Jump to content



Chieftech BA 01 B mod Worklog.


Spyrious

Recommended Posts

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Έχω κάποιες ενστάσεις να κάνω σε πολλά σημεία όσον αφορά περισσότερο το αλουμίνιο και τα leds αλλά αν σ'αρέσει έτσι, οκ. Κάντο όπως ακριβώς εσύ γουστάρεις. ;)

Πάντως σαν δουλειά καλή είναι. Συνέχισε, μη μασάς πουθενά. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Μάγεψες!!!!!

Μπορείς να ανεβάσεις μια φοτο απο την κανονική μεριά του πλαϊνού με το όνομα σου να δω πως φενοντε τα λεντσ???

Ευχαριστώ.Θα βγάλω πολλές φωτό στην συνέχεια.

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Έχω κάποιες ενστάσεις να κάνω σε πολλά σημεία όσον αφορά περισσότερο το αλουμίνιο και τα leds αλλά αν σ'αρέσει έτσι, οκ. Κάντο όπως ακριβώς εσύ γουστάρεις. ;)

Πάντως σαν δουλειά καλή είναι. Συνέχισε, μη μασάς πουθενά. :)

Πες μου ότι θες.Θέλω να ακούω και τα θετικά και τα αρνητικά σχόλια.Θα βοηθήσουν να γίνει πιο καλό το αποτέλεσμα.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θεωρώ οτι κοντεύεις να το πνίξεις στο αλουμίνιο και επίσης με ενοχλεί λίγο η καλωδιούμπα με τα leds. Γι'αυτό σου είπα να βρεις neon string.

Για το αλουμίνιο οι φωτογραφίες πολλές φορές αδικούν και για να συνεχίζεις κάτι θα ξέρεις. Προσωπικά πάντως αν ήταν θα χρησιμοποιούσα τουλάχιστον flat αλουμίνιο και όχι τέτοιου στυλ. Όχι σε όλο το case τουλάχιστον.

Για τα καλώδια επιμένω ωστόσο αν δεν μπορείς να βρεις οκ. Επίσης η χρήση και μπλε και κόκκινων leds μου φαίνεται οτι δεν θα φέρει ιδιαίτερα καλό αποτέλεσμα αλλά και πάλι, εσύ το βλέπεις live, εσύ ξέρεις. :)

edit: Τώρα το ξαναείδα γιατί το χα ξεχάσει... Η λαμαρίνα που έχεις βάλει στο πλαϊνό είναι που με κάνει να ανησυχώ περισότερο...

Link to comment
Share on other sites

1ον για την καλοδιούμπα μην ανυσηχείτε.Δεν θα φαίνεται καθόλου.Εκτός βέβαια πίσω από το πορτάκι.Έχεις δίκιο για τα strings αλλά είναι αρκετά ακριβά θα έλεγα.Θα μου χρειαζόταν περίπου 6 με 8.

2ον ήθελα την διχρωμία ώστε να εναλλάσω από το φωτινό μπλε στο πιο απαλό κόκκινο.

3ον σχετικά με αυτόν τον τύπο αλουμινίου και πάλι μπορεί να έχετε δίκιο ότι το παράκανα.Αλλά νομίζω σε μεγάλες επιφάνειες το απλό αλουμινιο θα ήταν άσχημο.Δεν μπορώ να πω βέβαια και ότε δεν μου αρέσει.Αλλά θα φανεί στο τελικό αποτέλεσμα.

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια σας.

