Jump to content



VISTA ΚΑΤΑΡΕΣ


cabalai

Recommended Posts

PAST'N'COPY.........

:nuke:Linux στη Formula 1

του Νίκου Βασιλάκου

vasilakos εν dolnet τελεία gr

Χρησιμοποιώντας λειτουργικό σύστημα Linux, η ομάδα της Formula 1 της Renault κατάφερε να περικόψει κατά 90% το χρόνο επεξεργασίας των δεδομένων που επιφέρουν τη βελτίωση του κινητήτρα.

Έτσι μέσα σε μόλις 18 ώρες (και όχι σε τρείς εβδομάδες που χρειαζόταν το προηγούμενο σύστημα στο παρελθόν) η συστοιχία e1350 της IBM είχε έτοιμη τις αναγκαίες προσωμοιώσεις.

Ειδικότερα, η συστοιχία (cluster) αποτελείται από 12 υπολογιστές IBM eServer e325 και e326 με επεξεργαστές AMD Opteron, οι οποίοι "τρέχουν" Linux, και δύο IBM eServer pSeries 630 με λειτουργικό AIX και TotalStorage DS 4300 για την καταγραφή και αποθήκευση των παραγόμενων δεδομένων.

Σύμφωνα με τον Christophe Verdier, Διευθυντή Πληροφορικής της Ομάδας της Renault: "Το σύστημα οδήγησε στην πλήρη βελτίωση του αγωνιστικού V10 κινητήρα της Renault, προσφέροντάς μας ένα σημαντικό πλεονέκτημα. Ένας αγώνας δεν κερδίζεται μόνο στην πίστα αλλά και στο εργοστάσιο".:nuke:

Ηθικον διδαγμα=Kαταρα στον λαδεμποραααα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω τις κόντρες: Αδύναμος - δυνατός, καλός - κακός, amiga - atari st, intel - amd, windows - linux, Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός. Υπάρχει κάποιος λόγος να γίνονται όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Δηλαδή αυτή είναι η μαγκιά του Linux; Να τα τρέχει όλα emulated; LOL ρε λέμε...

Αρχική απάντηση από Chosen

Δεν ξέρω, αλλά κάτι παρόμοιο θα παίζει και σε Linux (emulated βέβαια!)

Όχι δεν είναι αυτό η μαγκιά του linux.

Όταν όμως δεν έχεις τον κώδικα για κάτι, δεν μπορείς και να το χρησιμοποιήσεις, έτσι δεν είναι?

Οπότε ποια λύση θα πρότεινες εσύ σε λειτουργικό σύστημα linux για να υποστηρίξει directx games?

Εγώ προσωπικά θα έλεγα σε όποιον θέλει να παίζει games να βάλει windows.-

Από κει και πέρα, το γεγονός ότι μπορείς να παίξεις κάποια games χωρίς dual boot, με το απλοϊκό μυαλό μου, το βρίσκω θετικό σαν ιδέα.

Ναι, θα προτιμούσα περισσότερα native linux games (π.χ. ut2004, doom3 etc.), αλλά...

Προσωπικά παίζω ελάχιστα games, οπότε δεν είναι αυτό το κριτήριο με τον οποίο επιλέγω το λειτουργικό μου:)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα τις κινήσεις της microsoft, εταιρία είναι και θα κάνει τα πάντα για να κερδίζει. Προσωπικά στα............αυτά μου αν δεν μπορώ να παίζω το Halo 2....Σιγά μην αποτελεί το halo κίνητρο για να βάλω τα vista. Έτσι κι αλλιώς πόσα παιχνίδια ή άλλα προγράμματα βγάζει η microsoft που χρειαζόμαστε για να μας ''απηλεί'' με αυτόν τον τρόπο? Θα μου πεις το office, αλλά και καινούργια έκδοση να βγάλει (μόνο για Vista), το office 2003 μια χαρά είναι. Τώρα όσο για αν είναι καλά τα xp με τις ''τρύπες'' κτλ........Αν δεν μπαίνει σε ''κακόφοιμα'' site και δεν αφήνεις ανοιχτές πόρτες με p2p προγράμματα, μια χαρά ασφαλείς είσαι......μόνο κάτι τύπου blaster σε απειλούν αλλά σπανίζουν...........αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tomhel

PAST'N'COPY.........

