Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

εχω xp pro. και pci εχω.

μπηκα στο site για τους drivers και μου εβγαλε διαθεσιμους αυτους που εβαλα.

καποιο λινκ απο καπου να κατεβασω το driver cleaner pro?

Ο driver που εχεις, ο 8.593 οπως βλεπω απο το screenshot,ειναι παλιος.Οπως βλεπω η AMD δεν υποστηριζει με τον τελευταιο (8.671) παλιες καρτες οπως η δικη σου.Απλα μοιραζει την εκδοση του ccc 9.11 με παλιο driver.Noμιζω οτι ο driver που εχεις ειναι κανα 6 μηνο σε κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο steve είναι. Η κάρτα δεν υποστηρίζεται από τους τελευταίους drivers.

Στην ουσία ψάχνεις για legacy drivers. Αναζητώντας τους έπεσα πάνω σε αυτό απ' όπου και η παράθεση :

All future ATI Catalyst™ releases made available past the ATI Catalyst™ 9.3 release will not include support for the legacy products listed above or any of the features associated with those legacy products.
Απ' ότι κατάλαβα, η τελευταία έκδοση που υποστηρίζει την κάρτα σου είναι οι 9.3.1 οι οποίοι έχουν ενα εξάμηνο στην πλάτη τους. Τσέκαρε αν έχεις αυτούς περασμένους και πράξε ανάλογα.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τους 9.10 και αρχιζώ εγκαταστάσεις Pro evolution 2010, Virtual tennis 2009, ,HAWX, GTA IV σε όλα έχω artifacts ή στο μενού ή μέσα στο παιχνίδι. Έχω απενεργοποιήση το A.I Catalyst αλλά τίποτα, στο PRO η απόδοση είναι χάλια σε 1920χ1080 άλλα και χαμηλότερα τα ίδια , ενώ στο GTA σε 1920x1080 δεν έδειχνε τίποτα και όταν το πήγα 1280χ1024 επαίζε κανονικά, σε παραπάνω ανάλυση έδειχνε εικόνα αλλά με artifacts πράσινα. Καμιά Βοήθεια, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επανέρχομαι γιατί πιστεύω ότι αξίζει. Σε όλα τα παιχνίδια πράσινα αrtifacts λοιπόν (λες η κάρτα να παραδίδει πνεύμα σιγά σιγά...?), λέω δεν βάζω και το half life 2 που ήταν παιχνίδι της ATI ουσιαστικά και προμόταρε τις κάρτες της. Install όλα στο full 1920χ1200 κτλ. και μπαίνω μέσα, ψάχνω απο δω ψάχνω από κει και για μαντέψτε, τίποτα απολύτως, το παιχνίδι πήγαινε σφαίρα χωρίς κανένα artifact και όλα τέλεια... τώρά παώ ν'αγοράσω καμιά nvidia...:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα στο BorderLands με τους 9.11 .Λιγο μετα την αρχη,εκει που ειναι ο Zed ο "χειρουργος" μεσα ειναι ολα μαυρα εκει που βρισκετε.Μονο τα επιπλα φενονται...Το ειχα ξαναπαθει αυτο αλλα δεν ειχα βρει λυση.Μπορει να βοηθησει καποιος;Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θελω να ρωτησω το εξης:

Οι οδηγοί της ΑΤΙ - εχουν το αντοιστοιχο εφε της Nvidia: ambient occlusion?

(Ρωταω διοτι εχω Nvidia καρτα γραφικων,

Και συντομα λεω να αυτομολησω στο απεναντι στρατοπεδο.)

Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις activate απο το game αν έχει! ;) Α και αν θές να αλλάξεις στρατόπεδο,μην το σκέφτεσαι!ΤΡΕΧΑ!!:yes4:

Δυστυχώς με τα τόσα προβλήματα που παρουσιάζουν οι ATI (είχα 2900ΧΤ,3870χ2,4870χ2) η αλλαγή στρατοπέδου μάλλον είναι μονόδρομος.:(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τα τόσα προβλήματα που παρουσιάζουν οι ATI (είχα 2900ΧΤ,3870χ2,4870χ2) η αλλαγή στρατοπέδου μάλλον είναι μονόδρομος.:(

Φίλε μου κάτι άλλο πρέπει να παίζει με την 4870Χ2 σου , εδώ και 6 μήνες που έχω την δικιά μου δεν έχω κανένα πρόβλημα πουθενά :) .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάτι άλλο πρέπει να παίζει με την 4870Χ2 σου , εδώ και 6 μήνες που έχω την δικιά μου δεν έχω κανένα πρόβλημα πουθενά :) .

Ψήνομαι απερίγραπτα για 5870 αυτή τη φορά αλλά όχι δεν... θα πάω nvidia με όσες gforce είχα παλιότερα όλα ήταν Ο.Κ.

Για το φίλο webhunter να δει λίγο τις τελευταίες 2 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατί πιστεύω ότι αξίζει. Σε όλα τα παιχνίδια πράσινα αrtifacts λοιπόν (λες η κάρτα να παραδίδει πνεύμα σιγά σιγά...?), λέω δεν βάζω και το half life 2 που ήταν παιχνίδι της ATI ουσιαστικά και προμόταρε τις κάρτες της. Install όλα στο full 1920χ1200 κτλ. και μπαίνω μέσα, ψάχνω απο δω ψάχνω από κει και για μαντέψτε, τίποτα απολύτως, το παιχνίδι πήγαινε σφαίρα χωρίς κανένα artifact και όλα τέλεια... τώρά παώ ν'αγοράσω καμιά nvidia...:giveup:

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προβλήματα είχα πριν πολλά χρόνια με μία Sapphire 2900 XT AGP με τους τότε Catalyst (ούτε που θυμάμαι version πια, πάνε τόσα χρόνια...). Mα ακριβώς τα ίδια όμως (μόνο που τα artifacts ήταν λευκά). Η πλάκα είναι ότι τα artifacts τα έβγαζε επίσης σε συγκεκριμένα παιχνίδια.

Αφού δοκίμασα κάθε πιθανή λύση για να λύσω το πρόβλημα, νόμιζα ότι έφταιγε η κάρτα μέχρι που μπήκε σε άλλο pc με άλλο board κ.λ.π. και έπαιξε άψογα, ενώ στο δικό μου σύστημα όλες οι άλλες κάρτες που μπήκαν (nvidia όλες) επίσης παίζανε τέλεια. Σύμπτωση; Ίσως... τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

Προχτές έγινα κάτοχος μιας XFX HD5770 1GB...

Εγκαθιστώ τους Catalyst 9.11 και δεν μου εγκαθιστεί τους drivers για ήχο απο HDMI...Έτσι πρέπει να είναι??Τους βάζω μόνος μου??

Επίσης παρατηρώ ενα πρόβλημα στον VLC δεξιά και αριστερά στην εικόνα σε .avi αρχείο μόνο και με τον catalyst σε theater mode..Με Media Player Classic home cinema όλα είναι οκ...

Αυτή η άσπρη γραμμή που φαίνεται στις εικόνες που έχω κάνει attach αναβοσβήνει στην οθόνη...

Το CD που έχει η κάρτα αναφέρει οτι η drivers ειναι evaluation copy!!!Κοινώς beta..!!

post-14112-1416074241,9488_thumb.jpg

post-14112-1416074241,9889_thumb.jpg

post-14112-1416074242,0063_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από nemesi54
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω με την προηγουμενη καρτα μου (4890) ειχα προβλημα, δεν μου επαιζαν με τα cut scenes στο resident evil 5..Τωρα με την 5850 που πηρα και με τους catalyst 9.11 εχω παλι το ιδιο προβλημα...Ας ελπισω οτι θα το διωρθωσουν στους 9.12 αν και δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος..Να τονισω οτι το λειτουργικο μου ειναι windows 7 64 bit..

Καποιος που εχει παοξει το Resident evil 5 ας μας πει αν αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα η αν το εχω μονο εγω....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.