Jump to content



SuperPi_Mod 1.4 Vs. 1.5


SuperPi_Mod Versions  

22 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 02:43]

1,5 με μόνο διακριτικό τον χρόνο... αυτό είναι που μετράει...

Είμαι αντίθετος στην αναγραφή της ψύξης... μιας και μεγάλο ρόλο στο σκορ παίζει το πόσο καλό κομμάτι έχει κάποιος... τύχη...

να διαφωνήσω ...λέγοντας ότι τον μεγαλύτερο ρόλο στην επίδοση παίζει ο τρόπος ψύξης :)

οπότε θα πρότεινα να αναγράφεται και αυτός στην λίστα

από εμένα super pi mod 1.4 και μια λίστα τοπ 30 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Για πείτε και έναν τρόπο για να γίνετε η "πιστοποίηση" της ψύξης...

Τι εμποδίζει κάποιον με νερό να ποστάρει το αποτέλεσμα και να πει ότι είναι με αέρα?

Αν θέλετε να φαίνεται η ψύξη γράψτε την στο screenshot αλλά όχι και στην λίστα...

Και στο ίδιο μήκος κύματος αν είναι έτσι, να φαίνεται από που πήραμε το cpu... δεν είναι ίδιο το cpu από μαγαζάκι της γειτονίας και το 1 από τα 80 ES που δοκίμασε κάποιος για εμένα για να πάρω το καλύτερο...

Νουμεράκι και το σηματάκι της εταιρία, όπως είναι τώρα, όλα τα άλλα είναι άκυρα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επιτρεψτε μου να διαφωνήσω για το θέμα αναγραφής της ψύξης,και κατηγοριοποίησης ανάλογα με αυτή.Δεν υπήρχε συναγωνισμός δηλαδή τόσο καιρό στις λίστες που ήταν όλες οι ψύξεις χύμα?Επίσης οι λίστες είναι TOP30,και απο τη στιγμή που μιλάμε για τοπ,πρέπει όντως να έχει μηχανάκια που είναι τοπ.Εαν έχουν 10 άτομα Phase και benchαρουν,δεν είναι και λίγοι για να θεωρείται και <<τραβηγμένος>> αυτός ο τρόπος ψύξης.Χώρια που το να ρίξεις τα μηζ και να πεις ότι είσαι με αέρα δεν είναι και δύσκολο,και άντε βγάλε και άκρη μετά.Σημασία έχει το τί κάνουν τα mhz που έχει ο καθένας.Αυτό είναι που πρέπει να κοιτάμε.Τώρα το να έχεις cpu στα 3 γίγα και να σε έχει ο άλλος με 2.8 όλοι σχεδόν εκτός απο σενα ξέρουν........

Αν δεν βγάζεται νόημα πείτε το επειδή ειναι το πρώτο 5λεπτο που έχω ξυπνήσει και είμαι χωρίς καφέ,τσιγάρο,phase και ήταν και περίεργη η νύχτα...damn :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 11:19]

Για πείτε και έναν τρόπο για να γίνετε η "πιστοποίηση" της ψύξης...

Τι εμποδίζει κάποιον με νερό να ποστάρει το αποτέλεσμα και να πει ότι είναι με αέρα?

Αν θέλετε να φαίνεται η ψύξη γράψτε την στο screenshot αλλά όχι και στην λίστα...

Και στο ίδιο μήκος κύματος αν είναι έτσι, να φαίνεται από που πήραμε το cpu... δεν είναι ίδιο το cpu από μαγαζάκι της γειτονίας και το 1 από τα 80 ES που δοκίμασε κάποιος για εμένα για να πάρω το καλύτερο...

Νουμεράκι και το σηματάκι της εταιρία, όπως είναι τώρα, όλα τα άλλα είναι άκυρα...

