Jump to content



Αγορά δίσκου SATA 250GB


Hellboy

Recommended Posts

Σκεφτόμουν να πάω να αγοράσω τον Hitachi Deskstar T7K250 για

την ταχύτητα του οποίου έχω διαβάσει καλά πράγματα. Το πρόβλημά

μου είναι πως δεν τον βρίσκω στην Πάτρα όπου μένω και δεν θέλω

να κάνω αυτήν την ιστορία με on-line shop.

α)Ξέρει κανείς αν μπορώ να τον βρω στην Πάτρα και που;

β)Εφ'όσον δεν υπάρχει ποια η εναλλακτική λύση;

Σκέφτομαι περισσότερο Seagate πάντως από WD και Maxtor.

Φχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χθες μούρθε από eshop o 250 με ncq και μέχρι στιγμής ήσυχος μου φαίνεται. Διαφορές στην ταχύτητά τους, αν υπάρχουν, είναι αμελητέες, οπότε προκειμένου να μπεις σε ταλαιπωρία για να βρεις τον Ηitachi, θα σου πρότεινα Seagate λόγω 5ετούς εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνω...

Kανένας που να έχει όμως ιδέα αν υπάρχει περίπτωση

να βρω τον hitachi στην Πάτρα; To multirama φέρνει το

προηγούμενο μοντέλο σε απαγορευτική τιμή πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε θα σχολιάσω και την πολιτική τους στο rma! Καλύτερα ναποφύγεις multirama. Έχει παρόμοιο thread για 250gb. Τσέκαρέ το να δεις τι λένε και μετά απόφάσισε!

Να και το link

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=26300

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hellboy [20-04-2006 17:30]

Σκεφτόμουν να πάω να αγοράσω τον Hitachi Deskstar T7K250 για

την ταχύτητα του οποίου έχω διαβάσει καλά πράγματα. Το πρόβλημά

μου είναι πως δεν τον βρίσκω στην Πάτρα όπου μένω και δεν θέλω

να κάνω αυτήν την ιστορία με on-line shop.

α)Ξέρει κανείς αν μπορώ να τον βρω στην Πάτρα και που;

β)Εφ'όσον δεν υπάρχει ποια η εναλλακτική λύση;

Σκέφτομαι περισσότερο Seagate πάντως από WD και Maxtor.

Φχαριστώ!

Πάρε τον Hitachi με κλειστά μάτια.

Ψάξε στο http://www.skroutzit.gr/

Αξίζει τον κόπο.

Σε περίπτωση που έχεις Nforce4 είναι μονόδρομος.

Είναι οι μόνοι που υποστηρίζουν και NCQ και 300mb/s χωρίς προβλήματα και με διαφορά γρηγορότεροι από ότι έχω δει μέχρι τώρα.

Αρκεί να ενεργοποιήσεις το SATA 300mb/s με το πρόγραμμα που δίνει η Hitachi.

Η Seagate δίνει ένα firmware update για κάποιους από τους νέους Seagate SATA 300mb/s που υποτίθεται οτι λύνει τα προβλήματα με τις μητρικές Nforce4 αλλά όχι πάντα.

Όσο για τους WD πρόσεξε καλύτερα τα χαρακτηριστικά αν είναι και NCQ και 300mb/s (δεν είναι).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Πάρε τον Hitachi με κλειστά μάτια.

Ψάξε στο http://www.skroutzit.gr/

Αξίζει τον κόπο.

Το πρόβλημά μου είναι πως δεν τον βρίσκω στην Πάτρα όπου μένω και δεν θέλω

να κάνω αυτήν την ιστορία με on-line shop.

Eπίσης το Multirama δεν έχει τον T7K στο site αλλά τον προηγούμενο στην τιμή των 160 ευρώ... Αν δεν βρω τελικά σε μαγαζί μέχρι την τρίτη τον Hitachi που θέλω σε λογική τιμή πάω για τον Seagate.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [22-04-2006 12:33]

Πάρε τον Hitachi με κλειστά μάτια.

Ψάξε στο http://www.skroutzit.gr/

Αξίζει τον κόπο.

Σε περίπτωση που έχεις Nforce4 είναι μονόδρομος.

Είναι οι μόνοι που υποστηρίζουν και NCQ και 300mb/s χωρίς προβλήματα και με διαφορά γρηγορότεροι από ότι έχω δει μέχρι τώρα.

Αρκεί να ενεργοποιήσεις το SATA 300mb/s με το πρόγραμμα που δίνει η Hitachi.

Η Seagate δίνει ένα firmware update για κάποιους από τους νέους Seagate SATA 300mb/s που υποτίθεται οτι λύνει τα προβλήματα με τις μητρικές Nforce4 αλλά όχι πάντα.

Όσο για τους WD πρόσεξε καλύτερα τα χαρακτηριστικά αν είναι και NCQ και 300mb/s (δεν είναι).

Oι samsung sataII 250GB έχουν πρόβλημα με nforce4?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [22-04-2006 12:33]

Πάρε τον Hitachi με κλειστά μάτια.

