Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Thanks AMD. Η πράσινη έχει νέους οδηγούς ακόμα και για τη σειρά 6000. :wall:

...σκεψου ομως κ την αλλη μερια, τι ¨φραγμους¨ μπορει να επιφερει η υποστηριξη τοσων καρτων απο ενα κ μονο οδηγο! Ειμαι ασχετος με το θεμα και εντελως ¨μπακαλιστικα¨ υποθετω πως οσο περισσοτερες καρτες υποστηριζονται απο εναν οδηγο, τοσο πιο UN-optimized θα ειναι ο οδηγος αυτος για την καθε καρτα.

Απλα μια σκεψη...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

...σκεψου ομως κ την αλλη μερια, τι ¨φραγμους¨ μπορει να επιφερει η υποστηριξη τοσων καρτων απο ενα κ μονο οδηγο! Ειμαι ασχετος με το θεμα και εντελως ¨μπακαλιστικα¨ υποθετω πως οσο περισσοτερες καρτες υποστηριζονται απο εναν οδηγο, τοσο πιο UN-optimized θα ειναι ο οδηγος αυτος για την καθε καρτα.

Απλα μια σκεψη...:hmm:

Μια τοσο μεγαλη εταιρια πρεπει να εχει support για hardware τουλαχιστον 10ετιας...αν ειναι ετσι σε 3 χρονια απο τωρα δεν θα βγαζει drivers για την 7970...ας δωσει τον κωδικα τοτε να δουμε κανενα driver της προκοπης...

Link to comment
Share on other sites

Μια τοσο μεγαλη εταιρια πρεπει να εχει support για hardware τουλαχιστον 10ετιας...αν ειναι ετσι σε 3 χρονια απο τωρα δεν θα βγαζει drivers για την 7970...ας δωσει τον κωδικα τοτε να δουμε κανενα driver της προκοπης...

Συμφωνω απολυτως για το θεμα του support, ειδικα αν σκεφτεις οτι καποιες καρτες πλεον κοστιζουν οσο ενα μηνιατικο. Ακομα κ αν οι παλαιοτερες καρτες δεν εχουν να δωσουν καποιο εξτρα performance απο νεους οδηγους, τουλαχιστον οι οδηγοι θα πρεπει να τις κρατανε συμβατες (οσο αυτο ειναι δυνατο) με τα νεα δεδομενα π.χ. νεο operating system.

Απο εκει και περα ο "unisex" driver που κανει σκοντο σε πολλα σημεια προκειμενου να υποστηριζει καρτες διαφορετικης γενειας, κατ εμε ειναι λαθος φιλοσοφια. ΑΝ ισχυει η εικασια που κανω, τοτε ουδεποτε θα δουμε εναν σωστο οδηγο optimized πληρως για την συγκεκριμενη καρτα, που χρυσοπληρωσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή πέρασα τους τελευταίους που έδωσες, 8.963.1. Το Σάββατο μου είπε το Norton360 να κάνει αναβάθμιση από την έκδοση 5 στην 6. Χθες αφού έκανα επανεκίνιση μου έβγαλε όταν ξεκίνησε το σύστημα ότι ελέγχει κάποιον κίνδυνο Suspicious.Cloud.7f και πήγε και έσβησε κάποιο .dll εγώ δεν έδωσα τόσο σημασία και πάω να τρέξω το phoenixrc και δεν ξεκινούσε καν. Πάω να ανοίξω bf3 άνοιγε και έπαιζε κανονικά. Πάω να δω ένα .mkv και άνοιγε μόνο τον ήχο...

Να και ένα screenshot:

suspiciouscloud7fnorton.jpg

WTF??? Απενεργοποίησα το norton360 επανεγκατέστησα driver και όλα ΟΚ. Με το που ανοίγω το norton360 πάει και σβήνει το ίδιο .dll και καταστρέφει τους drivers!!! Πώς μπορώ να έχω antivirus και drivers κάρτας γραφικών μαζί; Please help! Επειδή δεν έιχα χρόνο να ασχοληθώ χθες, ξέρετε πως μπορώ να κάνω exlude το .dll από το Norton;

Link to comment
Share on other sites

...σκεψου ομως κ την αλλη μερια, τι ¨φραγμους¨ μπορει να επιφερει η υποστηριξη τοσων καρτων απο ενα κ μονο οδηγο! Ειμαι ασχετος με το θεμα και εντελως ¨μπακαλιστικα¨ υποθετω πως οσο περισσοτερες καρτες υποστηριζονται απο εναν οδηγο, τοσο πιο UN-optimized θα ειναι ο οδηγος αυτος για την καθε καρτα.

