Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Streaming videos λετε ρε παιδια? Και εγω ειχα θεμα.

Καντε Update τον flash player ή καντε disable το gpu acceleration με δεξι κλικ πανω στο βιντεο.

@GruntGR

Mε cf εχει ctds με μια καρτα παιζει κομπλε. Οι καλυτεροι drivers νομιζω ηταν οι 10.5α.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περα απτα γνωστα θεματα ασυμβατοτητας μεταξυ 10.11 και 6xxx, εχω και εγω θεμα με τα βιντεο, συγκεκριμενα πολλα βιντεο αμα τα ανοιξω με τον windows media player αντι για τον VLC κολλανε ολα, γκριζαρει η οθονη ( το περιβοητο GSOD ειναι αυτο ? ) και μετα μου λεει οτι ο driver μολις εκανε recover :wall:

Για bad company 2 και 58xx ποιος ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ο πιο γρηγορος catalyst ? Ο 10.4 ? ctd δεν εχω φαει ακομα σε κανενα game αλλα δεν εχω προλαβει να καω πολυ :(, στην havana του black ops θα γινει τπτ επιτελους που χτυπαμε 50fps και κατω οταν κοιταζουμε συγκεκριμενα σημεια ?

εγώ για bc2 με trifire παίζω με 10,4 και είμαι οκ, αλλά έχει πρόβλημα με dirt2 , όπου μου κάνει εκεί ctds μετά από 45 λεπτά περίπου gaming με vsync off , ενω με vsync on παίζω μέχρι και κανά 2ωρο και μετά ctd.

EEE και εσύ τώρα....τα θέλεις όλα... :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Oi Catalysts 10.11 εμενα που δημιουργουν shake στην εικονα της οθονης κατα το login και shutdown των Windows 7 !!!

Ξαναγυρισα στους Catalyst 10.10e και ολα ειναι μια χαρα παλι

Πολυ απογοητευση οι 10.11 τελικα αμα βγει κανενα hotfix ισως ξαναδοκιμασω αλλιως θα περιμενω τους 10.12

Y.Γ: Η επομενη λυση μου μαλλον θα ειναι Nvidia ειμαι απογοητευμενος απο τους driver της ΑΤΙ/ΑΜD

Έγινε επεξεργασία από Vasot
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα στον 10.4 + τα profiles + το φφφανταστικο radeonpro

Κανοντας την μεταβαση απο gtx260 σε 5850 ειμαι ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ ευχαριστημενος, το moh και το bc2 που με καιγανε, επιτελους τρεχουν ΖΑΧΑΡΗ με μπολικα fps και αφθονο gpu usage, καμια σχεση με τα καραγκιοζιλικια της gtx470 η οποια με τους fail drivers ηθελε να με πεισει πως πρεπει να παω ντε και καλα σε i5 ( το λιγοτερο )για να αποδωσει οπως πρεπει στα 2 παραπανω παιχνιδια.

Η nvidia υποσχεθηκε νεο driver στο τελος του μηνα ο οποιος λεει θα εχει καλυτερο gpu usage στις περιπτωσεις μηχανηματων με " αδυναμο " cpu ( αδυναμος ο C2Q, ok ....... ) απο υποσχεσεις αλλο τπτ οι γκιοζηδες. :wall:

Οκ χρειαστηκε να φαω ολο μου το βραδυ για να δοκιμασω 3 drivers ( 10.11 10.10 10.4 ) και να τραβηξω 9 log απτο gpu-z αλλα τουλαχιστον αυτο που ηθελα να δω το ειδα επιτελους, τσεκαρα και την συνδεση της καρτας με HDTV μεσω καλωδιου dvi-hdmi και 3.5mm minijack για τον ηχο και δεν παρατηρησα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα, ουτε mute στα ηχεια ουτε λαθος rgb range ολα μια χαρα :D

Tα crash οταν εχω το hardware acceleration καταλαθος ενεργοποιημενο στον flash player του youtube συνεχιζονται αλλα τουλαχιστον τωρα κανει recover ο driver ενω πριν με τον 10.10 ετρωγα BSOD. Μηπως φταιει που το καρτονι ειναι μονιμως κλοκαρισμενο στα 850/1200 επειδη δεν μπορεσα να βγαλω ακρη με τα 2D profile στο msi afterburner ?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που κατέληξες στους 10.4, μιας και εκεί έχω μείνει και εγώ και σε αντίστοιχη ερώτηση που έκανα εδώ για το ποιοι είναι οι καλύτεροι για το BC2 δεν πήρα απάντηση. Βέβαια εγώ έχω βάλει τους 10.4 του atiman, δεν ξέρω αν έχουν μεγάλη διαφορά από τους official, μόνο ο atiman μπορεί να μας απαντήσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που κατέληξες στους 10.4, μιας και εκεί έχω μείνει και εγώ και σε αντίστοιχη ερώτηση που έκανα εδώ για το ποιοι είναι οι καλύτεροι για το BC2 δεν πήρα απάντηση. Βέβαια εγώ έχω βάλει τους 10.4 του atiman, δεν ξέρω αν έχουν μεγάλη διαφορά από τους official, μόνο ο atiman μπορεί να μας απαντήσει. :)

Ο csaris έχει μιλήσει για 10.5a. Δοκίμασε και βγάλε τα συμπεράσματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο csaris ειπε για 10.5a ναι, ενα αλλο site ελεγε οτι οι 10.5b ειναι ακομα πιο γρηγοροι, σε ενα αλλο φορουμ ενας ειχε 10.5 και γκρινιαζε για το gpu usage εβαλε 10.4 και καθαρισε. Ε επειδη κοντευε να ξημερωσει το γυρισα στους 10.4 τραβηξα gpu-z logs με το πριν και το μετα και ειπα οτι βγει.

