Jump to content



Κουτί Ψυγείο - Ακούω απόψεις


Alucard

Recommended Posts

Το θέμα είναι οτι θα πρέπει:

α) Ο κομπρέσσορας να αντεχει να δουλέυει συνεχεια

β) Να παρέχεις ικανοποιητική ψύξη στο condenser του ψυγειου το οποιο τωρα θα ζεσταίνεται ΠΟΛΥ περισσότερο απο όταν δεν έχεις το PC μεσα, και ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ’ρα μάλλον θα χρειαστείς μεγαλύτερο/πιο αποδοτικο condenser και με κάποιον ανεμιστηρα πανω.

Γενικά έχω την εντύπωση οτι δεν το έχεις πιάσει καλά εξαρχής το θέμα. Η λύση δεν είναι απαραίτητα δυνατότερος συμπιεστής γιατί τότε θα σου βγάζει ακομα περισσότερη ζέστη.

Και βεβαια με 500W+300W απο συμπιεστη + PC στο δωματιο σου πάρε και ενα κλιματιστικό 20.000BTU για το καλοκαιρι, και αρχιζε να μαζευεις λεφτα για το λογαριασμο της ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να φτιάξουμε ένα κλιματιστικό 120x120mm και να το βάλουμε στην είσοδο του αέρα στο κουτί?

Τόσος κόπος αξίζει μόνο άμα θέλεις να γίνεις "ο πρωτοπόρος με το PC-ψυγείο" κατά τη γνώμη μου και όχι για να μειώσεις τον θόρυβο. Εγώ με 4 SilenX (των 14db και 64cfm) έχω βρεί την υγειά μου στο θέμα θόρυβος (ποιός θόρυβος?) :) Προχτές που γύρισα από 1 βδομάδα πασχαλινών διακοπών, νόμιζα πως ήταν σβηστό το PC!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Σήμερα, στις 16:43]

Κατ'αρχάς η ενέργεια που καταναλώνει απο την πριζα ενας συμπιεστης ειναι διαφορετική απο αυτήν που απάγει. Και η ηλεκτρική ενέργεια και η ψύξη (δηλ η απαγωγή θερμότητας προσδίδουν ενέργεια στο σύστημα-μέσο (εδώ το φρέον του ψυγείου). Για να ισορροπήσει το ισοζύγιο πρέπει να αποβληθεί, και αυτό γίνεται απο τις "γρίλλιες" δηλαδή το condenser-εναλλάκτη του συστήματος. Επειδή λοιπόν στις ψυκτικές εγκαταστάσεις (που καλούνται και αντλίες θερμότητας) δεν έχει νόημα κάποιος συντελεστής απόδοσης αφού δεν υπάρχει ωφέλιμο έργο ή ενέργεια (αντίθετα επιθυμητή είναι η κατα το δυνατόν μεγαλύτερη απορρόφηση ενέργειας) χρησιμοποιείται ο συντελεστης συμπεριφοράς (COP, δες και εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance) που συσχετίζει το έργο που προσδίδεις (δηλ την ενέργεια απο την πρίζα) με την ΣΥΝΟΛΙΚΗ αποβαλλόμενη θερμότητα, δηλαδή το άθροισμα την ενέργειας απο την πρίζα και της θερμότητας που αποβάλλεται απο το ψυχόμενο μέρος (πχ το PC). Μια τυπική τιμή του συντελεστή αυτού είναι γύρω στο 2.5 (κανε και καποιους απλούς με τον τελευταιο τύπο με τις θερμοκρασίες που υπαρχει στο link στη wikipedia και καπου εκει θα καταλήξεις) (θεωρώντας Tcold=-40C, Thot=+50C για ενα τυπικο Phase change σύστημα, και βεβαια τις θερμοκρασιες τις κανεις απολυτες με +273). Αυτό σημαίνει πως αν ο συμπιεστης καιει απο την πριζα 100W, οι "γριλιες" του ψυγειου θα βγαζουν 250W, άρα θα απορροφούνται 150W απο το PC. Δεν είναι λοιπον αδυνατον ένας συστημα ψυξης με αλλαγη φασης να εχει μεγαλύτερη ψυκτική ισχύ απο την ισχύ του κομπρέσσορα, θα έλεγα οτι ειναι μαλλον το συνηθισμενο.

