Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Στις 6 Απριλιου στο γνωστο σημειο θα ανεβουν 10.4 a.

Μεινετε συντονισμενοι..

Ειλικρινά θα ήθελα την άποψη σου:

Πόση δύναμη ακόμα μπορει να ξεδιπλώσει η σειρά 5xxx με τα update των drivers?ή να το πώ αλλιώς σε τι επίπεδο απόδοση έχουμε φτάσει μέχρι τώρα, 70-80-90%?

Link to comment
Share on other sites

Είχα κατεβάσει απο το site του Atiman τους 10.3 Final και τους πέρασα πριν 2 μέρες. Ακολούθησα τη γνωστή τακτική του uninstall-safe mode-drive sweeper-install, και πανω στο reboot μου έβγαζε οτι δεν υπάρχουν ΑΤΙ κάρτες στο συστημά μου. Uninstall πάλι κλπ, και πέρασα τους final από το site της ati οι οποίοι δούλεψαν κανονικά. Το παράδοξο είναι οτι μετά τα uninstall+drive sweeper, οι νέοι drivers εφτιαχναν το eyefinity οπως το είχα πρίν, που σημαίνει οτι κάτι μένει στο σύστημα παρόλα τα uninstall και drive sweeper.

edit: Το πρόβλημα στο starcraft 2 με τα units να εξαφανίζονται παραμένει σε όσους έχουν 5970 ή 5870 cf.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω μια απορια.Ενας φιλος αυριο θα εχει στα χερια του μια ASUS HD5970.Εκεινος λογικα πρεπει να κατεβασει τον τελευταιο catalyst και μετα αφου τον κανει install να κατεβασει και το crossfire profiles που θα γινει μετα install η κανω καποιο λαθος στην διαδικασια?Επισης το crossfire profiles ειναι για οσους εχουν διπυρινη η 2-3-4 καρτες μαζι σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Latest updates available in the ATI Catalyst 10.3b preview driver

ATI Catalyst support for ATI Radeon HD 5870 Eyefinity 6 Edition

This release of ATI Catalyst introduces support for the production version of Windows 7 and Windows Vista for the ATI Radeon HD 5870 Eyefinity 6 Edition.

Supports up to 6 displays (driven from a single GPU) operating together as an Eyefinity Display Group in both Windows 7 and Windows Vista

The desktop mouse cursor issue (becoming enlarged at random when using Windows 7) has been fixed

Fix for Severe flickering / flashing in Battlefield 2 bad Company

10.3B preview

http://sites.amd.com/us/underground/tips/Pages/catalyst-10-3-preview.aspx

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα κατεβάσει απο το site του Atiman τους 10.3 Final και τους πέρασα πριν 2 μέρες. Ακολούθησα τη γνωστή τακτική του uninstall-safe mode-drive sweeper-install, και πανω στο reboot μου έβγαζε οτι δεν υπάρχουν ΑΤΙ κάρτες στο συστημά μου. Uninstall πάλι κλπ, και πέρασα τους final από το site της ati οι οποίοι δούλεψαν κανονικά. Το παράδοξο είναι οτι μετά τα uninstall+drive sweeper, οι νέοι drivers εφτιαχναν το eyefinity οπως το είχα πρίν, που σημαίνει οτι κάτι μένει στο σύστημα παρόλα τα uninstall και drive sweeper.

edit: Το πρόβλημα στο starcraft 2 με τα units να εξαφανίζονται παραμένει σε όσους έχουν 5970 ή 5870 cf.

εγω γι'αυτο λεω, μην κανετε ολη αυτη τη διαδικασια με unistall- safe mode κλπ...!! απλα περασε τους νεους απο πανω. και ΑΝ σου κανει προβλημα τοτε μπες στη διαδικασια unistall κλπ...! εγω ετσι τους κανω παντα και στα 2 pc που εχω, εδω και εναμιση χρονο, σχεδον ανα μηνα, και μεχρι στιγμης, δουλευουν αψογα. χτες μαλιστα περασα και τους 10.3, και ολα ειναι οκ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τον NoDsl που αναφερθηκε σ αυτον τον driver.

