Jump to content



Κουτί Ψυγείο - Ακούω απόψεις


Alucard

Recommended Posts

Λοιπόν τον τελευταίο καιρό μου έχει μπεί η ιδέα να φτιάξω ένα κουτί που στην ουσία θα είναι η μητρική με όλα τα περιφερειακά μέσα σε ένα ψυγείο.

Από τις γνώσεις (τις λιγοστές περί ψυξεως) που έχω ξέρω ότι δημιουργείται πάγος από την υγρασία που υπαρχει στον αέρα. Σκέφτηκα λοιπόν να "βουλώσω" αεροστεγώς το κουτί έτσι ώστε να μην περνάει καθόλου αέρας, όπως επίσης και υγρασία. Έχω βρεί κάτι κιτάκια με το γνωστό στους περισσότερους Silica Gel, που ρουφάει στην ουσία την υγρασία. Η εταιρία έχει φτιάξει κουτάκια με 40γρ. από Silica Gel, το οποίο μπορεί να κάνυ αφύγρανση μέχρι και 1 κυβικού μέτρου! Όπως επίσης ισχυρίζονται ότι εάν είναι σε αεροστεγές χώρο κρατάει πάνω από 1 χρόνο χωρίς να χρειάζεται "ανακύκλωση" το κιτάκι αυτό.

Από ότι μου είπε ένας φίλος ψυκτικός μπορεί να μου βρεί συμπιεστή από ψυγείο καθώς και να με βοηθήσει να το φτιάξουμε.

Εάν γίνεται κάτι τέτοιο μιλάμε για απόλυτα Fanless σύστημα με τον μόνο ήχο να ακούγεται να είναι αυτός του μοτέρ του ψυγείου (<28dB). Εκτός και αν βέβαια βάλω κανα 2 12αρια να κάνουνε κυκλοφορία αέρα.

Τί λέτε; Θα δουλέψει, η θα βρώ κάποια μέρα τιν μητρική να είναι ένας κύβος πάγου?

Link to comment
Share on other sites

αν και εχεις κανει καποιες σωστες σκεψεις σχετικα με το αεροστεγες και το σιλικα τζελ για αφυγρανση νομιζω οτι παραλειπεις το θερμικο φορτιο.

σκεφτηκες οτι το ψυγειο του σπιτιου σου που κρατα παγωμενα μερικα κιλα τροφιμα εχει αρκετη διαφορα απο καμια 300αρια και βαλε watt ενος επεξεργαστη μιας καρτας γραφικων κλπ κλπ?

δηλαδη απο τη μια καταλαβαινω οτι με την απολυτη στεγανοποιηση αφυγρανση δεν θα εχεις υγροποιηση του αερα......απο την αλλη ολο αυτο το θερμικο φορτιο που θα πηγαινει?

Link to comment
Share on other sites

Μα ο συμπιεστής δέν θα παίρνει ρεύμα από το τροφοδοτικό του υπολογιστή. Και από όσο ξέρω ο μικρότερος συμπιεστής είναι 1/16 του ίππου. Όσο αφορά το θερμικό φορτίο΄, άν εννοείς αυτό που νομίζω θα υπάρχουνε οι γρίλλιες που υπάρχουνε και στα ψυγεία μόνο που θα είναι σαφώς μικρότερες από ένα κανονικό ψυγείο.

Από ότι έχω ψάξει στο διαδίκτυο για το πόσο χαλάνε τα ψυγεία βρίσκονται περίπου στα 300-400 watt τα μεγάλα. ’ρα λοιπόν ένας μικρός συμπιεστής δεν θα τραβήξει λογικά και λίγότερη ενέργεια?

Εφόσον δηλαδή αφαιρέσω όλα αυτά τα ενοχλητικά ανεμιστηράκια από το κουτί μου(σύνολο 6) δεν θα υπερκαλύψω της ανάγκες του συμπιεστή.

Το παρόν σύστημα έχει ως εξής:

Τροφοδοτικό: BeQuiet 540W

Μητρική: Abit IC7

CPU: Intel Pentium 4 2.4 (δεν έχει σημασία το OC γιατί δεν έχω πειράξει τις τάσεις του επεξεργαστή)

VGA(και το πιό ανησυχητικό): GeForce 6800 Ultra (στο κουτί γράφει ότι χρειάζεται 480 watt από μόνη της).

