Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ολα καλά με τους drivers 11.1 το μόνο πρόβλημα που έχω ειναι οταν ρυθμίζω απο το CCC SMOOTHVISION HD:Anti-Aliasing και το βάζω Χ8 μου πιξελιάζει (γίνετε ένα μπάχαλο)

ο jdownloader και δεν μπορώ να τον δουλέψω κανω restart το πρόγραμμα μπάς και στρώσει όμως τα ίδια, μόλις το ρίχνω στο Χ4 ολα ΟΚ τι λέτε να φταίει; :wall:

Link to comment
Share on other sites

έχω το m2762d lg monitor -tv έβαλα 11.1a driver και έχω μαύρο πλαίσιο γύρω από την οθόνη , στο παλιό ccc υπηρχε ρύθμιση και έφτιαχνε, εδώ?

το έλυσα , ναι υπάρχει

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

δεν μου βλεπει το cpu το monitor μονο την καρτα..γιατι?

Troubleshooting

If one or more of the information panels does not appear for your system – most likely you can remedy this by resetting your system performance counters. Run the following commands in a Command Line Window (type CMD into your windows start panel) to reset your counters:

cd %systemroot%\system32

lodctr /r

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο 5850 crossfire και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με τους 1011 kai meta εως 01-11 Amd drivers:

Οταν κανω επανεκινηση τρεμοπαιζει η οθονη και οταν μπαινω στο catalyst σβηνει για λιγο η οθονη επανερχεται με τρεμουλο και αναποδα οταν βγαινω απο τον catalyst κανει το ιδιο .θελω επισης να τονισω οτι με τους 10-10 δεν εχω κανενα προβλημα απο 10-11 και μετα παρουσιαζεται αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο 5850 crossfire και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με τους 1011 kai meta εως 01-11 Amd drivers:

Οταν κανω επανεκινηση τρεμοπαιζει η οθονη και οταν μπαινω στο catalyst σβηνει για λιγο η οθονη επανερχεται με τρεμουλο και αναποδα οταν βγαινω απο τον catalyst κανει το ιδιο .θελω επισης να τονισω οτι με τους 10-10 δεν εχω κανενα προβλημα απο 10-11 και μετα παρουσιαζεται αυτο το προβλημα.

Φιλε μου θα κανεις υπομονη και εσυ οπως και εγω με τις 5970.:wall:

Η καλη μας AMD φροντιζει να μας παιδευει με τους drivers που φτιαχνει για να μην χαλαρωνουμε :tomato: ο λογος που εχω βγαλει για πουλημα τις καρτες μου ειναι αυτος. Βαρεθηκα καθε τοσο να βαζω και να βγαζω drivers και προκοπη να μην βλεπω (τωρα τελευταια) τεσπα συγνωμη για το λογιρδιο αλλα οντως ταχω παρει με την AMD.

Link to comment
Share on other sites

με τη σωστη απεγκατασταση για καθε αλλαγη τα προβληματα περιοριζονται στο ελαχιστο.ποτε δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα εχοντας δοκιμασει παρα πολλους drivers πανω στο trifire.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο 5850 crossfire και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με τους 1011 kai meta εως 01-11 Amd drivers:

Οταν κανω επανεκινηση τρεμοπαιζει η οθονη και οταν μπαινω στο catalyst σβηνει για λιγο η οθονη επανερχεται με τρεμουλο και αναποδα οταν βγαινω απο τον catalyst κανει το ιδιο .θελω επισης να τονισω οτι με τους 10-10 δεν εχω κανενα προβλημα απο 10-11 και μετα παρουσιαζεται αυτο το προβλημα.

