Jump to content



Chieftech BA 01 B mod Worklog.


Spyrious

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mortisboy

...ωραίος μαν...έχω και εγώ το ίδιο κουτάκι στον fileserver μου και είναι ότι πρέπει για μοντάρισμα...καλή συνεχεία :)

Eυχαριστώ.Αυτος ήταν και ο ένας λόγος που το διάλεξα (ο άλλος έιναι ότι έχει τεράτιους χώρους).

Αρχική απάντηση από mefistofelis

Παρα πολυ ωραιος σπυρο!Keep up the good work.

P.s.Παιρνω ιδεες για το δικο μου!

Να σαι καλά.Αυτός είναι άλλωστε και ο ρόλος του forum.Nα παίρνουμε ιδέες ο ένας απο τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Ωραιος! Αυτο που με χαλαει ειναι το πλαστικο κουτακι, μου κανει πολυ ακαλαισθητο. Θα προτιμουσα χαλαρα ενα απο φυλλα αλουμινιου με διακοπτη αεροπορικου τυπου και κανα ψαρωτικ λεντακι επανω, και οχι τετοιυς γκουμουτσοειδεις συνδεσμους. Α, και φυσικα ολα sleeved. Keep up the good work!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος μέχρι στιγμής αλλά θέλω να δω πώς θα εξελιχτεί. Καλά το πας! :T:

Αρχική απάντηση από spresv

Ωραιος! Αυτο που με χαλαει ειναι το πλαστικο κουτακι, μου κανει πολυ ακαλαισθητο. Θα προτιμουσα χαλαρα ενα απο φυλλα αλουμινιου με διακοπτη αεροπορικου τυπου και κανα ψαρωτικ λεντακι επανω, και οχι τετοιυς γκουμουτσοειδεις συνδεσμους. Α, και φυσικα ολα sleeved. Keep up the good work!

Κοίτα, δεν είναι ακαλαίσθητο. Αν το βάψει κιόλας θα είναι μια χαρά. Απλώς δεν είναι και ό,τι καλύτερο γενικότερα. Αλλά για την τιμή που έχει προσωπικά δεν τολμώ να το σχολιάσω. ;)

Όσο για το όλα sleeved συμφωνώ απολύτως. Οπωσδήποτε όλα sleeved και κατά προτίμηση μαύρα. ’λλο χρώμα θα φαίνεται πολύ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καιρός ήταν για ένα μεγάλο update.

Να ξεκινήσω από εκεί που σταμάτησα ώστε να ολοκληρώνονται σιγά σιγά τα μεμονομένα κομμάτια.

Έκοψα την θέση για να περάσει το μπριζάκι από το παλίο psu το οποίο θα δίνει ρεύμα στην αντλία.

DSC00717.jpg

DSC00718.jpg

DSC00719.jpg

DSC00720.jpg

Πάμε τώρα να ολοκληρώσουμε τον φωτισμό στην αντλία.Θα συνδέσω τα μπλε λεντάκια.

DSC00721.jpg

DSC00722.jpg

Και μια δοκιμή με τα μπλε και με τα κόκκινα.

DSC00723.jpg

Όπως βλέπετε τα μπλε έχουν πιο μεγάλη φωτινότητα επειδή είναι υψηλής φωτινότητας ενώ τα κόκκινα είναι απλά (δεν βρήκα κόκκινα υψηλής φωτινότητας).Η αντλία τελείωσε για τώρα.

Στην συνέχεια μεγάλωσα τις τρύπες στα 3,5μμ του ψυγείου για να δεθεί με βίδες M4.

DSC00725.jpg

DSC00726.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχίσω τώρα με το πορτάκι.Μετά απο πολύ ψάξιμο κατέλειξα στο σύμβολο του ψευδάργυρου των αλχημιστών.Tο σχεδίασα λοιπόν στην πίσω πλευρά του αλουμινίου.