σε μια ενιαια λίστα τοπ 30 δεν θα άλλαζε και τίποτα να γράψει κάποιος ότι έχει "χειρότερη" ψύξη αφού η θέση στη λίστα καθορίζεται μόνο από τον χρόνο και τίποτα άλλο ....αλλά θα ήθελα να ξέρω πόσοι άλλοι στη λίστα έχουν χειρότερο χρόνο χρησιμοποιώντας "καλύτερη" ψύξη και αυτό να φαίνεται απευθειας από την λιστα και να μην χρειαζεται να κοιταμε τα screenshots ένα ένα .......

Δηλαδή στην υπάρχουσα λίστα τοπ 30 super pi 1 M οι περισσότεροι με phase δεν είναι ??? και πολλοί λιγότεροι με νερό η αέρα....?...γιατί να μην φαίνεται απευθειας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έτσι και αλλιώς όπως λες και εσύ «μόνο ο χρόνος μετράει»...

Και εγώ θα ήθελα να ξέρω ποιοι έχουν πάρει διαλεγμένα cpu, πόσο πλήρωσε ο καθένας το cpu, με τι tweak τραβάνε bench, από ποιο πλευρό κοιμούνται το βράδι και τι κατοικίδιο έχουν...

Να ξέρω ρε παιδί μου τι γίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 13:58]

Γιατί έτσι και αλλιώς όπως λες και εσύ «μόνο ο χρόνος μετράει»...

Και εγώ θα ήθελα να ξέρω ποιοι έχουν πάρει διαλεγμένα cpu, πόσο πλήρωσε ο καθένας το cpu, με τι tweak τραβάνε bench, από ποιο πλευρό κοιμούνται το βράδι και τι κατοικίδιο έχουν...

Να ξέρω ρε παιδί μου τι γίνετε...

επαναλαμβάνω ότι η ψύξη είναι ο καθοριστικότερος παράγoντας για την επιδοση

πιο καθοριστικός και από τα tweaks ....και απο την τσέπη του καθένος ....:)

σκέψου πολύ απλά.... όλα αυτα τα ίδια cpu που είναι στην υπάρχουσα λιστα αν ετρεχαν με την default αερόψυξη και στον ίδιο χωρο ( που δεν θα έπαιζε και τόσο ρόλο, τέλικα)

η κατάταξη δεν θα είχε καμία σχέση με την ήδη υπάρχουσα......

είναι λοιπόν εμφανέστατο ότι η ψύξη τα διαφοροποιεί όλα .......

γιατί να μην αναφέρεται.....:D

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω οτι ειναι πολυ να αναγραφει και ο τροπος ψυξης....!Ενταξει εγκειται στην καλη θεληση του καθενος να πει με τι ψυξη πραγματικα ηταν...αλλα αργα η γρηγορα θα φανει αν ειναι μ.λ.κας η οχι!!Οπως και το σηματακι ΑΤΙ η ΝVIDIA στα 3d δεν εξυπηρετει τιποτα (πιστευω) να φαινεται στη λιστα ...

Απλα σαν ενδειξη..περισσοτερο...

Αν και δε βλεπω να βγαινει ακρη...

μαλλον το κοβω να γινει με καινουργια 30αδα με ολα μεσα....(δεκαδικα,phase, νερα ,αερα-οποιος αντεξει) και η παλια να γινει μια γλυκια αναμνηση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 14:24]

Το πόσο μετράει το κομμάτι το ξέρουμε όλοι τώρα αν εσύ εθελοτυφλείς...

Η μόνη περίπτωση που θα είχε σημασία η ψύξη είναι αν όλοι είχαμε τα ακριβώς ίδια cpu.

εντάξει αφου μετράει το κομμάτι παρε τον dothan 780 ES του hipro5 .....και τρεχτον με αέρα.....κοπανιστό για καλύτερα :) να δουμε που θα φτάσει.......

:p αφου δεν παίζει ρόλο η ψύξη .........

