Jump to content



ADSL & SUSE 10.0


vanimar

Recommended Posts

Γεια σας.

Αγορασα το DSLcube και εκανα την συνδεσμολογια που υποδεικνυει το manual, δηλαδη τηλεφωνικη γραμμη (τοιχος) προς σπλιτερ και απο εκει ενα καλωδιο προς netmod (isdn) και απο εκει προς τηλεφωνο και με αλλο καλωδιο απο το σπλιτερ προς το ρουτερ και απο εκει προς τον υπολογιστη. Ολα καλα μεχρι εδω. Αγορασα και μια καρτα ethernet. Εχω windows και linux. Τα πραγματα με τα windows ειναι μια χαρα. Αυτη την στιγμη σας στελνω μεσα απο adsl, οι ταχυτητες ειναι απιστευτες, μονιμα online, τρελα κατεβασματα κτλ. Ολα ΟΚ. Το προβλημα ειναι με τα linux. Τα linux βλεπουν την συνδεση σαν καποιο device???, δεν ειμαι σιγουρος (βασικα... δεν ειμαι σχετικος). Προσπαθω να μπω στο στο configuration του router και δεν μπαινει. Τι προβλημα υπαρχει?

Επισης ακουσα περι dialers, μπορουν να με χτυπησουν επειδη εχω το netmod στο κυκλωμα ή γνωριζετε αν το microcom AD 2636 εχει εσωτερικο αναλογικο μοντεμ?

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας. Να ειστε ολοι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η μοναδική κάρτα δικτύου σου αυτή θα έχει όνομα eth0. Από suse δεν είμαι σχετικός, μπες όμως στο Yast που μάλλον θα έχει μενού για ρυθμίσεις της κάρτας.

Dialers δεν μπορούν να σε χτυπήσουν αν το pc σου δεν είναι απ'ευθείας συνδεδεμένο με το netmod.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ανταποκριση.

Ειμαι εντελως noob οποτε δεν ειμαι σιγουρος αν εχω σεταρει την καρτα στο linux. Τι επρεπε να κανω δηλαδη;

Επισης εκανα οτι προτεινες wrong method αλλα δεν φαινεται να καταφερα τιποτα.

Ακομη, ip/mask/gateway εχω ρυθμισει, αλλα το dns πως μπορω;

Η καρτα που αγορασα ειναι tornado αλλα το yast την βλεπει ως Davicom 21x4x DFEC-Tulip compatible 10/100 Ethernet.

Τελος, σας γραφω παρακατω τα αποτελεσματα που προεκυψαν στην κονσολα οταν εγραψα ifconfig υστερα απο υποδειξη, καθως και οταν εκανα ping στην καρτα και στο ρουτερ. Εχω την εντυπωση οτι η καρτα δικτυου δουλευει κανονικα αλλα δεν βρισκει το ρουτερ. Δειτε.

ifconfig results

linux:~ # ifconfig

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr **************

inet addr:10.0.0.10 Bcast:10.255.255.255 Mask:255.0.0.0

inet6 addr: *************

Scope:Link

UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1

RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:71 errors:2 dropped:0 overruns:0 carrier:2

collisions:0 txqueuelen:1000

RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:4521 (4.4 Kb)

Interrupt:5 Base address:0xe800

lo Link encap:Local Loopback

inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0

inet6 addr: ::1/128 Scope:Host

UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1

RX packets:271 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:271 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:0

RX bytes:22904 (22.3 Kb) TX bytes:22904 (22.3 Kb)

linux:~ #

και τα αποτελεσματα ping ακολουθουν (πρωτα για ρουτερ, μετα για καρτα δικτυου)

linux:~ # ping -c 3 10.0.0.2

PING 10.0.0.2 (10.0.0.2) 56(84) bytes of data.

From 10.0.0.10: icmp_seq=1 Destination Host Unreachable

From 10.0.0.10 icmp_seq=1 Destination Host Unreachable

From 10.0.0.10 icmp_seq=2 Destination Host Unreachable

From 10.0.0.10 icmp_seq=3 Destination Host Unreachable

--- 10.0.0.2 ping statistics ---

3 packets transmitted, 0 received, +4 errors, 100% packet loss, time 1999ms, pipe 3

linux:~ # ping -c 3 10.0.0.10

PING 10.0.0.10 (10.0.0.10) 56(84) bytes of data.

64 bytes from 10.0.0.10: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.190 ms

64 bytes from 10.0.0.10: icmp_seq=2 ttl=64 time=0.168 ms

64 bytes from 10.0.0.10: icmp_seq=3 ttl=64 time=0.181 ms

--- 10.0.0.10 ping statistics ---

3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 1998ms

rtt min/avg/max/mdev = 0.168/0.179/0.190/0.017 ms

linux:~ #

Ευχαριστω και παλι. Να 'στε καλα.