ειχα και εγω αυτο που περιγραφεις με μια 5970 και 24 samsung αλλαξα hdmi και δοκιμασα και αλλαγη απο την καρτα απο το 1 στο 2 dvi βρηκα λυση τελικα σε καποιο συνδιασμο δεν μου κανει ...τα παραπανω ...προφανως ειναι θεμα συντονισμου windows-drivers με τις hdmi και dvi

Πάντως δεν το θεορω πρόβλημα αλλα συντονισμος καρτας οθόνης με οθονη ( εμενα πολλές φορες για κλασματα δευτερολ. μαυριζε και η οθόνη )

Συγνωμη απο λάθος διορθωνω το δικο μου ηταν στην εισοδο και εξοδο απο τα windows οχι στον catalyst

Έγινε επεξεργασία από velipsi
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο 5850 crossfire και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με τους 1011 kai meta εως 01-11 Amd drivers:

Οταν κανω επανεκινηση τρεμοπαιζει η οθονη και οταν μπαινω στο catalyst σβηνει για λιγο η οθονη επανερχεται με τρεμουλο και αναποδα οταν βγαινω απο τον catalyst κανει το ιδιο .θελω επισης να τονισω οτι με τους 10-10 δεν εχω κανενα προβλημα απο 10-11 και μετα παρουσιαζεται αυτο το προβλημα.

Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι ο τελευταιος hotfix δεν εχει κανενα τετοιο θεμα στην 5970...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι ο τελευταιος hotfix δεν εχει κανενα τετοιο θεμα στην 5970...

καλημερα

Μπορεις να μου στειλεισ Link γιατι δε βγαζω ακρη ποιο hotfix να κατεβασω;

thanx:lock:

Link to comment
Share on other sites

Post #5637

Sorry αλλα αυτο το hotfix αναφερει οτι ειναι για τη σειρα 6800 και 6900

ειναι ΟΚ ; επειδη δεν εχω ξαναβαλει hotfix απλα το κανω install η χρειαζεται να απεγκαταστησω τον driver 01-11

Tnanx

Link to comment
Share on other sites

1.Κανει και για τις δικες μας σειρα 5χχχ εγω τον εχω βαλει στις 5970, ενα ελαφρο τρεμουλο τοχει και αυτος αλλα ειναι καλυτερος απο τους αλλους.

2.Ειναι ολοκληρωμενος driver οποτε θα απεγκαταστησεις τον αλλον, Ατιμαν Uninstaller, και μετα κανονικα εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια υπενθύμιση ... θέλει .ΝΕΤ 4 , και από προσωπική παρατήρηση , όλα τα .ΝΕΤ ,

κόβουν το κάτι τι τους από την ταχεία απόκριση του λειτουργικού.

.

post-1692-1416074997,0822_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ίσως το post να έπρεπε να το κάνω στο BC2 thread.. αλλά μιας και αφορούν ΑΤΙ/drivers.. προτίμησα εδώ..

Έχω παρατηρήσει από όταν πήγα σε ΑΤΙ, σε μερικά παιχνίδια "περίεργο" rendering σε μακρινά εκτός εστίασης αντικείμενα (αρχικά στο F1 2010 στα δέντρα/φυλλώματα, χθες και στο BC2), που όσο θυμάμαι με τις 470, δεν είχα προσέξει ποτέ..

ενδεικτικά στις 2 πιο κάτω φωτό..

8msaaedgedetect16af.th.jpg

8msaaedgedetect16af3.th.jpg

επίσης το ΑΑ, υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλέψει στο ρημαδοπαίχνιδο σωστά με ΑΤΙ?

