Jump to content



Φορέσατε τη Noctua; Γράψτε τις εντυπώσεις σας..


Green Dragon

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

τρέχει τώρα S&M με το Voltkraft K102 στην βάση της Ninja και σε λιγάκι θα ανεβάσω φωτό!

@gznp & Snips παιδιά έχω τους Silenx 14db και 64cfm. Για το πάνω compartment που μας ενδιαφέρει: έναν στην εισαγωγή μπροστά και δύο πίσω στο exhaust (έναν πίσω κι έναν πάνω)! Το κουτί είναι κλειστό φυσικά.

@HellasVagabond 665γρ είναι η Ninja και το 70% του βάρους είναι στη βάση της.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond

Εγω ενα θα πω. Μην βαλετε Βαριες ψυκτρες στα PC σας γιατι εχω αλλαξει 2 και λογο βαρους δεν πατουσαν καλα με αποτελεσμα να μην ψυχεται καλα ο CPU.

Εκτος αν το εχετε πλαγια το κουτι.

Aν είχανε πολλά προβλήματα δε θα φτιάχνανε τέτοιες μεγάλες ψύκτρες,πιστεύω χρειάζεται ωστόσο προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

και ιδού τα αποτελέσματα :) βλέπουμε με τη σειρά λοιπόν:

- το θερμόμετρο μετρώντας τον αέρα εισόδου

- το screenshot

- το θερμόμετρο μετά από 2 δευτερόλεπτα

- το πού ήταν στερεωμένο το θερμοζεύγος

- μία απο τα ίδια με βελάκια για να φανεί πιό συγκεκριμένα (φαίνεται μαύρη η χαραμάδα)

- μιας και τόση ώρα είμαστα στους 20 πόντους από την ninja, ας το δούμε και λίγο από μακρυά.

intake0xb.th.jpg snm4qw.jpg

397ye.th.jpg box1close3fn.th.jpg p10100147ol.th.jpg box20vb.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

’ρα να υποθέσουμε ότι η πραγματική θερμοκρασία του πυρήνα είναι περίπου 42 βαθμούς?Δε θα υπάρχει μια κάποια διαφορά λογικά?Επίσης είναι και χαμηλή σχετικά θερμοκρασία δωματίου!Σίγουρα πάντως απλά εντυπωσιακότατα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Πολή χαμηλή θερμοκρασία δωματίου, εγώ αν βάλω το air condition στους 24 το δωμάτιο γίνεται ψυγείο και το Crossflow στέλνει όλον τον αέρα από το air condition στο κουτί. Έτσι έχω δει το μαγικό των 19 βαθμών στο NForce4 με τον 165 στα 2600 (idle φυσικά). Πάντως νομίζω ότι έτσι δικαιολογείται η χαμηλή τιμή της θερμοκρασίας, αν δεν κάνω λάθος στα reviews κάπου στα 28 έχουν ambient temperature.

Πάντως είναι σίγουρα πολύ καλά τα αποτελέσματα. Αναρωτιέμαι αν η Ninja σου βγάζει τέτοιες θερμοκρασίες με κανά 19άρι-20 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου, τι θα σου βγάζει η Tuniq Tower η οποία σύμφωνα με τα X-bit Labs είναι σαφώς ανώτερη??

image005.png

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ στον τίτλο λέει Noctua ε :giveup:

28 βαθμούς man? Τσίγκινη οροφή έχουν? χιχι ..τον χειμώνα που ανάβω καλοριφέρ, η θερμοκρασία δωματίου φτάνει στους 24-25 και κυκλοφορώ με κοντομάνικο!

Anyway, τί να μπλέκει κανείς με νερά και ιστορίες όταν ο μόνος σκοπός είναι οι χαμηλές θερμοκρασίες? :) :banging: :banging: :whip: :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω κι εγώ τη δικιά μου απάνω και θα σας πω αποτελέσματα (και με το air condition αναμένο :D) και βλέπουμε. Πάντως εγώ διαβάζοντας γενικά τα θέματα του Air Cooling Section έχω καταλάβει ότι αξίζουν τα λεφτά τους οι:

Scythe Ninja

Noctua NH-U12

Tuniq Tower 120

Και ακόμα ψάχνομαι για τους SilenX γιατί ακούω πολύ καλά σχόλια γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Για τους SilenX, αν είσαι Θεσ/νίκη μπορείς να τους δείς ζωντανούς άμα θέλεις - να κανονίσουμε! Όταν γύρισα από τις Πασχαλινές διακοπές ειλικρινά νόμιζα πως το PC ήταν σβηστό :banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ang3l [Σήμερα, στις 20:23]

- το θερμόμετρο μετά από 2 δευτερόλεπτα

- το πού ήταν στερεωμένο το θερμοζεύγος

- μία απο τα ίδια με βελάκια για να φανεί πιό συγκεκριμένα (φαίνεται μαύρη η χαραμάδα)

που ακριβως μετρησε 39 βαθμους; πανω στην ψυκτρα;

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ? Ομολογώ ότι εκπλήσσομαι (ίσως όχι περισσότερο με τα όσα διαβάζω τώρα στο off-topic ξεκινώντας από τη σελίδα 800....) αλλά πραγματικά δεν περίμενα να είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές. Παίζει πρόβλημα με το σένσορα της DFI λες?

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ίσως να έχει..

Αν φανταστείς ότι το IHS με τον πυρήνα μπορεί να έχουν χαλαρά 5 βαθμούς διαφορά...και ότι ο τύπος είχε πολύ ψυλά τον σενσορα...

Το +10 είναι το μινιμουμ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.