Μνήμες: Mushkin Blue Line 2x512

HDD: 1xWD80GB 1xSeagate200GB

2 Optical Drives.

Τώρα επειδή δέν γνωρίζω πόσο ρεύμα τραβάνε όλα αυτά θα ήθελα να μου πεί κάποιος γνώστης το άν θα άντεχε το 540‘τροφοδοτικό να πάρει και τον συμπιεστή.

Και κάτι άλλο. Πιστεύετε ότι θα μπορούσα να αφαιρέσω τους ανεμιστήρες από Μητρική, Επεξεργαστή, και Κάρτας γραφικών, ανταλλάζοντάς τους βέβαια με αρκετά μεγάλα Heatsinks;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alucard [Σήμερα, στις 14:08]

Μα ο συμπιεστής δέν θα παίρνει ρεύμα από το τροφοδοτικό του υπολογιστή.

Και κάτι άλλο. Πιστεύετε ότι θα μπορούσα να αφαιρέσω τους ανεμιστήρες από Μητρική, Επεξεργαστή, και Κάρτας γραφικών, ανταλλάζοντάς τους βέβαια με αρκετά μεγάλα Heatsinks;;

σου απομονωσα τα 2 αυτα κομματια στο ποστ σου γιατι εκει θελω να σταθεις.'

οταν εκανα προηγουμενως συγκριση των βατ ενος ψυγειου με τροφιμα και ενος ψυγειου με κομματια υπολογιστη σαφως και δεν εννοουσα τα βατ του κομπρεσορα.......μιλαω για τα βατ που αποβαλλουν οι συσκευες του υπολογιστη μέσα στον ψυχθέντα χωρο........δηλαδη ολη αυτη η εκλυση θερμοτητας ειναι συνεχιζόμενη (μιας και οι συσκευες θα εκλυουν θερμοτητα συνέχεια).....καμια σχεση δηλαδη με μερικα κιλα τροφιμα τα οποια ΔΕΝ εκλυουν θερμοτητα απο μονα τους.

οποτε ο συμπιεστής δεν αρκει σε καμια περιπτωση ωστε να κρατησει ολες τις επιφανειες κρυες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alucard [Σήμερα, στις 14:08]

Και κάτι άλλο. Πιστεύετε ότι θα μπορούσα να αφαιρέσω τους ανεμιστήρες από Μητρική, Επεξεργαστή, και Κάρτας γραφικών, ανταλλάζοντάς τους βέβαια με αρκετά μεγάλα Heatsinks;;

Θεωρητικα ναι, πρακτικα οχι. Δεν θα μπορει να ισορροπησει το θερμικο ισοζυγιο χαμηλα, εκτος βεβαια αν η δυναμη του ψυγειου σου ειναι αρκετα δυνατη. Εσυ μονος σου ειπες οτι οι δυνατοτεροι κομπρεσσορες ειναι 300-400w. Αν υποθεσουμε οτι δεν υπαρχουν απωλειες, που και μαλιστα οχι μονο υπαρχουν αλλα ειναι πολυ μεγαλες, θεωρητικα μπορουν να μεταφερουν 300w θερμοτητας προς το εξωτερικο του ψυγειου. Μονο ο επεξεργαστης σου σκετος θα αγγιζει τα 100. Οι θερμοκρασιες θα ειναι αρχικα χαμηλες και σιγα σιγα θα ανεβαινουν, το που θα φτασουν ειναι αλλη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως εξήγησα δέν γνωρίζω πολλά από ψυγεία και θέματα ψυκτικών και στην φυσικο-χημεία ήμουνα στόκος :p και σαν Watt κατάλαβα(και μόνο αυτά ήξερα μέχρι τώρα) το ρεύμα και όχι την θερμότητα.

Όσο αφορά το δεύτερο σημείο του πόστ μου το ρωτάω αυτό για να ξέρω εάν η ψύξη που θα δημιουργείται στον χώρο θα αρκει έτσι ώστε να ψύξειτους επεξεργαστές χωρίς χρήση ανεμιστήρα.

δηλαδη ολη αυτη η εκλυση θερμοτητας ειναι συνεχιζόμενη (μιας και οι συσκευες θα εκλυουν θερμοτητα συνέχεια).....καμια σχεση δηλαδη με μερικα κιλα τροφιμα τα οποια ΔΕΝ εκλυουν θερμοτητα απο μονα τους.

