Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Πέρασα εχτές 11.3 πάνω απο τους 10.3? 10.6 που είχα (είχα να αλλάξω απο πάντα), και την ώρα της εγκατάστασης έφαγα ένα πανυγηρικό BSOD και reset με την μια.

Μετά τα 7άρια με ενημέρωσαν πως έκανα recover απο ένα serius error, και πως τώρα είναι εντάξει.

Κοιτάω CCC, και μια χαρά οι 11.3...

δεν πρόλαβα να τρέξω κανένα παιχνίδι αλλά το pc δειχνει μια χαρά... οτι νάνε.

Δεν βρίσκω λόγω να ανησυχώ πάντως.

Εντωμεταξύ, βγάζω DVI to HDMI στην τηλεώραση και κάνει αυτόματα extend desktop η κάρτα, και βάζω να δω MKV στην τι-βι. για κάποιο λόγο έχω ένα μικρό στιγμιαίο flickering την ωρα της ταινία σε φάση 1 φορά / 3-5 λεπτά.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά εντάξει το ξέρω, και το κάνω συνήθως αν και βαριόμουν εχτές η αλήθεια είναι.

Το έχω κάνει και στο παρελθόν πάντως και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Και όπως και αν έχει να φας BSOD γιατί δεν έκανες 1 unistall πριν δεν ειναι λόγος.

Link to comment
Share on other sites

φορτωσα τους 11,3 πανω απο τους προηγουμενους και μολις εφαγα ενα BSOD τη στιγμη που πηγε να φορτωσει το Assassin's Creed Brotherhood...:wall:

Το παιχνιδι τρεχει κανονικα με μια καρτα, και την αλλη απενεργοποιημενη.

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
Link to comment
Share on other sites

Dmarccos δοκίμασε και εσύ να μας πεις αν σου το διορθώνει. Στο σύστημα σου έχεις crossfireX;

Όχι δεν έχω crossfireX

Μιας και πέρασα τους 8.841

Ένα συγκριτικό στο 3Dmark11 (Gpu score)

11.3 OF - 5459

8.840.3 - 5516

8.840.6 - 5525

8.841.0 - 5532

Έγινε επεξεργασία από dmarccos
Link to comment
Share on other sites

φορτωσα τους 11,3 πανω απο τους προηγουμενους και μολις εφαγα ενα BSOD τη στιγμη που πηγε να φορτωσει το Assassin's Creed Brotherhood...:wall:

Το παιχνιδι τρεχει κανονικα με μια καρτα, και την αλλη απενεργοποιημενη.

Πέρνα τους σωστά και δεν θα έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

είπα να δοκιμάσω και εγώ τους πιο πάνω 8.841.0.0..., από πότε πρέπει να εγκαθιστώ τους οδηγούς.. από ΤΟΝ ADMINISTRATOR account... και όχι από τον κλασσικό "Admin user" που είμαστε όλοι στα win7...?

και το λέω αυτό γιατί αφενός μου έσπασε τα νεύρα εχθές να βρω ποια ^&%@#$%@#$-εφαρμογή προκαλεί το σφάλμα "The server {E10F6C3A-F1AE-4ADC-AA9D-2FE65525666E} did not register with DCOM within the required timeout." στο event viewer/system.. και ήταν η υπηρεσία AMD External Utility.. αφετέρου, όταν πήγα να τους απεγκαταστήσω κάποια στιγμή μαύριζε η οθόνη και έμενε εκεί.. με αποτέλεσμα να χρειάζεται reset... μετά από κανα 5λεπτο γιατί δεν έκανε τπτ.. και στο event viewer είχε σφάλμα, ID 11730, ότι πρέπει να είμαι διαχειριστής για να τον καταργήσω..(για τον ίδιο λόγο παίζει να είχα και το πιο πάνω σφάλμα με τo DCOM και έκανε timeout) :rant:

και αναφέρομαι βέβαια σε αυτόν τον οδηγό με :

MD5: 4ff672fc7a3b5bae531a6e80a5b08a95

SHA1: 64f6b47f1485e378d4eb059b970ca0158bd6d505

atiman, επειδή οι δικοί σου οδηγοί έχω δει ότι είναι με custom(?) πακετάρισμα/installer, μήπως έχει ξεχαστεί καταλάθος κάπου στο script, απαίτηση για τέτοια ειδικά δικαιώματα, γιατί με τους "retail" τέτοιο πρόβλημα δεν είχα παρατηρήσει..

