Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

ATIMAN, λογικα την Τεταρτη θα ανεβουν στο site της ΑΤΙ οι 10.7.........Εσυ ποτε θα εχεις το ελευθερο να μας τους δωσεις.....(pass).

Πριν ανεφερες οτι η μηχανη (αν καταλαβα σωστα)των 10.6 και των 10.7 δεν ειναι ιδια η ακριβως η ιδια......δλδ τι νεο υπαρχει στους 10.7?????

Επισημως διαψευδεται η Τεταρτη αλλα ειναι πολυ πιθανο.

Η διαφορα στην "μηχανη" δεν συνεπαγεται υποχρεωτικα κατι νεο και ιδιαιτερα προανακοινωσιμο στις δυνατοτητες.

Link to comment
Share on other sites

dN- , σου ειπα που πρεπει να γυρισεις και γιατι. Δε υπαρχει κατι αλλο, το παιγνιδι ειναι "αρχαιο".

Αναφορικα στην αποδοση των drivers. Οι 10.4 στα games με DX10 & 9 αποδιδουν καλυτερα απο 10.7;

Έγινε επεξεργασία από deNordic
Link to comment
Share on other sites

Απολυτως ναι. Ιδιαιτερα λογω OpenGL 3.2.

Αν θελεις περιμενε αυτο που φτιαχνω. Θα εχουμε "δακρυα".

επειδη εχω χασει το μπουσουλα, τελικα ποιοι drivers ειναι οι καλυτεροι? και οταν λες θα εχουμε δακρυα τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει τους 10.7_hotfix και θέλησα σήμερα να γυρίσω στους 10.6 που είχα. Έτρεξα τον Atiman_Uninstaller64bit_V.3.1.0 για να αφεραιθούν εντελώς. Στο notepad στο τέλος μου έβγαλε ότι έμειναν 2 αρχεία (2 atixy.dll αν θυμάμαι καλά).

Έκανα restart και πήγα να βάλο τους 10.6 αλλά δεν έμπαινε ο Display Driver (έβγαζε fail στο log στο τέλος). Ο μόνος driver που μπαίνει ειναι αυτός του Win Update (ένας αρχαίος 9.7 νομίζω) και με αυτούς είμαι τώρα. Πέρα απο αυτόν δε μπορώ να βάλω άλλο driver.

Τι παίζει? :flag:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα και μονο.

Αφου ειδες οτι σου αφησε ενα αρχειο επρεπε να το ξανατρεξεις μετα απο reboot σε safe mode.

Η υπαρξη αυτου η καποιου αλλου αρχειου, εαν εμφανιζεται, σημαινει την "διπλοεγγραφη" του.

Κατα τα αλλα σωστα..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φαινομενο & ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει σε αλλους και ισως πως να το αντιμετωπισω.

Πολλες φορες οταν ανοιγω το pc και (με επιφυλαξη) οταν εχει μεινει ωρες κλειστο πριν, ανοιγουν τα windows με ενα σκιερο μαυρο πεπλο σαν να εχω χαμηλα το brightness.

Aυτο αντιμετωπιζεται ανοιγωντας το ccc στο screenshot που δειχνω απο κατω και κλικαροντας το Reactivate ati color controls οπου και επανερχονται τα χρωματα πλεον στο φυσιολογικο.

Υπαρχει καποια πιο μονιμη λυση & παει το μυαλο κανενος γιατι μπορει να συμβαινει;

(εδω το ειχα ηδη κλικαρει γι αυτο ειναι greyed out)

attachment.php?attachmentid=40194&stc=1&d=1279722718

post-11813-1416074543,7811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φαινομενο & ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει σε αλλους και ισως πως να το αντιμετωπισω.

Πολλες φορες οταν ανοιγω το pc και (με επιφυλαξη) οταν εχει μεινει ωρες κλειστο πριν, ανοιγουν τα windows με ενα σκιερο μαυρο πεπλο σαν να εχω χαμηλα το brightness.

