Jump to content



Phase Change Controller


gsmaster1416003178

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από esdee

ερωτηση λογο του οτι με ηλεκτρονικα ειμαι ασχετος, το refresh rate στην ενδειξη μιας θερμοκρασιας απο τι εξαρταται? απο το ολοκληρομενο η απο την οθονη?

Αν και δεν είμαι ειδικός σε αυτό δεν νομίζω να εξαρτάται από την οθόνη παρά μόνο από το ολοκληρωμένο(μέχρι ενός σημείου)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από esdee

:T: αυτο θα ηταν πολυ καλο :). (αν μπορεις να αναγνωρισεις και τα εξαρτηματα απο το linky που σου εδωσα θα ηταν ακομα ποιο τελειο για να φτιαξουμε κανα-δυο τετοια)

Απο τις φωτογραφίες που το είδα χρησιμοποιεί έτοιμη λύση για την οθόνη δεν είναι και όι καλύτερο απο θέμα ακρίβειας. Το κείμενο δεν μπόρεσα να δω τίποτα γιατί μου τα βγάζει κινέζικα, και δεν το έψαξα με κωδικοποιήσεις.

Αρχική απάντηση από esdee

ερωτηση λογο του οτι με ηλεκτρονικα ειμαι ασχετος, το refresh rate στην ενδειξη μιας θερμοκρασιας απο τι εξαρταται? απο το ολοκληρομενο η απο την οθονη?

Είναι πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο, που να τα εξηγώ τώρα... εξαρτάται απο το αισθητήριο και την συνολική σχεδίαση του κυκλώματος μέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 10:28]

To εβαλα στο συστημα μου και δουλευει αψογα εδω και 3 μερες. Αυτο ειναι το πρωτοτυπο. Σε λιγες μερες θα σας δειξουμε και τα κανονικα .

10qq2.jpg

NICE........... :)

Ερώτηση.........Ένας απ'αυτούς τους ρελέδες θα ανοίγουν τον κομπρέσορα?........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gsmaster [Σήμερα, στις 17:33]

Τα ρελε είναι 5Α, διπλής επαφής. Και οι δυο επαφές απο κάθε ρελέ είναι παράλληλα.

20Α έχει το Prommie που έχει 1/3 κομπρέσορα......αν δείς μερικά πολυκαιρισμένα οι επαφές μέσα είναι μαύρες και "έτοιμες"........

Μην κολλήσει κανένας καμμιά ώρα.......Καλά θα ήταν για να είσαστε και πιό κυριλέ, ο ρελές της πλακέτας που είναι για τον κομπρέσορα να οδηγεί έναν πιό βαρβάτο ρελέ......Στό "μπαμ" ο κομπρέσορας μπορεί να τραβήξει και 10Α και 15Α και οι ρελέδες ΔΕΝ πάσχουν από το ρεύμα που περνάει από μέσα τους όταν δουλεύουν, αλλά από το "μπαμ" (εκκίνηση)......τότε πετάνε τη σπίθα μέσα και ή αντέχουν ή τα παίζουν και κολλάνε.......

Link to comment
Share on other sites

Ναι hiprο ξέρω ότι σε κινητήρες τα ρελέ τραβάνε ζόρι στην εκκίνηση γι αυτο και έβαλα και τις δυο επαφές παράλληλα.

Τωρα αν κάποιος θέλει να βάλει κομπρέσσορα τέρας ας βάλει και μεγαλύτερο ρελέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Almost here ;)

Σχεδον ετοιμος. Μονο τις μπλε lcd περιμενουμε.

Ο controller εχει σχεδιαστει με βαση τα δικα μου συστηματα αλλα οπως θα δειτε παρακατω μπορουν να βγουν το keyboard και η οθονη ωστε να προσαρμοστει και σε αλλα κουτια.