για να σοβαρευτούμε λίγο.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μην το σκίσουμε το θέμα.... για να καταλήξουμε κάπου και να μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα γίνεται η κουβέντα... αν είναι να συνεχίσουμε στο ίδιο ύφος, θα επιλέξουμε το 1.4, οι βάσεις θα έχουν την ίδια μορφή με τις παλαιές και τέρμα..:mad:

Αποφασίστε για την έκδοση πρώτα και βλέπουμε για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα βγάλει ο dorthan με αέρα και ένας venice ή prescot με νερό? O dorthan θα είναι στου διαόλου την μάνα και οι άλλοι πολύ κάτω... ΟΚ ας αφήσουμε αυτόν με τον dorthan να χαίρετε μιας και η ψύξη παίζει τον απόλυτο ρόλο... περαστικά μας... :T:

Link to comment
Share on other sites

το σκεπτικο ειναι αλλιωτικο για μενα

δεν θελουμε ελιτ ΜΟΝΟ, το ξαναπα

την ελιτ την ξερουμε και την τιμαμε και την καμαρωνουμε και την επεφημουμε

απλα θελουμε και τους μικρους , θελουμε να δουμε τι κανουν και τα νερα και ο αερας

να δουμε ποσο πανε , τι σκορ κανουνε

το spi 1M εχει ΜΟΝΟ Phase Πλεον

σας λεω το εξης απλο

εστω οτι ενας θελει να δει ποσο παει (spi1M) ο καλιτερος οπτερον του lab με νερο

ε δεν μπορει να το μαθει

γιατι για να το μαθει πρεπει να ψαχνει τις σελιδες

ενω ετσι που προτεινω θα κανει ενα τσακ , θα δει τι λιστα με τα νερα , θα δει το τοπ και θα ξερει ανα πασα ωρα και στιγμη ποσο βγαζει , τι να περιμενει , ποσο καλο κομματι ηταν , να κανει συγκρισεις με τα δικα του και στο κατω κατω βρε αδερφε να δει και το ονομα του στην λιστα γιατι οχι

η ψυξη ειναι σαν τα κυβικα , αλλαζεις κατηγορια

βασικα ο 38.45 ειπε κατι καλο

αν γινουν 3 λιστες τοτε ισως δεν χρειαζεται να εχουμε τοπ 30 ανα λιστα , και 20 καλα θα ηταν , ισως και 10 που ειπε...

εμενα αυτο το "ολα σε ενα" δεν μου καθεται καλα , συγκρινουμε το δαυιδ με τον γολιαθ...

η λιστες δεν ειναι μονο κοντρα ειναι και ενημερωτικο ταυτοχρονα ,ειναι πληροφοριες , ειναι σκορ επιδοσης αναλογα την ψυξη και γιαυτο επιμενω να υπαρχει γκαμα απο ολα τα συστηματα ψυξης...

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ειναι "λιστα νικητων" , ειναι λιστα αποτελεσματων

αυτο που ζηταω εγω ειναι ναι μεν το τοπ 10 ή το τοπ 20 ναι υπαρχει και ΚΑΛΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ , αλλα να ειναι καταχωρημενες οι προσπαθειες και εκτος τοπ 10 ή τοπ 20 , ας πουμε μεχρι το 40

ο καθενας την προσπαθεια του αναλογα με το τι διαθετει

και τα θηρια οχι μαζι με τους νεους ή αυτους που δεν μπορουν να αγορασουν Phase ή νερο

εχω πει παρα πολλα

πλεον εχω πει ολες τις σκεψεις μου

οτι λεω ειναι μονο και μονο για συγκροτημενη αποψη-συναγωνισμο για ολους και αμιλλα

δεν μαρεσουν τα ελιτ και τα οτιδηποτε αλλα

και πρωτος να ημουν τα ιδια θα ελεγα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

γιατι δεν ειναι "λιστα νικητων" , ειναι λιστα αποτελεσματων

top30 λεγετε η λιστα, νομιζω πως εκτος των αποτελεσματων ολων των χρηστων που αναφερονται στο thread στην λιστα αναφερονται οι top30 επιδωσεις...