Εγω τα ξερω αυτα, ειπα ομως να μην το παραξηλωσω γιατι μονο εγω θα καταλαβαινω τι λεω.

Ο COP ισχυει μονο σε ιδανικο συστημα, οχι σε πραγματικο. Eνας τυπος ειναι. Σε πραγματικο εχεις να υπολογισεις απο την θερμοτητα που παραγει ο ιδιος ο κομπρεσσορας εως και τις τριβες και θερμικες ιδιοτητες του αεριου μεσα στις σωληνωσεις του. Επισης ισχυει για το ιδιο το ψυκτικο συστημα και μονο, οχι αν του βαλεις προσθετες εξωτερικες πηγες θερμοτητας. Θελεις ολοκληρη ερευνα να το υπολογισεις και θα δεις οτι η καταναλωση ακομα και στα πιο ιδανικα συστηματα ειναι τουλαχιστον εφαμιλη της μεταφορας ενεργειας.

Τουλαχιστον την θερμοδυναμικη την εχω περασει. :p

Θελεις πρακτικο παραδειγμα? Ενα prometeia που ειναι για 90-100w επεξεργαστη απορροφα περιπου 250-300w απο την πριζα...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, σορρυ αν καταλάθος σου έκανα μαθημα θερμοδυναμικής, και εγώ δεν είμαι κανένας ειδικός. Πάντως νομίζω συμφωνούμε οτι η σχέση ψυκτικής ισχύος και κατανάλωσης δεν προκύπτει άμεσα απο την διατήρηση ενέργειας όπως λες:

Αρχική απάντηση από Gr_God

Αν ενας κομπρεσσορας καταναλωνε 300w ενεργεια και μπορουσε να μεταφερει 400w θερμοτητας τοτε θα ειχε σπασει καθε νομο για την διατηρηση του αναλοιωτου της ενεργειας. Απο την στιγμη που καταναλωνει 300w, εχει αποδοση 300w -απωλειες, δηλαδη στην περιπτωση σου κοντα τα μισα. Δεν υπαρχει περιπτωση να αποδοσει περισσοτερο απο οτι καταναλωνει γιατι ειναι απλα αδυνατον να συμβει αυτο.

Γενικα μιλώντας πάντως μήπως αν κάνεις μια παραχώρηση στην ψυχρή θερμοκρασία θα κερδίσεις σε απόδοση (COP); Εννοώ οτι αν πχ σου αρκουν 0C και δε θες 40C μπορεις να ρυθμίσεις το σύστημα αλλιώς ώστε να έχει καλύτερο COP;

Συγκεκριμένα το Prometeia, Vapochil και Σια είναι ρυθμισμένα για αυτό το θερμικό φορτίο (νομίζω οτι αντεχουν μεχρι 140-150W αλλα δεν ειναι εκει το θεμα) ωστε να έχουν κατα το δυνατον χαμηλότερες θερμοκρασίες. Αν τους βαλεις 200-300W φορτίο και το ρυθμίσεις αντίστοιχα αποκλείεις να μπορεί να το κρατήσει στους 0C? Κάτι τέτοιο νομίζω αρκεί στο φίλο Alucard αφου πρακτικά θελει κρυο αέρα, και οχι πολύ κρύο ωστε να μην εχει πρόβλημα υγροποίησης.

Δεν είμαι ειδικός, κι εγώ μια θερμοδυναμική έχω περάσει :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Σήμερα, στις 19:05]

Αν τους βαλεις 200-300W φορτίο και το ρυθμίσεις αντίστοιχα αποκλείεις να μπορεί να το κρατήσει στους 0C? Κάτι τέτοιο νομίζω αρκεί στο φίλο Alucard αφου πρακτικά θελει κρυο αέρα, και οχι πολύ κρύο ωστε να μην εχει πρόβλημα υγροποίησης.

Φυσικα και δεν γινεται. Δεν ρυθμιζεται! Εχει καποια συγκεκριμενη συμπεριφορα και αποδοση, δεν γυρνας ενα διακοπτη και αντες βγαλαμε 300w αποδοση. Και οπως ειπα εχει θερμικη αποδοση 150w περιπου οπως λες και εσυ και καταναλωνει καμια 300αρα απο την πριζα. Εκτος αυτου λειτουργει και με (σχεδον) αμεση επαφη με αυτο που ψυχει, δεν παρεμβαλεται αερας οπως στην περιπτωση του φιλου μας το οποιο συνεπαγεται μαζικες απωλειες (λογω μεταφορας θερμοτητας με συναγωγη και ακτινοβολια και οχι με αγωγη).