DSC00724.jpg

Προσπάθησα στην αρχή να κάνω τον κύκλο με ένα ποτυροτρύπανο 79μμ ενός φίλου μου ,αλλά έιχε στομώσει και δεν έκοβε.

DSC00727.jpg

Οπότε και κάλεσα για άλλη μια φορά την σέγα για βοήθεια.

DSC00728.jpg

DSC00729.jpg

DSC00730.jpg

DSC00731.jpg

DSC00732.jpg

DSC00733.jpg

DSC00735.jpg

Με μικρά κοψήματα έφτσα σε ένα ικανοποιητικό σχήμα και μετά με την λίμα ολοκλήρωσα το σχέδιο.

DSC00745.jpg

Έπειτα πήρα το πλεξιγκλάς και το έτριψα με λεπτό γυαλόχαρτο και απο τις δύο πλευρες.

DSC00747.jpg

DSC00748.jpg

Μια δοκιμή.

DSC00749.jpg

DSC00750.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα στον φωτισμό του.

Τα λεντάκια των 5μμ είναι περίπου 8μμ σε μήκος, οπότε δεν έμπαιναν ολόκληρα μέσα στο πλέξι.Έτσι άνοιξα μια τρύπα 5μμ σε ένα κομμάτι λαμαρίνα για να μπορώ να τα δουλέυω με ευκολια.

Έτσι τα μείωσα με την λίμα στα 4,5 με 5μμ.

DSC00751.jpg

DSC00752.jpg

Και τέλος έκανα το κύλωμα για τα κόκκινα.

DSC00753.jpg

Link to comment
Share on other sites

nice work mate

τι πας να κανείς στο ψυγείο μου ρε βάνδαλε δεν έχεις ούτε ιερό ούτε όσιο!!!!

καλή συνεχεία και σε λίγο καιρό με απάντηση σε ένα project δικό μου και σε ένα σε συνεργασία με τον Zpower που θα φτιάξουμε το υπέρτατο υδροψυκτο sli στακερακι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η θέση του ccfl controller δεν μου γέμιζε το μάτι έιπα να τον ενσωματώσω μαζί με τους διακόπτες για τα led στο κάλλυμα για τις κενές θέσεις 5,25".

DSC00760.jpg

DSC00763.jpg

DSC00765.jpg

DSC00767.jpg

Έτοιμο και αυτό για την ώρα.

DSC00768.jpg

Τα χαος που επικρατούσε μετά απο τόση δουλειά.Τώρα τα έχω συμμαζέψει πάλι.

DSC00766.jpg

Έπρεπε να κάνω και τις βάσεις για το κομμάτι του αλουμινίου που μπαίνει στον πάτο του κουτιου.Για τον λόγο αυτόν έκοψα μερικά κομμάτια πλέξι.

DSC00769.jpg

Οι φωτο με τις βάσεις τελειωμένες χάθηκαν, αλλά θα βγάλω ξανά αργότερα.

Πάμε στην βάση της αντλίας.Απο μια γωνία αλουμινίου έκανα αυτό το σχήμα.

DSC00770.jpg

Την έβαψα, και με πριτσίνια την έβαλα πάνω στην βάση της αντλίας.

DSC00775.jpg

DSC00777.jpg

Οι 4 τρύπες είναι για να περνάν τα δεματικά καλωδίων και να κρατούν την αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

nice work mate

τι πας να κανείς στο ψυγείο μου ρε βάνδαλε δεν έχεις ούτε ιερό ούτε όσιο!!!!

καλή συνεχεία και σε λίγο καιρό με απάντηση σε ένα project δικό μου και σε ένα σε συνεργασία με τον Zpower που θα φτιάξουμε το υπέρτατο υδροψυκτο sli στακερακι

Eυχαριστώ.Είναι άλλο ψυγείο αυτό.Το δικό σου μπήκε στο Antec ενω το μπλοκάκι περιμένει το pc της αδερφής μου.