ειμαι υπερ της διατηρησης της λιστας με την μορφη που εχει τωρα.

(αν θυμαμαι καλα δεν ειχε παρωμια συζητηση και παλιοτερα οταν πρωτοδημιουργηθηκαν οι λιστες? οπως και τοτε με το SLI και παλι καταληξαμε στο σηματακι SLI)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 15:41]

top30 λεγετε η λιστα, νομιζω πως εκτος των αποτελεσματων ολων των χρηστων που αναφερονται στο thread στην λιστα αναφερονται οι top30 επιδωσεις...

ειμαι υπερ της διατηρησης της λιστας με την μορφη που εχει τωρα.

(αν θυμαμαι καλα δεν ειχε παρωμια συζητηση και παλιοτερα οταν πρωτοδημιουργηθηκαν οι λιστες? οπως και τοτε με το SLI και παλι καταληξαμε στο σηματακι SLI)

δεν ειπα να μην υπαρχει το τοπ 30 , να υπαρχει βεβαια με τις τοπ επιδοσεις

αλλα το ζητημα ειναι να υπαρχουν και γενικοτερα επιδοσεις και απο αλλα συστηματα

εν πασει περιπτωση επειδη κουραστικα , να λεω τα ιδια , ο στοχος μου ηταν απλα να συμμετεχουν ολοι , ακομα και αυτοι που ξεκινανε τωρα και δεν εουν καν καλο συστημα ψυξης

μαλλον θα παραμεινετε ως εχετε , με τους βασιλιαδες phaseαδες σε μια λιστα να μονοπωλουν

και καποια σκορ θα γινονται απλα για να γεμιζουν οι σελιδες

ηταν καθαρα θεμα να ειμαστε πιο δικαιοι

εγω στο κατω κατω παω φανταρος και για ενα χρονο δεν νομιζω να ποσταρω καν , οποτε ας αποφασισετε οτι θελετε

ετσι και αλλιως δεν ειδα κανενα μικρο να πει καμια κουβεντα , αρα δεν τους νοιαζει μου φαινεται

και οσοι εχουν phase ειναι καθετοι στην διατηρηση τις λιστας

οποτε σιγα μην αλλαξει κατι

αναρωτιεμαι μονο κατι.

αμα παρουν ολοι ενα κανιστρο και ξηρο παγο και καλπασουν ολα τα αποτελεσματα αυτο θα ειναι καλο?

χλωμο , μαλλον μετα θα εχουμε εικονα μονο σε xtreme Καταστασεις και ξαφνικα ΟΛΟ το benchmarking θα γινει ΕΛΙΤ (και για τα 4-5 σκορ)

και οι μισοι θα το κοιτανε με ανοιχτα ματια και αντε να κανουν καρδια να ποσταρουν αποτελεσμα

εχουν ολοι δικαιωμα να συναγωνιζονται ομοιους τους

δεν θελω να ποσταρω τιποτε αλλο απλα ηθελα να ειμαι τοποθετημενος

καλη τυχη οτι αποφασισετε:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ να γίνει έτσι που λέει το σκαθάρι με 3 κατηγορίες,γιατί άλλωστε κάποια cpu με νερό δε κάνουνε τίποτα και με περίεργες ψύξεις απογειώνονται!

Αλλά είναι και το άλλο θέμα,στις ψύξεις,άλλο stock ψύξη,άλλο καλή αερόψυξη,άλλο νερό απλό,άλλο νερό κορυφαίο,άλλο chiller, άλλο phase μονοβάθμιο τριβάθμιο κτλ,άλλο LN2 άλλο ξηρός πάγος.....

Μήπως τότε να κάνουμε 2 κατηγορίες,τη μια για θερμοκρασίες +25 βαθμών ας πούμε και άλλη μια για 25 και κάτω,που παίζουνε τα phase και βάλε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.