Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

για οσους εχουν προβλημα με το περασμα των 10.1 εγω εκανα τα εξης μετα απο πολυ ψαξιμο, απεγκατασταση απο την προσθεση αφαιρεση προγραμματων ati catalyst install manager εν συνεχεια επαννεκινηση σε safe mode αφαιρεση με το driver cleaner pro οτι εχει σχεση με ati και μετα παμε στην διαχειρηση συσκευων και κανουμε απεγκατασταση την καρτα, μετα επαννεκινηση και εγκατασταση τους νεους drivers.και μια εικονα απο το information του catalyst με τους 10.1

post-9666-1416074307,8479_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από giogio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση του driver cleaner pro χρησιμοποίησες; Τι λειτουργικό σύστημα έχεις; Σκέφτομαι να τους περάσω και εγώ, μιάς και είμαι με τους 9.12hotfix και λέω να το κάνω όπως λες, αλλά ισχύει η διαδικασία και για Win7 64bit ultimate;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση του driver cleaner pro χρησιμοποίησες; Τι λειτουργικό σύστημα έχεις; Σκέφτομαι να τους περάσω και εγώ, μιάς και είμαι με τους 9.12hotfix και λέω να το κάνω όπως λες, αλλά ισχύει η διαδικασία και για Win7 64bit ultimate;

την εκδοση 1.5 εβαλα, απο λειτουργικο windows7 64bit ultimate english εχω περασμενα:T:

Link to comment
Share on other sites

4η μερα συμβιωσης με την ΑΤΙ asus5850 , ολα καλα δεν πετυχα ακομα καποια ιδιοτροπια των drivers που ειχα διαβασει σε διαφορα φορουμ , εχω βαλει και καμμια 15 games , αρχαια , παλια ,τωρινα ουδεν προβλημα !!!

και να αναφερω και το ποιο βασικο λογω που με φοβιζε να παρω ΑΤΙ καθως δεν υπαρχει κολπο να εχω τα ρολογια της κατ'επιλογη μου στο full παντα , ειναι οτι π.χ. στο lineage2 με 5-6 client σε windowed 3δ mode η καρτα της ατι δεν μου κρασαρει τα γραφικα οταν πχ ανοιξω καποιο φακελο ή firefox και στην οθονη δε δειχνει κατι 3D...ενω με της nvidia gtx260 μετα απο 2-3 λεπτα και εναλλαγες οπως προειπα (φακελοι ή firefox) η καρτα μπερδευοτανε απο 3d σε desktop 2d και κρασαρε ωραια !!!! βεβαια με το rivatuner λυνοτανε το θεμα με την nvidia.

στη προκειμενη περιπτωση το θεμα ειναι ενα : σωστα επραξα (με λιγη αγωνια) και δε πηγα στη gtx275 με τα ιδια σχεδον χρηματα !! :)

και να σημιωσω οτι στην ιδια εγκατασταση winxp ειχα βαλει gtx260 -> 8800gts -> gts250 -> asus5850

Έγινε επεξεργασία από thanos21
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. με την 4650 εδώ και 2-3 εκδόσεις των Catalyst, το CCC panel δεν δούλευε γιατί οι drivers δεν γίνονταν update. Έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα και μετά έπαιζαν όλα.

Ε πλέον με τος 10.1 δεν παίζει το CCC panel καθόλου ότι κι αν έκανα. Α ρε ΑΤΙ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τόσα προβλήματα ?? εμένα πέρασαν κανονικά απο πάνω απο τους 9.12, μάλιστα έχω φλασάρει και 4-5 φόρες την κάρτα με αυτούς και δεν τους ξαναπέρασα δούλεψαν όλα οκ, κάθε φορά αναγνώριζαν την νέα κάρτα. Όσο για επιδόσεις εκτός απο 2-3 games που πήραν κάτι λίγα είδα και στο vantage 200 πόντους παραπάνω στην ίδια συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν σε ίδιο hardware άλλοι να μην έχουν πρόβλημα και σε άλλους να σβήνουν τα φώτα. Μήπως υπάρχουν άλλες ασυμβατότητες που τις παραβλέπουμε? Σε καθαρό σύστημα πέρασα τους 10.1 χωρίς πρόβλημα. Vantage δεν έχω αλλά το furmark δεν μου έδειξε κάτι αξιοπρόσεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσοι απο εσας το πηραν χαμπαρι,αλλα η AMD ανεβασε μεσα σε 30ωρες δυο φορες τον 10.1(ο δευτερος περιπου 1kb μεγαλυτερος).Φυσικα τωρα ολα δειχνουν φυσιολογικα.