Ο φιλος μας θα εχει μεγαλο προβλημα αφου θελει κρυο *ακινητο* αερα σε αεροστεγες συστημα. Με τιποτα ενα απλο ψυγειακι δεν θα εχει την δυνατοτητα να κρατησει τον αερα κρυο με τοσες πηγες θερμοτητας, θα γινει φουρνακι το ψυγειακι μετα απο λιγο.

Φυσικα συμφωνουμε οτι η σχεση ψυκτικης ισχυος και καταναλωσης δεν βγαινει τοσο αμεσα, ειπα να το απλοποιησω λιγο. Αλλα ειναι πρακτικα απιθανο να εχεις μικροτερη καταναλωση απο ψυκτικη ισχυ απ'οσο ξερω. Τωρα σε κανενα ειδικο συστημα η συγκεκριμενη εφαρμογη ισως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι μπορείς να το ρυθμίσεις, οπως πχ ψαχνονται οσοι εχουν custom watercooling με το μήκος του τριχοειδούς, την ποσότητα του αερίου στο κύκλωμα κλπ. Ετσι έχεις κάποιον έλεγχο πιστεύω στον κύκλο σε πιέσεις, θερμοκρασίες κλπ.

Το οτι δεν εχει αμεση επαφή δεν έχει θερμικές αλλα θερμοκρασιακές απώλειες, δηλαδή δεν αυξάνονται τα Watt, αλλά η εθρμοκρασιακή διαφορά, πχ σε ενα direct die εχει -45 το evaporator Και -40 η CPU, στο ψυγειο έχει -10 το στοιχείο ψύξης, 0 ο αέρας, και 10 η CPU.

Σημείωση: Δεν αναφερόμουν σε οικιακό ψυγείο αλλά σε σύστημα κλάσης Prometeia

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gr_God [Χθες, στις 18:35]

Θελεις πρακτικο παραδειγμα? Ενα prometeia που ειναι για 90-100w επεξεργαστη απορροφα περιπου 250-300w απο την πριζα...

Αν κατάλαβα καλά οι 2 χ Opteron που καταναλώνουν 164watt θα τραβάνε 500watt από την μπρίζα???

(Αμαν, πρέπει να βρώ γκόμενα στην ΔΕΗ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss [Σήμερα, στις 12:55]

Αν κατάλαβα καλά οι 2 χ Opteron που καταναλώνουν 164watt θα τραβάνε 500watt από την μπρίζα???

(Αμαν, πρέπει να βρώ γκόμενα στην ΔΕΗ)

Οχι βρε συ, καμια σχεση το ενα με το αλλο! :) Εκει παιζει ρολο το efficiency % του τροφοδοτικου σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Αν κατάλαβα καλά οι 2 χ Opteron που καταναλώνουν 164watt θα τραβάνε 500watt από την μπρίζα???

Όχι ρε για το σύστημα ψύξης prometeia μιλάνε

Το παράδειγμα λέει ότι για να απορρόφηση ένα σύστημα ψύξης με φέρον μια ποσότητα θερμικής ενέργειας θα πρέπει να καταναλώσει πολλαπλάσια ενέργεια

Τα watt της cpu δεν έχουν να κάνουν με αυτή τη λογική

Δεν δίνεις ενέργεια και παίρνεις ένα αντίστοιχα μειωμένο έργο από τον επεξεργαστή

Του δίνης ηλεκτρική ενέργεια δουλεύει ο επεξεργαστής και κατόπιν αυτή η ενέργεια γίνεται θερμική εξ ολόκληρου.

Οκ άλλη υπόθεση ο βαθμός απόδοσης του τροφοδοτικού Αυτό έχει να κάνει με τη συνολική κατανάλωση του συστήματος

Αν μετρήσεις την κατανάλωση των εξαρτημάτων ένα ένα και μετά τη συνολική ενέργεια που καταναλώνει όλος ο υπολογιστής θα δεις ότι έχει δραπετεύσει λίγη επιπλέον ενέργεια από το τροφοδοτικό οι κλασσικές θερμικές απόλυες.

Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες απορρόφησης ενέργειας από ένα σύστημα ψύξης ανάλογα με την ισχύ του, που αναφέρουν ποιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.