Jump to content



[hwbot] SuperPi 1M Ranking


Recommended Posts

405616_3191291103626_1306335075_33301317_1649755218_n.jpg

να μαι κι εγω.. Auto ολα, μονο το multi αλλαξα.

Κι εδω ερχεται ενα prob, εβαλα manual 1.48 (μου φανηκε το 1.56 του auto) το ετρεξε στα 5 χωρις προβλημα και στα 5.2. Εδω ειμαστε λεω, παμε για τα 5.5, βαζω 1.54 και χ54, μου πεταει cpu overvoltage error..

Χαμηλωνω 1.5, κολλαει στα win, οκ λογικο λεω, κατεβαζω χ53 τα ιδια, χ52 τα ιδια, ξαναβαζω χ52 και 1.48, bsod.. Βαζω auto και χ50 ανοιγει κανονικα ενω του δινει οπως πριν 1.56, βαζω auto και χ52 ολα κομπλε παλι ενω του δινει 1.58..

Kαι ερωτω, μιας και εχω να πιασω multi volts κτλ μερικα χρονια, πως γινεται να ανοιγει στο auto και οταν τα βαζω με το χερι να τρωω πορτα? Παιζει τιποτα με τις νεες cpu?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

να μαι και γω...

case nzxt phantom white , cpu i7 3930k , cooling corsai hydro h100 , mobo Gigabyte GA-X79-UD5 , ram G.skill 2x4gb 1866Mhz , gpu ati radeon 5770 , psu coolermaster silent 850w, screen lg w2486 με αυτο το μηχανημα: 8,330 στα 4,55@.

superpi455.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοντα 2 volt εε??

Θυμηθηκα κατι celeron/duron προ δεκαετιας και βαλε που θελαν τοση ταση (μαμα).:p

Ακουνε ..(γενικα) ..ή ηθελε ψαξιμο ??

(ενημερωτικα ρωτωντας...μιας και δε παιζει να παιξω ποτε εκει)

Link to comment
Share on other sites

Ακούνε στο ρεύμα οι άτιμοι.

Καλύτερα κομμάτια βεβαίως παίζουνε εκεί με 1.8V - 1.85V, αλλά τι να κάνουμε, βολευόμαστε και με τις μπανανούλες :p

Μέχρι 2.06V του έδωσα, όπου πάλευα να μπεί στα Win7 @ 6.5GHz, αλλά ήταν οριακό το stability που έσκαγε μόλις έμπαινε desktop... λογικά με λίγη ακόμα τάση θα έπαιρνα το validation, αλλά παρέα του ίσως έπαιρνε και τον πουλόπουλο η CPU, οπότε είπα να αντισταθώ :p

Link to comment
Share on other sites

Καπου θα βρω και κανα SS με πατημενα 2V για τον @NTG

753430.jpg

Βιλλπέππα! με το ρευμα σου παιζω wprime 1024 με 8 cores(εστω και κουτσους :p) @ 7260+

Αυτό να μου το πείς από βδομάδα με τον retail 3770K μου στα 6.8GHz ;)

Link to comment
Share on other sites

Η Maximus V gene θα δίνει πάνω απο 59x multi?Γιατί βλέπω 108,6 bus παιζει αυτό να σου χάλαγε σταθερότητα..GG πάντως!

Και 110.3MHz BCLK παίζει η mobo, και με τον ίδιο CPU με μνήμες με PSC λογικά τα είχαμε και τα 112.

Ο CPU ήταν barely stable σε αυτά τα MHz.

Η μόνη διαφορά μεταξύ της Maximus IV Gene-Z ( Z68 ) και Maximus V Gene ( Z77 ) στο extreme OC είναι ότι η V δίνει μέχρι 63x CPU multi αντί του μέγιστου 59x στα Z68.

Link to comment
Share on other sites

F1EE "original"

Titan Nano Grease thermal paste

Με το pot πίτα ( -185C έγραφε το fluke ), έχοντας μέσα υγρό στο κάνιστρο να λιμνάζει, δεν έπεφτε κάτω από τους 182.2C @ load.

Δίχως άζωτο μέσα, από τους -185C πήγαινε στους -172C τρέχοντας το AquaMark 3 μια φορά ( 4C/4T config )

Link to comment
Share on other sites

Το original είναι αυτό με τις 8 τρύπες ( 4 μεγάλες κοντά στα άκρα, και 4 μικρότερες σε σχήμα σταυρού στο κέντρο ).

Das original είναι the best όπως λένε οι Γερμανοί, και αυτό και το Tek 3 Fatbody είναι pot που δεν φεύγουνε από την κατοχή μου με την καμμία, uber products.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.