Να διευκρινησω οτι το b δεν σημαινει ενας ακομα beta αλλα revision b των 10.3, κατι σαν patch και οχι hotfix των official 10.3. Ειναι μεταγενεστεροι των official..

@leros2004, εχω πει περιπου 10% πανω εχουν ακομα οι καρτες, και δεν μπορουμε εδω να μιλαμε για ποσοστα αφου οι αυξησεις των επιδοσεων επερχονται λογω της καλυτερης διαχειρησης των μικρολεπτομεριων των εφαρμογων κυριως...βεβαια υπαρχουν κι αλλες μικρες "τρυπουλες"...;)

@Trooper, αυτο που γραφεις ετσι οπως το περιγραφεις δεν μπορει να ισχυει. Κατεβασες το exe η το rar file απο το site μου? Το αρχειο που "αναγνωριζει" τις καρτες ειναι το ιδιο σε ολους τους drivers, εκτος απο καποιες ειδικες εκδοσεις καποιων υλοποιησεων που ενσωματωνονται τελευταια στιγμη. Ποια καρτα εχεις?

Και βεβαια ο απλος τροπος του uninstall που αναφερεις δεν αφαιρει τα παντα, γι αυτο πρεπει να διαβασεις παλαιοτερους οδηγους μου που εχω αναρτησει, αν υπαρχει αναγκη να το κανεις.

Προσωπικα πιστευω οτι υπαρχει αναγκη, αν αναζητας τα μεγιστα, παντως .

Σου προτεινω να κατεβασεις το exe, και να δουλεψεις μ αυτο τις καρτες σου. Ο 8.720 "κρυβει" πολλες περισσοτερες δυνατοτητες απο τους official 8.712.

@cabdik, δεν ειναι λαθος αυτο που λες αλλα δεν ειναι προτεινομενο καν απο το site της ΑΤΙ. Ειναι στην διακριτικη ευχερεια του καθε χρηστη πως θα κανει την νεα εγκατασταση. Σε καθε συστημα - καρτα - χρηστη η συμπεριφορα ειναι διαφορετικη. Δεν μπορουμε να φτιαξουμε κανονα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει να περάσω απο πάνω drivers αλλά ποτέ δε δούλευε, πάντα κόλαγε στο install και εμενα με μαύρη οθόνη. Οπότε ακολούθησα τη διαδικασία που είπα (uninstall-safe mode-drive sweeper) και ειχα αυτη τη συμπεριφορά με το αρχείο 10.3 final.rar αν θυμάμαι καλά (145 mb ή καπου εκεί).

Βάζω κάθε φορά τους τελευταίους ελπίζοντας να φτιαχτεί το πρόβλημα στο starcraft2 αλλά απο οτι φαίνεται θα συνεχίσω με το workaround (max settings για να μη φαίνεται το πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σιγουρος οτι κατεβασες το rar και οτι δεν διαβασες τις οδηγιες μου για το πως θα το εγκαταστησεις σωστα. Δεν φταινε ομως οι drivers γι αυτο.

Γι αυτο το αντικατεστησα με το exe στις 21/3.

Τι προβλημα εχεις στο starcraft2?

Link to comment
Share on other sites

atiman, συμφωνω οτι δεν ειναι η προτεινομενη διαδικασια να περνας απο πανω, τους νεοτερους drivers, αλλα δεν ξερω αν υπαρχει εξηγηση στο γιατι, τουλαχιστον στα 2 δικα μου πισι, πιστευω και αλλοι, ενω τους περναω απο πανω καθε φορα, δουλευουν κανονικοτατα, και αλλα παιδια που κανουν ολη την προτεινομενη διαδικασια uninstall κλπ, δημιουργουνται προβληματα! ειναι λιγο περιεργο.

εν τω μεταξυ, και παλιοτερα, που ειχα nvidia, παλι το ιδιο εκανα και παλι δεν ειχα προβλημα!!