Link to comment
Share on other sites

1α. Όταν ξεκινάς ένα project του μεγέθους αυτού ή προσέχεις τέτοιες λεπτομέρειες και καταλήγεις σε φοβερό αποτέλεσμα ή καταλήγεις να κάνεις ό,τι και όλοι οι άλλοι απλώς με περισσότερη δουλειά. ;) Κατά τη γνώμη μου ούτε πίσω απο το πορτάκι πρέπει να φαίνονται. Η λεπτομέρεια που κάνει τον πρωταθλητή. ;)

1β. Γιατί θα χρειαζόσουν 6 με 8 neon string; θες ένα για το πορτάκι, ένα για το κάτω μέρος της πρόσοψης και ένα για το πλαϊνό. Εκτός αν θες να κάνεις αυτό που λες με τη διχρωμία... Πάντως το αποτέλεσμα θα ήταν μακράαααααν καλύτερο απο όλες τις απόψεις.... :)

2. Ωραίο θα ήταν, συμφωνώ. Απλώς νόμιζα οτι τα ήθελες παράλληλα...

3. Εσύ ξέρεις. Εμείς φωτογραφίες βλέπουμε. :)

Συνέχισε την καλή δουλειά και μην ξεφεύγεις απο το στόχο σου: Την καλή δουλειά. ;) Μπράβο για μέχρι τώρα πάντως. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Μάκης προσέχει την λεπτομέρεια, και αυτό είναι καλό. Όσο για το αλουμίνιο τι το ήθελες σε τόσο μεγάλες ποσότητες? Κατά τα άλλα όμως οφείλω να σε συγχαρώ:clap: :clap: . Τι να πω, μάλλον πρόκειτε για το project της ζωής σου. Πολλή δουλειά ρε παιδάκι μου!!!!!!! Μπράβο πάντως:worship: :worship: :worship: :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασε πάρα πολύς καιρός από την τελευταία φορά που έκανα update.Το κουτί είναι έτοιμο τώρα βέβαια ,αλλά θα ξεκινήσω από εκεί που είχα μείνει.

Επιτέλους με adsl τώρα το upload θα γίνεται πιο γρήγορα. Χεχε.

Αφού μπήκε η υδρόψυξη ξεκίνησα να βάζω το σύστημα.

Μετά την τοποθέτηση της μητρικής ακλούθησε ο πάτος από αλουμίνιο.

Εδώ κατά την φάση που πέρναγα τα καλώδια usb κτλ.

DSC01039.jpg

Και εδώ μετά την τοποθέτηση.

DSC01040.jpg

Εδώ η μητρική και μερικά καλώδια τοποθετημένα.

DSC01047.jpg

Οι δίσκοι

DSC01048.jpg

Και εδώ το δέυτερο φύλο αλουμινίου

DSC01052.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τις δοκιμές που έκανα με την υδρόψυξη ,είδα ότι οι μνήμες και τα mosfet ανεβάζουν τρελές θερμοκρασίες.

Για τον λόγο αυτό αποφάσισα να φτιάξω δυο συστηματάκια για την ψύξη τους.

Σε ένα κομμάτι αλουμινίου άνοιξα 2 τρύπες 50μμ για τα ανεμηστηράκια. Τα ανεμηστηράκια τα έλυσα και τα έβαψα με χρώμιο.

DSC01055.jpg

Με ένα ηλεκτρικό καμμινέτο θέρμανα λίγο στα σημεία που θα το λιγίσω και με ένα κομμάτι ξύλο το πίεσα και το έφερα στο επιυθμητό σχήμα.

DSC01056.jpg

Του έβαλα και έναν διακόπτη για την ρύθμιση των στροφών.

Εδώ είναι έτοιμο προς τοποθέτηση.

DSC01080.jpg

Με παρόμοιο τρόπο έφτιαξα ένα μικρότερο για τα mosfet.

DSC01088.jpg

Και εδώ λίγες φωτό από εν λειτουργία.

DSC01095.jpg

DSC01096.jpg

DSC01097.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sry, αλλα θα συμφωνησω λιγο με τον unsto... Βεβαια αν εσενα σου αρεσει, σε ολους τους αλλους περισσευει...

Υ.Γ Man η vga φαινεται να τραγαει μεγαλο ζιρι με το μπλοκ... do sth...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.