Γιαυτό και υπάρχει ο θερμοστάτης στα ψυγεία. Αφού τα τρόφιμα δεν εκλύουνε θερμότητα εάν δεν υπήρχε ο θερμοστάτης, τα πάντα θα ήτανε κατεψυγμένα. Με αυτή τη λογική ελπίζω τουλάχιστον η θερμότητα από τους επεξεργαστές με την ψύξη του χώρου να ισοσταθμιστούνε, αν όχι σε επίπεδα 0 βαθμών σε επίπεδα 10 περιπου βαθμών. Από ότι μου είπε το φιλαράκι που ασχολείται με ψυγεία όλα τα ψυγεία εάν τα αφήσουμε να δουλεύουνε 24χ7 το ψυγείο θα φτάσει στους -1 έως +3 βαθμούς.

Τώρα θα μου πείς ότι ο συμπιεστής θα βγεί off σε 5 μέρες αν δουλεύει 24χ7, αλλά γνωρίζω ότι είναι το σταμάτα-ξεκίνα του συμπιεστή που τον "κουράζει" και στην ουσία τον χαλάει.

Εσυ μονος σου ειπες οτι οι δυνατοτεροι κομπρεσσορες ειναι 300-400w

Εννοούσα την κατανάλωση ρεύματος. Μήπως κατανάλωση ρεύματος και ψύξη χώρου είναι αλληλοστηριζόμενα;

Κάτι τελευταίο. Υπάρχει κάποιο software tool που να μπόρεί να μετρήσει την κατανάλωση του υπολογιστή αναλυτικά(CPU, VGA, RAM) ;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις είναι από πάνω Απλά δε θα λειτουργήσει η διάταξη. Σε καταψύκτη κρεοπωλείου ίσως θα μπορούσε να λειτουργήσει αν μπορούσες να στεγανοποιήσεις εντελώς το κουτί του υπολογιστή και πάλι θα έπρεπε να μεταφέρεις την θερμότητα των εξαρτημάτων με heat pipes έξω από το κουτί

Κατά καιρούς στο net έχω δει τέτοιες φωτογραφίες με pc στημένα μέσα σε ψυγεία.. ίσως να τα έχεις δει κι εσύ Αυτές θα πρέπει να τις θεωρείς απλά αστείες φωτογραφίες από τις πολλές που κυκλοφοράν στο net.

Σου εξήγησαν παραπάνω ότι και συνέχεια να λειτουργεί ένας συνηθισμένος cpmpressoras ψυγείου (150-200w) δε μπορεί να απορροφήσει τις θερμικές εκπομπές όλου του hardware του υπολογιστή που ξεπερνά άνετα τα 300w σε συνθήκες gaming πχ.

Μετά από μια εύκολη αναζήτηση στο lab με κλειδιά το watt calculator βρήκα το παρακάτω θέμα

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=23637

Αν και αυτός ο τρόπος υπολογισμού δεν είναι απόλυτος σε γενικές γραμμές αληθεύει.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί θα είανι απόλυτα αεροστεγές. Θα φαίνεται ακριβώς σαν ένα ψυγείο(μέχρι και τις γριλλιες που υπάρχουνε πίσω από τα ψυγεία θα βάλω).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι το εξής. Αυτή τη στιγμή το PC δουλεύει στους 45 περίπου βαθμούς (CPU) και περίπου 50 η κάρτα γραφικών, με θερμοκρασία χώρου 26-27 βαθμούς.

Εφόσον η θερμοκρασία χώρου πέσει στουσ 0-10 βαθμούς γιατί να μην μπορεί σε έναν αεροστεγές χώρο, να πέσει (αποκλείται να φτάσει ο επεξεργαστής στους 0 μην λεμε και οτι θέλουμε) περίπου στους 10-20 θαθμούς.

Αυτό που θελω είναι όχι να φτάσω σε σημεί ψύξης τους επεξεργαστές αλλά να δημιουργήσω ένα εξολοκλήρου custom μηχάνημα με την απόλυτη απώλεια ανεμιστήρων.