Απλα μια σκεψη...:hmm:

Βασικά έχεις ένα λαθάκι.

Έχουνε διαφορετικά "files" για κάθε σειρά, δηλαδή δεν είναι ο ίδιος ακριβώς κώδικας για κάθε κάρτα, απλά βγαίνουνε σε ένα πακέτο.

( Δεν νομίζω να βόλευε να κατεβάζεις διαφορετικό installation file για κάθε κάρτα ή σειρά )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχε κάνει και παλαιότερα !

Δεν πάει να πει πως σταματά εντελώς την υποστήριξη ! Για οποιαδήποτε νέο πρόβλημα κ.λ.π. θα βγαίνει driver που θα λύνει το πρόβλημα !

Απλά δεν θα υπάρχει αυτή η μηνιαία αναβάθμιση των drivers γιατί πιστεύουν και σωστά νομίζω, πως ότι ήταν να δώσουν μέχρι τώρα οι drivers στην αύξηση επιδόσεων σε αυτές τις κάρτες το έχουν δώσει.

Αυτό είχε πει και ο δικός μας Μακεδόνας πριν λίγο καιρό σε συνέντευξη για αυτό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις ένα λαθάκι.

Έχουνε διαφορετικά "files" για κάθε σειρά, δηλαδή δεν είναι ο ίδιος ακριβώς κώδικας για κάθε κάρτα, απλά βγαίνουνε σε ένα πακέτο.

Βασικα κανεις εσυ το λαθακι !

Τα files ειναι κοινοτατα οσον αφορα τις καρτες, με τον ιδιο ακριβως κωδικα.

Απλα μεσω του inf οριζεται ποια απο τα features θα ισχυουν για καθε μια απο αυτες.

Δεν πάει να πει πως σταματά εντελώς την υποστήριξη ! Για οποιαδήποτε νέο πρόβλημα κ.λ.π. θα βγαίνει driver που θα λύνει το πρόβλημα !

Πολυ σωστα !

Ακουω/ διαβαζω πολλα για τον 12.5

Εχουμε τιποτα ? :)

Απο τις αρχες της προηγουμενης εβδομαδος εχει γινει ενημερωση (σε γνωστο σημειο) οτι θα ανεβει πιθανον και σημερα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις ένα λαθάκι.

Έχουνε διαφορετικά "files" για κάθε σειρά, δηλαδή δεν είναι ο ίδιος ακριβώς κώδικας για κάθε κάρτα, απλά βγαίνουνε σε ένα πακέτο.

( Δεν νομίζω να βόλευε να κατεβάζεις διαφορετικό installation file για κάθε κάρτα ή σειρά )

Πανω που ειδα το παραπανω κ ειπα... "Α, οκ τουλαχιστον δεν γινονται ΄συμβιβασμοϊ΄ που ικανοποιουν ολες τις καρτες", ειδα το παρακατω...

Βασικα κανεις εσυ το λαθακι !

Τα files ειναι κοινοτατα οσον αφορα τις καρτες, με τον ιδιο ακριβως κωδικα.

Απλα μεσω του inf οριζεται ποια απο τα features θα ισχυουν για καθε μια απο αυτες.

...κ πιστευω πως το καλο απο αυτη την υποθεση ειναι οτι θα λυθουν λιγο τα χερια των catalyst driver developers κ θα δουμε κατι ακομα καλυτερο.

Οπως καταλαβατε, προσπαθω να δω τη θετικη μερια κ των 2 περιπτωσεων :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι, επιτρεψτε μου να πω πως ψιλο-απογοητευτηκα με τους νεους οδηγους και παλι! Ενδεχομενως οι ανθρωποι να εχουν κανει φανταστικη δουλεια σε αλλους τομεις, ΑΛΛΑ το προβλημα με τα υψηλα 2d clocks σε 2d environment παραμενει (500core/150mem), μεχρι να τρεξει καποια 3d εφαρμογη και να ξαναμπεις σε 2d, οπου το θεμα λυνεται!

Να και ενα benchmark των νεων οδηγων, το οποιο παρολο που μου βγαζει ελαφρως χειροτερα αποτελεσματα απο τον 8.961.2, σε καμια περιπτωση δεν μπορω να τον χαρακτηρησω ως χειροτερο performer καθως εχει πολλαπλασιες παραμετρους, οι οποιες στον προηγουμενο μπορει να ηταν "κατεβασμενες"

NOTE: Αν καποιος θελησει να συγκρινει τα δικα του αποτελεσματα με την παρακατω εικονα, ειναι σημαντικο να χρησιμοποιησει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια settings στο CCC και Unigine 3.0 με εμενα (see below)

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]: THANK YOU! :thank_you2:

125bj.jpg

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.