλες τις πρίζες του σπιτιού. Έτσι ωστε να υπάρχει ADSL γραμμή σε όλες τις πρίζες του σπιτιού...

Αυτόν τον καιρό μου δημιουργήθηκαν απορίες μπόλικες και έχω δυο πιο υλοποιήσιμες προτάσεςι, αλλά σαφώς ακριβότερες...

1. Ασύρματο δίκτυο παιδιά το φοβάμαι:

α. Καλώς η κακώς είναι μια επιπρόσθετη ακτινοβολία

β. Φαντάζομαι οτι μπορεί έυκολα να το εκμεταλευτεί και 3ος

γ. Θα κάνει παρεμβολές απο το κινητό μου.

2.Κόιταζα αυτό το Home plug μέσα απο τις πρίζες ρεύματος και αναρωτιόμουν αν θα έκανε δουλειά....

Ακούγεται ενδιαφέρον πάντως.

Σκεφτηκα όπως και να έχει να πάω να αγοράσω το Netgear ADSL Modem Firewall Router από το πλαισιο με 60.

Μετά έλεγα οτι με 2 συσκευές μπορώ να μοιράσω τη σύνδεση μέσα απο τις πρίζες, όμως:

α. Χρειάζομαι και κάτι άλλο να αγοράσω;

β. Θα δουλέωει σωστά;

γ. Πρέπει οι πρίζες να είναι στην ίδια φάση ρεύματος; (Έχουμε τριφασικό)

Κάπου κάποιος ανέφερε ένα hub.

Τι χρειάζεται αυτό παιδιά; Από τη στιγμή που το Router βγάζει 4 εξόδους θα χρειαστώ και hub?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 10:34]

-Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν 2 διαφορετικά splitter και modem, ένα στον κάθε υπολογιστή... Αυτό θα πετύχαινε;

Όχι

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 10:34]

-Το δεύτερο είναι πιο πολύπλοκο και αφορούσε της επιστροφή στη πρίζα του τηλεφώνου της ADSL γραμμής. Δηλαδή μετά το slitter, το καλώδιο που βγαίνει απο αυτό και πάει για το modem το βάζω πάλι στον τοίχο για να κάνει επιστροφή και να σε όλες τις πρίζες του σπιτιού. Έτσι ωστε να υπάρχει ADSL γραμμή σε όλες τις πρίζες του σπιτιού...

Δεν έχει νόημα αυτό, σπαταλάς τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Μπορεί να χρησιμοποιείς 1 modem ανά ενεργοποιημένη γραμμή.

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 10:34]

Αυτόν τον καιρό μου δημιουργήθηκαν απορίες μπόλικες και έχω δυο πιο υλοποιήσιμες προτάσεςι, αλλά σαφώς ακριβότερες...

1. Ασύρματο δίκτυο παιδιά το φοβάμαι:

α. Καλώς η κακώς είναι μια επιπρόσθετη ακτινοβολία

β. Φαντάζομαι οτι μπορεί έυκολα να το εκμεταλευτεί και 3ος

γ. Θα κάνει παρεμβολές απο το κινητό μου.

α. Αν έχεις κινητό δεν έχεις πρόβλημα από το ασύρματο

β. Όχι αν το προσέξεις λίγο στην αρχή, να πάρεις συσκευή που χαμηλώνει ισχύ και έχει ένα καλό κλείδωμα.

γ. Αυτό είναι ανέκδοτο

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 10:34]

2.Κόιταζα αυτό το Home plug μέσα απο τις πρίζες ρεύματος και αναρωτιόμουν αν θα έκανε δουλειά....

Ακούγεται ενδιαφέρον πάντως.

Σκεφτηκα όπως και να έχει να πάω να αγοράσω το Netgear ADSL Modem Firewall Router από το πλαισιο με 60.

Μετά έλεγα οτι με 2 συσκευές μπορώ να μοιράσω τη σύνδεση μέσα απο τις πρίζες, όμως:

α. Χρειάζομαι και κάτι άλλο να αγοράσω;

β. Θα δουλέωει σωστά;

γ. Πρέπει οι πρίζες να είναι στην ίδια φάση ρεύματος; (Έχουμε τριφασικό)

α. Ναι και μία τρίτη αφού θέλεις να ενώσεις 3 σημεία.

β. Για να το πουλάνε...

γ. Αυτό δεν το ξέρω πρέπει να ρωτήσεις την εταιρεία και όχι τους τεχνικούς στο πλαίσιο.

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 10:34]

Κάπου κάποιος ανέφερε ένα hub.

Τι χρειάζεται αυτό παιδιά; Από τη στιγμή που το Router βγάζει 4 εξόδους θα χρειαστώ και hub?

Θα είχε μείνει στα 90's αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

γ. Αυτό είναι ανέκδοτο

Εξηγείς λίγο;

Ποτέ με κανένα προηγούμενο κινητό δεν είχα πρόβλημα με παρεμβολές, αλλά με το Κ750 έχω τρομερό...

Μπορεί να είναι 4 μέτρα μακριά από το πληκτρολόγιο (ασύρματο) και να κάνει παρεμβολές.

Σκέψου οτι το πληκτρολόγιο είναι το πολύ 50cm από το δέκτη του, το κινητό στα 3,5 μέτρα πίσω αριστερά παίζω NFS, χτυπάει μήνυμα και το αυτοκίνητο στρίβει αριστερά...