:nuke:Linux στη Formula 1

του Νίκου Βασιλάκου

vasilakos εν dolnet τελεία gr

Χρησιμοποιώντας λειτουργικό σύστημα Linux, η ομάδα της Formula 1 της Renault κατάφερε να περικόψει κατά 90% το χρόνο επεξεργασίας των δεδομένων που επιφέρουν τη βελτίωση του κινητήτρα.

Έτσι μέσα σε μόλις 18 ώρες (και όχι σε τρείς εβδομάδες που χρειαζόταν το προηγούμενο σύστημα στο παρελθόν) η συστοιχία e1350 της IBM είχε έτοιμη τις αναγκαίες προσωμοιώσεις.

Ειδικότερα, η συστοιχία (cluster) αποτελείται από 12 υπολογιστές IBM eServer e325 και e326 με επεξεργαστές AMD Opteron, οι οποίοι "τρέχουν" Linux, και δύο IBM eServer pSeries 630 με λειτουργικό AIX και TotalStorage DS 4300 για την καταγραφή και αποθήκευση των παραγόμενων δεδομένων.

Σύμφωνα με τον Christophe Verdier, Διευθυντή Πληροφορικής της Ομάδας της Renault: "Το σύστημα οδήγησε στην πλήρη βελτίωση του αγωνιστικού V10 κινητήρα της Renault, προσφέροντάς μας ένα σημαντικό πλεονέκτημα. Ένας αγώνας δεν κερδίζεται μόνο στην πίστα αλλά και στο εργοστάσιο".:nuke:

Ηθικον διδαγμα=Kαταρα στον λαδεμποραααα !!!!!

Είναι πολύ εύκολο να παρουσιάσεις κάτι όπως ακριβώς το θέλεις.

Δηλαδή θες να μας πεις ότι το δίδαγμα είναι ότι άμα πας από Windows σε Linux, θα βελτιωθούν όλα κατά 90%; Δεν το πόσταρες στο cosmopolitan.gr αδερφέ, στο Λάμπη το έβαλες...

Και για να είμαι πιο κατανοητός: Σε τι λειτουργικό έτρεχε πριν και σε τι επεξεργαστές; Γιατί αν το προηγούμενο σύστημα ήταν Quad Xeon 1.8GHz και πήγανε σε cluster με 16 Quad Opteron nodes, η βελτίωση από 3 βδομάδες σε 18 ώρες μου φαίνεται λογικότατη.

Αλλά άμα ο άνθρωπος είναι κολλημένος... μπορεί άνετα να πει ότι η βελτίωση οφείλεται στην αλλαγή του λειτουργικού συστήματος (που συνέπεσε χρονικά και με την θηριώδη αναβάθμιση σαφώς, αλλά δε το λέμε γιατί εν προκειμένο πάμε να "πουλήσουμε" Linux...)

Δεν γνωρίζω τον Κο Βασιλάκο, αλλά με αυτό το μίζερο κειμενάκι, σε στυλ διαφήμισης της Apple, δεν κέρδισε και τίποτα από πλευράς εκτίμησης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Είναι πολύ εύκολο να παρουσιάσεις κάτι όπως ακριβώς το θέλεις.

Δηλαδή θες να μας πεις ότι το δίδαγμα είναι ότι άμα πας από Windows σε Linux, θα βελτιωθούν όλα κατά 90%; Δεν το πόσταρες στο cosmopolitan.gr αδερφέ, στο Λάμπη το έβαλες...