μηπως, λοιπον, εχουν δικλειδες ασφαλειας, και κανουν απεγκατασταση ο,τι δεν χρειαζεται, απο μονοι τους οι drivers?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου λυση καποιος την απορια μου παρακαλω.Με το cf profiles το κανουμε απλα install μετα τον catalyst και ειναι κομπλε?Αν βγει ενα καινουργιο απλα unistall το παλιο profile και install το νεο ? Kατι τελευταιο απο το profile οφελουνται και οι μονοπυρηνες?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σημερα εκανα φορματ περασα και γω τους τελευταιους Drivers (10.3 official)...Οι προηγουμενοι που ειχα ηταν η 9.12..

Σε αποδοση παντως σε ενα προχειρο συγκριτικο που εκανα γιατι δεν ειχα και πολυ χρονο, ειδα με εκπληξη οτι με τους 10.3 εβγαλα 250 ποντους λιγοτερους στο 3dmark06!

Επισης στο resident evil 5 και street fighter IV που δοκιμασα ειδα μια πολυ μικρη αυξηση των καρε (3 frames) παραπανω, αλλα αυτο τα παιχνιδια ειναι ελαφρα και τρεχουν με 100+ καρε οποτε οταν βρω χρονο θα δοκιμασω σε καποιο βαρυ παιχνιδι...

Παντως στα παιχνιδια που ετρεξα γενικα μου φανηκε οτι ειχαν καλυτερη εικονα-χρωματα σε σχεση με τους προηγουμενους, αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια χαιρομαι που γραφω για πρωτη φορα εδω και αυτο εξαιτιας του atiman......

Εχω την 5850 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση της, αν φανταστεις οτι πριν ειχα την 3870χ2 η οποια δεν μπορω να πω με εβγαλε ασπροπροσωπο για δυο χρονια αλλα για τα λεφτα της η 5850 δινει ρεστα ειδικα με τους τελευταιους driver........

Φιλε atiman ελπιζω να συνεχισεις να μας δινεις λυσεις με τους driver......και να μην ψαχνομαστε στο νετ και περναμε οτι να'ναι.....(μιλαω για beta)....

Τελος περασα τους 8.720 του atiman και τωρα τους 10.3B και δεν βλεπω καποια διαφορα τουλαχιστον στα games: DIRT2, COD4, METRO2033, NFSshift δεν μου εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα......σε windows-7 64:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σημερα εκανα φορματ περασα και γω τους τελευταιους Drivers (10.3 official)...Οι προηγουμενοι που ειχα ηταν η 9.12..

Σε αποδοση παντως σε ενα προχειρο συγκριτικο που εκανα γιατι δεν ειχα και πολυ χρονο, ειδα με εκπληξη οτι με τους 10.3 εβγαλα 250 ποντους λιγοτερους στο 3dmark06!

Επισης στο resident evil 5 και street fighter IV που δοκιμασα ειδα μια πολυ μικρη αυξηση των καρε (3 frames) παραπανω, αλλα αυτο τα παιχνιδια ειναι ελαφρα και τρεχουν με 100+ καρε οποτε οταν βρω χρονο θα δοκιμασω σε καποιο βαρυ παιχνιδι...

Παντως στα παιχνιδια που ετρεξα γενικα μου φανηκε οτι ειχαν καλυτερη εικονα-χρωματα σε σχεση με τους προηγουμενους, αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου!

μα νομιζω η αυξηση ειναι για CF αν κανω λαθος διορθωστεμε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μας, @Eegw, καλως ηρθες και σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Πιο πανω ομως εγραψα για τους 10.3b. Βγαλτους και γυρισε στους δικους μου, θα εχεις προβληματα.

@9000+rpm, ενα ζωντανο παραδειγμα του οτι δεν εγινε σωστη απεγκατασταση των προηγουμενων οδηγων. Οι 9.12 βεβαια λογω του διαφορετικου CCC GUI εχουν καποια ιδιαιτεροτητα στο uninstall αλλα περιγραφω σε παλαιοτερες σελιδες τι πρεπει να γινει. Η διαφορα του 9.12 απο τους 8.720 του site μου, ειναι πανω απο 12%.

@Antonis21, περιγραφω το τι ειναι τα profiles και τι κανουν. Δεν οφελουνται οι καρτες απο αυτα αλλα οι χρηστες.

@def, λαθος κανεις.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.