Jump to content



Φορέσατε τη Noctua; Γράψτε τις εντυπώσεις σας..


Green Dragon

Recommended Posts

Βρε παιδιά θεωρώ ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟν μία ψύξη με αέρα όσο καλή και να είναι να μπορέσει να συναγωνιστεί το νερό...

Εκτός εαν έχει κανείς ως λύση να έχει πάντα ανοιχτό Case για να έχει σύγουρο φρέσκο αέρα δωματίου έτσι ώστε πάνω στα ΦΙΝΣ της ψύκτρας να δίνει θερμοκρασία περιβάλοντος.

Και φυσικά, έτσι και αλλιώς τα πάντα είναι εξαρτώμενα από την θερμοκρασία περιβάλλοντος, μόνο που στην περίπτωση του νερού την μεταφέρεις άμμεσα με το νερό εαν το ψυγείο είναι έξω από το CASE, ενώ με την Ψύκτρα έχεις επιπρόσθετη θερμοκρασία του CASE και όλοι γνωρίζουμε ΠΟΛΥ καλά πόσο εύκολα αυτή ανεβαίνει στα ύψη όταν και άλλες WATToβρόχθες συσκευές (VGA ΠΧ.) αρχίζουν να θερμαίνουν το εσωτερικό του CASE...

Ας δοκιμάσει ο ang3l να τρέξει συνεχόμενες λούπες του 3DMARK 2001 και να δούμε εαν θα διατηρήσει τις θερμοκρασίες που έχει με το S&M...:boxed:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

@.38-.45 Σ' αυτή τη φωτό δείχνει το βελάκι πού ήταν το θερμοζεύγος, δε μπορώ να περιγράψω περισσότερο πού το τοποθέτησα.. http://img401.imageshack.us/my.php?image=p10100147ol.jpg

@ΑΝ7 OverClocker Δηλαδή 3mm χαλκού από το IHS μπορεί να κάνουν 10 βαθμούς διαφορά??

(Κάποια μέρα που θα υπάρχει όρεξη θα μπεί το θερμοζεύγος πάνω στο IHS και θα ξαναγίνουν δοκιμές)

Link to comment
Share on other sites

@Dagalidis Με την NV Silencer που φοράει η 6800GT σχεδόν όλη η δερμότητα της κάρτας βγαίνει από πίσω. Επίσης οι δίσκοι βρίσκονται σε ξεχωριστό compartment μαζί με το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη διευκρινηση ηθελα. στη μια φωτο, φαινεται να ειναι πανω στο ihs του επεξεργαστη, ενω στην αλλη οτι ειναι στη βαση της ψηκτρας.

η διαφορα μεταξυ εξωτερικης πλευρας του ihs και της διοδου που βρισκεται στο εσωτερικο του επεξεργαστη ειναι μεγαλη. αν δεν κανω λαθος, εκει που μετραμε ολοι, στο πλαι του ihs, δεν υπαρχει επαφη με τον πυρηνα. αυτο απο μονο του, ειναι ικανο για να κανει τη διαφορα. γι αυτο και οι εταιρειες, προτεινουν σαν τροπο μετρησης, την ενσωματωση του αισθητηρα στο καπακι. αλλά και παλι, μετρας το καπακι, εστω και στο κεντρο, και οχι τον πυρηνα.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πει και πιο παλιά..

Εδώ εγώ είχα τοποθετήσει θερμοζεύγος κολλητα στο πυρήνα...

Η διαφορά ήταν -5 από ότι έλεγε η DFI που μετράει τον ΠΥΡΗΝΑ....και εμένα τουλάχιστο διάβαζε ΟΚ

φαντάσου εσύ εκεί που μέτραγες πόση διαφορά υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη μετραει διοδο και γι'αυτο δειχνει υψηλες τιμες . Μαλιστα οσο μεγαλυτερο vcore εχεις , τοσο μεγαλυτερη ειναι η διαφορα HS με πυρηνα . Εδω εξαιρουμε την περιπτωση η διοδος να μην ειναι calibrated .

Ειναι αξιοσημειωτο οτι με το που πατας κλικ στο s&m , παρατηρεις το ITE και βλεπεις μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου τη θερμοκρασια να ανεβαινει 10+ βαθμους . Το thermocouple δεν εχει παρει χαμπαρι τιποτα ... ισως 1 βαθμο . Μετα απο μισο λεπτο , η διαφορα εχει μικρυνει , αλλα και παλι καμμια σχεση μεταξυ HS και πυρηνα .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ο τύπος έχει ΔΦΙ ΝΦ4....ότι δλδ και εγώ...και ο .38-.45 φαντάζομαι...

Εκτός και αν στο βιος έχει ξεχάσει την επιλογή ώστε η μητρική να δείχνει 10 βαθμούς χαμηλώτερα απο τους πραγματικού...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και λιγες οι αναφορες σχετικα με τη λανθασμενη ενδειξη θερμοκρασιας στις DFI NF4 . Γι'αυτο και στο τελευταιο bios εβαλαν την επιλογη για calibration . Με αλλα λογια , ιδια μητρικη και ιδιο CPU ... μετραει διαφορετικα . Μαλλον προκειται περι matching μεταξυ διοδου και του σενσορα της μητρικης .

Θυμασαι ποσοι εχουν αναφερει θερμοκρασια διοδου χαμηλοτερη απο τη θερμοκρασια δωματιου ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ang3l [Σήμερα, στις 04:24]

Ποιά έκδοση ΒΙΟS έχει κάτι τέτοιο? εγώ είμαι με την 11/14/05..

To 0406 ειναι το τελευταιο .

http://www.dfi.com.tw/Support/Download/bios_download_us.jsp?PRODUCT_ID=3469&CATEGORY_TYPE=LP&STATUS_FLAG=A&SITE=US

1 . Add CPU temperature calibration option.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κωστάκης [Σήμερα, στις 10:56]

Μπερδεύτικα!!!!!! :confused: Τελικά οι εντυπώσεις που άφησε η noctua ποιές είναι??????? Λέει η όχι??

Είναι πολύ καλή σαν ψύκτρα...:D

Απλά όλος ο ντόρος έγινε επειδή έδωσε την εντύπωση ο ang3l ότι είναι καλύτερη και από ένα watercooling σύστημα όσο αφορά τις θερμοκρασίες... :D

If you want it... then you can take it with no fear.... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

ασχετο αλλά εγω με μια sonic tower και ενα φαν 8cm zalman το οποιο ειναι απεναντι απο την ψυκτρα και οχι επανω της την βγαζω μια χαρα. Εχω και ενα fan mate zalman και το λυτουργω στις 1200 στροφες. Λεω να βαλω ενα 12 cm για πιο καλα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.