Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Παιδιά με τους drivers τους τελευταίους του ATiMAN παίζω πολύ καλά BFBC2 & MAFIA II, επίσης όσον αφορά τα βιντεάκια του youtube και οτιδήποτε άλλο flash, όλα λειτουργούν άψογα....δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα !!

Γιατί τόση άρνηση δεν μπορώ να την καταλάβω....υπάρχει λογισμικό που να μην έχει κάποιο πρόβλημα επί χρόνια ??? Όχι τα γνωστά...αυτά που δεν ξέρουμε !!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα, με εξαιρεση το γεγονος της εγκαταστασης -που ΜΟΝΟ σε μερικα PC υπαρχει θεμα με τις υπογραφες/certificates (ασχετο με τους drivers)- ολα τα αλλα μου δουλεψανε μια χαρα.

Το 3d mark vantage μου εβγαλε ενα error στο τελος του High Performance Benchmark το οποιο ηταν related με το flash, οπως και το video στο YouTube αρχικα δεν επαιζε παλι λογω flash... ΑΛΛΑ αυτο ηταν καθαρα θεμα του Flash Player > με το που κατεβασα τον τελευταιο ολα πηγαν μια χαρα.

Με το Tom2d Bench παραξενευτηκα λιγο, οπου τα values που σας εστειλα (στην εικονα) για να τα παρεις επρεπε να εχεις το Aero activated, αλλιως πεφτανε στο μισο?! Δεν ξερω αυτο το προγραμμα ποσο reliable ειναι, απλα με παραξενεψε η συμπεριφορα αυτη (επρεπε να γινεται το αντιθετο).

note: οσοι εχετε προβλημα με το video, αφου κανετε Install τον τελευταιο flash player, αν το προβλημα επιμενει... δοκιμαστε το patati

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένο τον τελευταίο flash.To patati(όνομα και αυτό ρε παιδί μου:rofl:)δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

το πρόβλημα στα video ίσος να μην οφείλεται στον driver απλά υπέθεσα έτσι γιατί με επιστροφή στον 10.8 το θέμα εξαφανίστηκε.οποτε ήταν ο βασικός ύποπτος λόγο ότι δεν υπήρχε κάποια εγκατάσταση ενδιάμεσα στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένο τον τελευταίο flash.To patati(όνομα και αυτό ρε παιδί μου:rofl:)δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

το πρόβλημα στα video ίσος να μην οφείλεται στον driver απλά υπέθεσα έτσι γιατί με επιστροφή στον 10.8 το θέμα εξαφανίστηκε.οποτε ήταν ο βασικός ύποπτος λόγο ότι δεν υπήρχε κάποια εγκατάσταση ενδιάμεσα στο pc.

Εφοσον απο τη πρωτη στιγμη η ΑΤΙ σου λεει, βαλε το patati #4572, βαλτο αν θες να δουμε τι κανουμε... :rubik: αν φτιαχνεται το προβλημα. Ετσι λαμβανει και το σωστο feedback ο δημιουργος του.

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Ενώ οι οδηγοί φαίνεται να εγκαταστάθηκαν κανονικά, εμφανίζονται θαυμαστικά στο device manager και το μήνυμα που γράφει είναι το εξής: Windows cannot verify the digital signature for the drivers required for this device. A recent hardware or software change might have installed a file that is signed incorrectly or damaged, or that might be malicious software from an unknown source. (Code 52).

What gives? Ή για να το πω ελληνικά wtf?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που τα κανω ολα κανονικα ( μεχρι και format δοκιμασα ) και παλι δεν λεει να εγκατασταθει ο καταραμενος driver.

Έτρεξες μετά την εγκατάσταση του driver το WMV-patch ??

Μόλις το κάνει εγκατάσταση τον οδηγό και μετά κάνεις εγκατάσταση το WMV-patch και ακολουθώντας τις οδηγίες (patati) κάνεις restart, στο έχει αναγνωρίσει !! :)

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξες μετά την εγκατάσταση του driver το WMV-patch ??

