Jump to content



[hwbot] SuperPi 1M Ranking


Recommended Posts

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply
@9000+rpm

Στα 5GHz με 1.36v είναι Linx\Prime stable ή απλά bench stable?Πολύ καλή τάση...πολύ καλό κομμάτι.

1,37v δινω απο bios..

Ναι με αυτη την ταση βγαζει τα παντα, αλλα μην φανταστεις οτι εχω τεσταρει και καμια 10ρια ωρες linx οπως κανουν καποιοι, καμια ωριτσα μου φτανει:p

βαλτα ολα στο auto πλιν του Vcore και vdimm

Vcore βαλε 1,58-1,6

Vdimm 1.75

και δοκιμασε ξανα

To CPU φαινεται καλo:)

Θα το τεσταρω λογικα αυριο γιατι τωρα λειπω και δεν ειμια μπροστα σε αυτο το pc...

1,6V πολυ δεν ειναι ομως?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την ιστορια το καλυτερο που εχω καταφερει για να τρεχω bench-akia ειναι 53χ103,8= 5,5ghz, αλλα φυσικα με απογορευτικη ταση >1,5volt..

5.5g με 1.5v δεν είναι καθολου απογοητευτηκο το αντιθετο θα έλεγα, αλλοι θέλουν 1.6v-1.63v για να παίξουν εκεί, το κομμάτι σου λογικα παίζει να έχει και 56ρι multi και απλα δεν το ξέρεις γιατι το φοβάσαι :p και 1.65v να βάλεις για να δείς αν θα μπει win δεν υπάρχει πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
9000+rpm, για δοκιμασε παιζει με κανα 55αρι multi?
δωσε 1,58

Eπειδη τωρα καθησα λιγο και ασχοληθηκα..

Λοιπον εδωσα 1.56V και 55 multi (55χ100)..

Μπαινει στα windows κανονικα αλλα μολις παω να τρεξω super pi μετα απο λιγο 3-4 δευτερολεπτα αφου ξεκινησει να τρεχει, μου βγαζει καποιο σφαλμα και δεν ολοκληρωνει το run ( λεει "NOT EXACT IN ROUND")..

Τα μοναδικα πραγματα που πειραξα στην μητρικη ηταν το multi του cpu, το vcore και το load linme calibration -->ultra high..

Εχει πολλες επιλογες μεσα η μητρικη για διαφορες παραμετρους, αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι ολα αυτα και αν θα πρπει σε αυτα τα Ghz να πειραξω και τιποτε αλλο για να τρεχει λιγο πιο "σταθερα":p

Πρεπει να πειραξω και καποια αλλη επιλογη απο bios?

Η μητρικη μου ειναι αυτη τις υπογραφης (ASUS P8P67 DELUXE).

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ μαλιστα εχεις λοιπον ωραιο cpu...

Για δωσε και λιγο παραπανω ρευμα στις μνήμες σου γιατι το Not Exact in Round που σου πεταει ειναι θεμα μνημων.

Θα το δοκιμασω αν και δεν νομιζω να αλλαξει κατι γιατι τις μνημες τις δουλευει εντελως στα 'μαμα' τους και δεν νομιζω να χρειαζονται παραπανω ταση:)

Edit: Το δοκιμασα αλλα ξανα τα ιδιο εκανε..

Δοκιμασα και με λιγο μεγαλυτερο vcore (1,60v) μπας και αλλα ξανα τα ιδιο εκανε:hm:

Edit 2: Μετα απο μερικες αποπειρες να το τρεξω τωρα κανει αλλο κουλο.

Μολις παταω run κανει restart το pc, χωρις μπλε οθονες, απλα restart:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Περίπου 1.57-1.60...Του άλλαξα τα φώτα δυστυχώς :p

ναι οντως αυτο το ρευμα σκοτωνει τον επεξεργαστη αλλα εαν ετρεξες μονο μερικα benchmarks και μετα το κατεβασες νομραλ τοτε δεν νμζω να εχεις θεμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.. :) Έτρεξα κανα spi, κανα 3dmark..Εσύ τον έχεις δοκιμάσει?

Φιλε μου ακομα δεν εχω προλαβει να ασχοληθω πολυ με το o/c

μονο μεχρικ τα 4,4 τον εχω παει με το easy tune πολυ ευκολα

Σιγουρα καποια στιγμη θα ασχοληθω πιο σοβαρα αλλα με προβληματιζει που στην μητρικη δεν εχει επιλογη vcore και εχει αλλες επιλογες για τα ρευματα και δν ξερω εαν κανουν αυτες οι επιλογες ωστε να μπορεσει να παρει επαρκη ταση για να αναιβει τοσο

Μεχρι τα 5ghz ποσο ταση χρειαστηκες?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η δική μου μητρική έχει επιλογή για ρύθμιση vcore..Μόνο το dynamic vid (που λογικά θα 'χει και η δικιά σου.. dvid), το οποίο πραγματικά δεν ξέρεις πόσο δίνει..Το vid του cpu είναι 1.3V και ενώ βάζω +0.2 άρα περιμένεις να παίξει στο 1.5V, ε..αυτό παίζει στo 1.57 :D Χωρίς λόγο..Για 5GHz με 1.45 το πολύ είμαι ΟΚ..Για πάνω απο 5GHz ανεβαίνει πολύ η τάση..:(

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η δική μου μητρική έχει επιλογή για ρύθμιση vcore..Μόνο το dynamic vid (που λογικά θα 'χει και η δικιά σου.. dvid), το οποίο πραγματικά δεν ξέρεις πόσο δίνει..Το vid του cpu είναι 1.3V και ενώ βάζω +0.2 άρα περιμένεις να παίξει στο 1.5V, ε..αυτό παίζει στo 1.57 :D Χωρίς λόγο..Για 5GHz με 1.45 το πολύ είμαι ΟΚ..Για πάνω απο 5GHz ανεβαίνει πολύ η τάση..:(

Τετοια επιλογη πρεπει να εχει θα το τσεκαρω καποια στιγμη

και θα καρφωσω τα ιδια ρευματα να δω τι παιζει ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.