Ευχαριστώ για το Link. Από ότι έδειξε καταναλώνω περίπου 276 Watt σε 100% χρήση του CPU.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alucard [Σήμερα, στις 14:50]

Εννοούσα την κατανάλωση ρεύματος. Μήπως κατανάλωση ρεύματος και ψύξη χώρου είναι αλληλοστηριζόμενα;

Αν ενας κομπρεσσορας καταναλωνε 300w ενεργεια και μπορουσε να μεταφερει 400w θερμοτητας τοτε θα ειχε σπασει καθε νομο για την διατηρηση του αναλοιωτου της ενεργειας. Απο την στιγμη που καταναλωνει 300w, εχει αποδοση 300w -απωλειες, δηλαδη στην περιπτωση σου κοντα τα μισα. Δεν υπαρχει περιπτωση να αποδοσει περισσοτερο απο οτι καταναλωνει γιατι ειναι απλα αδυνατον να συμβει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alucard [Σήμερα, στις 15:09]

Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι το εξής. Αυτή τη στιγμή το PC δουλεύει στους 45 περίπου βαθμούς (CPU) και περίπου 50 η κάρτα γραφικών, με θερμοκρασία χώρου 26-27 βαθμούς.

Εφόσον η θερμοκρασία χώρου πέσει στουσ 0-10 βαθμούς γιατί να μην μπορεί σε έναν αεροστεγές χώρο, να πέσει (αποκλείται να φτάσει ο επεξεργαστής στους 0 μην λεμε και οτι θέλουμε) περίπου στους 10-20 θαθμούς.

Nαι αλλα τωρα το μηχανημα σου δεν ειναι αεροστεγες. Η θερμοτητα μεταφερεται στον αερα και με αυτον στο περιβαλλον. Σε αεροστεγες συστημα ΠΟΥ θα παει? Στηριζεσαι μονο στην δυναμη του κομπρεσσορα σου εκει για να μεταφερει την θερμοτητα εξω. Yπαρχει κουτι (κανονικα στην αγορα προς πωληση μιλαμε) που εχει ενσωματωμενο ενα μικρο αιρκοντισιον και βοηθαει λιγο στις θερμοκρασιες, αλλα δεν ειναι και αεροστεγες.

edit : Και κατι που μου περασε απο το μυαλο...πως στα κομματια ειναι δυνατον να δουλεψει ενα ψυγειο αεροστεγως? Δεν εχω δει ποτε αεροστεγες ψυγειο. Και πως θα εχεις προσβαση στο pc, στα drives κτλ? Αποκλειεται να κανεις τετοια μονωση ωστε να μην μπαινει αερας απο πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 14:56]

Σου εξήγησαν παραπάνω ότι και συνέχεια να λειτουργεί ένας συνηθισμένος cpmpressoras ψυγείου (150-200w) δε μπορεί να απορροφήσει τις θερμικές εκπομπές όλου του hardware του υπολογιστή που ξεπερνά άνετα τα 300w σε συνθήκες gaming πχ.

Από τη στιγμή που η πυγή θερμότητας (PC) δίδει μεγαλύτερα ποσά θερμότητας από αυτά που μπορεί να απορροφησει ένα συνηθισμένο ψυγείο σπιτιού η θερμοκρασία δε θα μείνει ούτε καν κοντά στους 0 συνεχώς θα ανεβαίνει

Και αν κρατήσεις το ψυγείο με κλειστή πόρτα σου υπόσχομαι ότι θα δεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες από αυτές που θα είχες αν το άφηνες στο περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

περι ψυγειου δεν εχω να πω-προσθεσω τιποτα!

Αλλα αν θες ενα αθορυβο συστημα μπορεις πολυ απλα να βαλεις υδορψυξη σε cpu-καρτα-chipset και με ενα τριπλο ψυγειο να κανεις ανετα την δουλεια σου!(ακομα και χωρις ανεμηστηρα στο ψυγειο)

επισης τα 450watt που ανεφερες οτι θελει μονο η καρτα...

αυτα αφορουν συνολικα του μηχανηματος..(και με μικροτερο παλι κανεις την δουλεια σου αλλα δεν χρειαζεται να βρεις το οριακο psu για το pc σου)

Link to comment
Share on other sites

edit : Και κατι που μου περασε απο το μυαλο...πως στα κομματια ειναι δυνατον να δουλεψει ενα ψυγειο αεροστεγως? Δεν εχω δει ποτε αεροστεγες ψυγειο. Και πως θα εχεις προσβαση στο pc, στα drives κτλ? Αποκλειεται να κανεις τετοια μονωση ωστε να μην μπαινει αερας απο πουθενα.

