Jump to content



NTFS write support


Dr.Paneas

Recommended Posts

Θέλω να έχω δικαιώματα read αλλά και write στο NTFS των Windows την στιγμή που βρίσκομαι στα SUSE 10. Επίσης θέλω να μπορώ να βλέπω και τροποποιώ αρχεία του SUSE την στιγμή που βρίσκομαι στα Windows.

Μπορώ ;:blink:

Προς το παρών έχω καταφέρει να βλέπω τα αρχεία που υπάρχουν στο Partition των Windows από το SUSE 10 (βασικά το έκανε κατά την εγκατάσταση αυτόματα mounted ως hda οπότε δεν χρειάστηκε να κανω κατι).:flower: χωρίς όμως να μπορώ να τα τροποιήσω. Απλά read...:magic:

Link to comment
Share on other sites

Write @ ntfs σημαίνει ότι θες κάποιο module που να μπορεί να γράφει σε ntfs.

Υπάρχει:

1) native υποστήριξη στον kernel, δεν το χω δοκιμάσει, θεωρούνταν πολύ experimental και δεν ξέρω αν τα καταφέρνει.

2) captive ntfs: ένα προγραμματάκι (το έχει το Kanotix by default στη διανομή) που σου τσιμπάει κάποια αρχεία από την εγκατάσταση των win και μπορείς και γράφεις - διαβάζεις ntfs "σαν τα win". Για οδηγίες χρήσης -και- του captive, εδώ:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=18565

Το Captive είναι δοκιμασμένο με επιτυχία από εμένα, η αξιοπιστία του στη διαχείριση ntfs δίσκου είναι περίπου παρόμοια με το να βάλεις ntfs support στα win98, δεν έχω κάνει εκτεταμένες δοκιμές αλλά θα το εμπιστευόμουνα :)

edit: παρεμπιπτόντως, το chmod 777 δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σχέση με αυτό που ρωτάς, πέραν του ότι δίνοντας την εντολή με 777 δεν είναι δυνατόν να δώσει write permission σε ένα read only partition ;)

Ο τίτλος σου μάλλον θα έπρεπε να είναι: NTFS write support στο Linux ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

ναι, για ext2/etx3 υπάρχει το ext2fsd

http://ext2fsd.sourceforge.net/

όταν το δουλεύεις χάνεις το journaling,

και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι,

γιατί δεν τό χω δοκιμάσει ποτέ.

Πρωτόγονα δεν είναι καθόλου, το captive είναι μια χαρά.

Μπορείς να βάλεις στο fstab σου κάποιο συγκεκριμένο δίσκο να στον φορτώνει με το captive, και να τον βλέπεις σαν idiot user με shortcut στο desktop.

Link to comment
Share on other sites

Το Ext2fsd πολυ παιδεμα ειναι...

Οσο αναφορά το captive στο Link που δινεις αναφερεται οτι το Captive χρησιμοποιεί αρχεία από το SP1. Εγω δεν έχω ούτε το SP1 installed ... Δεν θα παίξει ;

Επίσης αναφέρεις μια διαδικασία κατα την οποία κανεις mount το NTFS. Εγω όπως σου είπα το εχω κανει αυτο (δηλαδή έχει γίνει αυτόματα). Οπότε τι να κανω ; να εχω δυο Mounted NTFS που στην ουσια θα ειναι το ιδιο αλλα με διαφορετικα δικαιώματα ; ή θα ήταν καλύτερο να τροποποιήσω το ήδη mounted ntfs στο fstab σε συνδιασμό με το captive ;

Thanx man

ΥΣ:Idiot user ????

Link to comment
Share on other sites

Στον πυρήνα υπάρχει υποστήριξη ntfs για διάβασμα και για γράψιμο σε ισομεγέθες block μόνο. Γενικά αν θες να μοιράζεσαι και να γράφεις αρχεία ανάμεσα στα 2 λειτουργικά χρησιμοποίησε fat32.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Επίσης αναφέρεις μια διαδικασία κατα την οποία κανεις mount το NTFS. Εγω όπως σου είπα το εχω κανει αυτο (δηλαδή έχει γίνει αυτόματα). Οπότε τι να κανω ; να εχω δυο Mounted NTFS που στην ουσια θα ειναι το ιδιο αλλα με διαφορετικα δικαιώματα ; ή θα ήταν καλύτερο να τροποποιήσω το ήδη mounted ntfs στο fstab σε συνδιασμό με το captive ;

Δεν μπορείς να έχεις ένα partition φορτωμένο με 2 "τρόπους", έλεοc!

Unix είναι, όχι windows!!!!!

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

ΥΣ:Idiot user ????

για σένα λέω :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Γενικά αν θες να μοιράζεσαι και να γράφεις αρχεία ανάμεσα στα 2 λειτουργικά χρησιμοποίησε fat32.

Συμφωνώ ότι είναι ο ασφαλέστερος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.