Μόλις το κάνει εγκατάσταση τον οδηγό και μετά κάνεις εγκατάσταση το WMV-patch και ακολουθώντας τις οδηγίες (patati) κάνεις restart, στο έχει αναγνωρίσει !! :)

Ποιος σου ειπε οτι ο driver μπαινει?Αυτο λεμε τοση ωρα δεν γινεται εγκατασταση με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αδερφέ μου, ξέρω πολύ καλά το τι κάνει μιας και κατάφερα να τον εγκαταστήσω...

1ον Περνάς τα certificates με τον αναλυτικό τρόπο που λέει ο ATiMAN με την χρήση του ATIstuff, παράλληλα ανοίγει και ένα αρχείο notepad το οποίο σου λέει ακριβώς το τι να κάνεις...

2ον κάνεις εγκατάσταση το Catalyst ΑΛΛΑ πας να το ανοίξεις μετά την εγκατάσταση του και σου λέει ότι δεν έχει εντοπιστεί προσαρμογέας. Δηλαδή δεν πέρασε τον οδηγό και όμως το έχει περάσει.....αμέσως μετά...

3ον κάνεις εγκατάσταση το WMV-patch και σύμφωνα με τις οδηγίες του ΑΤιΜΑΝ τρέχεις το patati και μόλις κάνεις επανεκκίνηση ΒΟΥΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο συνεχη (ακομα) αυπνια και πολυ καβγα,,, βρεθηκε το "λαθος"..

Η "συμμορια" σε ολα τα PC εχει ενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικο που επιτρεπει να γινονται οι δοκιμες χωρις προβληματα...

Εμ, δεν "στηνω" εγω τα λειτουργικα....!!!

Το stuff χρειαζεται υποχρεωτικα και ολοι ειμαι σιγουρος (απο αυτα που ειδα εχτες σε 8 pc χρηστων που μπηκα) οτι το εχετε σωστα εγκατεστημενο...

Το χαρακτηριστικο ειναι.......οτι τα PC βρισκονται μονιμα σε .......readme...

Εχοντας εγω το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης για την ταλαιπωρια σας στο συγκεκριμενο πακετο, δεν ξερω τι να πω.

Κατα πασα πιθανοτητα λοιπον, δεν θα ξαναβγει κατι τετοιο και τα επομενα πακετα θα ειναι σαν τα γνωστα... κι ο Θε@ς της "αρπ@χτης" βοηθος...

Για το αρχειο ισχυει το παλιο pass.

edit,,

Βεβαια, ισχυουν ακριβως αυτα που γραφει απο πανω ο MOS, ακριβως ετσι.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

hi man where do i find this driver version 10-9V1 ?

i cant find it

many thanks

Στην εικονα που σας στελνω υπαρχουν τα συνολικα benchmarks που εχω κανει στους τελευταιους drivers. Στα νεα Benchmarks εβαλα και το Tom2d Bench.

Σημ.:

Με τους 10-9Β1 χρησιμοποιησα τα crossfire application profiles 10-8a. Επισης, για την εγκατασταση του driver χρειαστηκε η επεμβαση του atiman απευθειας στο PC μου (thanks).

@nikpoth

Για να μου παιξει το παρακατω Link (σε οποιαδηποτε αναλυση) χρειαστηκε να κατεβασω απο τη Adobe το τελευταιο Flash Player... και παιζει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο συνεχη (ακομα) αυπνια και πολυ καβγα,,, βρεθηκε το "λαθος"..

Η "συμμορια" σε ολα τα PC εχει ενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικο που επιτρεπει να γινονται οι δοκιμες χωρις προβληματα...

Εμ, δεν "στηνω" εγω τα λειτουργικα....!!!

Το stuff χρειαζεται υποχρεωτικα και ολοι ειμαι σιγουρος (απο αυτα που ειδα εχτες σε 8 pc χρηστων που μπηκα) οτι το εχετε σωστα εγκατεστημενο...

