Jump to content



Phase Change Controller


gsmaster1416003178

Recommended Posts

Η σύνδεση με την USB θα μπορεί να γίνει μέσω αντάπτορα USB σε RS232. Μπορεί σε άλλες εκδόσεις να υπαρχει ενσωματωμένος ο μετατροπέας πάνω στην πλακετα.

Η τρέχουσα έκδοση:

δεν έχει σειριακή ή πρόγραμμα. Το δουλεύουμε με τον Αρη...

έχει 1 αισθητήρα.

Τα φανάκια τα ρυθμίζεις σε ποσοστά %, δεν διαβάζεις στροφές.

Μπορείς να βάλεις όσα φανάκια θες (σύνολο 20W), και όλα θα γυρνάνε με τις ίδιες στροφές.

Το αν αξίζει ή όχι η αγορά μιας τέτοιας συσκευής, δεν μπορώ να το συζητήσω. Είναι αυτοματισμός. Ανοίγει αυτόματα, κλείνει αυτόματα σαν να μην υπάρχει το phase. Κλείνει σε περίπτωση υψηλής θερμοκρασιας για να μην γίνει καμια καταστροφή... Αν κάποιος έχει δώσει τόσα να φτιάξει phase change και παιδεύεται με διακόπτες θερμόμετρα κτλ τι να πώ.....

Είναι σαν να έχεις Ferrari και να την βάζεις μπροστά με μανιβέλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gsmaster

Η σύνδεση με την USB θα μπορεί να γίνει μέσω αντάπτορα USB σε RS232. Μπορεί σε άλλες εκδόσεις να υπαρχει ενσωματωμένος ο μετατροπέας πάνω στην πλακετα.

Η τρέχουσα έκδοση:

δεν έχει σειριακή ή πρόγραμμα. Το δουλεύουμε με τον Αρη...

έχει 1 αισθητήρα.

Τα φανάκια τα ρυθμίζεις σε ποσοστά %, δεν διαβάζεις στροφές.

Μπορείς να βάλεις όσα φανάκια θες (σύνολο 20W), και όλα θα γυρνάνε με τις ίδιες στροφές.

Το αν αξίζει ή όχι η αγορά μιας τέτοιας συσκευής, δεν μπορώ να το συζητήσω. Είναι αυτοματισμός. Ανοίγει αυτόματα, κλείνει αυτόματα σαν να μην υπάρχει το phase. Κλείνει σε περίπτωση υψηλής θερμοκρασιας για να μην γίνει καμια καταστροφή... Αν κάποιος έχει δώσει τόσα να φτιάξει phase change και παιδεύεται με διακόπτες θερμόμετρα κτλ τι να πώ.....

Είναι σαν να έχεις Ferrari και να την βάζεις μπροστά με μανιβέλα.

Nice και σύμφωνο απόλυτα με ότι είπες αλλιώς θα ήμασταν ακόμα στην εποχή της πετράς και καλό είναι να πάμε μπροστά και όχι πίσω ;)

από εμένα μερικές προτάσεις και να θέλετε ακολουθείτε

2ανεξαρτητα κυκλώματα για τους ανεμιστήρες έναν για τον μπροστινό και έναν για τον πίσω με ρυθμίσεις στο πρόγραμμα από 0-100 που στο 0 να κλίνει

Θερμοκρασίες 2-3 καλό θα ήτανε μια στο evaporator και μια στο συμπιεστή

Δεν νομίζω να ανεβάσουν αυτά πολύ το κόστος καλό θα ήταν όμως να γινότανε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Mπορουμε να μην ξανα πουμε τιμες?

Απλα οταν γραφεις:

και ο djalex οπως πολυ σωστα λες εχει αναφερει 100 ευρω τοτε ειναι σαν να λες οτι τοσο κοστιζει ενα Phase. Εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβα.

Επισης επειδη το χρησιμοποιω στο δικο μου πανω απο 3 μηνες εχω να πω οτι εντελει ειναι must. Τα μηχανηματα που φτιαχνω ειναι για 24/7 και για ολους με αυτο συνεπαγετε. Πχ θα πρεπει και η αδερφη μου , η θεια μου , ο πατερας μου και γενικα οποιος θελει να κατσει στο pc να κανει δουλεια να μπορει να το ανοιξει και να το κλεισει με ασφαλεια και χωρις να ξερει τι και πως. Αν θες μπορω να σου στειλω ενα να το δοκιμασεις και να μου πεις.

Κοίτα

Εγώ δεν φτιάχνω phase για να τα δίνω..

Εγώ απλά ανέφερα ότι ΤΟ ΔΙΚΟ ΜOY phase μου κόστισε τόσο και κάποιος σαν και μένα που έφτιαξε phase ΜΟΝΟΣ του και του στοίχησε τόσο δεν τον συμφέρει..

Και σου ξανα λέω...σε καμία πείπτωση ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΚΓΡΙΣΗ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΑ PHASE...δεν ανέφερα ΚΑΝ τα δικά σου Phase...

Δεν καταλάβαίνω ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΟΛΟΣ ΠΗΓΕ ΤΟ ΘΕΜΑ(ε?) στις τιμές που τα δίνεις...

Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν τις έκρινα?πές μ που το έκανα και θα ζητήσω διαγραφή από το φόρουμ σοβαρά σου μιλάω..

Δλδ έλεος...

Λές και σου επιτέθηκα με καμιά ατάκα του στυλ :"Μα πάς καλα? τι τιμές είναι αυτές"..ούτε εμμέσως ούτε αμέσως δεν το είπα...και δεν είχα και σκοπό να το άνω ποτέ...

λοιπόν σε παρακαλώ..μην αρπάζεσαι έτσι..γιατι πιστεψέ με άλλος έφταιγε...

Βλέπεις...έχω όλη την καλή διάθεση...μην την κάνεις να αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το μάνουαλ, το ανέβασα > εδώ <

Μπορεί να έχω ξεχάσει κάτι, σίγουρα θα έχω κανει και κανα λάθος στα αγγλικά μου.. δείξτε επιείκια...

EDIT ξέρω ο Pathfinder είναι ολίγον τι άθλιος, μπορεί να κατέβει corrupted το αρχείο ξαναδοκιμάστε 338 kByte είναι

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπραβο και απο μενα ...........πολι καλη δουλεια.............

εχω να σας προτινω και εγω κατι..................

καλο θα ητανε να μπουν και αλλοι αισθητιρες για για να μετρανε και το chipset και gpu block αν καπιος συνδιαζει watercooling με phaze change........η ακομα και chiller.........

Link to comment
Share on other sites

μόλις τώρα τέλειωσα το πρώτο working version του prog μου. Από σήμερα ο controller υποστηρίζεται και από win prog. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι σε αυτήν την φάση η πλακέτα στέλνει μόνο ένα δεδομένο στο pc και αυτό είναι η θερμοκρασία του evap και επίσης δεν μπορώ να στείλω προς τον controller εντολες αλλά ακόμη είμαστε στην αρχή. Με λίγη δουλειά ακόμη όλα θα γίνουνε..

Λοιπόν με το prog τώρα :

a)βλέπεται την θερμοκρασία του evap η οποία εμφανίζεται και στο tray icon

B)η παραπάνω temp εμφανίζεται σε graphic chart

c)δυνατοτητα ρυθμισης warning και shutdown θερμοκρασίας

d)log με τις θερμοκρασίες το οποίο σώζεται αυτόματα στον φάκελο εγκατάστασης του προγράμματος.

παρακάτω και photo με το log

log6pr.th.jpg

πρέπει να καθίσω τώρα να καθαρίσω το prog από τις επιλογές που δεν δουλεύουνε λόγω μη υποστήριξης από το hardware (μέχρι στιγμής ;) )

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ’ρη πολύ καλά!!!

Τώρα ήρθα και μπόρεσα να το δώ πιο αναλυτικά... Το πρωί ίσα που το κατέβασα.. τέσπα....

Παίζει μια χαρά, αλλά έπαθα μια πλάκα όταν εκεί που έπαιζα, ξαφνικά μου έκλεινε τα windows... μετά το κατάλαβα.... τέσπα...

Υπόψην αυτό το πρόγραμμα θα παίζει με άλλη έκδοση, που αναμένεται να είναι διαθέσιμη μέσα στο Σεπτέμβιο (ελπίδοφόρα προσέγγιση...).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

Θα ανεβάσω το prog σε καμια σελίδα για να το κατεβάσει όποιος θέλει αλλα υπόψην οι υπάρχοντες controller δεν το υποστηρίζουνε (θέλουνε mod).

Πως το εννοείς το Mod και τι ακριβώς????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά please ρωτάτε με ότι έχει σχέση με το software;) γιατί δεν μπορώ να δώσω ακριβής πληροφορίες για το hardware. Από αυτό το link μπορείτε να κατεβάσετε το prog. Ειναι η version 1.4..

http://www.mysharefile.com/v/9623192/1_DrFrosty.rar.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Μετα απο πολύ καιρό είναι έτοιμη η νέα έκδοση v0.5 του hardware. Σε γενικές γραμμές είναι η ίδια, αλλά περιλαμβάνει την σειριακή για αποστολή της θερμοκρασίας στον υπολογιστή, και μερικές βελτιώσεις στην σχεδίαση.

Το firmware έχει φτάσει σε έκδοση 1,6 μέχρι στιγμής και περιλαμβάνει πρόβλεψη για να μην κλείνει το σύστημα κατα την επανεκκίνηση με τις καινούριες μητρικές, και μερικές άλλες ψιλοβελτιώσεις.

Έχει μείνει, και ένας controller απο την παλιά έκδοση του hardware, ο οποίος όμως είναι αναβαθμισμένος με το νεότερο firmware, και με σειριακή, το οποίο θα δωθεί σε τιμή ευκαιρίας.

post-1077-1416072816,6562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι αναβαθμίσεις...:T:

Μπράβο Γιάννη και εις ανώτερα στο μέλλον...;)

Εγώ πάντος το δικό μου που μου έστειλες αναβαθμισένο είναι τέλειο και το χαίρομαι μια χαρά αυτό τον καιρό :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.