Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

1. Υπερισχυουν οι ρυθμισεις των παιγνιδιων.

Επειδή κάπου διάβασα ότι σε μερικά παιχνίδια, (επειδή έχει βάλει το χεράκι της η "πράσινη") είναι προτιμότερο να έχουμε OFF τα ingame φίλτρα και να τα ρυθμίζουμε από τους CCC... είναι εφικτό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ο τρόπος για να γίνει; (δηλάδη να βάλω τον CCC να υπερισχύει των settings του game)
Μα το ειπες μονος σου...

Δεν με κατάλαβες... ζητάω τα βήματα με τα οποία θα ρυθμίσω τον CCC να είναι ο πρώτος αρμόδιος για τα φίλτρα.

Έγινε επεξεργασία από code
Link to comment
Share on other sites

10.10c hotfix για οσους ενδιαφερονται!

GPU-86: AMD Catalyst

AMD Catalyst 10.10c Hotfix Features:

OpenGL 4.1 beta support

Support for the new Morphological Anti-Aliasing feature

Dead Rising 2 – Crossfire profile (Resolves negative scaling)

Crossfire Performance Improvement for:

Metro 2033

F1 2011 - (Direct X9 version)

Fallout New Vegas

Performance optimizations for systems with an AMD Radeon™ HD 6870 and AMD Radeon HD 6850 series of graphics products installed

Aliens versus Predator performance enhancements

Star Craft 2 performance enhancements

OpenGL performance enhancements – gains can be seen in Prey, Quake Wars: Enemy Territories, and Heaven v2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση γιατί θα τρελαθώ.

Έχω εδώ και μήνες εγκατεστημένους τους Catalyst 10.4 και όλα πάνε καλά.

Είπα και εγώ μετά από τόσους μήνες να δοκιμάσω τους φρέσκους 10.10, γιατί στο παρελθόν είχα κάτι προσπάθειες αποτυχημένες με 10.6 10.7 κτλ.

Ε ρε γαμωτο, πόσο για τον π@@@τσ@@ τους έχουν κάνει τους drivers εκεί στην ATI , μόλις έκανα restart έφαγα μια μπλε οθόνη όλη δικια μου, κάποιο atimkmag.dll από ότι πρόλαβα να δω.

Τι στο κάλο, δεν τα τεστάρουν αυτά που βγάζουν και δεν θέλω να ακούσω ότι πρέπει να κάνω unistall με το τάδε πρόγραμμα, μετά επανεκκίνηση, μετά καθαρισμό στην regisrty, μετά το ένα μετά το άλλο για να κάτσουν καλά. Αν είναι να ακλουθώ ολόκληρους οδηγούς για το καθετί που βάζω στο PC καήκαμε, θέλω από την στιγμή που έχω σκάσει τα ευρώπουλα μου, να μπορώ κάθε μήνα, αν το θέλω, να κάνω μια φυσιολογική αναβάθμιση, διπλό κλικ στο exe, επανεκκίνηση και τέλος!!

Τι να πω, έξι μήνες έχουν περάσει από τους 10.4 έως τους 10.10.

Και δεν θέλω να πάω σε nVidia, γιατί απλά είμαι ATI fan εδώ και χρόνια και σκέπτομαι να πάρω και την 6990 όταν με το καλό μας έρθει, αλλά θέλω ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΗ.

Δεν είμαι παράλογος σε αυτά που ζητώ, αλλά κάτι πρέπει να κάνουν εκεί στην ΑΤΙ, γιατί αυτοί που κάνουν τους οδηγούς τους πήρε η κάτω βόλτα εδώ και μήνες.

πες τα μωρέ, μακάρι να βγάλει τπτ αξιόλογο η nvidia , μακάρι θεέ μου, μακάρι, μακάρι^100000 , γιατί και εγώ έχω απιβδήσει, δεν την παλεύω άλλο σου λέω, 9,5 κατοστάρικα για τις μούφες έχω δώσει, και bbfc2 δεν μπορώ να παίξω για πολύ (παρά μόνο με τους 10,4 LOL) , dirt2 ούτε ...ειτε ctd , είτε game crash λόγο μάπα driver ...ααα και οι καρτες μ είναι nderclocked (!) LOL . μονο wow παίζω! και η 5970 ακούγεται λες και είναι έτοιμη για take off ... που? στο wow!!

nvidia και ξερό ψωμί, δεν μπορείτε απλά να φανταστήτε τι έχω τραβήξει με αυτές τις κολοκάρτες, που αν μπορούσα θα τις έπιανα και θα τις έκανα κομμάτια, 9,5! OMG

Έγινε επεξεργασία από Trollarw
Link to comment
Share on other sites

Τα μηχανηματα διαφερουν και κατι λαθος θα γινεται και θα εχετε τα προβληματα που εχετε!