Ένα ψυγείο είναι αεροστεγές, όχι απόλυτα όμως. Το κουτί που έχω είναι το εξής.

http://www.yycase.com/yy-0221.htm

Από ότι βλέπεις είναι χωρισμένα τα οπτικά με την μητρική και πέρα από τις τρύπες που υπάρχουνε για τις βίδες στήριξης της μητρικής υπάρχει ένα μικρό "παράθυρο" για να περάσουνε τα IDE και τα καλώδια ρεύματος. Μια σιδερένια πλάκα και αρκετή σιλικόνη πιστεύω ότι είναι αρκετή για να το στεγανοποιήσεις.

Στην τελική δεν με πολυενδιαφέρουν να κρυώσουν οι σκληροί δίσκοι μιας και αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε 26 και 30 βαθμούς κελσίου.

Και δεν διατίθομαι να πληρώσω 300+ για υδόψυξη :p

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... προχωράς στα κατασκευάσθηκα ε?

Αυτό δε σου λέει τίποτα?

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 15:17]

Από τη στιγμή που η πυγή θερμότητας (PC) δίδει μεγαλύτερα ποσά θερμότητας από αυτά που μπορεί να απορροφησει ένα συνηθισμένο ψυγείο σπιτιού η θερμοκρασία συνεχώς θα ανεβαίνει

Υδροψυξη φτιάχνεις και με 150ε (όχι από εξαρτήματα εμπορίου pc)

Ενώ ένα ψυγείο είναι φτηνότερο

οκ καλή συνεχεία με το project :T:

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω οτι ακομα δεν εχεις πειστει οτι το εγχειρημα σου δεν θα πετυχει...........

κανε το εξης ανεξοδο σχετικα ωστε να μην καψεις το καλο σου συστημα......

φτιαξε το κουτι ψυγειο που λες......βαλε επανω μια μητρικη της πλακας και εναν επεξεργαστη με μεγαλη ψυκτρα ακομα περισσοτερο της πλακας με μια μνημη ακομα της πιο πλακας......ανοιξε το συστημα και αστο να δουλεψει χωρις ανεμηστιρες.......τσεκαρε τις θερμοκρασιες μεσα απο το bios......και πες μας μεσα σε ποση ωρα ο επεξεργαστης σου θα πιασει 3ψηφιο νουμερο σε θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά greekfragma αν βάλει ένα σύστημα ως PIII και το αφήσει idle μπορεί και να κρατηθούν οι βαθμοί σε λογικές θερμοκρασίες Αυτό δε σημαίνει τίποτα

Ας το κάνει το project θα έχουμε και εντυπωσιακές φωτογραφίες μετά:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 15:40]

Κοιτά greekfragma αν βάλει ένα σύστημα ως PIII και το αφήσει idle μπορεί και να κρατηθούν οι βαθμοί σε λογικές θερμοκρασίες Αυτό δε σημαίνει τίποτα

Ας το κάνει το project θα έχουμε και εντυπωσιακές φωτογραφίες μετά:)

για ποση ωρα?και εαν μιλαμε για ΡΙΙΙ τοτε σιγουρα ο φιλος θα δει οτι εαν κρατηθει ο ΡΙΙΙ στους 40 βαθμους τοτε δεν μπορει σε καμια περιπτωση ο 2.4@3.2 να κρατηθει το ιδιο........ποσο μαλλον εαν υπαρξει και μια 6800ουλτρα........;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε άσε το παιδί να κάνει τη δουλεία του δε θα πάθει τίποτα το hardware του μόλις ανεβάσει λίγο παραπάνω temps θα κλείσει τα πάντα τώρα έχουν προστασία υπερθέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gr_God

Αν ενας κομπρεσσορας καταναλωνε 300w ενεργεια και μπορουσε να μεταφερει 400w θερμοτητας τοτε θα ειχε σπασει καθε νομο για την διατηρηση του αναλοιωτου της ενεργειας. Απο την στιγμη που καταναλωνει 300w, εχει αποδοση 300w -απωλειες, δηλαδη στην περιπτωση σου κοντα τα μισα. Δεν υπαρχει περιπτωση να αποδοσει περισσοτερο απο οτι καταναλωνει γιατι ειναι απλα αδυνατον να συμβει αυτο.