Καλή επιτυχία και στο δικό σας project.Περιμένω παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκες καθόλου το ενδεχόμενο αντί για leds να βάλεις ένα neon string γύρω απο το σχήμα; Τα leds θα σου βγάλουν λίγο περίεργο φωτισμό πιστεύω. Δεν θα είναι τόσο ομοιόμορφος αν δεν βάλεις πολλά αλλά και πάλι θα φαίνεται σα να κάνει κυκλάκια το φως.

Επίσης στη θέση σου θα έβαζα μια χρωματιστή ζελατίνα ανάμεσα στο αλουμίνιο και το plexy. Ή τέλος πάντων κάτι να μην φαίνονται οι τρύπες της πόρτας.

btw, το κύκλωμα με τα leds (αν κρατήσεις τα leds) θα παραμείνει έτσι ή θα το μαζέψεις κάπως; ;)

Πάντως μπράβο, καλή δουλειά μέχρι στιγμής και μπράβο σου για το καθημερινό update. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mefistofelis

Μου αρεσε παρα πολυ το σχημα των αλχημιστων που εκοψες για το μπροστινο παραθυρο.

Για πλαινο τι σκεφτεσαι!

Περιμενω πως και πως να το δω και απο κοντα τελειωμενο!:worship: :worship:

Για το πλαινό έχω μια ωραία ιδέα ,θα την δείτε προς το τέλος.Όταν τελειώσει θα είσαι απο τους πρώτους που θα το δουν απο κοντά.

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

ερωτηση

μπορεις να εξηγησεις καλυτερα το πως εκανες το μισοφεγγαρο στο μπροστινο αλουμινιο???

Έκοψα όσο μπορόυσα με την σέγα και μετά λίγο με το ντρέμελ και τέλος τις λεπτομέρειες με την λίμα.

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Σκέφτηκες καθόλου το ενδεχόμενο αντί για leds να βάλεις ένα neon string γύρω απο το σχήμα; Τα leds θα σου βγάλουν λίγο περίεργο φωτισμό πιστεύω. Δεν θα είναι τόσο ομοιόμορφος αν δεν βάλεις πολλά αλλά και πάλι θα φαίνεται σα να κάνει κυκλάκια το φως.

Επίσης στη θέση σου θα έβαζα μια χρωματιστή ζελατίνα ανάμεσα στο αλουμίνιο και το plexy. Ή τέλος πάντων κάτι να μην φαίνονται οι τρύπες της πόρτας.

btw, το κύκλωμα με τα leds (αν κρατήσεις τα leds) θα παραμείνει έτσι ή θα το μαζέψεις κάπως; ;)

Πάντως μπράβο, καλή δουλειά μέχρι στιγμής και μπράβο σου για το καθημερινό update. :)

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα νεον ,μάλλον θα βγούν τα λεντ και θα μπουν τα στρινγκ.

Και για τις τρυπούλες λέω να βάλω αυτοκόλλητο χρώμιο.Ευχαριστώ για τις συμβούλές

Link to comment
Share on other sites

Χρώμιο! Σωστόοοοςςςς!!!! Βάλε χρώμιο, άφησε ένα μικρό περιθώριο ανάμεσα στο αλουμίνιο και στο χρώμιο και βάλε το string ανάμεσα, να φαίνεται σαν οπίσθιος φωτισμός. ;)

edit: Τι συμβουλές ρε, ιδέες ρίχνω! Λες και είμαι κανένας έμπειρος για να δίνω συμβουλές... :p

Link to comment
Share on other sites

Moυ έμεινε λίγος χρόνος και ξεκίνησα την άλλη γρίλια.Της έκοψα με το ντρέμελ τα σύρματα και άφησα μόνο τον εξωτερικό και τον εσωτερικό δακτύλιο.

DSC00778.jpg

Και έβαλα σιγά σιγά την σίτα.

DSC00779.jpg

DSC00780.jpg

Έτοιμη.

DSC00792.jpg

Μόνο το βάψιμο της λείπει.

Στην συνέχεια έβαλα το ψυγείο.Πρώτα αφαίρεσα την ζελατίνα από το πάνω μέρος του κουτιού.