Δεν ειναι τα drivers το προβλημα!

οκ τότε σε παρακαλώ πάρα πολύ, να μου πείς γιατί πρέπει για κάθε ένα παιχνίδι που θέλω να παίξω πρέπει να αλλάζω driver?!?!? πχ, με τον driver a παίζω bbfc2 αλλά όχι dirt2 , με κάποιον άλλο παίζω διρτ2 και ctd στο bbfc2 LOL , αν εσείς αυτό το λέτε gaming μου περισσεύουν τα λόγια!! όχι δεν θέλω άλλο, πλέον στον ανταγωνισμό ποντάρω, ελπίζω να υπάρχει απάντηση πριν τον Γεννάρη άπο τους πράσινους....

και στο bottom line , ολοι ξέρουμε ότι το fermi μπορεί να απέτυχε στις πωλήσεις και να είμαστε όλοι δυσαρεστιμένοι από την κορoιδία της nvidia, αλλά δν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι είναι πολύ ποιό μπροστά

από την αρχιτεκτονική της ati... βλέπε tess.... που μόλις μετά από ένα χρόνο βγάζει στην αγορά κάτι με καλό tess --> 6870>5870 tess-wise ... και κάποια features ώπος 3d κτλπ , δυνατότητα που η ξεφτιλισμένη η πράσινη την προσφέρει από την σειρά 8ΧΧΧ. όχι ότι το 3d είναι κάτι που με καίει προσωπικά, αλλά είναι ένας δείκτης, που λέει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

παντα υπερβολικοι, ορισμενοι.

φαγαμε μπλε οθονη? φταινε οι ΑΤΙ drivers.(σορρυ... ΑΜD, θα παρει χρονο να το συνηθισω!!!)

κολλαει ενα παχινιδι? φταινε οι ΑΤΙ drivers.

πεφτει το ρευμα? φταινε οι ΑΤΙ drivers.

σκουζει η γατα? φταινε οι ΑΤΙ drivers.

δλδ θελετε να πειτε, οτι εχετε αποκλεισει ΟΛΕΣ τις αλλες πιθανοτητες και εμειναν οι ΑΤΙ drivers?

δεν λεω οτι ειναι τελειοι. ουδεις ειναι. αλλα οχι με το παραμικρο, "φταινε οι ΑΤΙ drivers".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πες τα μωρέ, μακάρι να βγάλει τπτ αξιόλογο η nvidia , μακάρι θεέ μου, μακάρι, μακάρι^100000 , γιατί και εγώ έχω απιβδήσει, δεν την παλεύω άλλο σου λέω, 9,5 κατοστάρικα για τις μούφες έχω δώσει, και bbfc2 δεν μπορώ να παίξω για πολύ (παρά μόνο με τους 10,4 LOL) , dirt2 ούτε ...ειτε ctd , είτε game crash λόγο μάπα driver ...ααα και οι καρτες μ είναι nderclocked (!) LOL . μονο wow παίζω! και η 5970 ακούγεται λες και είναι έτοιμη για take off ... που? στο wow!!

nvidia και ξερό ψωμί, δεν μπορείτε απλά να φανταστήτε τι έχω τραβήξει με αυτές τις κολοκάρτες, που αν μπορούσα θα τις έπιανα και θα τις έκανα κομμάτια, 9,5! OMG

Παλικάρι μιας και θα τις πετάξεις από ότι φαίνεται αυτές τις κολοκάρτες δεν κάνεις καμιά καλή τιμούλα να σου τις αγοράσω ?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ και καιρό με τους 10.4 από τον atiman. Αξίζει να βάλω κάποιον νεότερο; Στο Lost Planet 2 έτρωγα κρασάρισμα, γιαυτό και αναρωτιέμαι.