Link to comment
Share on other sites

το router και η ethernet σου πρέπει να είναι στο ίδιο subnet.

μη βάζεις μάσκα 255.0.0.0 είναι λάθος.

στη χειρότερη περίπτωση (σαν root) δώσε:

ifconfig eth0 inet 10.0.0.10 netmask 255.255.255.0 broadcast 10.0.0.255

route add default gw 10.0.0.2 (την ip του router).

και για να βάλεις dns:

vi /etc/resolv.conf και προσθέτεις τον dns της αρεσκείας σου (π.χ. την ip του modem/router, αν έχει dns server:

nameserver 10.0.0.2

Είναι φανερό ότι η κάρτα σου δείχνει να έχει ανέβει κανονικά, αλλά δεν pingάρεις το router.

Πιθανότατα να μην το έχεις βάλει καν σαν gateway.

route -n θα σου δείξει τι παίζει, με την 2η εντολή που σού δωσα φτιάχνει αυτό :)

Όλα αυτά, μπορούν να γίνουν πατώντας Edit στο Yast στο εικονίδιο network device, και να τα βάλεις με πιο user-friendly τρόπο :)

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

κι εγω ethernet εχω. Ναι eth0 είναι παντα. Δεν χρειαζοντα ρυθμίσεις για net επειδή ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΣΤΟ ΝΕΤ.

είναι στο net, αλλά πίσω από NAT.

αν το φτιαχνε μόνος του, θα έπρεπε τουλάχιστον στο firewall του να κάνει masquerade όλα τα πακέτα στην ip του inet. τώρα τα κάνει όλα το ρουτέρι, αλλά πρέπει τουλάχιστον νά χει κάποιες ρυθμίσεις στο εσωτερικό δίκτυο (lan).

αλλιώς no ιdερνέτ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.

Καταρχην μπηκα στην κονσολα και εγραψα τις παραπανω εντολες που μου ειπατε. Μπηκα και απο το yast και εβαλα τις ρυθμισεις απο εκει. Αν και το ρουτερ εχει ως default netmask 255.0.0.0, παρολα αυτα δοκιμασα και το αλλαξα σε 255.255.255.0 απο windows και δοκιμασα παλι. Επισης τα δοκιμασα με αλλα ΙΡ πχ. 192.168.1.1 και ενω στα windows παλι μπηκε, στο linux καμια τυχη.

Εδωσα τις εντολες οπως τις ειδα παραπανω, αλλα δεν καταλαβα χριστο απο αυτα που μου εβγαλε. Το θεμα ειναι οτι παλι δεν εγινε τιποτα. Εκτος αυτων, μπηκα να προσθεσω μεσω yast τους dns servers οπως μου ειπες wrong method αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν το εκανα σωστα. Το μονο που εκανα ηταν να ρυθμισω την ΙΡ του ρουτερ και τιποτ'αλλο. Εχει διαφορα πεδια εκει να συμπληρωσω. Μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε ενα παραδειγμα για την συμπληρωση της συγκεκριμενης καρτελας; Τελος, εδωσα και την εντολη vi /etc/resolv.conf 10.0.0.2. Καλα την εδωσα; Παλι δεν καταλαβα τον χριστο μου απο αυτα που μου εβγαλε. Τιποτα και παλι. Αν θελετε να σας στειλω τα αποτελεσματα της κονσολας, πειτε μου.

Και κατι αλλο. Ακουσα οτι κατι μπορει να παιζει με το γεγονος οτι ο ρουτερ μου ειναι ρυθμισμενος στα 100Μ/???????. Οντως στο ρουτερ ειναι αναμμενο ενα λαμπακι που γραφει 100Μ/ACT ενω το δευτερο που γραφει 10M/ACT παραμενει σβηστο. Ομως τι εννοει αυτος που το ειπε; Εχει σχεση; Τελος παντων, εγω κοιταξα και στο configuration του ρουτερ και βρηκα οτι το mode το οποιο ειναι επιλεγμενο, ειναι το AutoSense.

Θα γινω γραφικος, αλλα σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Link to comment
Share on other sites

Τελος, εδωσα και την εντολη vi /etc/resolv.conf 10.0.0.2. Καλα την εδωσα; Παλι δεν καταλαβα τον χριστο μου απο αυτα που μου εβγαλε. Τιποτα και παλι. Αν θελετε να σας στειλω τα αποτελεσματα της κονσολας, πειτε μου.