DSC00774.jpg

Αυτο που νόμιζα ότι θα είναι απλό κατέλειξε να με παιδέψει αρκετή ώρα.Για κάποιο λόγο δεν έμπαιναν 3 βίδες.Αλλά τελικά τις λιμάρισα στην άκρη δημιουργόντας έναν μικρό κώνο ώστε να βρίσκουν πιο έυκολα την τρύπα.

DSC00801.jpg

DSC00802.jpg

DSC00803.jpg

¨Εκοψα και το κομματάκι πλέξι 2μμ που θα μπαίνει γύρω από τις θύρες στο εμπρός μέρος.

DSC00805.jpg

Το έδεσα μαζί με το αλουμίνιο και το λιμάρισα έτσι ώστε να ταυτίζονται.

DSC00804.jpg

Χθες το πρωί βρήκα λίγο χρόνο και ψώνισα ακόμη ένα κομμάτι αλουμίνιο 1μ χ 0,5μ καθώς και πλέξι 0,35μ χ 0,5μ τα οποία θα χρειαστούν αργότερα.

DSC00781.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα σε κάτι λίγο διαφορετικό και εντυπωσιακό.

Το υποψήφιο θύμα με το κατσαβίδι torx 8mm.

DSC00782.jpg

Πάντα μου άρεσε η ιδέα που έχει υλοποιηθεί απο πολλους στο εξωτερικό, δηλαδή η κατασκευή παραθύρου στον σκληρό δίσκο.

Αφαίρεσα πρώτα την προστατευτική ταινία γύρο απο το καπάκι του δίσκου.

DSC00783.jpg

DSC00784.jpg

Μετά πήρα το κατσαβίδι και αφαίρεσα τις ορατές βίδες.

DSC00785.jpg

Ψηλαφόντας (έτσι γράφεται;!) με το χέρι την επιφάνεια του καπακίου ανακάλυψα την πρώτη κρυμμένη βίδα και με έναν χαρτοκόπτη έσκισα το αυτοκόλλητο και αφαίρεσα την βίδα.

DSC00786.jpg

Και μετά και την δεύτερη.

DSC00787.jpg

Η αποκάλυψη.

DSC00788.jpg

Τον έβαλα σε μια καθαρή σακούλα για προστασία από την σκόνη.

DSC00790.jpg

Και το καπάκι του χωρίς το αλουμίνιο με το αυτοκόλλητο.

DSC00791.jpg

Έτοιμο για κόψιμο.Εδώ μετά τις πρώτες τομές.Εννοείτε με το ντρέμελ.

DSC00797.jpg

Έτοιμο.

DSC00798.jpg

Το καθάρισα και με την λίμα και πείρα τις διαστάσεις πάνω σε ένα κομμάτι πλέξι 2μμ.

DSC00799.jpg

Πάει και αυτό.Με την σέγα το έκοψα αυτό.Και το διόρθωσα με μια στρογγυλή λίμα.

DSC00800.jpg

Μετά καθάρησα το καπάκι με πνεύμα του οίνου και αφαίρεσα το κάτω αυτοκόλλητο του πλέξι.Το έβαλα πάνω στο καπάκι και έβαλα γύρω γύρω κόλλα (μια universal της byson).

DSC00806.jpg

Aφού το άφησα όλη την νύχτα,αφαίρεσα το αυτοκόλλητο και απο την άλλη μεριά του πλέξι.

DSC00807.jpg

Το καθάρησα απο την μέσα μερία με αζαξ και με την ηλεκτρική σκούπα τράβηξα ότι σκόνη φαινόταν (ή δεν φαινόταν).

Έβαλα πρώτα τις βίδες και μετά τον πέρασα με μονωτική ταινία γύρω γύρω.

DSC00815.jpg

DSC00816.jpg

Έτοιμος.Τον δοκίμασα και στο pc για λάθη κτλ. και δουλέυει μια χαρά.

DSC00817.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.