Ψάξε στο http://www.skroutzit.gr/

Αξίζει τον κόπο.

Σε περίπτωση που έχεις Nforce4 είναι μονόδρομος.

Είναι οι μόνοι που υποστηρίζουν και NCQ και 300mb/s χωρίς προβλήματα και με διαφορά γρηγορότεροι από ότι έχω δει μέχρι τώρα.

Αρκεί να ενεργοποιήσεις το SATA 300mb/s με το πρόγραμμα που δίνει η Hitachi.

Η Seagate δίνει ένα firmware update για κάποιους από τους νέους Seagate SATA 300mb/s που υποτίθεται οτι λύνει τα προβλήματα με τις μητρικές Nforce4 αλλά όχι πάντα.

Όσο για τους WD πρόσεξε καλύτερα τα χαρακτηριστικά αν είναι και NCQ και 300mb/s (δεν είναι).

φιλε μου δε μου λες αυτοι οι hitachi απο θορυβο τι λενε?? θελω να παρω εναν 80αρη για να βαλω το λειτουργικο μεσα και σκεφτομαι hitachi σατα2 με ncq αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι το οτι δεν ξερω κατα ποσο ειναι αθορυβος... κυριως με ενδιαφερει σε idle κατασταση αν κανουν θορυβο.. :)

Link to comment
Share on other sites

O Τ7Κ250 ειναι οντως απο τους πιο γρηγορους στην κατηγορία του, ειδικα σε access times.

Τον έχω μερικους μηνες τωρα και μπορω να πω οτι ειναι πολυ αθυρυβος, ακουγεται λιγο στην αρχη οταν ξεκιναει και μετα σε idle σχεδον καθολου.

Όσο για τη φασαρια με τα online shops δεν καταλαβαινω που κολας. Πιο ευκολα το αγοραζεις αφου δεν χρειάζεται να πας αλλα στο φερνουν, πληρώνεις αντικαταβολή οπότε δεν εχεις να φοβάσαι κάτι, και βρισκεις και μεγαλυτερη ποικιλια-καλύτερες τιμές

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [28-04-2006 15:05]

Όσο για τη φασαρια με τα online shops δεν καταλαβαινω που κολας. Πιο ευκολα το αγοραζεις αφου δεν χρειάζεται να πας αλλα στο φερνουν, πληρώνεις αντικαταβολή οπότε δεν εχεις να φοβάσαι κάτι, και βρισκεις και μεγαλυτερη ποικιλια-καλύτερες τιμές

Απλώς δεν ήθελα να πάρω σκληρό από on-line κτλ...Φοβάμαι το ταχυδρομείο...

Δεν έχω γενικά φοβία με τις on-line αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hellboy [Χθες, στις 18:53]

Απλώς δεν ήθελα να πάρω σκληρό από on-line κτλ...Φοβάμαι το ταχυδρομείο...

Δεν έχω γενικά φοβία με τις on-line αγορές.

To eshop δεν εχει παραρτημα στην Πατρα? Εχουν δικο τους delivery νομιζω. Ασε που για να παθει ζημια πρεπει να φαει γερο μπαμ. Φοβασαι τη courier μεσα στην ιδια σου την πολη χωρις να σκεφτεσαι τι φορτηγο και αεροπλανο εφαγε ο δισκουλης για να ερθει Ελλαδα απο κανενα εργοστασιο της Κινας?

Εγω θα προτιμουσα τους seagate. Hitachi δεν εχω δοκιμασει. Απλα για μενα οι seagate ειναι πολυ ησυχοι και μακραν οι πιο αξιοπιστοι. Και οι samsung ειναι καλοι αλλα δεν εχω δουλεψει πολλους. 3-4 80αρηδες samsung παντως με εβγαλαν ασπροπροσωπο. Με τους WD μαλλον ειμαι γκαντεμης, εχω στειλει rma σχεδον οσους ειχα παρει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gr_God

To eshop δεν εχει παραρτημα στην Πατρα? Εχουν δικο τους delivery νομιζω. Ασε που για να παθει ζημια πρεπει να φαει γερο μπαμ. Φοβασαι τη courier μεσα στην ιδια σου την πολη χωρις να σκεφτεσαι τι φορτηγο και αεροπλανο εφαγε ο δισκουλης για να ερθει Ελλαδα απο κανενα εργοστασιο της Κινας?

Το eshop έχει παράρτημα αλλά δεν έχει hitachi...

Kαι αυτο που φοβάμαι είναι το αν έχει βλάβη αμέσως...

Αν είναι σε μαγαζί πας και τους τον γυρίζεις, αν είναι σε on-line κάθεσαι

και τον στέλνεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα σε σκληρους θα δεις μονο μεταξυ 7200 και 10000rpms και οχι σε ισαξια μοντελα.

Τουλαχιστον οχι διαφορα που θα γινει αισθητη απο σενα. Το τι λενε τα προγραμματα ειναι αλλη ιστορια.

Παρε οποιον 250αρη βρεις ειτε Hitachi ειτε Seagate ειτε WD.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.