Κατ'αρχάς η ενέργεια που καταναλώνει απο την πριζα ενας συμπιεστης ειναι διαφορετική απο αυτήν που απάγει. Και η ηλεκτρική ενέργεια και η ψύξη (δηλ η απαγωγή θερμότητας προσδίδουν ενέργεια στο σύστημα-μέσο (εδώ το φρέον του ψυγείου). Για να ισορροπήσει το ισοζύγιο πρέπει να αποβληθεί, και αυτό γίνεται απο τις "γρίλλιες" δηλαδή το condenser-εναλλάκτη του συστήματος. Επειδή λοιπόν στις ψυκτικές εγκαταστάσεις (που καλούνται και αντλίες θερμότητας) δεν έχει νόημα κάποιος συντελεστής απόδοσης αφού δεν υπάρχει ωφέλιμο έργο ή ενέργεια (αντίθετα επιθυμητή είναι η κατα το δυνατόν μεγαλύτερη απορρόφηση ενέργειας) χρησιμοποιείται ο συντελεστης συμπεριφοράς (COP, δες και εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance) που συσχετίζει το έργο που προσδίδεις (δηλ την ενέργεια απο την πρίζα) με την ΣΥΝΟΛΙΚΗ αποβαλλόμενη θερμότητα, δηλαδή το άθροισμα την ενέργειας απο την πρίζα και της θερμότητας που αποβάλλεται απο το ψυχόμενο μέρος (πχ το PC). Μια τυπική τιμή του συντελεστή αυτού είναι γύρω στο 2.5 (κανε και καποιους απλούς με τον τελευταιο τύπο με τις θερμοκρασίες που υπαρχει στο link στη wikipedia και καπου εκει θα καταλήξεις) (θεωρώντας Tcold=-40C, Thot=+50C για ενα τυπικο Phase change σύστημα, και βεβαια τις θερμοκρασιες τις κανεις απολυτες με +273). Αυτό σημαίνει πως αν ο συμπιεστης καιει απο την πριζα 100W, οι "γριλιες" του ψυγειου θα βγαζουν 250W, άρα θα απορροφούνται 150W απο το PC. Δεν είναι λοιπον αδυνατον ένας συστημα ψυξης με αλλαγη φασης να εχει μεγαλύτερη ψυκτική ισχύ απο την ισχύ του κομπρέσσορα, θα έλεγα οτι ειναι μαλλον το συνηθισμενο.

Όσο για την ιδεα που έχεις οπως σου ειπαν και οι αλλοι το ψυγειο ΔΕΝ θα μπορει να κρατησει τη θερμοκρασια χαμηλά στο εσωτερικο του αν εχεις μεσα του ενα PC να βγαζει 200-300W θερμότητας ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Τα ψυγεια ειναι φτιαγμενα να κρατανε χαμηλή θερμοκρασια βασικα με τη μονωση τους και ο συμπιεστης δουλεύει μια στο τοσο για να αντισταθμίσει τις απώλειες ψύξης (ή σωστότερα την διείσδυση θερμότητας) μεσω τις μόνωσης ή απο τα ανοιγματα της πορτας. Νομίζω οτι απο άποψη απόδοσης πρώτα απολα θα ειναι ανεπαρκές το condenser καθώς είναι σχεδιασμένο χωρίς ενεργητική ψύξη (ανεμιστήρες) για να ζεσταίνεται για λίγο και μετα να κρυώνει σιγά σιγά. Αν ο κομπρέσσορας δουλέυει συνέχεια δε νομιζω οτι θα ανταπεξέλθει. Εκτός αυτού δεν ξέρω αν και ο ίδιος ο κομπρέσσορας μπορεί να αντέξει συνεχή χρήση.

Αν σκοπεύεις να το κάνεις πάντως θα σου πρότεινα να βρεις καμια εξωωτερική μονάδα απο κλιματιστικό αφού έχει ΠΟΛΥ μεγαλυτερο condenser + συμπιεστη που οφείλει να αντεχει συνεχή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια δεν σας αμφισβητώ σε καμία περίπτωση απλά ρωτάω. Μικρό παιδί είμαι και μαθαίνω :p

’μα βαλω εναν κομπρέσορα δηλαδή 500-600 watts και παλι θα υπάρχει πρόβλημα? Και τί διαφορά έχουνε οι κοπρέσσορες από το ψυγείο από αυτούς της κατάψυξης;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.