Το χαρακτηριστικο ειναι.......οτι τα PC βρισκονται μονιμα σε .......readme...

Εχοντας εγω το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης για την ταλαιπωρια σας στο συγκεκριμενο πακετο, δεν ξερω τι να πω.

Κατα πασα πιθανοτητα λοιπον, δεν θα ξαναβγει κατι τετοιο και τα επομενα πακετα θα ειναι σαν τα γνωστα... κι ο Θε@ς της "αρπ@χτης" βοηθος...

Για το αρχειο ισχυει το παλιο pass.

edit,,

Βεβαια, ισχυουν ακριβως αυτα που γραφει απο πανω ο MOS, ακριβως ετσι.

Thank you τωρα δουλευει χωρις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο συνεχη (ακομα) αυπνια και πολυ καβγα,,, βρεθηκε το "λαθος"..

Η "συμμορια" σε ολα τα PC εχει ενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικο που επιτρεπει να γινονται οι δοκιμες χωρις προβληματα...

Εμ, δεν "στηνω" εγω τα λειτουργικα....!!!

Συμβαινουν αυτα... παντου και παντα...

Lets enjoy now the new stuff

:dance3::dance3::dance3:

και φυσικα ... Thanks για την επιμονη και υπομονη :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσοι ασχοληθηκατε με την παραπανω διαδικασια δεν χρειαζεται ποτε να ξανακανετε κατι παρομοιο για καποιο επομενο πακετο δοκιμων.

Ισχυει για ....μεχρι το επομενο format σας.

Το θεμα ειναι να μπορεσουν να "δοκιμασουν" οσοι θελουν πραγματα που δεν θα τα δουν ευκολα σε επισημο οδηγο...

Υπαρχει ρισκο σ αυτο και πρεπει να το καταλαβαινουμε ολοι.

Κανεις δεν υποχρεωνεται σ αυτο, ετσι δεν πρεπει και να το κατηγορει....

Ειναι ευκολο να λεμε "περιμενω την επισημη εκδοση και καθαρισα" αλλα υπαρχουν και τα ..αλλα..

Link to comment
Share on other sites

2 παραπονα...πρωτον το lost planet 2...εξακολουθει να κρασαρει με catalyst AI...αναθεμα το crossfire καθε τοσο..!! se single ειναι ελεος...30 fps average με 2χΑΑ σε 1920χ1080 και tessellation HIGH...minimum επεσα και κατω απο 20...(!!!)...τελικα η αδυναμια δεν ηταν μονο στο unigine οπως πολυ εξυπνα ελεγε η ΑΤΙ...τι να λεγε..!? οπως επισης στο AvP dx11, αν βαλετε ΑΑ, θα πεσουν στην μεση σχεδον τα fps...δηλαδη αποτυχια ετσι...ελεος...

και δευτερον...θα πω την πικρη αληθεια..αλλα η ΑΤΙ με στενοχωρησε..εδειξε οτι καλα κοροιδεψε τους χρηστες της...εχετε παιξει dx11 παιχνιδια..?? me tessellation ON..?? οι επιδοσεις πεφτουν δραματικα..με λιγα λογια...στον χρονο πανω...δεν θα μπορεις με την σειρα 5 να παιξεις παιχνιδια της προκοπης...θα σερνεσαι...κατ'αλλα βαλτε dx11 λεγανε στις "διαφημισεις" για παραπανω επιδοσεις, τωρα γιατι εγω χανω..?? προφανως δεν μας εξηγησαν, οτι σε ιδια χαρακτηριστικα και ιδιες λεπτομερεις, μονο και μονο τοτε το dx11 δινει παραπανω...δηλαδη...εικονικα οι χρηστες...δεν καταλαβαινουμε και πολλα...αλλα και χαμηλο tessellation αν ανοιξεις AA, ηρθε το τελος...ουφ...εδωσα 2500 ευρω για η/υ πριν 7 μηνες και νιωθω οτι δεν θα παιζω παιχνιδια το 2011...χαχα :)