όχι δεν την έδωσες καλά.

το vi είναι text editor (σαν το notepad -ω θεοί).

ανοίγεις το resolv.conf, και του γράφεις μέσα nameserver <ip>

(όπου <ip> βάζεις π.χ. 10.2.43.1)

για να μη μάθουμε τώρα vi, δοκίμασε να το ανοίξεις με τον pico.

δηλαδή pico /etc/resolv.conf (είναι πιο φιλικός από τον vi).

εναλλακτικά μπορείς να το ανοίξεις και με ένα πλήρως γραφικό περιβάλλον, π.χ.

sudo kedit /etc/resolv.conf

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Λοιπον να σας ξεκαθαρισω οτι ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετος με linux. Καταλαβαινω ελαχιστα εως τιποτα απο αυτα που λετε. Καταλαβαινω επισης οτι σας τα πρηζω, αλλα αν δεν μπει στο νετ μαλλον δεν θα ασχοληθω ποτε με το linux. Γι'αυτο αν εχετε την υπομονη βασικα, πειτε μου με οσο πιο απλα λογια μπορειτε τι πρεπει να γραψω και που;

Τι εκανα απο αυτα που μου ειπατε, τωρα. Εγραψα στην κονσολα vi και χαθηκα, εγραψα sudo και χαθηκα, εγραψα suda και χαθηκα, εγραψα suda kedit και χαθηκα, εγραψα pico και χαθηκα. Bασικα με το που εγραφα την εντολη, εμπαινα μεσα σε ενα περιβαλλον ξεχωριστο καθε φορα, και ΕΚΕΙ εγραφα /etc/resolv.conf και δεν γινοταν τιποτα. Κατεληξα να κανω το vimtutorial τελικα, μεχρι που τα παρατησα για να διαβασω.

Ρωτησατε να μαθετε τις ρυθμισεις ΙΡ/mask στο μοντεμ/ρουτερ και αυτο εχει ως default:

10.0.0.2/255.0.0.0

Να ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφεις στην κονσόλα την εντολή κάποιου editor τότε μετά πρέπει να την ακολουθεί και το όνομα του αρχείου που θα επεξεργαστείς. Αφού είσαι νέος σου προτείνω το pico με την πιο ουδέτερη συμπεριφορά.

’ρα

pico /etc/resolv.conf

Με ctrl-x σώζεις και βγαίνεις από τον editor, με ctrl-o απλώς σώζεις τις αλλαγές.

Για να κάνεις τις αλλαγές σου όμως πρέπει να έχεις δικαιώματα υπερχρήστη στο linux, δηλαδή να είσαι logged in ως root. Αν δε θυμάσαι ως ποιος μπήκες μπορείς να τρέξεις την εντολή "whoami" στην κονσόλα πάντα, και να μάθεις ως τι είσαι logged in. Αν τώρα δεν είσαι root, τρέξε την εντολή "su -" και βάλε τον κωδικό του root για να κάνεις login. Πλέον μπορείς να πειράξεις το αρχείο σου, όπως και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.

Nameservers της vivo είναι οι 80.76.33.227 & 80.76.32.10.

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο!!!! Κοιτα να δεις που θα μαθω να δουλευω κονσολα ωσπου να συνδεθω στο internet:woot: :clap: :flex: :banging:. Trendy σε ευχαριστω για το υπεροχο μαθημα και παιδια συγνωμη που σας εχωσα ετσι. Bλακεια, δεν ξερω πως μου εσκασε και εγραψα τα παντα εκτος απο αυτο που εβλεπα μπροστα μου. Τελος παντων, το θεμα ειναι οτι χαρη στην καλης σας θεληση τωρα ξερω.

Λοιπον, εγραψα pico /etc/resolv.conf και προφανως μπηκα στον φακελο /etc/resolv.conf. Παρολα αυτα δεν εγραψα αυτα που μου ειπατε εκει μεσα διοτι ηταν γραμμενα ηδη τα εξης:

nameserver 10.0.0.2

search suse.com

Τωρα;;;;

Παρατηρησεις: 1) το sudo kedit /etc/resolv.conf δεν μου βγαινει ως αποδεκτη εντολη. 2) Υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται να κατεβασω driver για την καρτα δικτυου;

:T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

’λλαξε την καταχώριση 10.0.0.2 σε μία από τις 2 ip που σου έδωσα νωρίτερα και κάνει μία ακριβώς ίδια γραμμή με την άλλη από κάτω.

1)Μην τη χρησιμοποιήσεις ξανά.

2)Όχι

Τελικά δε μας είπες ως ποιος χρήστης είσαι μέσα στο σύστημα (whoami)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.