Το σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να χάσω τις πολύ καλές επιδόσεις που έχω ως τώρα στο BFBC2

Link to comment
Share on other sites

R-M-A θα πάνε αυτές... απλά αναμένω :D

Τι θα ελεγες πριν "πεταξεις" τις καρτες σου, απλα... να χρησιμοπιησεις τον ATIMAN_Uninstaller?

Υπαρχει αντιστοιχο thread, το οποιο λεει αναλυτικα τι να κανεις... (η σειρα απεγκαταστασης εχει σημασια)

Προσωπικα χρειαζομαι περιπου 3 λεπτα να κανω πληρη απεγκατασταση παλιου driver και να βαλω καινουριο, χρησιμοποιώντας ενδιαμεσα ΚΑΙ τον ATIMAN_Uninstaller. Σημ: Ξεκινησα να χρησιμοποιω το προγραμμα αυτο οταν εφαγα το πρωτο blue screen μετα απο απεγκατασταση των 10-5... και απο τοτε ολα ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσεις απο τους 8783.1 με CAP 10-9a...

Αισθητη διαφορα προς το καλυτερο οσον αφορα την ποιοτητα της εικονας, οπως αισθητη και η πτωση του performance οταν ειναι τα παντα ενεργοποιημενα. Η παρουσια των νεων ρυθμισεων ειναι αναγκαια πιστευω για την επιτευξη του βελτιστου οπτικου αποτελεσματος. Καλο ειναι παρ'ολα αυτα τα extra settings να χρησιμοποιηθουν οπου εχει νοημα και οχι παντου... Σε αλλα thread του forum γινεται αναλυση των εξτρα settings που υπαρχουν ξεκλειδωτα σε αυτη την "ξεκλειδωτη" εκδοση των drivers.

Ακολουθουν τα FPS Benchmarks... Εδω, εντυπωση μου εκανε η συμπεριφορα του 3d Mark Vantage, που ειχε top score (σε Performance) με AI Catalyst στο High Quality, τη στιγμη που τα υπολοιπα benchmarks με το setting αυτο (High Quality) "πεφτανε" αισθητα...

Enjoy...

Catalyst.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οκ τότε σε παρακαλώ πάρα πολύ, να μου πείς γιατί πρέπει για κάθε ένα παιχνίδι που θέλω να παίξω πρέπει να αλλάζω driver?!?!? πχ, με τον driver a παίζω bbfc2 αλλά όχι dirt2 , με κάποιον άλλο παίζω διρτ2 και ctd στο bbfc2 LOL , αν εσείς αυτό το λέτε gaming μου περισσεύουν τα λόγια!! όχι δεν θέλω άλλο, πλέον στον ανταγωνισμό ποντάρω, ελπίζω να υπάρχει απάντηση πριν τον Γεννάρη άπο τους πράσινους....

και στο bottom line , ολοι ξέρουμε ότι το fermi μπορεί να απέτυχε στις πωλήσεις και να είμαστε όλοι δυσαρεστιμένοι από την κορoιδία της nvidia, αλλά δν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι είναι πολύ ποιό μπροστά

από την αρχιτεκτονική της ati... βλέπε tess.... που μόλις μετά από ένα χρόνο βγάζει στην αγορά κάτι με καλό tess --> 6870>5870 tess-wise ... και κάποια features ώπος 3d κτλπ , δυνατότητα που η ξεφτιλισμένη η πράσινη την προσφέρει από την σειρά 8ΧΧΧ. όχι ότι το 3d είναι κάτι που με καίει προσωπικά, αλλά είναι ένας δείκτης, που λέει πολλά.

κατσε ψαξε το!

Εγω 10.10c εχω και μου παιζουν ολα τελεια!

Γιατι σε μενα δεν φταινε?

Link to comment
Share on other sites

R-M-A θα πάνε αυτές... απλά αναμένω :D

Για πιο λογο θα πανε RMA επειδη μετα απο 3-6-12 μηνες που τις εχεις αποφασισες οτι δεν σου κανουν ?Εχτος αν το RMA το μεταφραζεις σαν αναβαθμιση εσυ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.