Αν καταλαβα καλα μπορεις να κανεις με λιγο ψαξιμο το radeon pro να τρεχει το συγκεκριμενο παιχνιδι σαν να το ετρεχες τους ταδε drivers ενω ταυτοχρονα εσυ εχεις στο συστημα τους πιο προσφατους τους οποιους προφανως θες να τους κρατησεις για αλλο λογο ( metro 2033 :p )

Αμα ειναι τοσο καλο το επομενο release σκεφτομαι να την κανω αυτη τη πατεντα για χαρη του bc2 του moh και οτι αλλο βγει σε frostbite, αμα γινοτανε σε nvidia προσωπικα θα μου ελυνε τα χερια πολλες φορες, ακομα θυμαμαι τους 191.07 που ΔΕΝ τρεχανε το sims 3 :slap:

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!

μπορει καποιος να με πει ποιοι ειναι οι καλυτεροι drivers για την 4870χ2

εαν ηταν ευκολο να δει και link

ευχαριστω προκαταβολικα :)

Έγινε επεξεργασία από auditt
Link to comment
Share on other sites

update : Βασικα το γυρισα σε 10.5a + 10.5 CAP επειδη σε 10.4 ενω επαιζα κατι το επιανε και κολλαγανε ολα για 5-6 sec καποιες φορες :s επισης ειχε κρασαρει ο driver στο desktop και εφαγα 2 φορες προσωρινα blank screen, προς το παρων δεν εχω παθει τπτ. ( ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ !! :p )

Link to comment
Share on other sites

update : Βασικα το γυρισα σε 10.5a + 10.5 CAP επειδη σε 10.4 ενω επαιζα κατι το επιανε και κολλαγανε ολα για 5-6 sec καποιες φορες :s επισης ειχε κρασαρει ο driver στο desktop και εφαγα 2 φορες προσωρινα blank screen, προς το παρων δεν εχω παθει τπτ. ( ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ !! :p )

Σοβαρά; Αυτό το κόλλημα για 1-3 sec μου εμφανίστηκε μετά το τελευταίο patch αλλά ως τώρα το έχω συναντήσει μόνο σε 32άρηδες servers. Λες να φταίει ο driver; Για πες μας αν παίξει καλά για καμια βδομάδα και σε 32άρηδες servers και ίσως αλλάξω και εγώ.

Κατά τ' άλλα από τον 10.4 τι άλλες διαφορές είδες;

Με τον 10.4 πάντως δεν έχω φάει κανένα CTD ή πλήρες freeze.

Link to comment
Share on other sites

tragikos και GruntGR,,

Μπορει και να κανω λαθος αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν χρησιμοποιησατε τον ιδιο 10.4 μεταξυ σας.

Αν ειναι ετσι δεν υπαρχει συγκριση, οποτε δεν μπορουν να βγουν συμπερασματα..

Link to comment
Share on other sites

πολύ πιθανό, γιατί εγώ χρησιμοποίησα αυτόν που έχεις στην βιβλιοθήκη σου. Υπάρχει περίπτωση εσύ να γνωρίζεις ποια έκδοση οδηγών είναι τελικά καλύτερη για το BC2 και συγκεκριμένα για την σειρά 58xx;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!

μπορει καποιος να με πει ποιοι ειναι οι καλυτεροι drivers για την 4870χ2

εαν ηταν ευκολο να δει και link

ευχαριστω προκαταβολικα :)

Εγώ βρήκα την υγειά μου με τους 10.4.b του ΑΤΙΜΑΝ , στείλε του ένα π.μ. για να σου δώσει pass , :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γενικά δεν παρακολουθώ το thread παρά σε αραιά διαστήματα, νομίζω πως από κάποια έκδοση των CCC (official πάντα) και μετά αν έκανες overclock την GPU τότε τα ρολόγια σε idle δεν έπεφταν σε 157/300. Αυτό έχει αλλάξει? Με τους 10.11 και με ανεβασμένη την 5870 σε 930/1300, σε idle πέφτω σε 157/300. Η κάρτα είναι Sapphire αλλά έχει περασμένο Asus BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω τα ρολόγια γυρνάνε κανονικά σε idle αλλά διαφέρουν αν έχεις συνδεδεμένη μία οθόνη ή έχεις 2 ενεργές οθόνες ταυτόχρονα.

Εχθές πήρα την Sapphire 6870 και κατά την εγκατάσταση σε 2D είχα 100/300 αλλά μόλις συνέδεσα και την TV(HDMI) ανέβηκαν σε 300/1050.

Αυτό γίνεται για να αποφεύγουν flickering όταν κάθε φορά που αλλάζουν τα ρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.