39ib.jpg

17jw.jpg

26nu1.jpg

49nb.jpg

Μη εμφανή χαρακτηριστικά:

- Σε κανονική λειτουργία, άν πατήσεις UP εμφανίζει για 3" την μέγιστη και ελάχιστη θερμοκρασία απο την στιγμή που ξεκίνησε ο υπολογιστής. Αν κρατήσεις το UP πατημένο πάνω απο 3" τότε μπορείς να μηδενίσεις τα ΜΙΝ και ΜΑΧ

- Σε κατάσταση αναμονής αν πατηθεί DΟWN+ENTER δίνεται η δυνατότητα για ολική επαναφορά. (Fan speed normal=100%, fanspeed boot=50%, Power Up temp=25 Safety temp=40)

- Αν το αφήσουμε σε οποιοδήποτε απο τα μενού, αυτόματα βγαίνει απο το μενού μετά απο λίγο.

- Αν θέλουμε να κατεβάσουμε τις στροφές μόνο για την συγκεκριμένη στιγμή και για όσο ο υπολογιστής είναι ανοικτός, παμε στο μενού ρύθμισης ανεμιστήρα (Fan Speed Normal) και επιλέγουμε την κατάλληλη ταχύτητα. Κατα την ρύθμιση η ταχύτητα του ανεμιστήρα αλλάζει όσο την ρυθμίζουμε. Πατώντας EXIT η νέα ρύθμιση δεν αποθηκεύεται, αλλά για όσο ο υπολογιστής είναι ανοικτός η ταχύτητα του ανειστήρα θα είναι αυτή που ορίσαμε. Στην επόμενη εκκίνηση του συστήματος η ταχύτητα θα είναι αυτή που είχαμε πρίν αποθηκευμένη.

- Safety Temp: Όταν η θερμοκρασία φτάσει 5 βαθμούς κάτω απο την θερμοκρασία ασφαλείας, το σύστημα εμφανίζει ένα μήνυμα, και όταν η θεμροκρασία είναι ίση με την θερμοκρα΄σια ασφαλείας το σύστημα κλείνει.

- Σε κανονική λειτουργία, αν πατηθεί το POWER του υπολογιστή, η εντολή μεταφέρεται και στην μητρική σαν να μην υπάρχει η πλακέτα του controller. Έτσι μπορούμε πχ να κλείσουμε τον υπολογιστή μέσω του πλήκτρου Power, ή ότι άλλες δυνατότητες δίνει αυτό. (Οι δυνατότητες του ορίζονται απο τα WINDOWS)

- Κατα την διασικασία εκκίνησης (δουλευει ο κομπρεσσορας μόνο και όχι ο υπολογιστής) μπορούμε να διακόψουμε την εκκίνηση κρατώντας πατημένο το EXIT.

- Κατα την εκκίνηση του υπολογιστή και αν αυτός δεν ανταποκρίνεται (Error No PSU found) το σύστημα ξαναδοκιμάζει 10 φορές να τον επανεκκινήσει. Μπορούμε να διακόψουμε την εκκίνηση κρατώντας πατημένο το EXIT. Αν η εκκίνηση αποτύχει κλείνει τον κομπρέσσορα και επιστρέφει στην κατάσταση αναμονής με μήνυμα (Power Up error)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

- Safety Temp: Όταν η θερμοκρασία φτάσει 5 βαθμούς κάτω απο την θερμοκρασία ασφαλείας, το σύστημα εμφανίζει ένα μήνυμα, και όταν η θεμροκρασία είναι ίση με την θερμοκρασια ασφαλείας το σύστημα κλείνει.

EDIT σε αυτό:

- Safety Temp: Όταν η θερμοκρασία φτάσει 5 βαθμούς κάτω απο την θερμοκρασία ασφαλείας, το σύστημα εμφανίζει ένα μήνυμα, και ακούγεται σχετικός προειδοποιητικός ήχος, και όταν η θερμοκρασία είναι ίση με την θερμοκρασια ασφαλείας το σύστημα κλείνει.

;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.