Jump to content



windows x64 αξιζει τον κοπο ;


tonybros

Recommended Posts

Χρονια πολλα σε ολους.

Επειδη το συστημα αρχιζει και ψιλοκολλαει ηθελα να ξαναπερασω τα windows και αναρωτιομουν εαν θα αξιζε τον κοπο να περασω windows x64. (το συστημα εχει amd s-939 3200+ , gigabyte ga-k8nf-9 me nf4, gigabyte nvidia 6600 pci express 256 mb).

πως πανε απο συμβατοτητες; και γενικα σε σχεση με τα winxp pro gr υπαρχει ουσιαστικη διαφορα σταθεροτητας, ταχυτητας, συμπεριφορας; Η να ξαναβαλω τα winxp pro και να ληξει η υποθεση.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

σε πολλες περιπτωσεις τα 32αρια ειναι πιο γρηγορα απο τα 64bit,η δικη μου γνωμη ειναι οτι ακομη ειναι νωρις για να δεις μεγαλες διαφορες απο τα 64bit

Link to comment
Share on other sites

Aπό άτομα που ασχολούνται με 64bit optimized προγράμματα (επεξεργασία φώτο/ήχου/βίντεο/3Δ) ξέρω να σου πω ότι έχουν δει διαφορές και όπως ισχυρίζονται, σημαντικές. Αν δεν ασχολήσε με τέτοια πράγματα, WinXP Pro SP2 καρφωτό από μένα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινό λειτουργικό...όχι δεν αξίζουν...

’μα είναι να το βάλεις παράληλα με τα XP Sp2 και να λές ότι έχεις και τα 64βιτ..οκ..

Είναι πιο γρήγορα...αλλά τα προβλήματα με τους drivers ειναι μεγάλο...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tonybros

τον υπολογιστη μου τον χρησιμοποιω κυριως για ψυχαγωγια. δλδ mp3, ripping, photoshop

internet κτλ.

Τότε με ένα Linuxaki μια χαρα θα κάνεις την δουλειά. Μόνο που δεν έχει Photoshop , θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις Gimp ή να το τρέχεις από το Wine

Βάλε ένα Debian based distro π.χ. Ubuntu , Kubuntu

dont spam use the "edit"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.