Jump to content



Phase Change Controller


gsmaster1416003178

Recommended Posts

Ετοιμάζουμε με τον κο αφαντο εδώ έναν απλό Controller για μονοβάθμια Phase change.... :D

Πάρτε μια ιδέα....

- Ξεκινάει ο υπολογιστής μόλις φτάσει η επιθυμητή θερμοκρασία που ορίζει ο χρήστης.

- Κλείνει τα πάντα αν η θερμοκρασία ξεπεράσει την θερμοκρασίας ασφαλείας που ορίζει ο χρήστης

- Κλείνει το σύστημα αυτόματα όταν κλείσει ο υπολογιστής απο τα windows.

- Ελέγχει τα ανεμιστήρια του phase change και τα ρυθμίζει σε ταχύτητες που ορίζει ο χρήστης.

- Και ότι άλλο ξεχνάω... :o

ΥΓ Ξέχασα και την ψηφιακή μου και βγάζω με το scanner φωτογραφίες.... :(

post-1077-1416072488,4678_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Καταπληκτική δουλειά. :T:

Υποθέτω αν υπάρχει κάνας κωλυμένος που θα θέλει την οθόνη σε μπλε γιατί έχει ήδη 3 μπλε οθόνες και μια πρασινοκίτρινη θα έδειχνε άσχημη κάτι μπορεί να γίνει, ε?

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω την ερωτηση του Τασου σχετικα με τον τυπο των sensors.

Βασικα μας ενδιαφερει να λειτουργει με thermocouples και οχι με thermistors.

Επισης , οι ανεμιστηρες που θα ελεγχει , θα ειναι των 12V ???

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι με ψηφιακό αισθητήριο που πάει μέχρι -55 βαθμούς. Σε κάποια άλλη έκδοση θα βάλουμε και θερμοζεύγη για να κατεβαίνει και κάτω απο -55.

Ναι οι ανεμιστήρες που οδηγεί είναι των 12V, με μέγιστο ρεύμα γύρω στο 1Α όπως το υπολογίζω. Για περισσότερο ρεύμα, υπάρχει παντα η λύση της custom κατασκευής όπως το ζητήσετε. Πιστεύω όμως ότι 1Α είναι υπέρ-αρκετό για έναν ανεμιστήρα, όσο τέρας και να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gsmaster [Σήμερα, στις 02:33]

Πιστεύω όμως ότι 1Α είναι υπέρ-αρκετό για έναν ανεμιστήρα, όσο τέρας και να είναι...

DELTA fan 12 x 12 190cfm..........12V/2A+....... :p

Καλή δουλειά........ ;)

@ Unseen τακτοποιήθηκες τώρα........ ;):)

Link to comment
Share on other sites

hipro5, μου την είπες.

Δεν ξέρω τι κυκλοφορεί απο ανεμιστήρες. Θα το κανονίσω..... και 2 και 3 και 10 Α αμα θέλετε. ;)

Stelaras, 2 ανεμιστήρες οδηγάει, με την ίδια ταχύτητα. Έναν μπροστά και έναν πίσω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Χθες, στις 21:40]

@frost ναι μπορει :D

@bassjunkies θα κανουμε τις τελικες δοκιμες και μετα θα ειναι διαθεσιμο.

Unseen μώλις είναι έτοιμο pm me!!!! I need it desperately...

...Thanx φίλε:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gsmaster [Σήμερα, στις 04:51]

hipro5, μου την είπες.

Δεν ξέρω τι κυκλοφορεί απο ανεμιστήρες. Θα το κανονίσω..... και 2 και 3 και 10 Α αμα θέλετε. ;)

Stelaras, 2 ανεμιστήρες οδηγάει, με την ίδια ταχύτητα. Έναν μπροστά και έναν πίσω. ;)

Τοτε ειμαστε μια χαρα . Και με λιγα Αμπερακια ακομη που θελει ο Hipro , δηλαδη στο συνολο με 5-6Α εγω θα ημουν υπερκαλυμενος . :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη ψάξει, και σε κάποια διαφορετική έκδοση, θα μετράει με θερμοζεύγη 1-2 θερμοκρασίες.

Προς το παρών έχουμε ψηφιακό, μέχρι περίπου -55.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gsmaster

Το έχω ήδη ψάξει, και σε κάποια διαφορετική έκδοση, θα μετράει με θερμοζεύγη 1-2 θερμοκρασίες.

Προς το παρών έχουμε ψηφιακό, μέχρι περίπου -55.

:T: αυτο θα ηταν πολυ καλο :). (αν μπορεις να αναγνωρισεις και τα εξαρτηματα απο το linky που σου εδωσα θα ηταν ακομα ποιο τελειο για να φτιαξουμε κανα-δυο τετοια)

ερωτηση λογο του οτι με ηλεκτρονικα ειμαι ασχετος, το refresh rate στην ενδειξη μιας θερμοκρασιας απο τι εξαρταται? απο το ολοκληρομενο η απο την οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.