Aυτο αντιμετωπιζεται ανοιγωντας το ccc στο screenshot που δειχνω απο κατω και κλικαροντας το Reactivate ati color controls οπου και επανερχονται τα χρωματα πλεον στο φυσιολογικο.

Υπαρχει καποια πιο μονιμη λυση & παει το μυαλο κανενος γιατι μπορει να συμβαινει;

(εδω το ειχα ηδη κλικαρει γι αυτο ειναι greyed out)

attachment.php?attachmentid=40194&stc=1&d=1279722718

Moυ ειχε συμβει και σε εμενα αυτο μια φορα. Πατησα options\preferences\restore factory defaults και εστρωσε! Nομιζω οτι ειχε γινει οταν περασα καποιος beta drivers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φαινομενο & ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει σε αλλους και ισως πως να το αντιμετωπισω.

Πολλες φορες οταν ανοιγω το pc και (με επιφυλαξη) οταν εχει μεινει ωρες κλειστο πριν, ανοιγουν τα windows με ενα σκιερο μαυρο πεπλο σαν να εχω χαμηλα το brightness.

Aυτο αντιμετωπιζεται ανοιγωντας το ccc στο screenshot που δειχνω απο κατω και κλικαροντας το Reactivate ati color controls οπου και επανερχονται τα χρωματα πλεον στο φυσιολογικο.

Υπαρχει καποια πιο μονιμη λυση & παει το μυαλο κανενος γιατι μπορει να συμβαινει;

Η επιφανεια εργασιας του υπολογιστη μπορει να διατηρησει τις χρωματικες ρυθμισεις που οριζονται (στα custom colors profiles) απο μια εφαρμογη η παιγνιδι κατα την εξοδο του, η κατα την εξοδο του υπολογιστη απο τα windows.

Ο λογος υπαρξης του Reactivate ati color ειναι να κανει reset στις προηγουμενες ρυθμισεις.

Συνεπως, καποιο απο τα παιγνιδια η τις εφαρμογες σου το κανει κατα την εξοδο, γραφεται στην registry και διαβαζεται κατα τη εισοδο στα Windows. Υπαρχει τροπος με επεμβαση στην registry να ειναι μονιμα ενεργο αλλα τοτε δεν θα δουλευουν οι ρυθμισεις των παιγνιδιων.

Λεπτομεριες μπορεις να διαβασεις στο documentation που βρισκεται στο CCC help section.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε τοτε οτι δεν μου αρεσουν τα χρωματα του CCC.

Και κατι αλλο, με password protect η logon screen σε vista 32bit

μετα απο hibernate χανει τις ρυθμισεις το CCC σε Video και 3D,

χωρις password ειναι ok.

Έγινε επεξεργασία από poly
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, μόνο στην ΑΤΙ συμβαίνει αυτό, άλλων εταιρειών οδηγοί συμπεριφέρονται κανονικά

και κρατάνε τις προσωπικές ρυθμίσεις όπου κάποιος ορίζει.

Για το άλλο, έχεις κάτι?

Βλέπεις επιμενω γιατί μπορει μελλοντικα να υπαρχει ασυμβατοτητα στο xml profile

λόγω ανανεώσεων των οδηγων, την οποια θα ηθελα να την αποφυγω επειδη δεν

χρησιμοποιω την συγκεκριμενη ρυθμιση.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από poly
say thanks
Link to comment
Share on other sites

κι ομως παροτι συμφωνω με το οτι δεν ειναι σωστα τα ποστ "θελω και γω pass" η αναγκαιοτητα του θεωρειτε βεβαιη.

Ο λογος ειναι οτι η database ειναι προσωπικη, οι drivers δεν ανεβαινουν εκει για κοινη χρηση. Ηταν επιλογη μου να τους δωσω στο thelab αλλα βλεπω οτι ξεφυγε...

Ετσι μιας και το πως βρισκεις το pass ειναι καταγεγραμμενο δημοσια στο φορουμ, οι μονοι που μπορουν να εχουν προσβαση σε συγκεκριμενα αρχεια ειναι οι εγγεγραμενοι χρηστες του.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.