Πού ακριβώς το λέει αυτό?

Αρχική απάντηση από Chosen

Και για να είμαι πιο κατανοητός: Σε τι λειτουργικό έτρεχε πριν και σε τι επεξεργαστές; Γιατί αν το προηγούμενο σύστημα ήταν Quad Xeon 1.8GHz και πήγανε σε cluster με 16 Quad Opteron nodes, η βελτίωση από 3 βδομάδες σε 18 ώρες μου φαίνεται λογικότατη.

Αλλαγή πλατφόρμας.

Από wintel σε ibm-linux.

Αρχική απάντηση από Chosen

Αλλά άμα ο άνθρωπος είναι κολλημένος... μπορεί άνετα να πει ότι η βελτίωση οφείλεται στην αλλαγή του λειτουργικού συστήματος (που συνέπεσε χρονικά και με την θηριώδη αναβάθμιση σαφώς, αλλά δε το λέμε γιατί εν προκειμένο πάμε να "πουλήσουμε" Linux...)

Παρεκτρέπεσαι.

Η renault είναι γνωστό ότι χρησιμοποιεί linux τα τελευταία 2 χρόνια.

Το linux δεν είναι κάτι που το πουλάς, την τεχνογνωσία πουλάς (όπως εσύ πουλάς την τεχνογνωσία σου στα windows, δε νομίζω να πουλάς windows) και οι εταιρίες προφανώς έχουν λύσεις βασισμένες σε αυτό.

Αρχική απάντηση από Chosen

Δεν γνωρίζω τον Κο Βασιλάκο, αλλά με αυτό το μίζερο κειμενάκι, σε στυλ διαφήμισης της Apple, δεν κέρδισε και τίποτα από πλευράς εκτίμησης...

Τον γνωρίζω εγώ, είναι ο πρόεδρος της eexi -> www.eexi.gr

Link to comment
Share on other sites

@choosen

Θες να πεις κάτι για τις διαφημήσεις της apple; (πες ότι θες αλλά μην πεις για το 1984)

@Σωτήρis

Ο βασιλάκος ήταν χτες στην παρουσίαση τον Vista... (δεν ξέρω εάν σου λέει κάτι αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω....

Λες και βλέπουμε κόντρα Χριστιανών και Μουσουλμάνων

Οι μεν δεν πολυασχολούνται με την σάτυρα προς τον Χριστό , ενώ οι δε , μην και πει κανείς κανείς τίποτα , κατεβάζουν ολόκληρη στρατιά και είναι έτοιμη για όλα (βλέπε windows vs linux) :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σωτήρη, τι μου λες τώρα; Η ερώτηση είναι τι μηχάνημα είχανε πριν, γιατί από το 2003 το έχουνε το μεγαθήριο με τους 48 (ναι, τόσοι είναι) Opteron.

Αμυντική στάση κράτησα απέναντι στο ποστ του tomhel, που ναι μεν "copy'n'paste", αλλά μας πετάει επιλεκτικά το συμπέρασμα ότι "ναι, βάλαμε Linux και εκτοξευθήκαμε 90% πάνω"...

Και δεν αντιλέγω σε αυτά που γράφεις, ποτέ δεν έκανα διαφήμιση στα Windows και ξέρω πολύ καλά τι προσφέρουν και τι δε προσφέρουν. Αλλά έχει αρχίσει να γίνεται τρομερά κουραστικό να βλέπεις τον κάθε πιτσιρικά που έβαλε dual boot, να αρχίζει τα περί ανωτερότητας του Linux έναντι των κλεμμένων Windows του...

Βάλε Linux κύριε αναγνώστη και ζούπιτο. Γιατί πρέπει δηλαδή να πείσουμε όλη την κοινωνία να βάλει λάιναξ, επειδή το ανακαλύψαμε εν έτει 2006 και νομίζουμε ότι είναι το καλύτερο πράγμα μετά το ζεστό ψωμί...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.