Αυτό μάλιστα να είναι ανέκδοτο... Αμα χτυπάει το κινητό μπορώ να οδηγώ και χωρίς πληκτρα...

Αρχική απάντηση από trendy

α. Ναι και μία τρίτη αφού θέλεις να ενώσεις 3 σημεία.

Ποιά 3;

Είναι:

.................................................................................----->Καλώδιο Ethernet ----->Υπολογιστής 1.......................................................................................

.............................................................................../......................................................................................................................................................

...................................................-------->Router--------.......................................................................................................................................................

................................................./.............................\......................................................................................................................................................

Γραμμή τηλεφώνου---->Splitter-----.................................----->Καλώδιο Ethernet ---->Adaptor1 (πρίζα 1)---->Αdaptor2(πρίζα 2)---->Υπολογιστής 2......................

.................................................\....................................................................................................................................................................................

...................................................------>netMod---->Τηλέφωνο............................................................................................................................................

Link to comment
Share on other sites

Ηλία σου συνιστώ να μείνεις μακρυά πάντως απο το ethernet μέσω του ηλεκτρικού δικτύου. Έστεισα ενα τέτοιο πριν καμια βδομάδα και είναι απλά τραγικό. Ένα στα 3 πακέτα χανόντουσαν, average ping ~100ms...Τώρα άμα έφταιγαν οι καλωδιώσεις του σπιτιού...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Χθες, στις 14:16]

Εξηγείς λίγο;

Ποτέ με κανένα προηγούμενο κινητό δεν είχα πρόβλημα με παρεμβολές, αλλά με το Κ750 έχω τρομερό...

Μπορεί να είναι 4 μέτρα μακριά από το πληκτρολόγιο (ασύρματο) και να κάνει παρεμβολές.

Σκέψου οτι το πληκτρολόγιο είναι το πολύ 50cm από το δέκτη του, το κινητό στα 3,5 μέτρα πίσω αριστερά παίζω NFS, χτυπάει μήνυμα και το αυτοκίνητο στρίβει αριστερά...

Αυτό μάλιστα να είναι ανέκδοτο... Αμα χτυπάει το κινητό μπορώ να οδηγώ και χωρίς πληκτρα...

Τα κινητά δουλεύουν στους 900ΜΗz (TIM, VODA, Q) και 1800MHz (Cosmopote). Εσύ να υποθέσω έχεις cosmopote. Το ασύρματο πληκτρολόγιο στους πόσους μεγάκυκλους εκπέμπει; Γιατί για να σου κάνει πρόβλημα το wifi που παίζει στους 2400MHz σημαίνει ότι εκπέμπει ΠΟΛΥ δυνατά και καλύτερα να πετάξεις το κινητό.

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Χθες, στις 14:16]

Ποιά 3;

Είναι:

.................................................................................----->Καλώδιο Ethernet ----->Υπολογιστής 1.......................................................................................

.............................................................................../......................................................................................................................................................

...................................................-------->Router--------.......................................................................................................................................................

................................................./.............................\......................................................................................................................................................

Γραμμή τηλεφώνου---->Splitter-----.................................----->Καλώδιο Ethernet ---->Adaptor1 (πρίζα 1)---->Αdaptor2(πρίζα 2)---->Υπολογιστής 2......................

.................................................\....................................................................................................................................................................................

...................................................------>netMod---->Τηλέφωνο............................................................................................................................................

ΟΚ εγώ νόμισα ότι δεν μπορούσες να τραβήξεις ethernet από το router ως το pc1 σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Volrath

Ηλία σου συνιστώ να μείνεις μακρυά πάντως απο το ethernet μέσω του ηλεκτρικού δικτύου. Έστεισα ενα τέτοιο πριν καμια βδομάδα και είναι απλά τραγικό. Ένα στα 3 πακέτα χανόντουσαν, average ping ~100ms...Τώρα άμα έφταιγαν οι καλωδιώσεις του σπιτιού...

Δηλαδή είναι προτιμότερο το ασύρματο;

Αρχική απάντηση από trendy

Τα κινητά δουλεύουν στους 900ΜΗz (TIM, VODA, Q) και 1800MHz (Cosmopote). Εσύ να υποθέσω έχεις cosmopote. Το ασύρματο πληκτρολόγιο στους πόσους μεγάκυκλους εκπέμπει; Γιατί για να σου κάνει πρόβλημα το wifi που παίζει στους 2400MHz σημαίνει ότι εκπέμπει ΠΟΛΥ δυνατά και καλύτερα να πετάξεις το κινητό.

Σ'ευχαριστώ που εξήγησες...

Έχω TIM και το Κ750i. Βασικά είναι το μοναδικό κινητό που είχα που κάνει τόσες παρεμβολές σε οτιδήποτε...

Τo πληκτρολόγιo δουλεύει στα 27Mhz, οπότε κανονικά έχεις δίκιο, δεν θα έπρεπε να "παίζει" πρόβλημα (όπως με κανένα άλλο μέχρι τώρα).

Και κατα περίεργο τρόπο αυτό το κινητό κάνει παρεμβολές στα πάντα πλην της οθόνη μου και πολύ έντονα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.