ATIMAN, ξερω οτι σας περιοριζει το hardware, ξερω οτι το bios δεν προσφερει κατι οπως σωστα ειπες καποτε...ομως παρακληση...τοσοι γνωστες ειστε, καντε κανα θαυμα...το 2011 ολα τα dx11 games θα ειναι unplayable για εμας...!!! εκτος και αν τελικα οντως ειναι η hd5000 με ημερομηνια ληξης για να ρθει η hd6000...τοτε τι να πω...δεν εχω λογια...

ειναι η φαση που σκεφτομαι να πουλησω τις καρτες και να παω nvidia συντομα...:daisy:

Link to comment
Share on other sites

2 παραπονα...πρωτον το lost planet 2...εξακολουθει να κρασαρει με catalyst AI...αναθεμα το crossfire καθε τοσο..!! se single ειναι ελεος...30 fps average με 2χΑΑ σε 1920χ1080 και tessellation HIGH...minimum επεσα και κατω απο 20...(!!!)...τελικα η αδυναμια δεν ηταν μονο στο unigine οπως πολυ εξυπνα ελεγε η ΑΤΙ...τι να λεγε..!? οπως επισης στο AvP dx11, αν βαλετε ΑΑ, θα πεσουν στην μεση σχεδον τα fps...δηλαδη αποτυχια ετσι...ελεος...

και δευτερον...θα πω την πικρη αληθεια..αλλα η ΑΤΙ με στενοχωρησε..εδειξε οτι καλα κοροιδεψε τους χρηστες της...εχετε παιξει dx11 παιχνιδια..?? me tessellation ON..?? οι επιδοσεις πεφτουν δραματικα..με λιγα λογια...στον χρονο πανω...δεν θα μπορεις με την σειρα 5 να παιξεις παιχνιδια της προκοπης...θα σερνεσαι...κατ'αλλα βαλτε dx11 λεγανε στις "διαφημισεις" για παραπανω επιδοσεις, τωρα γιατι εγω χανω..?? προφανως δεν μας εξηγησαν, οτι σε ιδια χαρακτηριστικα και ιδιες λεπτομερεις, μονο και μονο τοτε το dx11 δινει παραπανω...δηλαδη...εικονικα οι χρηστες...δεν καταλαβαινουμε και πολλα...αλλα και χαμηλο tessellation αν ανοιξεις AA, ηρθε το τελος...ουφ...εδωσα 2500 ευρω για η/υ πριν 7 μηνες και νιωθω οτι δεν θα παιζω παιχνιδια το 2011...χαχα :)

ATIMAN, ξερω οτι σας περιοριζει το hardware, ξερω οτι το bios δεν προσφερει κατι οπως σωστα ειπες καποτε...ομως παρακληση...τοσοι γνωστες ειστε, καντε κανα θαυμα...το 2011 ολα τα dx11 games θα ειναι unplayable για εμας...!!! εκτος και αν τελικα οντως ειναι η hd5000 με ημερομηνια ληξης για να ρθει η hd6000...τοτε τι να πω...δεν εχω λογια...

ειναι η φαση που σκεφτομαι να πουλησω τις καρτες και να παω nvidia συντομα...:daisy:

και πια κάρτα με tessellation HIGH και ΑΑ full πιστεύεις θα θερίζει?

Link to comment
Share on other sites

hyperion,,

Υπερβαλεις, ως αλλοτε, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα..

Εχουμε μιλησει πολλες φορες για το συγκεκριμενο hardware τα Windows7 και το DX11.

Ολα αυτα εχουν μια πολυ στενη σχεση μεταξυ τους.

Πριν "αφορησεις" τα παντα ριξε μια ματια προς... Microsoft. Θα βρεις ενδιαφεροντα patch που βοηθουν τα Windows σε τετοια θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.