Προς candyman : σταματα εσυ δε μετρας εχεις agp ΑΤi

Έγινε επεξεργασία από steve_m
Link to comment
Share on other sites

Με τους 10.1 ειχα αρκετά μπλεξίματα, δοκίμασα και το uninstall, driver cleaner κλπ, αλλά μετα μου εβγαζε κάτι INF not found και κατι κουλά. Και οταν κατάφερα να τους περάσω στο ccc δεν έλεγε καν τι version ειναι. Δοκίμασα να ξαναπεράσω τους 9.12 και απλα δεν... System restore και ευτυχώς έπαιξε... Θα δοκιμάσω τους "νεους" 10.1 μηπως διορθώσανε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Προς candyman : σταματα εσυ δε μετρας εχεις agp ΑΤi

Kάθε νέα έκδοση catalyst βγαίνει και σε agp hotfix. Εδώ σου λέω ότι πλέον δεν παίζει το CCC καθόλου ενώ μέχρι τους 9.12 (έστω με χειροκίνητο Update των οδηγών) δούλευε. Δεν κατάλαβα δηλαδή γιατί δεν μετράει... Οfficial drivers είναι.

Επειδή η AMD λέει "Note: This driver is provided as is and is not supported by AMD. It has not completed full AMD testing, and is only recommended for users experiencing the particular issue described above." πάει να πει ότι δεν πρέπει να μιλάμε εμείς με AGP Radeon?

Ή να σχολιάσω το γεγονός ότι έχουν οδηγούς για AGP και δεν τους έχουν κάνει έλεγχο; Αν δεν θέλουν να υποστηρίζουν το προϊόν ας το κόψουν το AGP όπως η nvidia. Από την στιγμή που αφήνουν τους κατασκευαστές να χτίζουν κάρτες με AGP bridge θα έπρεπε κανονικά να υποστηρίζουν το προϊόν. Άντε ας μην αρχίσω τώρα πάλι με την Ati.

Έγινε επεξεργασία από Candyman
Link to comment
Share on other sites

Με τους 10.1 ειχα αρκετά μπλεξίματα, δοκίμασα και το uninstall, driver cleaner κλπ, αλλά μετα μου εβγαζε κάτι INF not found και κατι κουλά. Και οταν κατάφερα να τους περάσω στο ccc δεν έλεγε καν τι version ειναι. Δοκίμασα να ξαναπεράσω τους 9.12 και απλα δεν... System restore και ευτυχώς έπαιξε... Θα δοκιμάσω τους "νεους" 10.1 μηπως διορθώσανε τίποτα.

Σε windows vista/seven είσαι?

Απο ότι ακούω το driver cleaner δεν συνίσταται,παρα μόνο στα xp.

Δες εδώ :

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=3411905&postcount=146

Link to comment
Share on other sites

Με τους 10.1 η οθόνη δεν μπαίνει σε sleep mode μετά το χρονικό διάστημα που έχω ορίσει στα windows. Όταν περάσει το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η οθόνη μαυρίζει (δεν βλέπω δλδ το desktop) αλλά δεν κλείνει (το λαμπάκι της οθόνης παραμένει στο power ON)

Το πρόβλημα το έχει αρκετός κόσμος (οι περισσότεροι με Windows 7 x64 + Catalyst 10.1)

http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=279&threadid=126579&STARTPAGE=1&FTVAR_FORUMVIEWTMP=Linear

Link to comment
Share on other sites

Σε windows vista/seven είσαι?

Απο ότι ακούω το driver cleaner δεν συνίσταται,παρα μόνο στα xp.

Δες εδώ :

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=3411905&postcount=146

Σε seven είμαι ναι, το driver cleaner χρησιμοποίησα (http://www.drivercleaner.net/index.php) λέει οτι ειναι οκ για 7, αλλά νομίζω οτι μου τα μάμησε αρκετά.. εσβησε ένα κάρο αρχεία... Αλλά το πρόβλημα έγινε πριν το χρησιμοποιήσω, το αγόρασα μπας και διορθώσω το πρόβλημα με τους 10.1.. thx για το ποστ, θα το δω με λεπτομέρεια later μήπως διορθώσει το πρόβλημα.

Με τους 10.1 η οθόνη δεν μπαίνει σε sleep mode μετά το χρονικό διάστημα που έχω ορίσει στα windows. Όταν περάσει το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η οθόνη μαυρίζει (δεν βλέπω δλδ το desktop) αλλά δεν κλείνει (το λαμπάκι της οθόνης παραμένει στο power ON)

Το πρόβλημα το έχει αρκετός κόσμος (οι περισσότεροι με Windows 7 x64 + Catalyst 10.1)

http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=279&threadid=126579&STARTPAGE=1&FTVAR_FORUMVIEWTMP=Linear

το έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα και δε το είχα ψάξει νωρίτερα, αλλά ήμουν σίγουρος οτι φταίγανε οι drivers...Υπομονή μέχρι τους 10.2 ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.