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα σου εχει ηδη απαντηθει..., αλλα το επαναλαμβανω..

"Δεν "απαιτει" τετοιο δικαιωμα, δεν εχει αλλαξει τιποτα και σε κανεναν τομεα, εκτος απο του οτι δεν ειναι WHQL.

Το "προβλημα" σου πιθανον να προηρθε απο καποιο προβλημα στην απεγκατασταση, ειτε στην τελευταια φορα ειτε σε καποια παλαιοτερη και εχει παραμεινει, μιας και δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργει (να υπαρχει) το AMD External Utility (σε registry entries) σε απεγκατεστημενο driver."

Δεν εχουν κανενος ειδους custom installation, ακομα και στο exe package να ειχε ξεχαστει κατι οπως το λες, αυτο θα ισχυε κατα το extraction και οχι κατα την διεργασια του setup.exe.

Να συμπληρωσω στην απαντηση ακομη οτι, χωρις ADMINISTRATOR account δεν μπορει να γινει ολοκληρωτικη απεγκατασταση, καποιες καταχωρησεις στην registry δεν σβηνουν..

PS.

Το MD5 checksum του αρχειου ειναι 442e4d3779ae9153da100781c9460d8e

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές ώρες δοκιμών σήμερα μπορώ να πω ότι οι 8.841.0.0 είναι οι πιό γρήγοροι και σταθεροί drivers που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα στο σύστημά μου! Τους δοκίμασα με πολλές ώρες gaming (Crysis2 και Bfbc2) και έτρεξα και αρκετά benchmarks! Επίσης το καλύτερο είναι ότι λύθηκε το πρόβλημα με το 99% bug που είχε καταντήσει εκνευριστικό με τους 8.840.3.0 και 8.840.6.0. Πάρα πολύ καλή δουλεία από την ομάδα της AMD! Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι και να μην εμφανιστούν στους επόμενους τίποτα ανάλογα κουλά bugs!

Τα αποτελέσματα των benchmarks που έτρεξα μπορείτε να δείτε στα πιό κάτω link:

Performance Vantage:

http://www.thelab.gr/1063014449-post916.html

3DMark11 Performance:

http://www.thelab.gr/1063014451-post287.html

3DMark11 Extreme:

http://www.thelab.gr/1063014452-post288.html

Unigine Heaven Normal Tessellation:

http://www.thelab.gr/1063014453-post71.html

Unigine Heaven Extreme Tessellation:

http://www.thelab.gr/1063014454-post72.html

Crysis 2:

http://www.thelab.gr/1063014531-post23.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,πέρασα τους 8.841 και όπως μπήκαν,βγήκαν!

Γιατί???

Επειδή...

1)σε vantage 2008 δε μου έτρεχε στα 1030\1550 ενώ με 11,4 βγάζει!

2)στο AvP έβγαλα 50,2fps ενώ με 11.4 pre 53,3!

3)στο crysis 2 πτώση και εδώ 2frames!

4)Μόνο στο 3d mark11 είχα τα έδια αποτελέσματα!

Αυτά εμένα μου αρκούσαν για να ξαναμπούν οι 11.4.

Όσο για το uninstaller v 5.0...τι να πω!Δε ξέρω.

Στην αρχή μου φάνηκε καλό και ίσως και να είναι αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μετά από όλη τη διαδικασία και ενώ το ξανατρέχω και μου βγάζει ότι δεν υπάρχει τπτ άλλο για διαγραφή,τρέχω το driver sweeper και αυτό μου βρίσκει 8-10 ATI & AMD αρχεία!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.