8msaabox16af.th.jpg

8xMSAA-Box-16xAF

8msaaedgedetect16af2.th.jpg

8xMSAA-EdgeDetect-16xAF

8ssaabox16af.th.jpg

8xSSAA-Box-16xAF

Από το MLAA έχει μείνει κανείς ευχαριστημένος??? γιατί μια που το ενεργοποίησα.. και μια που ΔΕΝ θα το ξαναβάλω ποτέ.. με το Quincunx χαλαρά παλεύει στήθος με στήθος (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο σημείο του συγκεκριμένου παιχνιδιού..), ένα blur ενοχλητικό σε όλη την εικόνα, όπου είχε την τάση να κυρτώνει τις ακμές στα αντικείμενα, το έβλεπες χαρακτηριστικά στον στόχο, και στο OSD του Afterburner, που, φαινόταν ένα χάλι και μισό.., το πιο ενδιαφέρον δε.. είναι ότι όλα τα ss που τράβηξα με το fraps.. είναι λες και δεν το είχα ενεργοποιήσει ποτέ.., με τι μαγικό τρόπο το κάνει render.. και δε το έπιασε το fraps, δεν ξέρω.. (με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω φωτό της οθόνης..)

Τέλος, σε ένα συγκεκριμένο σημείο παρατηρώ ένα περίεργο πλέγμα στην εικόνα, με οποιαδήποτε ρύθμιση στον catalyst.. (προσέξτε πάνω από το φορτηγό με τα βαρέλια στην πλαγιά)

gridpattern.th.jpg

Catalyst 8.820.0, αλλά επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμη αν τα κάνει το $!%$%#$παίχνιδο, ή είναι "optimizations" της ΑΤΙ.. παρατηρήσεις από άλλους ΑΤΙ-άκιδες και nVidia-κιδες ευπρόσδεκτες(ειδικά από αυτούς μιας και υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να μη θυμάμαι και σωστά, γιατί τις έχω δώσει πριν τις γιορτές τις κάρτες, οπότε να κάνει τα ίδια τελικά και η πράσινη :()

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
Link to comment
Share on other sites

1.Κανει και για τις δικες μας σειρα 5χχχ εγω τον εχω βαλει στις 5970, ενα ελαφρο τρεμουλο τοχει και αυτος αλλα ειναι καλυτερος απο τους αλλους.

2.Ειναι ολοκληρωμενος driver οποτε θα απεγκαταστησεις τον αλλον, Ατιμαν Uninstaller, και μετα κανονικα εγκατασταση.

Thanx takis-pa ολα καλα με τον hotfix ολα πανε ρολοι!!

Οντως η AMD θελει να μας παιδευει!! Εξαλου θηλυκου γενους δεν ειναι???:clap::clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Από το MLAA έχει μείνει κανείς ευχαριστημένος??? γιατί μια που το ενεργοποίησα.. και μια που ΔΕΝ θα το ξαναβάλω ποτέ.. με το Quincunx χαλαρά παλεύει στήθος με στήθος (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο σημείο του συγκεκριμένου παιχνιδιού..), ένα blur ενοχλητικό σε όλη την εικόνα, όπου είχε την τάση να κυρτώνει τις ακμές στα αντικείμενα, το έβλεπες χαρακτηριστικά στον στόχο, και στο OSD του Afterburner, που, φαινόταν ένα χάλι και μισό.., το πιο ενδιαφέρον δε.. είναι ότι όλα τα ss που τράβηξα με το fraps.. είναι λες και δεν το είχα ενεργοποιήσει ποτέ.., με τι μαγικό τρόπο το κάνει render.. και δε το έπιασε το fraps, δεν ξέρω.. (με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω φωτό της οθόνης..)

Το mlaa είναι και θέμα προσωπικού γούστου.Στο crysis και ιδιαίτερα σε κάποια custom maps , μου αρέσει η εξομάλυνση που κάνει στα δέντρα"στρογγυλοποιώντας" τα πολύγωνα στα κλαδιά και δείχνουν ποιο αληθοφανή.Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις που δεν υπάρχει καν η δυνατότητα εφαρμογής msaa πχ dead sp2 και arcania , το mlaa είναι και η μοναδική επιλογή που έχεις. Γενικά πάντως στα παιχνίδια που το msaa είναι αποτελεσματικό , το mlaa περριτεύει.

Όσον αφορά το screenshot + mlaa διάβασε την παράγραφο 8 αυτού του άρθρου

Έγινε επεξεργασία από mellodos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.